mryyna Publish time 29-3-2007 05:58 PM

OBIMIN vs FOLIC ACID

Nak tanya sume...sape pernah amik obimin masa pgnant??kita amik gak seminggu..masa tu folic acid dah abis, so gi farmasi dia cadangkan mkn obimin sbb dia kata lg bagus dr folic acid..kene mkn before kandungan 3mths..td gi klinik sbb biasa ah klu dah pgnant sure ada morning sickness kan, doc tanya ada amik ubat ape ? kita ckp amik obimin. dia kata obimin hanya utk 3mths & above shj...yg below 3mths kene mkn folic acid shj sbb obimin akan menyebabkan morning sickness become worst..hmm..is it true??ada sape2 yg ada experience?:o

neslo_suam Publish time 30-3-2007 09:16 AM

betul tu doc awk ckp. acid folic mmg utk 3 bulan ke bawah. lps tu baru doc bagi obimin.

ini saya dpt sedikit info utk di share:

Asid folik (folic acid) merupakan ahli kumpulan vitamin B yang
berfungsi dalam pembinaan dan kesejahteraan sel-sel dalam badan
manusia.

Terdapat banyak kajian yang menunjukkan kepentingan asid folik dalam
perkembangan saraf dan otak bayi dalam kandungan, sebelum dan semasa
mengandung. Ramai wanita tidak tahu penambahan pengambilan asid
folik perlu dilakukan sebelum mengandung lagi. Ia dapat membantu
menghindarkan kecacatan bayi yang dipanggil "Neural Tube Defect"
atau NTD. Menurut kajian pengambilan asid folik dapat membantu
mencegah kecacatan ini 50% ke 70% kemungkinan daripada ianya berlaku.

Asid folik digunakan oleh badan wanita mengandung untuk pembinaan
sel-sel bayi dalam kandungan. Saintis tidak pasti bagaimana ia
membantu dalam pencegahan kecacatan kandungan namun saintis pasti
ia membantu dalam pembentukan sel-sel otak, tulang belakang, organ,
kulit dan tulang.

N.O Publish time 30-3-2007 09:25 AM

semasa saya twin pregnancy,doktor suruh saya amik folic asiddari start 6 minggu sampai 4 bulan. Bulan ke 5, saya kena amik OBIMIN2 Biji ,beserta iron dan vitamin E.
Tak suka bau Obimin tu, tapi demi anak kembar dalam perut ni, saya gagahkan juga .

neslo_suam Publish time 30-3-2007 09:50 AM

best nyer dpt anak kembar. ada petua?? hehehe

spcgaban Publish time 30-3-2007 09:53 AM

emm... betul ke obimin takleh makan kalau 3 bulan kebawah. tapi bukan ke kandungan dalam obimin tu nak lebih kurang sama ajek dgn ubat tambah darah yg lain?

tgk kandungan obimin;
CONTENTS      Vit A 6,000 u, vit B1 10 mg, vit B2 2.5 mg, vit B6 15 mg, vit B12 4 mcg, vit C 100 mg, vit D 400 u, niacinamide 20 mg, Ca pantothenate 7.5 mg, folic acid 0.25 mg, Fe fumarate 90 mg, Ca lactate 250 mg, copper 0.1 mg, iodine 0.1 mg, dimethylpolysiloxane 20 mg

N.O Publish time 30-3-2007 10:11 AM

Originally posted by neslo_suam at 30-3-2007 09:50 AM
best nyer dpt anak kembar. ada petua?? hehehe

Tak ada petua yang tertentu...cuma saya ada keturunan kembar sebelah bapa.

neslo_suam Publish time 30-3-2007 10:42 AM

Originally posted by spcgaban at 30-3-2007 09:53 AM
emm... betul ke obimin takleh makan kalau 3 bulan kebawah. tapi bukan ke kandungan dalam obimin tu nak lebih kurang sama ajek dgn ubat tambah darah yg lain?

tgk kandungan obimin;
CONTENTS    ...

yang ini tak pasti pulak.
maybe boleh tanya doc kot.

ermm...tp saya ada teringat. dulu masa saya pregnant, saya buat check up kat klinik swasta, then doc tu bg obimin start 3 bulan ke atas. itu lah yg saya mkn sampai bersalin
tp kakak ipar saya yg buat check up kat klinik kerajaan, nurse tu bagi pelbagai jenis vitamin, ada la dlm 5-6 jenis.
then saya tanya saya punyer doc, dia kata kandungan dlm obimin tu lebih kurang sama dgn yg klinik kerajaan bg tu.

