CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: juita

tako thai

Originally posted by chempaka_ku at 17-9-2006 10:53 AM
my tako...baru buat pagi ni.....

chem...terliuq la nengok chem nyer tako...dah dekat 3 taun x makan neh...citer la camneer chem buat tako ni..nak terai juga!

[ Last edited by  shidaaziz at 18-9-2006 11:10 AM ]

Originally posted by noor_hannah at 18-9-2006 09:37 AM
semalam nak buat lah tako siam ni.. tapi psl daun pandan tarak.. so, kena kensel.. apa2 hal mesti cari daun pandan.. hehehe..

wat ler cepat..nanti sudi2 ler ajar kami disini :nerd:

Originally posted by noor_hannah at 18-9-2006 09:34 AM
assalamualaikum kak liza dan semua di sini..

terima kasih kak liza dan semua yg berkongsi pandangan.. hehehe.. ekceli kak hannah ni mmg tak pandai sangat bab masak2 ni.. cetek sgt ilmu pengetahu ...

ciri utama untuk menentukan tako siam:
1.  casing MESTI DAUN PANDAN - sebab kalau daun lain, nanti bau dia lari - ada ke tako yang ori pakai daun pisang:hmm:

2.  BAU juga penting - tu psl kena pakai daun pandan, untuk mengekalkan bau tako siam ni, so, kalau kita nak tau tako siam ke tidak.. kita kena bau lah .. kalau bau daun pisang kompom bukan tako siam... - tak payah nak dok hidu-hidu. pasal tak kan tak boleh bezakan antara daun pisang & daun pandan .

3.  BENTUK - mesti square - kalau tidak sure bukan tako siam lah ye.. - kalau guna daun pandan, memang le bentuk jadi square. kalau tak square, nanti bawahnya bolos. nak senang sukat guna pembaris.

yang tak penting:

1.  resipi or ingredients.. kira apa2 pun boleh.. mengikut creativiti kita lah ye.. letak je dlm casing daun pandan, asal ada bau daun pandan, and casing dia 4 segi.. sure menjadi lah tako siam ku nanti.. - bab ingredient ni, kalau resepi asalnya guna tepung arrowroot ke, hoen kwee ke......... kalau dah orang lain tak suka guna tepung tu, tak kan dia nak paksa dirinya guna tepung tu kalau dah derang tak makan. kalau yang payah nak dapat, tak kan nak merantau serata ceruk negeri nak cari tepung tu semata-mata nak buat tako yang original.. kalau orang tak makan tepung tu, tak kan nak buat jugak kalau selepas tu nanti tako tu akan ditong sampahkan :stp:

kak jonnah, daripada apa yang shida perati, kak jonnah ni memang mahir & pejuang masakan tradisi. tak kan kak jonnah tak tahu kalau tako tu mesti bubuh dalam sarang daun pandan. tak kan nak bubuh dalam daun pisang pulak. memang tak de maknanya :cak:

shida tak pernah buat sendiri. hanya beli je. tapi apa yang shida beli tak pernah menghampakan. tak pernah TIPAH TERTIPU :nerd:

[ Last edited by  shidaaziz at 18-9-2006 11:37 AM ]

Originally posted by shidaaziz at 18-9-2006 11:29 AM

kak jonnah, daripada apa yang shida perati, kak jonnah ni memang mahir & pejuang masakan tradisi. tak kan kak jonnah tak tahu kalau tako tu mesti bubuh dalam sarang daun pandan. tak kan ...

ASSALAMUALAIKUM SHIDA

firstly, i nak jelaskan di sini.. jgn panggil i dgn nama jonah.. sebab utama is.. nama tu i discovered ada dlm bible.. itu psl i tak guna lagi nama tu.. and i dah jelaskan psl nama ni dulu masa i tukar nick baru.. u can call me either noor - that's my real name.. or u can call me hannah - my nick name.. harap u hormat pendirian i sebagai seorang muslim..

secondly, as i mentioned earlier.. i ni tak lah pandai dlm bidang masak memasak ni.. that's why i ni blurr skit.. hehhee... kalau i ada pengalaman 38 tahun mcm kak liza tu, sure i tak dok sini dah.. i could have been somebody like chef wan ke.. norzailina noordin ka.. hehehe..

so, apa2 pernyataan i di atas tu.. maafkan je lah, sebab maklum ckp org bodoh!!! hahaha.. tapi kan, ekceli i prefer jawapan dari kak liza sendiri, sebab i pun nak belajar dari dia yg sah2 mmg berpengalaman selama 38 tahun tu.. mcm u pun, i rasa taklah pandai sgt bab ni kan.. so, i dont need yr comment at all.. if i ever want to learn anything, i would go to someone yg ada experience.. mcm kak liza tu!! then only i can learn ..

ok shida.. peace!! and selamat berpuasa..

Originally posted by noor_hannah at 18-9-2006 12:16 PM
ASSALAMUALAIKUM SHIDA

firstly, i nak jelaskan di sini.. jgn panggil i dgn nama jonah.. sebab utama is.. nama tu i discovered ada dlm bible.. itu psl i tak guna lagi nama tu.. and i dah jelaskan psl nama ni dulu masa i tukar nick baru.. u can call me either noor - that's my real name.. or u can call me hannah - my nick name.. harap u hormat pendirian i sebagai seorang muslim..

secondly, as i mentioned earlier.. i ni tak lah pandai dlm bidang masak memasak ni.. that's why i ni blurr skit.. hehhee... kalau i ada pengalaman 38 tahun mcm kak liza tu, sure i tak dok sini dah.. i could have been somebody like chef wan ke.. norzailina noordin ka.. hehehe..

so, apa2 pernyataan i di atas tu.. maafkan je lah, sebab maklum ckp org bodoh!!! hahaha.. tapi kan, ekceli i prefer jawapan dari kak liza sendiri, sebab i pun nak belajar dari dia yg sah2 mmg berpengalaman selama 38 tahun tu.. mcm u pun, i rasa taklah pandai sgt bab ni kan.. so, i dont need yr comment at all.. if i ever want to learn anything, i would go to someone yg ada experience.. mcm kak liza tu!! then only i can learn ..

ok shida.. peace!! and selamat berpuasa..

:hmm:

ASSALAMUALAIKUM SHIDA

firstly, i nak jelaskan di sini.. jgn panggil i dgn nama jonah.. sebab utama is.. nama tu i discovered ada dlm bible.. itu psl i tak guna lagi nama tu.. and i dah jel ...

ialah...panggilan jonah tu kan tak elok maknanya....kak hanna dah bagitau awal2 dulu..:ting:

Follow Us

ASSALAMUALAIKUM SHIDA

firstly, i nak jelaskan di sini.. jgn panggil i dgn nama jonah.. sebab utama is.. nama tu i discovered ada dlm bible.. itu psl i tak guna lagi nama tu.. and i dah jel ...

ff: BTW, sebelum ni shida panggil dengan nama kak jonah, tak pernah pulak noor_hannah marah atau raised this issue. baru hari ni pulak anda keutarakan :hmm: setelah lama kita berkenalan. sorry, i tak tahu langsung issue ur nick sebelum ni.

BTW, pasal apa yang noor_hannah komen atau tanya tu, anybody can answer the question kalau mereka tahu dan nak jawap. lagipun tiada undang-undang di cari ni yang setiap persoalan perlu dijawap oleh yang pakar atau pada mereka yang diutarakan soalan sahaja.

usia bukan penghalang seseorang itu untuk belajar, memahami & untuk lebih berpengetahuan. yang tua tak selalunya betul. yang muda tak selalunya salah. tua bukan bererti emak. muda bukan bererti anak.

peace :nerd:

