CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: audioslavefan

Pengalaman bersama dng seseorg sebelum mereka arwah

org tua aku pernah pesan, jage2 bile kite bermimpikan org yg dah meninggal... hati2 kalau si arwah ade ajak kita 'balik'.... jgn ikut laa....

Biler baca citer korang..tetiba aku sebak..arwah bapak aku meninggal langsung aku tak tengok卲enyesa ...
pu3_krizalid Post at 19-10-2006 11:30

citer ko ni ingatkan aku pada arwah abah aku....
mulenya aku dapat offer bajar kat kedah, sedangkn aku dok kat pahang...
mmg lam sejarah family aku takde yg pegi jauh smp kdah sane...
so, hari2 arwah abah aku bising.... mmg marah la kat aku..
arwah kate, buat ape ko nak pegi jauh2 ngat? arwah pk aku sengaja apply jauh2 supaya aku bebas sbb mak abah jauh....
arwah kate lagi, susah bajar jauh2.. kalau mak ayah sakit pening, kalau ade kematian... bape jam nak sampai...
itu ayat last yg aku tak boleh blah... so aku pk masak2 mintak tukar ke pahang juga (course pilihan  no. 2)
time dah dapat offer yg kedua tu, arwah abah siap tunaikan nazar die nk pose tiga hari... aku tak tau pon yg die bernazar..
siyes btol abah nih suh aku tukar tempat...
so, tempoh aku study 18 bulan.... hampir tamat... dua minggu sblm aku konvo, aku nak balik umah mintak arwah abah tolong amik.. adik aku angkat kol, die kate abah sakit... sblm abah cume demam2 bese je....
hari khamis ni arwah abah start sakit, khamis minggu depan aku konvo, khamis tu jugak arwah abah pergi tak kembali lagi....
terngiang2 lagi kate2 die, kalau ade kematian kan susah... mmm... ade isi kate2 arwah abah tu...
mujurla ahad sblmnya sempat aku jage kat hospital....

Rate

1

tak lama sebelum arwah mak aku meninggal, arwah mak suka sgt wat solat sunat.  kekadang aku persoalkan mak ni, belum masuk waktu dah sembahyang? mak aku jawab balik, wat solat sunat je...a few days b4 mak aku meninggal, aku tgh wat keje sekolah, mak tgh tido.  tetiba mak terbangun, mak cakap kt aku, kak jaga diri elok2, pas ni mak dh takde. aku terkejut dgr mak aku ckp mcm tu. aku tny mak balik, ape mak cakap?  masa tu adik aku pun ade, tp adik aku ckp die tak nmpk pun mak bgn or bercakap ngan aku. tak pastilah kalau itu hanya mimpi aku, tp ms tu mak aku yg tido, bukan aku...

ngan arwah abah, masa hari bapa, tiba2 arwah tanya aku, kak hari bapa nnt tak cuti ke? aku gelak jelah. abah aku ni kan org kg, ntah dr mane arwah tau psl hari bapa ni. aku ckp hari bapa tu hari org wat suka2 je. pastu arwah abah mintak hadiah dr aku. hadiah hari bapa katanya. masa tu aku br masuk gstt, gaji 1st kan mmg lambat skit masuk.  jd aku takde duit nk belikan arwah hadiah...

takpelah, aku hadiahkan arwah abah dan emak al-fatihah jelah....

Rate

1

Post Last Edit by eyansss at 14-6-2012 23:54

teringat kisah kawan aku...  sedih sangat...

nama akak ni kak linda...  masa kejadian ni, lagik seminggu je dia nak kawen...  barang2 sume dah ready...  hantaran sume dah siap...  barang2 pelamin dah dipunggah keluar dah...  memang dah start havoc la...

petang tu, tunang kak linda jemput kak linda balik darik keje...  masa dah sampai depan umah, dia ajak kak linda dinner...  beria2 ajak...  ayat dia : ntah bila lagik dapat dinner sesama...  kak linda gelak la sambil jawab : gatal la abang ni...  dah nak kawen dah...  nanti kita leh dinner sesama tetiap ari...

