CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: KBRExtreme

PENGALAMAN DI SYRIA

Originally posted by Mas916 at 13-6-2008 01:35 PM
itulah , awal2 lg saya bgtau kesilapan tiket....sepatutnya kami punya pakej 18 hari...pegi Syria selepas balik umrah, tp malangnya agen tersilap amik tiket....maka jadi 13 hari sahaja...dan masuk ...

hai..kak mas..lemon lepak sini plak la..umah kita tu page asyik mendap jer...

bestnya kak Mas travel....lemon memang suka sgt2 kalau gi travel cam ni.....

nanti kak Mas citer lagi ya...

kak aily..tu yg saya segan nk citer kat thread umrah..sebab pakej saya ni kira cam melancong sambil buat umrah....  
Alhamdullilah sekurang2nya bukan melancong kosong...kira cam jejak Rasul
mcm di Bosra...kaw yg dikata tempat Rasullullah yg ikut bapa saudara dia berniaga..
pada asalnya kawasan tu tak nampak...tp berlaku satu gempa bumi..baru lah ternampak kesan2 sejarah di situ...dan Insya Allah kalau free nanti saya tunjuk gambo kat Bosra...ada 3 tiang tu nampak mcm tiang bangunan, tp rupa2nya hanya tiang katil, tak salah saya tinggi dia setinggi bangunan 3 tingkat.

lemons...jom la tahun depan ke Mesir sambil buat umrah...

Reply #42 Mas916's post

hello ingat jangan lupa saya tau kalau ya pun nak pegi nanti calling saya

Reply #43 KBRExtreme's post

Insya Allah..ada rezeki, pjg umo....bole la kita sama2 p...

sambung lagi...

hari ke 3.

Pagi2 lagi kami dh kuar ke bandar jumpa adik Hafizi n the gang.... taxi kedua sesat...lama gak menunggu.....bukan sesat mana pun....beza lorong ja....Cik Leha bebel...cakap tanak setaxi ngan ustaz Nasir lg...sebab asik sesat ja..

Hari ni kami melawat Kota Damsyik....jugak melawat makan Habil....(kak azie dh citer...) pembunuhan manusia pertama...kawasan ni dekat sempadan so, byk la nampak tentera berkawal....sepjg jln tu x ble amik gambo...

Selepas tu kami ke tempat punca mata air yg mebekalkan air seluruh Syria...best sgt kawasan ni....sebab penuh dgn kebun2....sepjg jln tu mcm tempat berkelah ja..kalau kita mcm nk p mandi water fall la....kita org siap buang air mnineral sebab nk amik air ni..sejuk macam air ais...kalau dpt mandi sini mmg best la....derang siap bina mcm longkang utk saluran air ni.....sebab tu kat sana...air yg dr paip bole minum terus ja....pokok zaitun byk betul ....

Kemudian kami ke satu kawasan tanah tinggi yg bole lihat 1 kota Damacus...di lerang bukit ni ada satu kubah hijau yg menunjukkan tempat berlakunya pembunuhan Habi yg bergaduh dgn Qabil.

Kemudian kami bergegas utk melawat makan isteri2 dan keluarga Rasullullah yg terdapat di kawasan perkuburan Kota Damacus. Menurut adik HAfizi...nilai 1 tapak kubur 200 ribu Dira. Dekat kawsan perkburan ni, jika kita melihat kubah berwarna hijau, itu menunjukkan kubur2 yg ada related dgn Nabi Muhammad. Di sini terdapat makam Bilal bin Rabah, cucu Nabi, isteri2 Nabi...juga khadam Nabi.

Kemudian kami melawat Makam Salahuddin Ayubi yg terletak tidak jauh dr masjid Ommayah. (Salahuddin ayubi ni ble rujuk dlm peperangan Salib). terapat 2 menara di kaw. masjid ni...1 menara yg rendah tu tempat Salahuddin Ayubi berucap pada tenteranya selepas peperangan Salib...dan menara yg tinggi tu pulak di percayai tempat Imam Mahdi akan turun...dekat dataran masjid Ommayah ni jugak ada makam cucu Nabi Muhammad, Saidina Hussain yg kepalanya di penggal dlm peristiwa Karbala....kat sini ada badannya sahaja, kepalanya ada di Madinah..dimakamkan sebelah ibunya Fatimah...ramai puak2 Syiah yg berkunjung makam..ni...derang begitu taksub (x berani dok lama sini...nk amik gambo pun payah...)

