CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: uda

MISTERI PELBAGAI JENIS KAYU ~ by UDA & PUTRA_BENGAL

takde peluang berdepan dgn rimau/hantu utk mengesahkan benar atau tidak kayu tas dpt melemahkan spesis ini  :nerd:  aku pakai rasa biasa je. sekarang ni dah malas nak pakai   :nerd:

Originally posted by hitamputih at 15-6-2007 08:50 AM

errrrr silap laa plak

dia macam......pokok bertam tu kan banyak kayu nyer, kalau dpt kayu yang dia menikam batu, cam kayu tu masuk dlm batu, tembus batu tu, kalau bleh amik mmg power laaaaa ...

sejauh mana kekuatannya??adalah macam ala ala pedang king arthur plak....

ini adalah antara koleksi aku.. kayu tas jantan dan betina.. byk kegunaannya..

dan yg aku pakai tu adalah gelang akar bahar.. kegunaan dalam tujuan perubatan ialah utk melegakan sakit2 badan..

ok.. ni adalah koleksi kayu2 yg aku ada...

kayu gaharu.. mempunyai bau yg wangi.. org kata utk tujuan pelindung...

koleksi aku seterusnya..

teras sekilo/ teras kelo/ kayu malam

ukar nak cari teras kelo nie... pokok kelo byk tapi yg ada teras nie susah sangat.. aku tunggu 2 tahun baru aku dapat memiliki teras kelo nie..

Secara umumnya digunakan sebagai:
  • Pembisa
  • Penawar
  • Pendinding

kayu yg seterusnya ialah raja kayu..

aku mempunyai teras raja kayu yg dah dibuat cincin..

org kata lebih pada tujuan perubatan

Follow Us
kayu nibong tunggal di panah petir..

di beri oleh org lama semasa aku berada di terengganu...
tujuan sebagai pendinding

info berguna

Uji keaslian kayu koka:

ambil segelas air, campakkan kayu koka itu ke dalam air. sekiranya tenggelam maka dia adalah kayu koka. jika tidak, insyaAllah anda memang tersalah beli.

terima kasih

putra_bengkal,

Wah...... banyak betul cincin awak ada. Gilir-gilir pakai ke or pakai semua dijari? Kayu penunduk untuk apa? Last sunday, I beli kayu penunduk.Saje2 beli.Kata orang yang jual tu kayu tu untuk ubat sakit kencing manis dll. Macam2 kayu dia ada jual.

kayu tas kena ada jantan betina kan.. saya ada beli kat sarawak dulu , kat org penan ..masa melawat tempat diaorg.. tapi menyesal lak beli satu set ajer..tak terfikir kayu ni payah nak jumpa , beli saja2 nak buat sourviner.. balik rumah test taruk kat dapur , takde semut , lipas dgn cicak bermaharaja .. rasa2 dah pindah rumah...

Reply #69 uda's post

saya tak pakai semua.. bergilir gilir.. slalu pakai nibung tunggal tu.. rasa serasi pula.. penah dengar gak kayu tu.. dari segi perubatan utk menurunkan kadar kencing manis.. ada yg wat sebagai tangkat pergi interview.. ntah la

Reply #70 dollah_bedwi's post

yup.. kalau sepasang memang lagi power.. yg jantan warna kehitaman skit dan bau pun kurang dari betina.. betina bau kuat.. org kata utk penunduk binatang buas n berbisa.. payah nak dapat yg ori kat semenanjung nie.. kadang2 pokok chery pun diorg kata tas.. yg penting kikis dan bau.. tak puas hati lg, bakar skit ia akan keluar satu aroma sepertimana bau sebelum ia dibakar..

kalau sesiapa yg nak gi sarawak sila bagitau k.. aku akan bagitau kat mana nak ambil kayu tas nie kat sana.. tok guru aku ada sana.. nanti siapa pergi nak cari aku bagi no telefon dia..

Reply #72 putra_bengal's post

putra..smlm aku baru dapat raja kayu..tapi nk tanya ko lah...camna nk tahu atau kenal raja kayu ni..sebab aku dapat x byk, sebab dah dipotong2..leh bagi info tak?

lagi satu..raja kayu ni boleh tak menjauhkan binatang berbisa..sebab area umah aku ni byk kali gak ular datang..risau ler..ular tedung pulak tu...

