CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: doreen

poligami - kisah saya pula

Close [Copy link]
lyda_f This user has been deleted
mak and bapa aku dah 26 tahun kawin and kawin pun bukan atas dasar derang suka sama suka..family arrangement..

tapi dalam masa kawin tu bapa aku tak pernah complain aper2 pasal mak aku cuma mak aku jer lah..biasalah..org pompuan kan..mulut mana reti nak diam..ader jer mcm2 tak kena..mak aku ni pulak mulut boleh tahan laser..

kalau korang tgk umah aku, lagi teruk dari umah org lain..dengan sepahnya mcm tongkang pecah mmg dah boleh buat aper..nak kemas mcm rumah org lain pun adalah sebulan 2 kali baru nampak seri..takpun hari raya ker..kenduri ker..mcm2 tu jelah..and mak aku ni pun bukan pandai melawa sgt..pakai tudung labuh pulak tu..mak aku pulak kena jaga 7 org anak and dia pun ada 2 cucu and now dia pun keje lagi..then, balik keje penat..rumah dgn tak kemas mcm sarang tikus tapi bapa aku tak salahkan mak aku sebab dia cakap mak aku penat..lepas tu dgn nak masak lagi..kdg2 tak masak sebab tertido..yang bapa aku ni pulak kdg2 boleh cakap camni.."kalau penat hari ni tak yah masah lah..kita beli jer kat luar.."boleh kata makan kat luar tiap2 hari pun takper tapi jgn ganggu mak aku kalau dia penat..and bapa aku paling tak suka org sakitkan hati mak aku..dia cukup pantang sgt..

dulu bapa aku dah amik maid tapi semua maid lari sebab perangai adik2 aku yang giler2 tu..sape bleh tahan..sampai mak aku kena cuti seminggu jaga adik2 aku tapi rumah still camtu sebab bapa aku cakap bukan senang nak jaga anak..lepas tu mak aku tu kan tak pandai nak melawa tapi dia bertudung labuh and bapa aku selalu pesan dekat aku dgn adik aku..."cuba jadi cam mama korang ni.." sebab aku dgn adik aku ni nak pakai anak tudung pun susah....then, semua harta2 yang bapa aku ada, duit2 dia, gaji dia tiap2 bulan, tanah yang dia ada semua dia dah bg kat mak aku..dia cakap dia takde aper pun takper janji mak aku bahagia..tulah..aku susah nak cari contoh terbaik bapa aku..kalau ada, mmg aku rasa aku org yang paling bahagia sekali kat dunia ni..

and bapa aku selalu cakap kat mak aku even dia kaya camner sekali pun dia berharta dia bukan jenis nak kawin 2 3 kalau dia mampu sekalipun..coz dia ada 7 lagi org kat bawah dia which is anak2 dia yang dia kena jaga hati masing2..and dia nak hidup sampai mati dgn mak aku..

tapi mak aku selalu cakap camni kat adik2 aku..dia cakap bapa akulah org yang paling baik sekali yang dia pernah jumpa cuma dia jer kdg2 tak pernah layan bapa aku dgn baik..

cam kenal je pembuka topik ni..atau pelanduk 2 serupa yg satu tinggal kat zoo satu lagi tinggal kat hutan...

Originally posted by lyda_f at 20-3-2007 01:43 PM
mak and bapa aku dah 26 tahun kawin and kawin pun bukan atas dasar derang suka sama suka..family arrangement..

tapi dalam masa kawin tu bapa aku tak pernah complain aper2 pasal mak aku cuma ma ...

syahdu aku dengan bapak ko

itulah lyda... aku tersentuh la bila orang sebut pasal keburukan bini yang tak kemas, busuk, gemuk.. dan pasal keburukan tu lah kenapa perlunya ada orang lain.. sedih aku..

