CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: bakat

masih ada di sini

WOW

meha amazed dengan kak yana
ada macam cikgu bm meha sikit
kaka yana ni cikgu ke?

membaca dan belajar setiap tulisan sikomeng

nak cari ear training kat youtube dulu.  

alamak, kalau nak nyanyi perfect? maksudnya kena nyanyi perfect baru boleh buat posting kat sini ker? .

Reply #382 stonehead02's post

betul tu stone

Kat sendiri pun dah mula sedar ngan saranan komeng tuh
kalu ada jumpa link baiknyer kongsi ek
takat ni penat jer Kat cari tapi mcm tak best jer
besa ler nak carik free nyer

Reply #381 mehacomp_91's post

sokong meha

yana nih must b somebody dalam dunia muZik nih

alamak, baru baca yana punya komen.

yana ni tah2 wartawan kot . manalah tahu kot2 si kak Pora ke, Si Jarum kerr.

lepas tu, si komeng ni tah2 Ramli M.S   tak pun, sapa ni, alah tak ingat nama dia. Adlin aman Ramli ke,

sebab yg aku nampak, sikomeng ni tahu dlm disiplin
1. Seni persembahan Vocal
2. Karya Penulisan Lagu & Melodi
3. Kefahaman Konsep nyanyian dan Seni Lagu
4. Note note muzik
5. Instrumen Muzik, sekrg ni nampak guitar, maybe ada benda lain, mcm piano ker?

wah best dpt belajar. Tq to both of u anyway

Reply #382 stonehead02's post

ear training tu camna?
apsal meha asyik blur je minggu ni

Follow Us
Originally posted by bakat at 5-6-2008 12:49 AM
betul tu stone

Kat sendiri pun dah mula sedar ngan saranan komeng tuh
kalu ada jumpa link baiknyer kongsi ek
takat ni penat jer Kat cari tapi mcm tak best jer
besa ler nak carik free nyer

org kata ear training tu konsep pasal wahid dlm nyanyian. org kata pitching dan melodi

aisey , barulah nak kenal benda ni.   

Reply #387 stonehead02's post

hmy3:

setuju tu,nganga jer rasanya
bila tak tahu..............
adush kureng nya rasa.....

Reply #387 stonehead02's post

tapaham

Reply #386 mehacomp_91's post

meha bleh belek balik thread komeng lam umah abg

ada sikomeng tu cita fasal Ear training siap bagi tiltle buku yang baik untuk di baca kalu nak improve

sure tergezut gak n ingin nak tahu

Reply #389 mehacomp_91's post

meha ni link nya

http://forum3.cari.com.my/viewth ... ;extra=&page=13

chek dat out n baca k

Originally posted by sikomeng at 4-6-2008 10:42 PM
buat lagu nih sdr. bakat ada orang cerita pada saya, terpulang padaorang yang buat. kerana tu ada orang suka buat lirik aje, ada orangsuka buat lagu/melody aje. kadang tu, melodi aje yang dia ubah2, tapirythm lagu sama aje...so dengan menguasai atau tau sikit sebanyaktentang rythm, scale, mode, interval nih, maka orang buat beratus malahberibu2 lagu...tapi sebonar eh, rythm dia sama aje...ada jugak beberapachord progression yang "standard", dan orang dok olah pusing2 tang tulah jugak...cuba sdr. tengok lagu2 dari seberang, tentu sdr. perasanmaksud saya.

antara chord progression yang "standard" contohnya "the 12 bar bluesprogression". Cuba dengar hampir kesemua lagu blues, sama ajeprogressionnye, cuma dipusing2 aje. Contoh lain pulak yang antarapaling baik saya rasa, Cuba juga sdr. dengar lagu trademark Sting,Everybreath you take, lagu U2 with or without you, The reasonHoobastank. Dengar baik2 chords progression tiga lagu ni...sdr. akanjumpa apa yang saya maksudkan. Progression ni ada nama dan kaedahpusing2 dia...yang itu, saya simpan dulu ye...

untuk buat lagu, tiada kaedah tetap sebenarnya nak kata, mana yang kenabuat dulu. Lirik ke, melody ke, apa ke. Yang paling penting, kita kenatentukan dulu lagu jenis apa kita nak buat. Kerana itu akan tentukanmood lagu tersebut dan jenis scale, mode, dll. yang kita akan guna.Contohnya, kalau kita nak buat lagu yang ria ria, tak kanlah kita nakpillih chord2 minor untuk lagu tu kan. Begitu juga kalau nak buat lagusedih, tak kan nak guna chord major atau dominant. Lepas tu, baru lahkita tentukan yang lain2 macam tempo, beat, dsbnyalah...