Reply #74 feirina's post

aku nak cakap pun tak pandai nak bagitau mcm mana.. raja kayu nie keras.. kalau bakar dia ada satu bau... kalau aku tgk aku leh tau.. insyaALLAH sebab tak pegang.. ada gambar?

slalunya utk tujuan perubatan.. kayu tas lebih baik utk binatang berbisa.. duk area mana? ada kawan2 nak gi sarawak tu kirim la kat dia.. beli sepasang

Reply #74 feirina's post

lupa nak bagitau.. ko try kikis skit raja kayu tu.. n ko amik habukl dia ko letak kat lengan. gosok2.. kalau habuk tu ilang masuk dalam kulit sah ia original..

info sepintas lalu...

buluh tumpat..

Buluh tumpat bertemu buku mcm ni mmg byk yang palsu dlm pasaran. Nak test yang ori atau palsu mudah je ( tak perlu apa2 ilmu)

putra_bengal,
Agak2 nyalah ada tak kayu tas tipu? Dulu adalah belikan my mother kayu tas sepasang, dia kata, mengikut kata kawan dia: kayu ni boleh halau tikus. so dia bawalah balik rumah and beri sikit2 kat kawan2 dia. apa yang dia dapati: tikus makin banyak so dia orang buang kayu tu. My mother kata, kayu yang I beri tu bukan kayu tas. I kata, 'manalah I nak tau. Orang yang jual tu kata kayu tas, I belilah'. Untuk my house pula, semenjak I letak kayu ni didapur, setiap hari ada aje lipas yang bunuh diri.Setiap hari ada 1-2 ekur terguling.for semut, dulu memang takda semut but now ada semut hitam dan besar pula. Tak taulah because kayu tas or not. But pasal lipas tu remains mystery.Perkara ni dah berlaku selama 6 bulan dah.

Thanks

Reply #78 uda's post

ok... thanks kepada saudara uda krn berpost di thread saya..

kayu tas memang ada yg tipu.. kayu yg hampir sama dalam 80 perats mengikut ciri2 kayu tas ialah kayu chery... kayu chery slalu digunakan utk menipu pembeli... dengan bentuk serta corak alur yg sama sukar nak mengetahui ia adalah kayu chery..

slalunya kayu chery nie hanya hampir sama dengan kayu tas yg jantan sahaja... sebab kayu tas betina dapat dibezakan dengan kulit yg hampir cerah dan bau yg kuat apabila dikikis..

Originally posted by uda at 10-5-2007 09:28 AM
Lagi satu, kayu tas ni kena sepasang : jantan dan betina. I ada beli di Sabah. warna betina cerah sikit drp yang jantan. harga berbeza-beza. Di pasar Philipine : 1 btg panjang = rm10. sepasang ja ...

tahun lepas mak orens ada bagi orens raja kayu.dia kate kalau terkena sengatan binatang berbisa,baca selawat pastu lekapkan kat tmpat yg terkena sengatan tu.pastu biarkan.kayu tu akan melekat sendiri kat tempat sengatan tu dan bergerak macam sedut bisa dr bekas sengatan tu.anak sedara orens kena sengat tebuan,letak kayu tu tak sampai 10 minit dah ok.jiran orens lak kena sengat ikan sembilang dah 3 ari.tangan sampai dah bengkak.siap nangis2 lagi tak tahan sakit.bila mak orens dapat tau dia panggil jiran tu datang rumah dan ubatkan guna kayu tu.Alhamdulillah tak sampai 10 minit dah ok.dia kate rase berdenyut2 bila letak kayu tu.lepas tu dia kate dah tak rase sakit pun.
Raja kayu ni ada orang buat batu cincin.tapi mak orens tak bagi orens buat, sebab mak takut orens ringan tangan pukul anak orens.dia kate kalau sesape yg pakai cincin berbatukan raja kayu,pastu tumbuk/tampar/pukul orang, leh demam orang tu dibuatnya.
Raja kayu ni sebenarnya pak cik orens yang jumpa.Dia keje bawak lori.satu hari tu dia berenti kat tepi jalan sebab penat.pastu tetiba je dia terasa nak pergi kat tempat pembuangan sampah berhampiran tempat dia berenti tu.tiba kat siti dia terjumpa senaskah Quran lama.Dia pun amik la niat nak simpan.bila dia bukak Quran tu dia jumpa ada kayu panjang sejengkal dalam Quran tu.Dia pun simpan la.Balik rumah dia pi jumpa seorang pak cik yg pandai mengubat secara tradisional kat felda dia tu.Dia tunjuk dan tanya pasal kayu tu kat pak cik tu.pak cik tu kata kayu tu Raja kayu.bagus untuk buat ubat dan banyak gunanya..pastu dia mintak kat pak cik orens separuh raja kayu tu.
Panjang tul citer aku nie......