Originally posted by Hanafie at 20-3-2007 01:57 PM
cam kenal je pembuka topik ni..atau pelanduk 2 serupa yg satu tinggal kat zoo satu lagi tinggal kat hutan...

nyeh! nyeh! pelanduk mana ni napi? aku ni slow sket... susah betul ler nak kenal yang ala2 menyamar...

laa... aku ingat blh ler jadi cth dari citer2 yg baik....

nie pulak dah jadi mcm satu peperangan antara yg 'musuh' poligami dgn yg berpoligami.....

apa la kau org nie..... porrrrrrahhhhhhh
cakap x serupa bikin....

Originally posted by doreen at 20-3-2007 12:25 PM
Pengenalan
saya baca2, blom ada yg meyerupai kisah saya.
tujuan posting bukan hendak minta nasihat, sekadar nak kongsi satu lagi kisah, buat pedoman dan renungan.

Bertemunya dua hati
Cerit ...

Haii Doreen..kalu aku jd engkau x tergamak nak wat camtu..kebahgiaan aku bererti kebahgiaan sume org tp pd u kebahgiaan aku akula punya pasal yea tak..

Aku rasa engkau angkat bakul sndrik why not u be humble..rasa2 isteri 1 tu akan cepat sedar diri xkan mengamuk lg..lebih2 lg sikap u & hb both of u dh mlukakn hati dia..u baru nk rasa kemanisan brumahtangga tp mek sorg lg dh btaun..mmgla terasa asam garamnya

Aku tau engkau x kisah bpoligami tp hakikatnya di sini engkau buruk2kn jua akak suami kau itu..(let forumners here compared between both of u who's the best..ye tak) Nak menunjuk2 ke betapa tabahnya engkau mharungi dunia poligami? Tp u lupa kalu bpoligami x perlu begitu...sdgkan isteri 1 itu dh jd keluarga u jugak..bercerita keburukan keluarga refleksi diri u gak..so hentikan..

Cinta sesama makhluk mmg cepat sirna ..ape u cakap ttg penampilan dirila or whatsoever sume itu subjektif aje..biasala bila terjadi laki kawin lebih dr satu masyarakat mmg cepat bburuk sangka..tp yg baik2 tu cam x bmakna pulak..

Engkau pun kena bsiap2 takut nti dtg plak yg ke3..masa tu jgn mgamuk plak..pk yg bebaik sudahla sbb suami u mmg ada kekosongan 2 lg..& u cek balik la x semestinya skrg nih u cam 1st wife ye tak.. tp yg ada di sisi u tu still lg ke boleh mhalang keinginan hb u tu?

Aku tertunggu2 kisah poligami yg 2,3,4 bbbaik2 dgn 1st dgn suami sumenya kerana Allah...Aamiin

Follow Us

Reply #43 yays's post

thats whylah takde org yang sempurna kat dunia ni and jgn bg alasan yang ntah aper2..kenapa tak cuba faham keadaan seseorang..itu jer yang aku selalu pk...

lmokhtar This user has been deleted
I think it's good u tak try hijack laki u terus  and hak madu u dlm perkahwinan poligami you. It's also good to hear yg u tau mcm mana nak berkongsi dgn baik with ur madu.

However, keburukkan madu u tu, keburukkan laki u jugak. So tak sesuailah bukak pekung di dada. Laki you tu kan ur ticket to happiness dunia & akhirat. Seburuk-buruk madu you tu pun, laki you still simpan dia...tak pun lepaskan. Mesti sedikit sebyk ada keistimewaan dia sehingga laki you tak nak lepaskan and IMO thatmakes the 2 of you equal.

Put urself in her shoes, it's not fun you know being her. Dahlah nak kena cope dgn menopause, lepas tu tambah pulak kena hidup bermadu dan share kasih sayang, belum kiralah lagi rasa inferior sebab madu dia lebih muda dan cantik. That woman has a lot of issues going on. Be kind to her and try to be as emphatic as possible.

Mesti dia rasa demoralized and mcm failure as isteri yg teramat sgt sehingga laki dia kawin lain. Of courselah mesti byk pent up anger dlm diri dia. She's angry atyour husband,she's angry at you, she;s angry at herfateandmost of all she must be very angry at herself. She's got to channel it out some way and unfortunately ko lah dia punya chosen target.

