CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: talapia

Kos Pengkebumian dan selepasnya ... adat yang membebankan waris

Isu tahlil kematian ni, keluarga almarhum Tuan Guru Nik Aziz tak buat, keluarga almarhum Tun Rahman pun tak buat, Imam Syafie pun tak menganjurkannya... ntah dari mana asalnya sampai jadi amalan masyarakat Melayu...

Janganlah membebankan keluarga si mati dgn 'memaksa' mereka keluar duit/masak bagai utk majlis tahlil. Takut2 yg hadir termakan harta anak yatim pulak.

leylapple replied at 20-4-2015 11:07 AM
semua tu tak perlu sebenarnya...

mcm family aku, kain kapan, gaharu, papan keranda tu semua mmg k ...

penduduk asal.. in fact arwah adalah orang yg dihormati di kampung. so memang yg datang masa hari pengebumian ramai. alhamdulillah. tapi yg tak tahan... nak masak bagai tu pon... banyak la sbb confirm2 ramai yg datang. duit khairat kematian memang dapat. klau tak silap.. duit BR1M pon dapat. tapi tu semua bukan on da spot.

arwah bukanla org senang. keje sendiri.. anak2 pon walau ramai... tapi bukan keje hebat. bab2 duit memang masalah. syukur urusan mandi jenazah tak kena bayar bagai sbb smua anak2 yg mandikan. tapi yang aku nak tekankan... adat2 ni membebankan waris si mati. nak2 masa hari kejadian. Kami anak2 ni dahla berhari2 berkampung kt spital. bawak balik arwah dr HSB ke kampung... kos ambulans.. dah beratus. yg kelako tu la... mata tgh merah.. hidung basah sok sek sok sek... tangan melilau bangun ke hulu ke hilir dok mencari duit nak bagi kt pak imam. dokla tanye adik itu ipar ini sape ada duit RM10 kumpulkan dulu.

orang yg menghantar ke kubur belum balik... kami dah bersinsing lengan di rumah nak memasak untuk tahlil pulak. walhal bau kapur barus pon tak ilang lagi dari rumah. kapas kafan pon masih melekat kat karpet tak sempat nak menyapu bagai. klakar betul la adat2 ni

Sekarang ni kat kampung-kampung dah smkn pupus golongan tua..yang tinggal mungkin veteran yang masih bekerja. untuk solat jenazah tu kat kg aku mmg ada sedekah kpd org yang solat..sebab ajk masjid akan jemput org2 dari kariah lain dtg utk solat jenazah tu..jadi upah tu termasuk segala kos yang inccured. Kalau x jemput orang dtg solat mayb boleh jadi yang solat jenazah tu 5-10 org saja..kaum keluarga pun selalu berapa kerat yang p solat jenazahnya. nanti mengata pulak jiran-jiran bila solat jenazahnya x ramai orang...

nasb baik ms arwah bapak aku meninggal dl adik beradik dia iaitu mak n bapak saudara aku yg nak sgt buat kenduri tahlil...tp yg bgsnya dia org x de nak mintak kat mak aku...duit tuk buat makan tu pakai duit dia org sendiri..semua dia org uruskan katanya nie je yg termampu nak tlg sedekahkan atas nama arwah bapak aku...

haaa...
tu laaaa... hadap sgt ngan adat tah hapa2...
selayaknye la di tipu pak imam pak lobai semua...
bila perlis betul2 ikut sunnah.. dikatakan wahabi....

Follow Us
aku suka ngn isu ni.dr kecik sampai aku besar mmg aku pun pelik. apesal byk sgt adat2 yg diutamakan dari perintah agama? mbebankan nk bayar2 bagai. dh la mcm kes tt, dia dh kira jatuh anak yatim. yg duk guna makan pakai sepanjang mjlis kematian tu boleh dkira makan harta anak yatim tanpa sedar tahu tak..

entah la.. aku x paham ape yg sedang menular di kalangan melayu skg ni.. melayu islam.

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 11:08 AM
Tu la siapa suruh bodoh dlm hal urus jenazah...buat dekat rumah boleh je....kos beli kain putih, kap ...

takdela BODOH pon... urusan mandi jenazah n kafan memang anak2 yg buat. korek liang lahad tu undertaker le buat... yang sambut dlm lahad pon anak2... kafan pon kat rumah je walau rumah kecik... urusan2 wajib tu alhamdulillah pandai dibuat... cuma agak bodoh pasal yg fardhu kifayah tu jadi beban lak. patutnye bukan begitu. Cer bagi pandangan bernas sket.

famri7 replied at 20-4-2015 11:15 AM
ummah suchi sunni kalau x menjual ugama x sah sis.