Kadang tu ada orang buat lagu ikut penyanyi. kalau suara penyanyitinggi, maka dia akan guna melodi tinggi. kalau tak, dia guna yangbiasa2 aje. Cuba tengok beza lagu contohnya antara Sdr. Jamal Abdillah,Amy Search, Broery, P Ramlee, Hattan, Rahim Maarof, S Effendy,Sudirman, Penyanyi kumpulan Radja. LAgu2 mereka tidak sama vocal range,arrangement, sdb. nya kerana lagu itu harus telah dicipta sesuai dengangaya sang penyanyi...Saya secara peribadi amat menyukai dan kagum jugadengan Sdr. Jamal Abdillah. Vocalnya memang istimewa. Suara beliautidak kuat, meletup tidak tentu pasal. Dia tidak menjerit ketikamenyanyi kerana tidak perlu buat begitu. Kalau perempuan, itu kenatanya Seroja

lagu yang saya dengar...aduuuu...lagu apa ye...   saya dengar tak banyak lagu pun...agaknye saya akan dengar lagu yang tak buat kepala jadi pening kot perkembangan muzik sekarang berbeza dengan dahulu. Kini, teknologipunya peranan yang amat besar dan penting. Cuma mungkin sekrang diMalaysia kita sudah agak kekurangan orang yang boleh membuat lagu yangbaik. tak tau lah sebab apa, mungkin sebab orang suka buat lagu tapitakk suka nak belajar buat lagu...harus jugaklah.

Ramai orang sekarang (yang saya perhati lah, tak semua ya,) suka"short-kat". Capai gitar, tahu sikit beberapa chord dah nak mainband/essemble. kegirangan untuk menghasilkan musik yang baik sudahtiada atau sudah amat kurang...mereka tidak peduli sama ada merekabermain dengan baik atau tidak. Drummer pun tak tahu apa nak buat, mainhentam saja ikut apa yang dia "latih" dengan pendengaran dari lagu2popular...gitar "utama", gitar "kedua" dan bass masing2 sebenarnyatidak jelas peranan masing2. Yang penting, jamming... tak taulah, mungkin itu trend musik tanahair. Kalau saya kata beginisecara terbuka, ramai lah yang akan marah pada saya nanti...aduuuu....

penyanyi pulak...sekarang lebih kepada "marketing" sebenarnya...skilsebenar menyanyi sudah mulai cair dan tidak dipedulisangat...keghairahan untuk menjadi penyanyi tak salah...tapi kita takboleh nafikan betapa menyanyi itu ada kaedah dan ilmu nya. Kalau sayalah secara peribadi, kalau saya boleh menyanyi (kalauuuu ... ) saya akan rasa segan jika suara kita sumbang dan tidak baik. Ye lah,alang2 kita menyanyi atau bermain alat musik, biar berbaloi betol dak
anyway, yang pentinggg, enjjoyyyy it yoour way kan!!!

tahap seni suara Tempatan, Indon, Jepun, Korea ni satu hal yangsubjektif. Kita tak boleh nak banding secara lateral kerana benda nihalus dan sangat "seni". Tapi kan, cuba sdr. dengar suara penyanyi2korea. Suara mereka bagi saya, yelah pendapat peribadi, tak ada apa lahsangat nak bangga. Biasa saja bagi saya. Yang menyanyi pun rata2remaja, orang muda yang kotak suaranya masih dalam "pembinaan". TApiyang gempaknye, marketing, sales dan revenue yang mereka dapat dariindustri musik...yang lain , sdr. lebih maklum

Emmm...habis idea dah

meha memang sokong 100% apa yang sdr komeng postkan ni
inilah yang diceritakan kat meha masa meha join koir dulu
sekarang dah keluar dahsebab klab dah tukar guruyang tak berkaliber pulak tu

