CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sya_sugar_sugar

Misteri Pantang Larang Keturunan (Ikan TAPAH etc..)

Mengikut pesanan arwah ayanh saya dulu, dia pernah berpesan supaya tidak makan ikan kekacang. Pantang keturunan katanya. Tapi arwah ayah saya tak cerita plak kami ni dari keturunan mana. Satu lagi "kain kuning". Setiap upacara seperti berkhatan atau semasa nak bersalin, mesti ada kain kuning. Ikat dikepala atau ikat buat awan-awan. Kalau nak bersalin plak, letak atas perut. Penah mak citer ada sorang daripada keluarga kami, masa nak bersalin tuh susah sangat. Dia lupa bawak kain kuning. Bila letak je kain kuning atas perut dia, senang2 jer dia bersalin. Wallahualam.......

Saya punya biras keturunan "Che Ku". Dulu dia tak percaya bab2 pantang larang nih sehinggalah dia langgar salah satu pantang larang keluarganya. Kalau tak silap saya dia makan satey ikan kekacang. Seluruh badan dia gatal2. Saya lupa nak tanya camana dia hilangkan gatal2 tuh.

Originally posted by dreamy_forest at 12-2-2007 10:31 AM

ni nak paste ikan tapah makan monyet

Pengalaman: Monyet ditelan tapahOleh Nuri Angkasa
01 September 2006
Hantar kepada kawan | Format Pencetak

http://www.bharian.com.my/Joran/Jo ...

citer ni penah diceritakan oleh seorang pemuda sewaktu dia singgah di sebuah surau dikampung saya beberapa tahun dahulu. saya lupa nak tanya nama dia apa. mungkin dia salah seorang pemuda yang melihat ikan tapah menelan monyet tuh.

ok.....nampaknya sesuatu yang belum jelas disini.
adakah anda semua sanggup percaya,bahawa anda sebenarnya keturunan ikan??sesuatu yang boleh disanggah sama sekali,yang membuatkan diri kita menjadi syirik,keraa sebaik baiknya keturunan kita itu sendiri adalah dari adam alahisalam.maka,tidak ada timbulnya bahawa kamu adalah orang berketurunan ikan tapah,ikan golek atau ikan goreng.maka itu,anda janganlah percaya seratus pertus apa yang dikatakan oleh orang2 tua kita,sesuatu yang diluar jangka.mungkin sebab menyebab yang menyebabkan anda semua tidak boleh makan ikan tapah atau ikan selainnya ialah,adalah berkenaan dengan alahan.mungkin dari keturunan,menyebabkan anda tidak boleh memakan beberapa jenis ikan.

selalunya,apa yang orang tua cakap,mesti ada kiasan di sebaliknya,bukan?

sir_lyman This user has been deleted

Reply #124 GRINDSAKHTANIC's post

bukan keturunan ikan la, keturunan manusia yang bersumpah atas budi baik ikan, camtu la. bukan keturunan ikan, kalau keturunan ikan da lama da aku g cari ikan duyong yang cun kawen dengan dia.

julyjulai This user has been deleted
pantang 7 keturunan, ulam raja, pisang  merah

Follow Us
keluarga aku pun takleh makan ikan kekacang ni..ikut pada makcik aku..moyang aku keturunan Raja Pattani..dulu-dulu  Raja Pattani ni lemas kat sungai/laut then ikan kekacang ni tolong selamatkan...hak...tak tau la betul ke tak...ikan kekacang pun aku tak kenal macamana rupe dia...entah-entah dah pernah makan kot...

Originally posted by kenari7117 at 9-4-2007 04:57 PM
keluarga aku pun takleh makan ikan kekacang ni..ikut pada makcik aku..moyang aku keturunan Raja Pattani..dulu-dulu  Raja Pattani ni lemas kat sungai/laut then ikan kekacang ni tolong selamatkan.. ...

ngengada betollah......macam mana plak ikan kekacang boleh selamatkan orang..ikan paus percaya la aku...

nak tanya sikit, serius ni. kenapa biler dorang buat sumpah tu diorang libatkan keturunan sekali? tak boleh ker dier sorang2 jer yang kena? kesian la keturunan dorang tu tak tau apa2. anyway apasal byk sgt citer ikan kacang ni? maybe ikan ni special sikit tak?