Nak mampos pon kena kumpul duit 10K sis..kalau ...

how I wish I could say like this depan imam kampung tu... huhuhu

chinta89 replied at 20-4-2015 11:33 AM
aku suka ngn isu ni.dr kecik sampai aku besar mmg aku pun pelik. apesal byk sgt adat2 yg diutamakan  ...

Orang Melayu ni kan masa dulu fames gotong royong rewang2 bagai kan..tu yg saya pelik camne boleh jadi kos RM3,000...adakah kerana buduh sampai tertipu?

Jadinya kalau xda 10K xboleh tanam di islamic cemetery ke sis?

talapia replied at 20-4-2015 11:35 AM
how I wish I could say like this depan imam kampung tu... huhuhu

Dlm khutbah Jumaat dah sbut...klau xda ilmu agama jangan nak bangkang apa yg dibuat dalam agama.

Sebab kalau nak ikut Islam pak Arab sana baju awak pergi sembahyang harus putih saja sis...sis ada buat?

Takkan

...dah memang Islam yg datang kat Malaysia ni datang dr arah iraq dan India so, tak payah la nak bangkang ikut Arab sana...konon arab lebih betul kerana mereka Arab Jarab.

Takziah kepada TT.

pernah melawat rumah org meninggal  few years back , lepas kebumi pi rumah org tu , mmg x de buat makan
what do you expect kan,  mmg org tgh sedih mmg tak de buat tahlil, ke nak jamu air ker utk tetamu

tapi baiknya jiran dia , diorang masak and sedia kan makanan and panggil all the tetamu yg dtg kat rumah tu
untuk makan kat umah dia , dia buka meja kat porch umah dia  and sedia kan makan , nothing much la just untuk alas perut, hilangkan dahaga  mana2 yg dtg dari jauh tu . jiran2 yg lain pun ada bantu .

now that is a good contoh kan ..

poyohabis replied at 20-4-2015 11:31 AM
nasb baik ms arwah bapak aku meninggal dl adik beradik dia iaitu mak n bapak saudara aku yg nak sgt  ...

sepatutnye begitula... kalau takde sedara mara... jiran2 la yang gotong royong.

macam ada jiran di rumah ku.. rumah taman. ada kematian. kami jiran2 pakat2 masak utk yasin n tahlil malam tu. keluarkan kereta dari porch masing2... cuci lantai bersih2.. buat tahlil kt porch rumah jiran2... takde libatkan rumah keluarga arwah pon. kita faham... keluarga tengah bersedih... n maybe sedara mara jauh dia ada kt umah tu...

Sallahuddin Al-Ayubi mmeninggal nak uruskan jenazah duit simpanan tak cukup...tapi selamat jugak dikebumikan...sampai hari ni dikenang jasa nya.

famri7 replied at 20-4-2015 11:39 AM
Jadinya kalau xda 10K xboleh tanam di islamic cemetery ke sis?

kalau ada 10k.... ai tambah je sikit je lagi.. bole dah hantar arwah gi haji masa hidupnye. ini sebab takde 10k la isunye jadi camni

talapia replied at 20-4-2015 03:45 AM
kalau ada 10k.... ai tambah je sikit je lagi.. bole dah hantar arwah gi haji masa hidupnye. ini se ...

bertabahlah sis..elohim maha mengetahui

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 11:41 AM
Dlm khutbah Jumaat dah sbut...klau xda ilmu agama jangan nak bangkang apa yg dibuat dalam agama. ...

telekung solat ai pon kale cekelat u... sunat je putih tu klau tak silap. informasi di hujung jari sekarang ni... mane yg betul diteruskan.. mana yg bidaah dan tak betul kita cuba bendung. ini usaha I cuba bendung benda ni dengan bukak thread di CI... mohon2 tak kena tendang dengan admin sebab isu tak seglamer ahmad maslan

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 11:12 AM
Kubur mana pakai keranda bagai sis...setahu saya kawasan berpasir je berkeranda bagai...kalau ta ...

tu papan tu...ada nampak???