(utk kenal org Syiah....yg perempuan derang akan pakai selubung hitam) tp kalau lelaki berkunjung sini..alahai....cantek2 betul2 derang ni...muka cam anak patung ja...

Selepas tu kami solat Maghrib di masjid Ommayah..dan menghabiskan duit soping di Souq.. ..esok dh nk balik...

[ Last edited by  Mas916 at 16-6-2008 11:12 AM ]

Reply #44 Mas916's post

kata nak bagi no telipon kawan kakak di sana ....

Reply #45 KBRExtreme's post

akak lupa bawa laa....

Follow Us
Mas,  letak lah gambar sekeping dua ke nak juga tengok macamana kota Kota Damsyik.

Reply #47 aily's post

Insya Allah....nanti saya paste blom load to pc lg la kak.....

pernah terjumpa blog pelajar kita yang belajar di Syria/Jordan (tak pasti) di mana beliau ada gambar-gambar lawatan  ke tempat sejarah nabi di negara tersebut...memang best membacanya kerana dapat memberi sedikit sebanyak pengetahuan sebelum melawat negara tersebut...tak silap saya namanya Hazimi.

Reply #29 Mas916's post

nak tahu apa yg best di syria ya ttg makan dan tempat shoping

Reply #29 Mas916's post

nak tahu apa yg best di syria ya ttg makan dan tempat shoping

Reply #50 KBRExtreme's post

Apa yg best.....emmm..
mcm pompuan ni, suka soping....mmg best la soping kat Souq Hamedeyah tuh

ko bole melawat...
Makam Nabi Yahya
Makam Salahuddin Ayubi

2 makam tu kat Damacus  .

Makam Habil, nama tempat aku lupa la...tp rasa tak jauh la dr Damacus...cuma dh dekat sempadan Israel.
Lepas tu ko bole melawat punca air utk penduduk Syria....air ni mcm mata air la....kat situ mmg area subur..penuh tanaman anggur, zaitun.
Derang buat mcm saliran parit...

Pastu ko ble melawat Bosra, ni ada teater lama....dekat Bosra ni gak...ada satu gereja, di mana sorang paderi jumpa Abu Talib dan Rasullulah yg masa tu masih kanak2 lg....dia ikut Abu Talib pegi berniaga...So apderi ni la bgtau kat Abu Talib, yg budak tu bakal jadi Rasul. Dalam gereja ni gak ada satu bekas tapak kaki unta Rasullulah..kalau pegi sana masa nk masuk gereja tu ko sengetkan badan....sebab derang bina satu dinding yg kita kena tunduk kalau nk masuk...kira macam nk hormat gereja tu la..

Lagi Makam Imam Nawawi dekat Nava, Makam Nabi Ayub pun tak jauh dr sini...dekat tu ada gak telaga Nabi AYub yg menyembuhkan penyakit kulit dia....

Dekat Damacus gak ko ble lihat tempat pergaduhan Habil dan Qabil...iaitu peristiwa pembunuhan manusia pertama...tp temapt tu cam kat lereng bukit...

Makan, makanan arab la.....nasi mandi, kebab, shawarma...

Itu je la...

Satu pengalaman yg amat menarik...

Ada kemungkinan tak ustaz akan buat lawatan ke Syiria lagi........
kalau ada tolong war-warkan kat sini boleh.....

