CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: juezairi

Memasak di rumah mak sendiri v Rumah mertua

wah...saya br 5 tahun kahwin... ingt saya sorang je yang xpernah masak kat rumah MIL.. Biasalah rumah dia, dia la mesti nak jd head chef.. so bila tanya ada ape2 yg nak kita tolong? Dia ckp xde.. pastu siap suh kuar dapur duduk depan.. "Mak suka masak sorang2"...gitu... ok i cop my MIL ni suka conquer dapur sorg2.. xboleh ada org lain dlm dapur dia... Buat le cemana pn tetap dia suh duk luar.. Abis makan br i basuh pinggan.

Kalo kat rumah sdiri masaklah..kalo malas br order on9..huhu... umah mak sdiri kalo mak request masak br wat..huhu..kalo dia request tu maksudnya masa tu tekak dia xmo makan makanan melayu..hihi.. sbb i xpandai nak masak masakan melayu..rumit yg amat... lgpn xsesedap masakan mak.. rendang pn sabtu ni br nak berguru dgn mak.. hehehehe...

Ade tak kat sini pak mertua yg masak mak mertua duk saje?hahaha

fil pndai btol memasak..my sil xtolong, mil pon xtolong..aku menantu pon xtolong..tapi bab cuci2 pinggan mangkuk tu tolong leerr

Iols kadang2 tak suka kalau kak ipar masak kat rumah mak masa time raya.. Sebabnya sil kitorang ni bila masak ramai2 nak ikut kepala dia je, confident lebih pastu dia pulak makan cerewet.. Itu tak makan ini tak makan.. Iols suka letak buah keras dalam kuah kacang, sil mati2 tak nak.. Tu ok lagi.. Ada satu raya ni sil buat kuah lodeh letak kiub ikan bilis.. Manalah sedap.. Kan dah letak ikan bilis betul, buat apa lak buh kiub pulak.. Nasib la mak i jenis releks je walaupun tekak dia payah nak telan kuah lodeh tu.. Kitorang lak selalu bising (belakang2 je lah) kalau time raya kak ipar ada masa masak.. Sebab bila kita cakap bagi suggestion dia tak consider langsung.. Tak kisahlah nak masak tapi tengok2 lah selera family in-laws camna..

penmerah replied at 26-6-2016 03:40 PM
Aiols tak masak kat rumah sendiri... makanya haruslah tidak masak di rumah mak mahupun di mertua

Kalau alasan kat rumah sendirik, hang Tak masak...sebab Tok laki Tak beli beras...kat rumah mertua Mahupun Mak sendirik...apa Pulak alasannya???

Anyway...whatever alasan sekalipun...Yang penting redho suami hang tuh Yang paling mustahak kan??? Padulik apa Mertua atau Mak sendirik nak cakap kan???

Kebahagian Kita biar Kita Yang tentukan...Tak gitu pen???

SitiRopeah replied at 28-6-2016 04:10 PM
Haha...
baru-baru ni aku balik kampung,
mak mertua aku tak ada.

perghh rajin tul..kalau aku x berani, satgi bising..

Kan?
Apalah sangat upah orang memasak...
Lagipun mak aku sakit lutut.. aku kesian kat dia.

Follow Us
mdmvava replied at 29-6-2016 12:14 AM
perghh rajin tul..kalau aku x berani, satgi bising..

koser...
kalau dia bising, tapi tangan jalan.. tak pe..
ni bising sesaja...
aku rasa kalau dia tengok pun entah2 dalam hati sujud syukur..
siapa nak ngemas macam tu weh?
ni dah sebulan dia tinggal rumah.
seronok duk KL gamaknye..

Rumah mak
Masak, tolong apa yang patut kat dapur sebab mak suka sembang2
Bahan2 masak semua dah siap, balik ni tinggal nak jerang kat kuali ajer.
As anak tunggal perempuan ofkoslah kena masuk dapur.

Rumah mertua
Lagilahhhhhhhhhh kena masak. mak mertua dah meninggal.
Adik-beradik hubby - 10 lelaki 2 perempuan. campur ipar-duai.
sekali masak 2 ekor ayam untuk lunch ajer. malam masak lain.
kalo 3 hari dok sana memang sakit pinggang.

Hana replied at 27-6-2016 08:54 AM
susahnya soalan ini.

utk aku, RAYA - time utk makan2 + basuh pinggan aje.

kesian anak ko weh..
nasib badan la nak oi... hahahaha..

tahun ni tahun ke-3 beraya sebagai isteri dan ibu
aku tak rajin masak
aku handle kontrak kemas rumah dgn basuh pinggan
even dekat rumah mak sendiri pun sama
mak aku masak, aku tolong2 buat preparation
kalau kat umah mil, aku tolong basuh pinggan

selalu aku bawak lauk yg mak aku masak balik ke umah mil
tapi thn ni since cuti awal
sabtu-isnin aku nak kemas rumah mak aku
selasa baru gerak rumah mil
kat sana nak masak daging masak hitam