Originally posted by mehacomp_91 at 5-6-2008 12:51 AM
ear training tu camna?
apsal meha asyik blur je minggu ni

org kata, contoh ear training adalah, kita pakai melodi piano beroctave , then dgr lagu dia, eh petikan dia satu persatu, dan dapatkan koordinat tone dgn betul,

makin naik key tu makin naiklah,  katanya lebih mudah pakai piano

Originally posted by bakat at 5-6-2008 01:00 AM
meha ni link nya

http://forum3.cari.com.my/viewthread.php?tid=352525&extra=&page=13

chek dat out n baca k

hush ena amik cermin mata ni
mata dah pusing dah
takpe ilmu seni memang mahal dan sukar utk diterokai

Originally posted by mehacomp_91 at 5-6-2008 01:00 AM

meha memang sokong 100% apa yang sdr komeng postkan ni
inilah yang diceritakan kat meha masa meha join koir dulu
sekarang dah keluar dahsebab klab dah tukar guruyang tak b ...

meha, haruskah disebabkan pemimpin, maka kita keluar UMNO

Reply #395 stonehead02's post

ya
jom kuar minyak dah naik
habis meha kena attack lepas ni

Erm meha nak tanya sikit kat Master komeng ni

apa tips yang perlu diambil jika seseorang yang minat untuk menyanyi tetapi tak tahu nak mula dari mana,apa nak buat,kena train camna.Meha tanak la jawapan pi cari guru muzik sebab kat sekolah guru muzik tu guru yang paling sibuk sebab sekarang dia selalu duk kat istana budaya dan kadang2 meha panggil dia pun dia boleh tak kenal meha

please ya master,meha ni merupakan orang yang minat dalam bidang nyanyian tapi jahil sejahil2nya dalam bidang ni
oh meha ada rekod nyanyian meha kat thread meha,mungkin Master boleh komen berdasarkan dari situ
http://eforum.cari.com.my/viewthread.php?tid=319701&extra=page%3D1

sori bro bakat sebab tumpang thread anda
meha cadangkan Master komeng buat satu thread khas utk kami menanyakan sebarang soalan kepada master

akhir kata dari meha

Ilmu yang dikongsi akan kekal selamanya,manakala ilmu yang disimpan akan mati bersama tuannya
(nak jadi cam cikgu bm aka kak yana la pulak)

[ Last edited by  mehacomp_91 at 5-6-2008 01:25 AM ]

aku jadi terkedu dan kaku bila membaca tulisan Alyana....hebat betolll!
aku hanya seranggaaaa...

youtube clip tu aku dah save dalam komputer, so boleh tengok selalu menarik betol! buat aku jadi sayu pulak

waa....aku tabik pada semua kengkawan di sini, semuanya hebat2 belaka sebenarnya apa yang aku tulis tu, semua hak orang...aku cuma tukang tulis semula kat sini, tu aje...Alyana lain, dia memang pro dalam hal ni Aku cuma peminat aje...suka tengok sang puteri melayang dari pokok ke pokok.... nak ikut terbang, kita tak daya

emmm...sang puteri....aku ada sedikiiiiit tentang "sang puteri"....

Sang Puteri

Sang Puteri ayu mu sejati...
menerang di kala sunyi
suara mu buluh perindu
di kalbu abadi dirimu

bagai warna semurni pelangi
hadir mu seputih salji
mekarlah bagai haruman
menjadi igau khayalan...

co/.

kan ku serahkan seluruh kasih
sayang ku pada dirimu
hanya satu pintaku padamu
jangan kau lupakan diriku ...

walau apa pun terjadi nanti
ku tetap ada di sisi
walau hanya cuma dalam hati
kasih dan sayangku
abadi.............

aku habis idea lah.....

Originally posted by sikomeng at 5-6-2008 01:25 AM
aku jadi terkedu dan kaku bila membaca tulisan Alyana....hebat betolll!
aku hanya seranggaaaa...

youtube clip tu aku dah save dalam komputer, so boleh tengok selalu menarik betol! buat ...

sebab kak yana merupakan salah satu Srikandi kat SYMT ni

kalau sikomeng serangga, i fulak adalah debuan halus ....  i dah nak tidur ni, jap nak komen nyanyian seseorg.
pheww nasib baiklah u tak sefahaman dgn Si Raja Bling Bling, else susah patik asyik nak bersilat kata2