Mesir dah pergi  dah....

makam Bilal bin Rabah jugak ada di Damacus....
cuma aku tgh moskil 2 makan isteri Rasullullah., Ummi Habsah dan Musalmah...ada di Syria...
tp aku baca buku Sejarah Rasul...cuma 2 ja isteri baginda yg bukan di Madinah iaitu Khadijah dan Maimunah.

aku baru semalam berbual dgn adik aku disana dia kata org sana suka berderma kalu duduk kat masjid ada aje org datng sedekah betul ke

Reply #55 KBRExtreme's post

mungkin jugak laaa....
kalau masjid Omayyah tu mmg tumpuan pelancong pun....

Reply #55 KBRExtreme's post

apa plan lepas ni?

Reply #57 casio's post

plan mcm biasa bnyakkan xtvtlah ..... bila nak buat orentering casio

Hello Geng...

time raya haji arituh...aku cuti panjang skit...so aku amek la peluang ke Syria tuk jalan2...aku pegi sorang je.......tiket flight dari doha one way ke damascus via bahrian around QAR1020...= RM 1015...Gulf Air...flight return lak aku dari Aleppo (Halab) ke Doha via sharjah...QAR 1100

Day One, 8th December 2008

Flight aku depart ke Bahrain kol 0845...then transit 2 jam...onwards ke Damamscus kol 1125....

ni kt doha lagi...onwards tuh bahrain...flight 25min jek..aku dpt free upgrade ke business class

dah sampai bahrain//menggatal carik fridgde magnet lak..

nak sampai dah kt damascus...tgh descending ...

ni on the wat ke hotel....senang je malaysian nak ke syria ni..semua visa adalah voa ( visa on arrival..) x perlu bayar pun..dier tanya ape urusan and ape pekerjaan...tuh je....

ni kt outskirt of the city....x pernah lak aku nmpk benda2 ni kt doha

teksi sini semua comel2 belaka..kaler kuning lak tuh....cara driving tuh mmg typical arab la....

aku dok kt area souq saroujah...area ni bnyk budget hotel...hotel ni pun aku book sbb recommended by lonely planet book....hotel laen yg famous kt sini ilaha al rabie hotel...aku amek single bed...dalam SYP1100..

USD1 = SYP 49
USD 1 = QAR 3.65

SYP - Syrian Pound/ Lira
QAR = Qatar Riyal

Area aku duduk tuh x jauh dari Damascus old City...semua org ke Damascus ni mmg akan ke old City..sbb kt sini la ada Hamadiyyah Souq...ada Umayyad Mosque...The Citadel...then ada Saladin nyer monument...then bnyk lagi tmpt2 sejarah... jalan kaki dari souq saroujah ke damascus old city amek masa 10 minit je....

bnyk kedai tutup sbb dh masuk magrib..kol 4++...wpun time ni raya haji..mmg sesak giler..sebab ramai tourist2 dtg melawat n shopping..aku pasan ramai pelancong turki ngn iran...

hamadiyyah souq lagi...mmg sesak giler2.....

hamadiyyah souq ni panjang....tp ada atap ....kalo korang nak tau..atap tuh ada lubang2 kecik ..bekas daripada peluru kapal terbang perang dulu...

once dah jumpa area jual2 Al-Quran kt souq hamadiyyah ni..akan jumpa arch besar..tuh dah nak sampai ke Masjid umayyad...kt sini la ada Makam Nabi Yahya...or dlm Kristian...The Shrine of John the Baptist.....kt taman kt luar tuh plak ada makam Saladin....aku sempat solat maghrib kt dalam masjid tuh....for non muslim..bleh masuk..tp kena bayo and then kena pakai cloak@jubah....

dah nampak Masjid Umayyad....mmg cantik sangat2...

ni nak masuk magrib...kt Masjid umayyad ni ada 3 minaret...salah satu tuh minaret paling famous...minaret of the Jesus...kepercayaan diorang..kt situ la Jesus akan turun nanti biler sampai masa tuk hari perhitungan..

ni the original minaret..dibina time zaman Al Walid...

makam Nabi Yahya...

minbar masjid...

ni kt courtyard...kt kwsn perkarangan masjid..

masih kt area old city....kt area tembok2 old city..nmpk lawa giler je minaret masjid umayyad..

[ Last edited by  payrol at 19-12-2008 01:12 AM ]