Originally posted by kenari7117 at 9-4-2007 04:57 PM
keluarga aku pun takleh makan ikan kekacang ni..ikut pada makcik aku..moyang aku keturunan Raja Pattani..dulu-dulu  Raja Pattani ni lemas kat sungai/laut then ikan kekacang ni tolong selamatkan.. ...

huhuhuuu.. apesal laa banyak sangat mitos2 karut neh.. klu ader orang cakap ko keturunan raja2 mesir purba kala dulu... dan pantang memakan daging lembu.. sbb konon nyer suatu masa dulu ader sekor lembu penah selamatkan moyang ko.. so.. ko nk makan daging lembu x?? cam jadi hindu laa plak..

Originally posted by GRINDSAKHTANIC at 9-4-2007 06:57 PM

ngengada betollah......macam mana plak ikan kekacang boleh selamatkan orang..ikan paus percaya la aku...

MR.BEAN (spesis kacang gak ni...) x bleh pecaya ker.. penah menerima award ni...!!

Reply #129 shirayuki's post

nanti... keturunan si malang tersebut akan jadik glemer laa.. pastu.. bleh laa jadik tetamu khas pawang sana pawang sini.. dukun sana dukun sini.. disamping menambahkan lagi income dukun2 dan juga memastikan kestabilan ekonomi melayu di mesia skg ni...

Reply #132 falcon_9009's post

bukan takat tuh jer.....
bila ada orang mengaku "saya pantang tak leh makan nasi!!! sbeba nenek moyang saya asal dari nasi!!!" sepanjang idup dia takkan makan nasi...apa raa...mengarut betul...mesti ada explaination dalam sains tambahan kenapa jadik macam nih...mungkin disebabkan alergy ker.....penyakit ker....apa ker.....

keluarga kita asal dari tapah & gopeng, perak ... entah lah yea ... ada juga sedara yang cakap kita org tak boleh makan pisang yang besar warna merah tu ... cakap pantang keturunan ... since kita sekeluarga pun memang tak pernah rasa nak makan atau terpikir pun nak makan ...  so tak ada lah effect to agaknya ... tak terfikir pun nak coba

Originally posted by merahbaiduri at 2-5-2007 12:07 PM
keluarga kita asal dari tapah & gopeng, perak ... entah lah yea ... ada juga sedara yang cakap kita org tak boleh makan pisang yang besar warna merah tu ... cakap pantang keturunan ... since  ...

actually kawan aku pun ada macam tuh.tiap kali dia nampak pisang beso tuh....dia seolah olah takut and memang tak leh makan.tapi yang herannya,dia asal sabah,bukan dari perak.

Originally posted by falcon_9009 at 2-5-2007 12:46 AM

huhuhuuu.. apesal laa banyak sangat mitos2 karut neh.. klu ader orang cakap ko keturunan raja2 mesir purba kala dulu... dan pantang memakan daging lembu.. sbb konon nyer suatu masa dulu ader  ...

VVvvvvrrrrrrroooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooommmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Reply #134 GRINDSAKHTANIC's post

ko buat lawak ker, hahaha, nenek moyang asal dari nasi, merepek btul..

[quote]Originally posted by merahbaiduri at 2-5-2007 12:07 PM
keluarga kita asal dari tapah & gopeng, perak ... entah lah yea ... ada juga sedara yang cakap kita org tak boleh makan pisang yang besar warna merah tu ... cakap pantang keturunan ... since  ... [

Saja nak menyampuk . Mak dan kakak aku pernah makan pisang merah nih..siap buat goreng pisang lagi..Mak aku kata sedap..
Sebenarnya masa beli pisang tu mak aku tak tau sebenarnya ada kaum yg buat sembahyang pisang nih..

asal kejadian manusia adalah dari tanah dan tiada bercampur aduk dengan mana2 mitos yg karut marut itu... semua nyer boleh menjurus kita kearah kemusnahan dan kehancuran.. boleh menimbulkan syirik yg mana dosa nyer tidak akan di ampuni lagi oleh Allah swt.. manusia itu sendiri yg cuba mencari2 tuhan selain dariNya yg maha esa..:lebai: