CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: dune1989

Minyak Hitam Motor Sesuai

aku pkai motul 5100 15-50W..tiap 2000 km or less tukau...besh2...mesin steady...udah 45000km++...tp still steady...syukur pada yg Esa kerana limpah kurnia..amin...

kalo 10-40w ni lagi best ke dari 15-50W..bukan nipis sgt...kalo rembat jejauh ok ke...sbb aku skrg berjalan kehulu ke hilir..jadi mat despatch pulok...

141# t0m

kalau 10w-40 ni ringan sket berbanding ngan 15w-50
tp kalau ko mmg kaki jalan, baek guna 15w-50

nak tanye ek,
kalau minyak tuh ringan top speed jatuh ek?
sebab teman pakai yang 20W-40 pun rase berat top speed jatuh..
ate gitu gaya, teman pakai le yang sedia ada 15W-40
baru top speed tertinggi tercapai..

Ni minyak yang Castrol keluarkan:-

Castrol Power 1 Racing Full Synthetic

Specification:-
- API Service API SJ- JASO (T903) JASO MA- Viscosity Grades SAE 10W40                                                       

Benefit:-
•        Maximum engine acceleration right up to max rpm with out sacrificing engine durability.
•        Extreme high temperature air-cooled and water-cooled engine performance
•        Excellent high speed oil consumption control and volatility
•        Excellent share stability to prevent viscosity break down                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Suitable for use in all Modern Japanese and European Bikes.

Anggaran harga:-
RM 45

Castrol Power 1 Semy-Synthetic

API Service API SG- JASO (T903) JASO MA- Viscosity Grades SAE 20W50                                                       

Benefits:-
                                                                                                                                 The protecting and lubricating properties of the oil are maintained over time/throughout the drain, thus reducing wear Excessive oil thickening is controlled  Critical components like engine, clutch and gears are kept clean  And therefore, the health of your engine is maintained.
Anggaran Harga:-
Rm20-Rm25 (harga kat Ipoh ngan Seri Iskandar)

Castrol Activ

SAE 20W/50
API Service SG, SF, SE
JASO MA2

Benefits:-
Castrol ACTIV 4T provides continuous protectionfrom the start to the end of every journey with Activ ProtectionMolecules (APM). Cling to surfaces of your engine giving an active and continuous layer of protectionCling and Protect in all riding conditionHelp to reduce wear on critical engine components
Anggaran harga:-
Rm17.50-Rm19

Pendapat aku:-

aku selalu pakai minyak Castrol Power 1 15W-40 nih kat Motor Kriss 100 e aku memang besh..top speed dapat dalam 140km/h jalan lurus tanpa gangguan angin kuat dan ringan..agak2 nak balek Ipoh-KL bawak barang2 banyak leh samapi 130km/h je..
tapi guna kat bandar pulas sket aje sampai gear 4 dalam jalan lurus purata speed dapat 70-80km/h.. motor pon rase ringan aje..sebelom nih pakai shell VSX sekali aje performance sama aje cuma bile 1500km keatas motor cume capai 120km/h..
minyak Castrol nih 2100km baru betul2 rase berat dan range leh dapat dalam 120km/h aje..well,setakat ini puas hati lah ngan minyak nih..Castrol Activ nih lak member aku penah pakai sekali..tak tahu la dia pakai motor dia macam mane,tapi motor dia Wave 125S,nak kata kaki lumba tak gak,baek je rajin solat,hemah orang nye..tapi dia kata minyak dia cepat je turun..tak tau la rase cam minyak pelincir mineral nih berat la gamaknye..

hmm.. gud discussion here,
btw, aku selama ni pakai shell VSX jer.. lps ni nak try pakai minyak lain laa.. see how the diff...

Kumik...

apa kata ko try minyak itam yg aku tgh guna skang ni...Motul 7100 ...melekat oooooo....enjin super smooth....gear 3 senang2 pergi 151.2258km/j.....gear 4 tu senang2 je la pergi sampai takuk 164.9956km.j,,,,

Follow Us
hmm.. gud discussion here,
btw, aku selama ni pakai shell VSX jer.. lps ni nak try pakai minyak lain laa.. see how the diff...
takumi86 Post at 1-7-2009 12:31 PM

cube la try ape yang diwar2kan disini he4..
motul ke castrol ke sprinta ke..