pastu tunang dia nak2 jugak...  so, kak linda pun agree...  malam tu, diorang gi la tempat biasa diorang...  bila makanan dah sampai, tunang kak linda nak suap kak linda...  yang kak linda ni dok ngomel dalam ati...  dah tebiat ke apa orang tua ni...  pastu dia desak2 sambil cakap : biar la abang suap lin untuk kali terakhir...

pastu kak linda bising la...  awat cakap camtu...  pastu dia gelak2 sambil cakap : ye la, kali terakhir sebagai tunang...

sepanjang makan tu, tak abeh2 dia nasihatkan kak linda...  jaga solat...  jaga peribadi...  pilih kawan btol2...  jangan lupa dia...  tapi kalo dia takde, jangan sekat perasaan untuk lelaki lain...  berulang2 dia cakap...  kak linda malas nak layan...  dia buat bodo je la...

pas makan, diorang balik...  pastu depan umah kak linda, tetiba dia amek tangan kak linda n cium...  tak pernah seumur idop diorang bersama, tunang kak linda buat camtu...  tergamam la kak linda...  pastu dia request : abang tau apa yang abang mintak ni akan buat kita berdosa...  tapi boleh tak abang cium dahi lin...  untuk pertama dan terakhir kalinya...

kak linda pun merempan la...  dah tebiat apa...  takkan takleh sabo...  lagik seminggu je pun nak kawen...  memacam la kak linda bising...  sambil2 tu dalam ati ngomel2 kata tunang dia ni buang tebiat...

pastu tunang dia cakap : jangan la marah2...  takpe la kalo tanak kasik..  abang hanya nak rasa cium dahi orang yang abang sayang sangat2...  takpe la...  lin jaga dirik bebaik yeak...  ingat pesan abang tadik...  jaga solat, jaga tingkahlaku...  jangan lupa abang...  tapi jangan sekat perasaan kalo abang dah takde...  abang percaya yang lin akan jumpa orang yang lebih baik darik abang...

pastu dia naik moto, then dia pusing n cakap : nanti lin akan dapat sesuatu darik abang...

esoknya, petang tu kak lin dapat call darik emak tunang dia n cakap dia dah takde...  eksiden moto...  meraung2 la kak lin ni...

dan lusanya, dia dapat satu kad...  bila dia bukak, kad tu darik tunang dia...  kat dalam tu, ada pesanan yang sama...  jaga solat, jaga tingkahlaku, pilih kawan elok2...  jangan lupa abang, tapi jangan sekat perasaan tu kalo abang takde...  ayat terakhir tu yang buat sedih sangat....

"masa lin baca ni, abang dah takde...  abang akan rindukan lin sampai bila2..."

surat tu dipost 3/4 ari sblom tunang dia meninggal dunia...

Rate

1

Post Last Edit by FanTasyCreaTioN at 15-6-2012 20:42

FC ader 2 kisah yang betul2 terjadi kat diri sendiri..
Satu agak menyeramkan.. dan satu lagi.. kenangan sedih yang tak mungkin FC lupakan sepanjang hayat ini ..

ok FC mulakan dulu kisah yang agak menyeramkan..

dulu adalah seorang makcik ni.. dier suka singgah kat rumah .. sembang2 ngan mak.. macam2 lah topik nya .. dari isu semasa kat perumahan kerajaan yang kami diami sehinggalah isu2 semasa dunia.

suatu tu makcik ni datang seperti biasa .. dan seperti lazim nya dier mula bercerita tentang isu2 semasa yang berlaku .. mak selalu nya angguk2 jer .. pastu mak terperasan makcik tu guna baju terbalik (yang dalam .. dier pakai keluar) so mak tegur lah.. suruh makcik tu masuk bilik dan betul kan baju.

makcik tu pulak kata .. terbalik apa nya? dah betul dah baju aku pakai ni.. mata ko yang dah rabun kot .. pastu makcik tu gelak2..
mak pun malas nak melayan .. mak diam jer lah..

masuk masa FC menghidang air lak.. boleh dier sound FC .. air anak dara apa macam ni .. lupa taruk gula ka?
dah udah la pulak.. FC memang kompem cukup gula dah air tu. Tapi mak dah jeling .. makna jelingan : jangan menjawab.. tambah jer gula tu ..
ok FC pun masuk dapor balik dan tambah gula .. pastu hidang balik..