Ko jgn sekali-kali lupa that at one point in her life she was where u used to be. Just because you think you have the education, the sensibiity and the youth, ko lebih superior dari dia. Time dia duu, dia tak ada laki matang 20 years her senior to guide her...semua kena figure out herself. You should count yourself very lucky sebab ko dpt skip all that figuring out part in your life.

Ko kena be kind dan byk mengalah dgn dia. yg paling penting despite segala keburukkan dia...ko wajib hormati dia utmost of all. Ko kena tunjuk dia yg ur not a threat but her family.

Kalo laki ko selalu komplen bini no1 tu pengotor ke ntah hapa-hapa lag,then dah jadi tanggungjawab ko utk cuba menasihati dia in the most unthreatening way utk ubah lakunya demi membahagiakan somi korang. Remember, it's a relationship what you all have not a contest. Relationship needs lots of love, patience and nurturing bukannya rivalry and who's best at what. My 2centslah.

Tringin aku nak dgr cerita forumer kat sini yg baik best friend cemolot lagi dgn madu depa. In the real world aku dah encounter about 2 such relationships. Yg satu tu, bila laki takde pi out station, bini no2 dtg tidoq rumah bini no1 lagi nak temankan masing2. Birthday hubby depa, share dut beli husband depa present yg hebat-hebat.

Yg lagi satu tu, bini no.1 yg dtg pinang bini no.2 siapmenangis dan merayu kat keuarga bini no.2 suh bagi kebenaran utk izinkan anak depa awin dgn aki dia.dia buat camtu sebab takde anak, sekarang bini no.2dah anak 4. Depa duduk pun selang 3,4 buah rumah. Anak-anak depa ada dua mak. Sorang mummy (bini1) sorang lagi jadi mama(bini2.) Bahagianya tgk depa...tapi both case laki teramatlah kaya raya...

sekadar renungan.....

ada baiknya menyibukkan diri dgn merenung keaiban diri sendiri.... dan baiki mana yg patut dari menyibukkan diri menghebahkan keaiban orang lain.........

Ko jgn lupa..What comes around goes around...
Ko dh rampas laki dia..pastu ko mengata2 plk dia...
Tak lama lagi ade la yg rampas laki ko ke..or bila anak2 ko dh besar nanti dh kawin, laki dia lak kena rampas..
Jgn asyik nk ckp keburukan org je, cermin2 la diri sendiri...
Busuk2 madu ko tu, laki ko takde pun ceraikan dia kan?
Madu ko tetap cinta pertama laki ko..
So renung2kan lah...
Kalo ko ingat ko dh baik, perfect serba-serbi, ade org yg lagi baik lagi ko...

Originally posted by yays at 20-3-2007 01:59 PM

syahdu aku dengan bapak ko

itulah lyda... aku tersentuh la bila orang sebut pasal keburukan bini yang tak kemas, busuk, gemuk.. dan pasal keburukan tu lah kenapa perlunya ad ...

kah kah kah....

keburukan isteri kena dibela.. ditutup

keburukan isteri terhadap suaminya.... suami 'kena' tutup mata, buang aje bendalah buruk tu jauh2, mcm x der apa2 yg berlaku.. x yah buat apa2..alasan yg mujarab ialah.."kenapa dulu kau kawin aku, so terima ajelah seadanya"....    

lepas tu menyalahkan laki bila cuba berjinak2 dgn hat lain... kemudian jatuh hukum pulak, laki x pandai didik isteri..., padahal si bini tu degil tahap dewa ke 18... laki jugak lahhh yg buruk.. bini kedua gak lerrr yg jahat (perampas).... apa punya fikiran daaa....

Ikhlas tapi jauhhhhhhhh
ibarat onar, panjang melurus, pantat berkait....heheheheh

...