Kumik...

apa kata ko try minyak itam yg aku tgh guna skang ni...Motul 7100 ...melekat oooooo....enjin super smooth....gear 3 senang2 pergi 151.2258km/j.....gear 4 tu senang2 je la pergi sampai taku ...
medangmru Post at 1-7-2009 01:49 PM

pergh..motor tak mengerang ke?
motor teman nak capai 140km/h macam singa kesakitan hu4..

aik...?
med da curang ngan silkolene?{:3_83:}

bukan dah curang nik...hehehhehe....silkolene out of stock....takkan le nak tunggu sampai muto aku clock 10K br nak tukau,,,

muehehehe...

lagi pun 7100 ngan silkolene tu sama je kandungan dia kan?
full synthetic + ester

tp ko blum try lg double ester punya... kalau ko try.... {:3_83:}

ester tuh macam mane ek?
sape tahu?

dah jumpe dah menatang ester nih..
rase dalam form 5 kimia ada belajar lah dalam komposisi hidrokarbon..hu4

nih petik dari laman web motul..

MINYAK ESTER: PRESTASI UNGGUL DALAM KEADAAN LAMPAU
Dalam keadaan normal, minyak akan membentuk satu lapisan berterusan di antara dua permukaan. Lapisan minyak ini memberikan pelinciran hidrodinamik apabila ia menghindari persentuhan langsung antara dua permukaan logam, dengan itu ia dapat mengurangkan geseran.

Keupayaan mengekalkan lapisan minyak yang berterusan di antara dua permukaan logam merupakan ciri yang penting bagi minyak enjin dalam pembekalan daya pelinciran secara bendalir. Geseran dan hausan terjadi apabila lapisan pelinciran ini terputus di dalam keadaan muatan tinggi. Dalam keadaan ini, ester terbukti cemerlang apabila membekalkan pelinciran sempadan. Ester mempunyai kecenderungan untuk mengurangkan geseran pada keadaan yang biasanya gagal diatasi oleh minyak bes yang lain

Molekul-molekul ester terdiri daripada Oksigen (O) yang mengandungi kekutuban positif dan Hidrogen (H) yang mempunyai kekutuban negatif. Kedua-dua molekul ini menjerap secara elektrik ke atas permukaan logam dan membentuk satu lapisan yang dikenali sebagai lapisan molekul ad. Lapisan molekul ad inilah yang menjadikan ester beristimewa berbanding dengan minyak lain (di mana lapisan minyak terbentuk melalui kelikatan).

Perbezaan prestasi pelinciran ini amat ketara apabila anda menghidupkan enjin. Dengan bahan minyak yang bergantung pada kelikatan untuk memperolehi kekuatan filem, tekanan dan minyak akan berkurang apabila enjin berhenti. Apabila enjin dihidupkan semula, lapisan antara dua logam hilang sama sekali dan ini mengakibatkan penghidupan enjin yang kering. Manakala, filem molekul ad tidak bergantung pada kelikatan untuk daya pelinciran bendalir. Oleh itu, ia berupaya memberikan pelinciran berterusan di antara dua logam walaupun enjin telah berhenti.

Apabila memandu di bandaraya di mana penghidupan dan perhentian kerap berlaku, enjin-enjin kereta akan mengalami lebih banyak tekanan berbanding dengan enjin perlumbaan. Oleh itu, amatlah penting untuk memilih minyak enjin yang sesuai supaya enjin kereta mendapat perlindungan.