masa tu lah dengar makcik tu tengah syok dok bercerita .. pastu dier dok sakan gelak.. mak tegur lah.. huish .. tak elok orang dengar .. nanti apa kata orang..
punya lah makcik tu jawab balik : kalau aku meninggal .. aku pergi rumah ko ini dan gelak kuat2 .. pastu makcik tu mengilai ..
mak pun kater : kalau dah meninggal tu buat lah cara dah meninggal.. buat apa lah nak kacau2
makin menjadi gelak makcik tu dan dier kata : kalau kau tak kasi aku masuk rumah.. aku ketuk pintu kau begini .. dier ketuk2 tangan kerusi .. ades!~ sambil macam mancakar2 sambil mengetuk2 tangan kerusi tu
dalam hati kater .. buang tebiat makcik ni

selepas tu .. dapat tau .. masa dier balik tu .. dier meninggal masa melintas jalan .. kena langgar dengan bas.. agak jauh lah jugak dari rumah .. dengar khabar dier nak melawat anak dier yang dah berkhawin

haaa!~ jadikan citer ...
huhuhuhuhu~ malam tu .. dalam tengah malam begitu .. rumah kami di ketuk2 .. dan bunyi mengilai tu .. ya Allah .. sebijik bunyi yang makcik tu buat ..
dah la malam tu bapak lak kerja outstation.. nak kuar bilik pergi bilik mak.. huhuhu seram arr .. takut !~
tapi nasib baik tak lama la bunyi tu .. ada lah dalam 5 minit gtu.. berpeluh2 sampai ke pagi tak leh tido di buat nya ..

bunyi jer azan subuh .. cepat2 kuar bilik .. ketuk bilik mak .. mak selamber jer tanya ngapa? FC kater la .. semalam tu .. semalam tu~
mak terus pintas kata .. udah .. pergi tunaikan subuh dan sedekah Al-Fatihah untuk makcik tu..

huhuhuhu ~ 3 mlm berturut2 perkara yang sama berlaku..
selepas tu alhamdulilah takde ..

Kisah yang lagi satu agak panjang .. nanti2 ader masa FC kongsi bersama

FC ader 2 kisah yang betul2 terjadi kat diri sendiri..
Satu agak menyeramkan.. dan satu lagi.. kena ...
FanTasyCreaTioN Post at 15-6-2012 20:36

adakah ada setan2 yang terdengar dan sengaja meniru segala gurauan makcik itu...

Follow Us
Post Last Edit by sarinah99 at 16-6-2012 05:34

salam tt, akak nak share citer kenangan dengan arwah mak sebelum dia meninggal dunia.

arwah mak sakit cancer payudara sejak tahun 1993. masa tu doktor kata mak ada masa 5 tahun saja untuk survive. alhamdulillah, ajal maut semua ditangan tuhan. mak survive hingga tahun 2002 (9 tahun). semua rawatan mak berlangsung di hospital outrem,singapura. sebab ayah singapore government servant, so rawatan isteri cover 100%. mengingatkan mak sakit dan akak pulak 5 tahun sekolah menengah dok hostel, akak korbankan tawaran ke IPTA untuk jaga mak. akak kerja sambil belajar. bermula drpd tu, akaklah yang selalu jadi peneman mak bila pergi rawatan susulan setiap bulan hinggalah saat2 terakhir sebelum dia meninggal.

3 bulan sebelum mak meninggal, dia kena tahan kat hospital. akak amik keputusan drastik untuk jaga dia di singapore. ambil cuti yg kebetulan terkumpul lebih 30 hari. dia langsung x dibenarkan turun drpd katil. walaupun ke bilik air yg jauhnya cuma lebih kurang 10 meter saja. selama hampir sebulan tido hospital. tulah kenangan yg paling manis. akak masih boleh rasa dan bau kenangan tu sampai sekarang. dia pun dah cakap 'long, mak tak sampai raya tahun  ni'. akak diamkan saje. mmg doktor dah beritahu ayah, mak dah tak boleh diselamatkan lagi sebab cancer dah merebak sampai organ dalaman. tapi ayah tak gitau mak pasal apa yg doktor cakap. mungkin mak dpt rasa sendiri. mak pun dah tak boleh makan makanan pejal. hanya dibantu dgn susu bervitamin n protien susu.