Originally posted by lmokhtar at 20-3-2007 02:08 PM
I think it's good u tak try hijack laki u terus  and hak madu u dlm perkahwinan poligami you. It's also good to hear yg u tau mcm mana nak berkongsi dgn baik with ur madu.

However, keburukkan  ...

ada pun ada contoh madu yang baik ni ha.. 1st wife accident lumpuh, pinangkan 2nd wife ni anak dara.. sekarang dah sama2 tua, dok serumah.. jaga family sama-sama..

Originally posted by maza at 20-3-2007 02:13 PM

kah kah kah....

keburukan isteri kena dibela.. ditutup

keburukan isteri terhadap suaminya.... suami 'kena' tutup mata, buang aje bendalah buruk tu jauh2, mcm x der apa2 yg berlaku..  ...

err... maza. ko kenapa? :stp:

ayat aku cerita dengan lyda mana yang ko marah sangat tuh?

Originally posted by doreen at 20-3-2007 01:04 PM
kebaikan dia, jap saya fikir,
masak? pandai saya lagi
pandai buat anak2 kot, sebab dah 4 org.
Tapi bagi saya 10 tahun lagi, saya boleh potong dia jugak rasanya.
Tapi taklah, saya nak duaorg saja.

aku yakin mak ko pun mengamuk klu bapak ko kawin dgn anak dara duapulahan....
aku jugak yakin dgn ko2 sekaliks mengamuks krn ada org rampas ayah ko....nak2 ko tau ayah ko berharta....

cara ko bgtau nih mcm riak semcm jerrr.....konon2 nye ko lah perfect wife for ur hubby...hehe....

yg sebenarnya ko jeles kat madu ko tuh....

[ Last edited by  pastry at 20-3-2007 02:31 PM ]

Reply #53 yays's post

eh ya kerrr....

alahaiiiii aku quote aje lerrrr

aku..cuma tegur diri aku.....

teringat zaman remaja dulu2

Reply #53 yays's post

aku rasa terpulanglah pada setiap individu...

Mana Tuan Rumah ni senyap je?

I rasa u jgn terlalu memperkata about your madu....yang buruk u jadikan sempadan buat diri u....yang baik u amik jadi teladan...

kejayaan husband u tu berkat doa isteri peramanya yang menjaga maruah serta kesabarannya mendidik anak2 selama bertahun sebelum u ada.... so jgn terlalu mengangkat diri u sebagai yang terbaik....

amik la kata2 nasihat dari forumer yang lain dan jgn berkeci hati dengan setiap posting yang keluar ni...

Reply #54 pastry's post

sbb tu aku tanya apa tujuan topik ni...
nak membangga diri ke apa..

Maza....tak ada siapapun mintak keburukan isteri ditutup...yang kita dok kisah ni keburukan isteri pertama aje yang nampak...keburukan iateri kedua ketiga tak ada(dr pandangan isteri kedua and so on)...yang peliknya lepas ambik laki ambik or share(?) macam2 yang tak betul ngan isteri pertama.....

Isteri kedua hanya nampak salah, buruk dll isteri pertama aje...macammana dengan suami dia/...maybe suami dia pun ada keburukan/salah  gak, hingga isteri pertama berperangai macam itu.... or isteri pertama sudah fade-up suaminya melebihkan bini baru?..(korang faham ke apa yg kak nak cakap ni?)..

But apa-apapun bukan semua bini kedua tu suka memburuk2kan isteri pertama or madu...ada juga yang memuiji dan sanggup berkorban duit dan masa untuk membantu madu dia>..tapi berapa kerat?......

Memang jika kita tidak ditempat isteri yang dimadu, tidak dapat merasa pahitnya dan peritnya dimadu...tapi jika kita in thier shoes, barulah tahu macammana sakitnya hati dikhianati....

Satu lagi kenapa hanya isteri sahaja perlu jaga penampilan, macamnman dengansuami2?...

Originally posted by lmokhtar at 20-3-2007 02:08 PM

However, keburukkan  ...

aku suka nasihat yg baik.. sungguh positif...

cuma bab kaya raya nie..  alahaiiiii