Originally posted by MAKLANG at 18-9-2006 01:00 PM

ialah...panggilan jonah tu kan tak elok maknanya....kak hanna dah bagitau awal2 dulu..:ting:

sorry maklang........ shida tak tahu pun hal ini sebelum ini. dan empunya badan pun tak pernah mempertikaikan bila shida panggil nama itu sebelum ini :nerd:

Originally posted by long at 18-9-2006 10:30 AM

chem...terliuq la nengok chem nyer tako...dah dekat 3 taun x makan neh...citer la camneer chem buat tako ni..nak terai juga!

kak liza...thank you
long - actually ikut resepi dalam buku puan zaidah. I think chemp buat macam lembik sikit.....recipe sama juga macam yang kena post tu, bawah ada sengkuang & pakai jus daun pandan kisar, dan casenya daun pandan.....nanti kalau jumpa resepi yang chemp benar-benar suka chemp akan post.......

Originally posted by noor_hannah at 18-9-2006 09:34 AM
assalamualaikum kak liza dan semua di sini..

terima kasih kak liza dan semua yg berkongsi pandangan.. hehehe.. ekceli kak hannah ni mmg tak pandai sangat bab masak2 ni.. cetek sgt ilmu pengetahun.. hehhee.. kdg2
mengikut pemahaman kak hannah di sini, kuih tako ni MESTI guna daun pandan lah ye.. so, kalau takde daun pandan, bukan tako siam nama nya.. tak kisah apa pun ingredient dia.. nak ada sengkuang cina ke tidak, nak guna tepung arrowroot ke, tepung beras ke, tepung jagung ke.. semua tak penting.. yes!! yg penting is mesti DAUN PANDAN as casing dia, sebab kalau guna daun lain, nanti bau dia tak asli...  mesti bentuk SQUARE..

hehehe... terima kasih kepada semua yg membukakan minda kak hannah yg agak konservative skit ni tentang keaslian sesuatu resipi.. juga pada kak liza yg amat creative dlm mengolah resipi2.. kak liza, wa tabik lu lah kak!! nak celen pengalaman kak liza selama 38 tahun tu.. alahai.. sampai bila2 pun tak terkejar..

ppsstt:
kak liza... nak tanya cikit.. agak2 kalau saya bubuh adunan kaswi dlm casing daun pandan, 4 segi tepat, boleh panggil tako siam tak?? hehehe.. jgn mare kak liza!! lawak je pagi2 ni.. jgn pecah lak cermin mata ijo tu.. hehehe...

waalaikumusalam dan sama-sama noorhannah..
kakliza sekadar kongsi penglaman apa yg kakliza ketahui...

maaflah kalau kakliza nak tumpang cakap.. semoga tak terasa pada siapa-siapa...

memang kakliza dah lama masak.. kakliza akui sebab kakliza dibesarkan dalam keluarga catering
kebetulan pulak kkliza duduk merantau di terenganu ni..[walaupun bukan obersi..]
selera mmg berbeza dengan cara kakliza membesar..dan begitu juga dengan selera suami..
so kenalah rajin masak..mencuba mengolah..mengikut kesedapan untuk dimakan oleh keluarga..
jadi tak payahlah nak tabik2 pada kakliza...kita ni sama jer..sama-sama belajar..
kakliza bukan minta ditabik2 atau dipuji2...
cuma mmg kakliza suka mencuba buat masakan...suka mencuba2..[chef terkenal tersohor pun rajinmencuba ..mengolah resepi..tu pasal depa kreatif..]
so dari situ kakliza akan dapat menambahkan koleksi resepi masakan kkliza..
takderlah jemu..asik masak dan makan benda/resepi yg sama jer..
almaklumlah kan dah lama masak..kenalah kreatif sikit nak hidangkan untuk keluarga..
mmglah hannah takleh celen pengalaman  kkliza masak sebabb kkaliza  kan lebih tua dari hannah..