Akhirnya, mak dibenarkan pulang. Tapi mak dah tak boleh jalan2 sgt. Mak dah tak tido kat bilik atas. Kami belikan katil single letak kat hall rumah. Akak jadi peneman dia tiap2 mlm. Nasib baik majikan akak sgt2 prihatin. Akak dibenarkan masuk kul 10 pg. Akak uruskan mak dulu, mandi n sarapan. Lepas tu baru g keje. Sementara tu, kat rumah mak tak keseorangan. Kebetulan jiran2 pun prihatin n ada mak sedara yg tinggal berdekatan tolong tengok2kan mak. Kadang rasa sedih, mak x nak org lain suapkan makan. Dia sanggup tunggu akak balik kerja, nak akak suapkan dia makan. Tiap2 hari setiap 1 jam akak akan call rumah, check keadaannya.

3 hari sebelum mak meninggal, mak dah muntah hitam dan langsung x boleh makan. Masuk hospital sultanah aminah. Akak bawa semua record perubatan yg ada, bagi pd doctor sbb mak tak pernah dapatkan rawatan kat johor. Mak makin lemah. Doctor pulak boleh tersalah tebuk utk keluarkan cecair drpd paru2. Yg keluar bukan air tapi darah sahaja selama satu malam. Esoknya, jadi topic perbincangan hangat sampai ketua pakar pun dtg tengok keadaan mak yg ‘tersilap’ tebuk tu. Akak dah malas nak argue, sebab akak redha dgn keadaan mak.

Akhirnya, pada pagi 17 september 2012, jam 9.15 arwah mak pergi meninggalkan kami selama-lamanya. Akak masih boleh ingat dgn jelas awal pagi sebelum dia meninggal. Nurse kejutkan akak, suruh baca yasin. Akak cuba komunikasi dgn mak. Mak dah tak boleh cakap. Mata dia buka separuh. Betul2 separuh. Dia masih boleh dgr. Air mata dia mengalir tanda respon. Saat ni akak takkan boleh lupa selamanya. Sebak sangat bila terkenang. Akak dah siap2 call ayah. Dia yg maklumkan pd semua keluarga. mak hembuskan nafas yg terakhir di saksikan semua ahli keluarga.

Minggu pertama akak naik kerja lepas arwah mak meninggal, tiap2 hari akak akan ter’dial’ nombor rumah untuk check mcmna keadaan mak kat rumah. Sedangkan masa tu mak dah meninggal. Tangan akan auto ter’dial’ sebab itu lah rutin akak masa dia masih ada. memang lama nak pulih. hilang mak takde gantinya. bagi akak adik beradik maklah segalanya. kehilangan mak sedikit sebanyak mencorak hidup kami adik beradik sekarang.

Tu saja, serba sedikit pengalaman sedih n berguna untuk dikongsikan.

Post Last Edit by sarinah99 at 16-6-2012 05:18

sory, triple posting

Post Last Edit by sarinah99 at 16-6-2012 05:24

sorry, triple posting

adakah ada setan2 yang terdengar dan sengaja meniru segala gurauan makcik itu...
eyansss Post at 15-6-2012 21:25

tu la .. lagi pun tengok mak relax jer .. kiter jer sebab jiran depan umah (pintu utama kiter ngadap tingkap bilik tido jiran depan) dier rang bgtau memang dengar gak.. tengok2 takde pa2

Reply 387# sarinah99

Al-Fatihah untuk mak akak.. semoga di tempatkan bersama-sama orang yang beriman

tu la .. lagi pun tengok mak relax jer .. kiter jer  sebab jiran depan umah (pintu ...
FanTasyCreaTioN Post at 16-6-2012 05:33

aiyarkkkk   jiran pun dengo...  pergh...  skerinya...

