CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: tongkatwaran75

[Tempatan] {13} Kajian: Siswazah baru kerja dah pokai ! pic

lepas grad mau bayar pinjaman pendidikan dan bayar kereta, abis hutang pendidikan buat loan rumah pulak, bila keta dah abis duit terlebih pi melancong pulak, macam2 kemahuan

Kalo ikutkan ekonomi skg, mmg sakit la sket kalo baru belajar nk survive sendri. Tapi ye la, beragak2 la dlm berbelanja, beli mana yg penting dan mana yg nak guna je la. Kurangkan enjoy2 dan berpeleseran. Insya'allah....dapat je simpan sebulan seratus hatta rm50 sekali pon...

Mcm sedih kan, kesian pulak dgn bebudak sekarang..saja aku nak perbandingan sekarang dgn zaman aku lepas grad  11 thn lepas..
Zaman aku : starting gaji    2ooo,  petrol  1.30/1.40 seliter, tong gas masak rm16 setong, sewa rumah rm300, ayam rm3-4 sekilo, mcd evm rm6, kfc set pun dlm rm6 je ayam besar2 you, nasi campur lauk, sayur air teh ais rm3-4.. ni setakat yg aku ingat..
Zaman sekarang : starting gaji masih 2000!!! Tapi yg lain2 tu dah mencanak naik harganya..ditambah pula dgn loan ptptpu yg ada interest..mmg kesian...

mana x pokai, hati berkeladak.....cuba wat pasrt time berniaga sambal ikan bilis ke jadi pakar motibasi ker...baru leh renung2 dan beramas,heheheheheheh

-electrifying- posted on 15-4-2014 09:27 AM
aku umor dh 20++ agk sukar untuk menabung duit simpanan, sbb gaji under 2k je. xde kete, umah sendir ...

Aku rasa umor kita sama jahh.. Gaji pon sama under 2k.. Cdngan aku klo ko nk sving, ko main kutu or loan asb.. Ptut ko lg boleh mnympn sb rumah sdri.. Btw, aku xsuka umngok

sam_survivor posted on 15-4-2014 09:13 AM
habis tuh, baru baru dapat kerja terus nak beli kereta Honda. Camna tu?

abis tu nak pakai Kelisa???mana aweks nak pandang...

cam aku dulu lepas abis grad jer terus sambar DC5 wat berancuk

Follow Us
pumpkingirl posted on 15-4-2014 10:20 AM
Mcm sedih kan, kesian pulak dgn bebudak sekarang..saja aku nak perbandingan sekarang dgn zaman aku l ...

Kan?? Sb tu aku rasa krajaan xpndai kawal ekonomi.. Entah pape.. Ada ke aku baca satu buku gaji dia 2.4k thun 2004, skg tahun 2014. 10 tahun oii beza tp bygkn gaji aku 1.8k xsmpai.. Dgree grad ye.. Kos idup 4-5 kali ganda.. So kdg2 xboleh jgk nk slhkn fresh grad..

lucky_peace posted on 15-4-2014 09:54 AM
bukan la nak kate ape... ai tahun 2012 baru graduan degree gaji tak sampai 2k pon... keje lak kat ka ...

Kalau semua, or at least separuh dari graduates ada pemikiran mcm u, mungkin masalah pokai ini boleh dikurangkan...

anony-mous posted on 15-4-2014 10:29 AM
Kan?? Sb tu aku rasa krajaan xpndai kawal ekonomi.. Entah pape.. Ada ke aku baca satu buku gaji di ...

Ini kesan daripada sistem kapitalist yg pd fikiran I agak tidak seimbang utk malaysia. U all should read n understand sikit2 la.. yg pasti pada pendapat I sbg org2 biasa ni govt mmg patut kawal dgn BIJAK krn wpun negara nak kejar pembangunan, GDP la..ekonomi pesat la bla bla..kesan pada sosial dan cara hidup kita semua sgt mempengaruhi.

In fact kita dah merasai pun kesan2 itu like starting pay utk fresh grad masih tak berubah sejak sekian lama, tapi harga barang melambung2 naik. Kesan2 sosial yg lain? Panjang sgt lah kalau nak list out here..

gaji 3 k pon paras idung

willow12 posted on 15-4-2014 10:30 AM
Kalau semua, or at least separuh dari graduates ada pemikiran mcm u, mungkin masalah pokai ini bol ...

itulah, sebab dengan kenaikan kos sara hidup yang tinggi dengan gaji tak seberapa, nak taknak kene la latih diri sendiri tuk beringat... memang rase perit gak bile makan sekali sehari, malam makan biskut je, pastu pegi mane2 berpanas naik motor je hah... sometimes jeles time tu tgk kawan2 lain ade yg dah start beli kereta, pakai smakfon mewah2, tetiap hujung minggu ke sana sini shopping...

ai ols klu hujung minggu ajak kekawan mandi air terjun je kat area hulu selangor ke rawang ke dengan bawak bekal masak sendiri, hehehe... jimat..

husband aku gaji 4K ja sekarang, lepasan dip poli..
baru je kawen awal tahun ni..
aku tak keje.. dia cakap better tak keje, duk rumah je jaga dia and anak yang bakal keluar hujung tahun ni..