mryyna Publish time 2-4-2007 02:33 PM

Reply #2 neslo_suam's post

haa...tq a lot...kita dah tgglkan obimin..tp skang amalkan asid folik pon,morning sickness gile2 punye teruk..tak tahan ahh...padahal baru 6weeks..nak mkn tak lalu, minum tak lalu..mkn nasi muntah blk..mcmane la baby nak dpt zat??harapkan acid folik je la yg bleh telan..

apouy Publish time 2-4-2007 03:11 PM

Reply #8 mryyna's post

minum susu pun muntah??....:o

mryyna Publish time 2-4-2007 03:26 PM

Reply #9 apouy's post

yup..sedih sungguh...:'(

neslo_suam Publish time 2-4-2007 05:22 PM

Originally posted by mryyna at 2-4-2007 03:26 PM
yup..sedih sungguh...:'(

bersabar la. tak lama lg ok la tu. tp mkn le sket2, jgn tak mkn langsung pulak.

BabyFarid Publish time 2-4-2007 08:23 PM

Reply #8 mryyna's post

alah sabar ajer ye dik... memang masa preggy ni macam2 dugaan.. lepas dah bersalin n nak besarkan anak2 pun lagi banyak dugaan.. sikit jer tuh.. anyway masa baby first preggy dulu baby pun macam tuh.. siap admit lagi seminggu drip lagi... berbotol2.. lepas tu my hubby suruh baby makan spirulina from elken... alhamdulillah walaupun tak lalu makan tapi tenaga tetap ada... n masa my doter dulu pun baby masih amalkan... hinggalah preggy yg ketiga ni... hehhehe.. cubalah.. sebab semua pengalaman ibu2 mengandung tak sama... Cuma Baby letih sikit sebab agak lama berehat dari mengandung almost 4 years.. so mcm preggy anak sulung pulak...;P

farahviv Publish time 22-4-2007 12:47 PM

saya dari wal ngandung sampai la skrg dah 7 bulan takder pun nurse bg obimin. dia cuma top-up folic acid, vit c dgn iron tablet jer. kalo tak amik obimin jd tak cukup zat ker apa?

kelate_girl79 Publish time 23-4-2007 08:49 AM

yg saye tau obimin tu tok bg kite xpucat/kurg tenaga...kalau u dah kuat xperlu la...it depend pd org la..cam saye anak first dr kasi obimin dan second dr kasi piramilet..bih kurg jer fungsi ubat tu...ia support bdn kite la..lain org lain la situasinyer...it depend on ur body la..

opocot Publish time 23-4-2007 12:08 PM

sefaham aku lak.... masa tanya doc dulu.. obimin ni mcm multivitamin. Semua ada dlm satu tablet. So tak yah makan yg lelain tu ...tu je. Tp masa 1st trimester mmg doc bagi folic asid.

lilo_godang Publish time 15-4-2009 11:48 AM

nak tanya!

hai seme...salam..semalam saya gi cekup kat kinik kerajaan, saya cakap la saya takleh makan ubat zat besi tu coz jadi sembelit, then staf nurse tu cadangkan saya beli obimin dari pharmacy...(beli tu bukan dia kasi)..then saya minta la asid folik n vits lain tu tp dia kata tak payah coz kalo dah makan obimin tak perlu makan asid folik dah..betui ke?...saya jadi konpius jap..ubt mmg dah bis. tapi 24hb nanti akak jumpa gynae kat private baru nak tnya kat dia. for info now kita dah masuk 4months...ada apa2 pandangan tak...makan je obimin tu atau tgu apa kata gynae lagi 2 minggu. kalu tak makan ubat dalm 2 mgu takpe ke...

norrah_joe Publish time 15-4-2009 12:38 PM

Balas #13 farahviv\ catat

kalu kite check up kat klinik kerajaan mmg dia akan bg pil2 yg u sebut tu.

same aje kalu mkn obimin..khasiat yg same..

budakbaik10 Publish time 15-4-2009 03:11 PM

dlm obimin ni ada...

Information:   
Each film tablet contains :
Vitamin A : 3,000 USP units,
Vitamin D : 400 USP units
Vitamin C : 100 mg
Vitamin B1 : 10 mg
Vitamin B2 : 2.5 mg
Vitamin B6 : 15 mg
Vitamin B12 : 4 mcg
Nicinamide : 20 mg