Hmm.. kisah aku ni pelik sikit kot.. hehe

Nak dijadikan ceritaaku dapat mak mertua yg tak reti sgt masak. die prefer beli je sbb die masak selalu taste lari.. x pandai nak adjust rasa. awal2 kawen aku tak selera makan sbb kari pon manis. last2 aku take over  dapur die. hihi.. so, sejak kawen.. if kat rumah mak mertua, macam2 die order aku masak. raya pon aku jadi head chef. oh, suami aku anak tunggal.. jadi tade ipar duai untuk sama2 menyemak kat dapur.. hehe

tapi, aku takkan masak kat rumah mak sendiri sebab mak aku ni OCD. silap sikit je kena laser 2-3 das.. last2 aku malas nak campur hal dapur. balik rumah mak untuk makan & tido je. sejujurnya.. aku belajar masak pon lepas kerja dan duduk menyewa sendiri.. aku x penah belajar masak dgn mak aku sebab malas nak layan OCD die.

Trgt mula2 dlu...satu femili dia igt aku tk tau masak..siap dtg ma sedara dia skluarga xtg umah mil nk makan..mil plak kalau dh menyembang tk igt donia..aku sorg2 kat dapo..skli aku hidang gulai sipot sedut ngan keladi...ikan sambal..dan etc..tenganga sorg2 selama idup mil time ada..aku la yg masak kt dia antar ke umah time2 puasa ni dia tertunggu gulai gulai daging aku antar..skrg mil dh xde ;(

SitiRopeah replied at 28-6-2016 04:10 PM
Haha...
baru-baru ni aku balik kampung,
mak mertua aku tak ada.

i penah bersihkan peti ais mil i tp dgn husband lah, kami buang je lah ape yg patot, brg2 expired, yg dah bekulatnye, memacam dlm peti ais tu tp time buat mil kat luo tgh bekebun sekali dia masuk dlm tgk weols tgh bekemas mengamuk dia, terus dia selongkar semula tong sampah nak kutip brg2 tu haha.
uols bygkan la sayo sampai lebam dlm peti ais pon nak disimpanya lagi. iols x lalu nak minum air sejuk kat sane sebab airnye bebau mcm2 hahhaha.

penah gak i kemas2 surat2, ketas2 buku atas meja. biler ktrog dah blk umah, diteleponnye kami tanye mane surat2 dia,, adoi. padahal i tgk surat tu ntah biler punye agaknye,

sejak kes tu i x penah dah kemas2 sgt umah mil.

rindusangbulan replied at 28-6-2016 09:03 AM
so far ok la kot...sbb dia tak komplen ape2..haha
masa mula2 kawen aritu rajin jugak dok dap ...

Aku penah skali tolong goreng cucur... Dlm pinggan yg nak letak cucur tu mak mertua letak tisu, masa nak kaut tu aku terdekat kan pinggan ke kuali, pastu api sambar tisu tu      Malunye... Tp aku assume dia fhm la kot aku kekok, tambah2 aku bkn jenis huha huha ni.. Aku pemalu sikit  

kaksarah66 replied at 28-6-2016 01:02 PM
Sporting sangat. Dulu masa baru2 juga kahwin kalau balik kampung hari kerja, masa tu mak mertua ta ...

Alhamdulillah dpt mak mertua sporting.. Rezeki akak   Mak mertua sy x tau la kategori sporting ke tak... Rasanya dia kategori biasa je kot.. Slalu nk buat apa sy akan tny cmna nak buat.. Kalo dia suh potong apa2 pun sy akan tny nk potong cmna.. Ye la cara x sama    Hehe.. Nak bancuh air pun rasa kekok    Takut rs x sdap

Aku pun tk masak kat umah mil..malas sbb dah kena sekali yg abg ipaq  kata masakan tak sedap la apa la..biaq laki aku ja la masak

Naatasha replied at 1-7-2016 12:57 AM
Aku penah skali tolong goreng cucur... Dlm pinggan yg nak letak cucur tu mak mertua letak tisu, ma ...

hehe.....

Naatasha replied at 1-7-2016 01:06 AM
Alhamdulillah dpt mak mertua sporting.. Rezeki akak   Mak mertua sy x tau la kategori sporting k ...

samalah mmg kena tanya kalau..x kena cara susah jadinya...

walaupon kt rumah kita potong mcm ni tp rumah mak mertua still kena tanya gak..

x penah masak rumah in law pasl mil takle terima saingan juadah. selagi menu dia masak tak habis makan, selagi tu dia suruh habiskan. so apa yg aku bt adalah masak siap2 kat rumah dan bawa balik sana. biasanya dessert2 yg dia tak reti buat. pernah sekali aje masak kat dapur dia, tak leh nak ngam. so memang skrang masak siap2 kat rumah, bawa ke sana aje.

Aku nk masak kt umah mak sbb mak aku masak sedap..lgpn mak aku cerewet kang dikomplennye aku masak..kt umah mil pn xmasak sbb tekak xserasi