sekali pandang macam tak cukup la 4K untuk 2 orang.
tapi alhamdulillah la hidup sederhana ja.
sewa umah di jb dah 500.
ptptn husband dalam 150 je.
makan masak ja hari2, tak makan luar. bese dalam RM300 la barang2 masak.
naik moto je dua2. laki aku takmau riba2 so dah cukup kumpul duit baru beli keta cash.
alhamdulillah arwah ayah aku ada tinggalkan kereta untuk aku, kenari ja tapi boleh la ringankan beban baru start family ni. tunggu laki aku dapat lesen, boleh la ambik kereta.
henpon laki aku 200 ja. henpon aku nokia cikai rm85

and no more handbag branded2, kasut ratus2, jubah imported ratus2, goodbye semua tu.
apa adanya ja sekarang ni.
tapi alhamdulillah la bahagia juga. bahagia bukan pada mewah, bahagia pada berkat.
cume bulan2 2K melayang la bayar loan kawen kat mak mertua aku 10K.
kawen awal pun parents yang beria nak buat awal, so laki aku buat loan kat mak dia ja 10K, sekarang every month bayar yang tu dulu

willow12 posted on 15-4-2014 10:30 AM
Kalau semua, or at least separuh dari graduates ada pemikiran mcm u, mungkin masalah pokai ini bol ...

Mcm aku, actually impian nk pkai golf gti.. At least before 30.. Msty nk pkai, so sb tu aku mnympan skg ni.. Buat side income.. Pnt ooo dah mcm xde cuti.. Tp rezeki Allah bg xbaik mngeluh kn.. N mybe aku dah puas kot habiskn duit time blaja, so skg wktu mnympan.. Mmg jimat gler.. Tiap2 bln aku akn kira pbelanjaan.. N klau dlu wktu duit blom ada kt tgn, aku dah soping dlu da.. Kira mcm hutang dgn dri sdri dlu la. Skg, no way!! No money kat tgn, duduk diam2, g deting kat kdai mkn jekk smbil mkn smbil borak.. Calling2 no! Bkn bdak2 baru bchenta nk kol berjam2.. Klau duit da ada kt tgn pon, xnk gtal2 pegi mid ke pavi ke, cpt2 balik umah n ingt sabar2, simpan dluu..

periukTanah posted on 15-4-2014 10:46 AM
aku tak keje.. d ...

inshallah 10 tahun ke 15 tahun akan datang nti u merasa lah pakai handbag mewah2 bile kewangan u sendiri dah stabil... maybe u boleh bantu hubby u dengan buat perniagaan online.. kek ke, dessert ke, kraftangan ke, menjahit baju ke, hah gituhh...

periukTanah posted on 15-4-2014 10:46 AM
aku tak keje.. d ...

Wahh tndakan yg bijak gk tu pnjm 10k ngn mak.. Dlm masa 5bln dah hbes byor, bunga pon tarakk n nama pon bersih kat bank..

anony-mous posted on 15-4-2014 10:01 AM
La yeke.. Xdpt sijil halal lg ke?? Adoii da la salmon dia sedapp.. Xde ke nk bwak pkara ni kt fb k ...

FYI, dia punya soyu souce (kicap manis) tu import dari Jepun dengan logo BULLDOG SAUCE (gambar anjing bulldog wof wof kat depan tu), jenama KIKKOMAN ada 3% alkohol sedangkan alkohol yang dibenar JAKIM dalam makanan adalah 0.01% sahaja. Soyu sos ni dihidang kat luar dan dimasak kat Kaiten (nasi goreng, ikan panggang, dsbnya). Aku survey kat GIANT, segala jenama Kikkoman ni diletak kat seksyen non-halal.

Itu belum lagi 2 campuran air yang diimport dari Jepun dalam sushi rice tu... ada rasa masam2, kan? Hmmm memang sodap

first job tahun 2006 gaji basic aku RM1500......tp pandai2 laa nak hidup...masa muda2 ni rajin2 lompat keje....jgn stay satu company tu lama2....2 sebab.....1st lompat keje akan dpt extra cash/increment 20%-30% drpd gaji terdahulu.....2nd reason ....lompat keje kita akan expose dgn pelbagai jenis culture e.g cara keje attitude org pastu teknologi......jgn setia sgt ngan sebuah company tu sbb apa2 jd korang akan kena buang gak....sblm korang rugi masa.....sblm kena kencing baik blah dulu

lucky_peace posted on 15-4-2014 10:49 AM
inshallah 10 tahun ke 15 tahun akan datang nti u merasa lah pakai handbag mewah2 bile kewangan u s ...

10-15 tahun tu dah wayyy too late......it's now or never kekdahnya....tym muda2 laa nak melaram barangan branded n mewah2.......kalo zaman skolah dulu aku makan ati jer tgk member2 pakai kasut nike, adidas, t-shirt adidas/nike, jam tgn G-Shock bagai........huhuhuuhuhuhuhu

tintabiru73 posted on 15-4-2014 10:50 AM
FYI, dia punya soyu souce (kicap manis) tu import dari Jepun dengan logo BULLDOG SAUCE (gambar a ...

Aaa ptot aku bg cth lain td.. Nk salmon dia!!! ;(
Klau mkn salmon jah xboleh ke? Tp kicao dia mmg sodappp.. Bila nk halal oii

axl_bach posted on 15-4-2014 10:57 AM
10-15 tahun tu dah wayyy too late......it's now or never kekdahnya....tym muda2 laa nak melaram ba ...

yela uols, kalau nak pakai coach ke channel ke louboutin ke kene tunggu 10 tahun lagi le, bile kewangan dah stabil... hehe... klu camtu try target dalam tempat 3 tahun lagi~~~ pandai berjimat, bile komitmen makin kukuh, baru leh merasa nak mewah sikit~~