MOTUL menggunakan ester sebagai minyak bes untuk minyak pelincirnya bagi kegunaan enjin 4-lejang dan 2-lejang.

url dia..http://www.motul.com.my/fact_sheets/estel_oil.html

korang nih banyak pakai minyal yang branded mahal2 hu4..
ate kawan teman pon pakai motul ap ntah sampai ke RM99..
tapi teman low profile je pakai Castrol semi nih..
pakai mahal2 lari bajet
rase nih pon dah wokey la sebagai student yang pendapatan rendah..

ayah teman pakai EX5 pakai yang genuine Honda oil tuh..
kalau tak silap ada joint venture dengan pembuat minyak pelincir terkemuka jepun..
rasenya yang 20W-40 kot minyak tuh jenis mineral refinednye..
reger dalam RM19 gitu..

xder gak DUne....minyak mahal2 ni biasanya nak dibalance dgn tahap KELENJANAN oleh owner2 muto tu....heheheheh........tp ...itula...sekali dah terjebak dgn minyak mahal ni....lepas tu akn berterusan guna minyak yg sama..sbb dah terbukti KESEDAPNNYA....tp kalau dr mula guna minyak yg biasa2 tu ( kang taruk minyak mahal...ada yg terasa..miahahhaha.. )...kita akan rs biasa ( dan mungkin sedap ) motor yg kita bawak tu...

Ambik contoh aku je la....dr mula LC aku ni dah guna minyak Silkolene Pro SX Off Road tu....mmg terasa bezanya dgn minyak Itam Stok waktu memula beli motor....dan skang ni aku nak tak nak...terpaksa gak guna minyak yg boleh dikatakan setarf dgn Silkolene tu ( sbb stok Silkolene ni susah nak dapat dan ada dipasaran )....aku guna minyak MOTUL 7100 Ester ...lebeih mahal dr Minyak Silkolene tu...

Semuanya bergantung kepada poket dan citarasa serta kepelbagaian memasing....adayg guna minyak bawah RM20 dan boleh rasa sedap pd muto...ada yg guna minyak mahal tak hengat sampai ratus2....

155# medangmru

mcm aku la maintain guna sprinta... alhamdulillah takde masalah... mungkin sbb aku bawak selow kot...

tapi SB aku pun pakai sprinta je... tiap 3k tuka 4 liter engine oil... top takde masalah pun...

4 liter tu ryo....fuh....mau dekat ratus ni...

urm...btol tu en med..bergantung pada bape lasak n bape truk kamu nk lenjan motor tu..sbb nye..klu minyak tak cantik..motor cepat hancur..jd pkai minyak bgus sikit..mungkin tahan lebih lame...
mcm aku pkai motul 5100 ester...tahan le mesin..guna untuk berlumba, konvoi, pegi kedai..steady lagi la..takde bunyi yg tak speatutnya...disaping servis yg berkala..hik..

masa aku pkai kriss dulu..buat pkai ulang alik melaka...aku pkai castrol cicak..ok jugak..tp tak smpai sibu kilo dah rase minyak tu kurang sedap sikit...kasar...klu pkai shell n petronas paling cepat jem klu rembat melampau...

sbb kriss aku dulu leh tahan ngeri gak modi dia..masa tu tak mmpu lagi pkai motul...
skang dah koje ade rezeki lebih..leh pkai..modi lagi ngeri...tapi alhamdulillah..nmpk mcm thn... ntah le..itu yg aku rase...

tapi klu motul yg double ester tu aku rase tak sesuai nk pkai kalo guna untuk jalan dlm kl ni sume..sbb yg aku tau..minyak tu pkai kt motor sprint test sedap la...ringan n tahan..klu pkai buat pkai hari2...mcm kureng sikit kot..tp ntahle..ade yg kate sedap...tp sebab pomen pokok cherry aku kate kureng..aku pun tarak minat mau test..

org lain kasi la komen sikit..bru meriah..

hahahaha....ada benernya kata2mu iteww Tom.....

Aku guna ulang alik keje lalu heway /jln kosong ...dan dah sah2 aku ada la rembat skit2....nak2 plak kat heway Grand Saga tu...kete kurang....tu yg pakai minyak ada mahai skit...

hmm.. betoi kata korang ni erkk.. ni yg buat aku pong nak pakai motul gak ni.. summore sticker dia kalau tampal kat motor, boley tahan lawa gak.. hihihi..

btw, med or tom, korang klau layan highway tu, bawak full throtthle keee???
kasik jawab skitt.. sebab aku nak tau cara enjin korang berkerja + jenis minyak gunaa..
as for mee... 1/4journey jer aku full throthleee.. aku pakai shell vsx jerrr