40 hari before mak downiey meninggal, die wat qiamulail tiap2 malam2. Mungkin die tau kot die dah nak pergi..pagi before die nak pergi, ( dia meninggal tgh malam), die kol akak downiey (time tu akak downiey kat kedah) nasihat, soh jaga adik2,, jgn gadoh2 then after stgah jam kol akak downiey, die collapse kat tempt keje. and sebulan before die pegi, die dah wat will siap2. Abah downiey pon sama. seminggu before die meninggal die dah pesan kat kami ni siap2, jgn gadoh2. jaga diri baik2

sedih sangat baca cerita2 dan pengalaman2 korang kat sini.
kara tadi bru aje menangis sebab tetiba rasa homesick.
bukak pulak thread ni. nak share pengalaman kara.
arwah mak kara meninggal masa kara umur 20. tgh belajar kat perak. tahun 2010.
kara ingat lagi, hari tu last kara bercakap dengan arwah. masa kara call kara perasan yang suara arwah macam serak2 macam orang tengah demam. tapi kara tak cakap panjang.
yang kara ingat, petang rabu tu, kara duduk bawah pokok kat dalam kampus. nak makan mee goreng dengan kawan sementara nak tunggu maghrib. malam tu kara ada kelas.
pastu, adik call. dia suruh kara telefon hanset mak. dia dah call banyk kali, tapi kakak kara yang angkat dan cakap yang mak ada kat rumah dia.
kara dah rasa lain macam. entah kenapa kebetulan hari tu kara ada beli topup rm10 utk kecemasan. sebelum ni xpulak beli topup dan simpan. selalu terus aje guna.
kara peliklah. arwah mak x suka sangat jalan2. lainlah kalau hujung minggu.
lagi satu, apsal kakak kara aje yang sibuk jawab hanset mak.
bila kara call nak cakap ngan mak, kakak berdalih kononnya mak tertinggal hanset kat rumah dia. kara rasa ada yang tak kena.
kara call rumah. ayah yg angkat. kara terus tye ayah, mak mana?
ayah cakap mak kat hospital. kara dah menangis. ayah gtau xpyh bimbang la. xde apa2.
masa tu kara dah menangis gila2. kara call hanset mak balik. kakak yang angkat.
kara gtau xpayah tipu lagi. kara tau mak masuk spital. kara nak cakap dengan mak.
kakak cakap mak tengah tidur, dr baru bagi ubat. xboleh ggu mak. kakak cakap xyah bimbang. mak cuma sakit perut sikit aje. silap makan. kebetulan petang selasa tu ada jamuan makan kat tempat kerja mak. mungkin itu puncanya.
tapi, dalam ramai2 orang, mak kara aje yang kena. dr kate keracunan apa ntah. macam2.

waktu tu, kara memang x tenang. malam dalam kelas, kara asyik nangis aje. nak cakap dengan mak langsung tak boleh. kara call mak cik kara. adik arwah mak yg kerja sama2.
mak cik cakap mak dah okay. dah stabil. xplu bimbang. kara masa tu dh lega. bukan apa, time tu kara just tau mak masuk wad sebab keracunan mknn. kara pikir, mungkn xde apa2 kut.
mlm tu, kara rasa mengantuk. kara tidur awal. kara mimpi yg abg ipar dtg ambk kara dengan kete dan kami berhenti betul2 tepi jln dekat hospital kt tmpt arwah mak dimskkn. pastu, kara tsedar dr mmpi. masa tu dkt pkl 4pg.
sbb ad call. no mak yg call. kara angkt, dgn yakinnya kara trs panggil mak, mak. knpa mak call? lbh krg la. rupanya kkk kara yg no 3 call. suara dia lain macam. kara pn apa lagi terus nangis.
pastu, kkk pesan suh kara balik esk pagi. kara tgl kat tganu. kara nangis2 lgi tye knpe? kkk pn trt menangs. dia ckp apa2 pun esk pagi kara kena balik jugak walau apa pun.
pastu, tak lama dia call lagi. kara ingt ayt tu. dia ckp mk dh xde. kara rasa mcm mmpi. mcm tipu. kara rasa dunia gelap sgt.
esk tu kara balik pihak kolej yg tlg hantarkn. smpai dkt tgh hari. tp, apa yg kara blh lihat cuma kubur arwah mak aje. kara stu2nya ank mk yg xpt nk cium dia buat kali t'akhir. ralat sgt. pdhl kara sgt rapat dgn mak. slain adik. sbb kami bdua yang paling bongsu. sdhnya Allah saja yg tau. mcm dh b'akhir hdp kara rasa.
lps tu, kkk ada ckp yg mse kara dan ak call, sbnarnya arwah mak xnak ckp dgn kami. sbb dia xnak kami rungsing. sdih sgt bila kara tau. adik kara time tu bljr kt dungun, kara plk kt perak. last kara jumpa lbh krg sbln sblm arwh prgi. ya allah, kara rindu mak sangat2.
slalu kara mimpi.. dlm mmpi, mak ada anak lain. jd, kara ni mcm x pntg dlm hdp dia. slalu sngt mmpi yg mcm gtu. mmpi yg kara ni mak x sayang. sllu kara rasa sdh smpai ble dh sedar dr mmpi pn rse lagi sdh tu. entahlah, mgkn mainn syaitan agknya.
tapi, sblm mak mnggl, slalu kara mimpi gg kara geraham kara tercabut.