apalah nak gaduh2 sangat bab tako atau tepung pelita ni..
yg penting kita nak buat..dan nak cuba..
mmg kalau ikut  resepi tako siam original mungkin gunakan bahan yg lain dari kakliza..
n kakliza bukanlah tulis resepi kakliza sebagai tako siam..hanya kueh tako...
so terpulanglah pada sesiapa nak mencuba..tak der paksaan..

apa yg nak pertikaikan lagi..
kalau tak suka dengan bahan yg kakliza berikan..so boleh cubalah dengan bahan yg original tako siam..

oh ya..
kakliza baru terbaca dalam majalaah RASA keluaran September [JUADAH RAMADAN]..page 35...
mungkin hannah rujuk perkara ini agaknya..
kak liza pun agak muskhil..tapi apa nak buat.....
nampaknya kalau nak penerangan lebih lanjut..apa kata kita jemput chef2 terkenal yg establish untuk menjelaskan apa kueh tako siam..apa kueh tako yg diolah/modified..dan apa kueh tepung pelita...

so tak payahlah nak gaduh2 kat forum yg dibaca oleh maybe beribu-ribu orang seluruh dunia ni...

kalau nak buat kueh kaswi masukkan dalam daun pandan tu..takkan lah nak panggil kueh tako pulak...
n cermin mata ijo kkiza tak pecah pun....cuma kena tambah power jelah sebab ada kueh terbaharu dari hannah arini...

maklang rasa....sudah2lah tu...jangan dipanjangkan lagi hal ni...kita ni nak nyambut poser tak lama lagi...

Originally posted by hanieliza at 18-9-2006 01:44 PM

waalaikumusalam dan sama-sama noorhannah..
kakliza sekadar kongsi penglaman apa yg kakliza ketahui...

maaflah kalau kakliza nak tumpang cakap.. semoga tak terasa pada siapa-siapa...

mema ...

betul tu kak liza, watpe lah nak gaduh2.. kalau pun pendapat saya tak sama dgn yg lain.. salahke?? saya hanya menyatakan mengikut kefahaman saya.. sekadar berkongsi pendapat..

saya tak rasa apa2 lah kak liza.. sebab posting kak liza selalu menghiburkan.. hehehe.. mcm dolu2.. ada org yg sebut psl mee rebus selatan yg pekat.. ada gak org ganu and lain2 negeri bagi pendapat.. tapi kami yg dari selatan ok je.. takdelah rasa marah ke apa..

mcm saya ckp awal2 lah kak.. saya ni konservative skit bab masakan dan rasa masakan.. maybe sebab arwah mak saya dah didik begitu, maklum kami ni nak makan makanan sedap2 je.. tak perlu nak modified banyak2 sekadar nak membanyakan kolleksi.. lebih baik cari je resipi lain dgn nama lain.. rupa yg lain.. dari pada dok buat perbagai versi bagi satu2 masakan yg serupa..

means, kalau saya ada resipi serimuka yg sedap.. lebih baik saya cari resipi lain pulak, say kaswi ke.. cari yg sedap.. and simpans ebagai koleksi.. then, cari lagi yg lain, say talam banjar.. so on..

dari pada saya dok olah2 resipi dgn nama yg sama, sekadar nak ada variasi, atau sekadar nak kan cop mohor nama saya pada resipi tu.. lagi pun.. dlm hidup ni.. banyak benda nak kena buat.. takkan asyik nak dok produce resipi baru je.. kang lama2 saya jadi kilang resipi lak.. hehehe.. lagi pun mana ada masa nak buat tu semua.. lain lah saya takde keje lain.. asyik dok depan pc 24 jam je..

kak liza.. teringin nak rasa talam hasil tangan kak liza.. lenkali dtg kl.. nak lah berguru dgn kak liza.. amacam??

maaf ye kak liza... apa2 pun saya kena akur dgn pendapat kak liza.. sebab ni negara demokrasi..

psst: i can never ever challenge u kak.. coz i'm younger dari u.. lagi pun tak perlu kot..!!