Reply 395# kara89

kara, jangan sedih2 lagi ye...sedekahkan pahala Al-fatihah utk bonda kamu banyak2 ye

Pengalaman bersama dng seseorg sebelum mereka arwah

tak boleh tahan... sedihnya....
lbh2 lg klu berkaitan dgn mak.... tetiba rasa bersyukur sgtt mak masih sihat walafiat....  semoga pjg umur mak..dan diberi kesihatan...

cerita2 kalian mengangu emosi ku...

(posted by mobile)

seblom abah pergi..

- die tunjukkan kad amanah raya die kt along.. die ckp duit yg bonus die yg along pegang tu simpan dulu utk beli apa2 keperluan nnt...
- die pesan kt adik bongsu, jgn selalu tinggalkan mak..
- die pesan kt adik pompuan 2nd bongsu ( masa tu die kt spital).. die ckp.. kakak nnt kakak jadik nurse nak tak?? abah suke tgk kakak jadi nurse nnt...
- dekat adik nama azim pon die citer die pernah bernazar nak kasik kt ustad mad (ustad yg azim blajar ngaji) RM400 kerana berjaya ngajar azim ngaji..

adik2 lain mcm die ada sampaikan pesan last2 seblom die masuk bilek pembedahan.. tp aku tader pape pesanan khusus dr abah... maybe sepanjang 28tahun die jaga aku, da byk kut yg die pesan...

- aku mimpi gigi patah, dlm mimpi aku freak out giler. siap nak sambung gigi tu.. dan mcm berckp, ni bukan mimpi.. ni bukan mimpi... tp btoi2 mimpi.. sehari seblom die pergi, hosp call aku ckp abah nazak,masa tu aku blk umah kejap nak mandi dan mak uruskan pertukaran sekolah adik ke johore.. aku drive mcm org giler kut dr kota damansara ke ampang puteri, call sedara mara call mak call semua citerkan hal abah.. suh mak balik kl skrg jugak...
sampai ampang puteri, bersyukur sgt ada nurse lelaki temankan abah.. tolong pasangkan kaset ayat2 quran, sediakan surah yasin kt tepi...
dan masih terbayang2.. saat2 nurse tanya kami da bersedia ke utk matikan mesin hayat abah..

kt sni nak ucapkan terima kasih sangat2 kt nurse icu ampang puteri,, beri kelonggaran kt kami utk duk sebelah abah bebila masa... tulun pasangkan kaset ayat suci time aku takde kt tepi abah.... tenkiuuuu sgt2...

Reply 396# cik_pink
tq cik pink. kara cuba taknk sdih2 tp dh mmg kara rapat sgt dgn mak. terkesan btl bila arwh dh xde. tiap kali sebut pggln mak, tiap kali kara luahkn betapa rindunya kara kt mak, sakit sgt dlm dada ni. rindu yg amat. lps mak dh takde, tiap kali kara balik cuti sem, dh xde org yg sambut kpulangan kara. sesiapa yg masih ada mak ayah, tolonglah hargai mereka. kara benci sangt bila bukak paper or internet ada kes2 yg abaikn mak ayah. geram betul..

btw, kara silap taip. msa mak menngl umr kara 21 la. tgh sedih tulis apa pun xperasan.
pikir2 balik, sekejap aje kara hidup dengan mak. belum puas lagi rasa kasih sayang seorang ibu ni