-THE END-

[ Last edited by  noor_hannah at 18-9-2006 02:26 PM ]

:stp::stp::stp:

Kenapa topik sebegni membawa ke arah keburukkan ni? Sepatutnya topik masak memasak tmpat kita sama2 memberi info yg berguna, berKongsi pengalaman, kongsi tips2 yg bagus bukannya tempat show how talent you are. Tak payah inform org pun dah tahu. Apa kata kita saling hormat menghormati sesama kita, yang tak betul kita betulkan, we can alwiz deliver our message in proper way, tak perlulah sindir menyindir dan sbgainya.

Sy tak nak lagi lihat perkara begini berlaku. Tolong beri kerjasama pd Moderator yg menjaga board ini agar board ini sentiasa dlm keadaan yg terkawal dan harmoni.

Originally posted by chempaka_ku at 17-9-2006 10:53 AM
my tako...baru buat pagi ni.....

Chemp & sume...

bekas pandan ni agak2 berapa helai daun utk satu bekas tu ?:hmm:..

[ Last edited by  shidaaziz at 18-9-2006 02:58 PM ]

Originally posted by Sasha at 18-9-2006 02:38 PM
Kenapa topik sebegni membawa ke arah keburukkan ni? Sepatutnya topik masak memasak tmpat kita sama2 memberi info yg berguna, berKongsi pengalaman, kongsi tips2 yg bagus bukannya tempat show how tal ...

Sasha..
terima kasih kerana begitu prihatin..
kalau nk tau..bukan thread nie saja...byk lagikk...
tapi masih boleh di kawal..
kalau lepas nie tak faham bahasa jugakk..
baik terjun sungai laa... :nana:

hehehe.. kak liza.. lama saya tak nyakat kak liza ni.. huhuhu.. kak.. sampai habis battery hp saya tinggal 2 dot je.. hihihi..

ni nak kena pikir lah menu apa nak suruh kak liza masak kalau saya pi ganu nanti.. maklum.. 38 tahun pengamalam wehh!!  saya masa tu baru 6 tahun..

btw.. nanti kak liza dtg bila2.. tolong buatkan saya resipi tako kak liza ni.. saya nak rasa ori ke tak.. nak wat sendiri wa malas lah kak.. mood masak kureng!!

ooopsss lupa..!! thanx kak liza kerana faham maksud semua posting2 saya.. and psl buku resipi rasa tu, saya tak tgk lah kak liza.. tapi at least kak liza faham lah apa dia tako yg di maksudkan kan..

ha.. itu lah yg saya maksudkan..

psstt: kak, lenkali nak sakat lagi bleh??:pmuka:

aduh laaa..bod ni pon ada gaduh2..tak faham betul..

Originally posted by Kero_kero at 18-9-2006 02:41 PM

Chemp & sume...

bekas pandan ni agak2 berapa helai daun utk satu bekas tu ?:hmm:..

soulha cuba jawab atas pengalamn soulha yer..bukan orng lain..takutttttttttt..nie..nk habaq pun...klu orng lain tk tahulah...kalu tk silap soulha sehelai jer nk mengcukupi....tp  kena yg panjang2 skitlah...klu boleh daun yg nk matang skit..lebih kemas...dan bila masuk adunan panas tklah bakul tu nk lecur skit...

abik sehelai daun lipat 5x..setiap lipatan dlm seinci setengah..klu nk besar boleh lebihkan..pastu cantum...stepler kt hujung..tu..lebihan daun kt hujng runcing yg kita potong tu letak kt dlm bakul tu...pastu mskkan  sengkuang...menurut kwn soulha mak dia letak ditengah..kira selepas adunan bawah sejuk skit letak sengkuang letak adunan putih cam gitulah...

nanti try kak liza tolong demokan..camner nk buat bakul comel tu...

kekadang soulha gunting skit kt setiap inci lipatan tu...klu daun tualah...sllu soulha guna daun tua...sorrylah lama benar tk buat..sekadar menyibuk...

[ Last edited by  soulha at 18-9-2006 04:57 PM ]

Rate

1