CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: juezairi

Memasak di rumah mak sendiri v Rumah mertua

Aku kalau x msk umah mertua mau dia lempar periuk belanga nanti

Msk je la wlpn x pandai sgt. Ataupun tukang kacau2 rendang kat kuali tanya lps ni msuk apa? Lps ni msuk apa?

Tak pernah memasak rumah mak mertua. Beli je makanan kebanyakkannya. Masak kadang2 je mak mertua aku. Nasib baik dapat mak mertua pemalas jg macam aku. Bahagia hidup

Bukan rumah mertua je, rumah mak sendiri pun tak masak
Rumah sendiri, kadang2 masak.
Tapi bukan maknanya kami suka makan kat luar.
Jarang benar makan kat luar kecuali masa jalan2 cuti.

igt ai aje yg x memsk kat umah mertua tp rupanya ramai kengkwn pun sama
mmg x pernah msk umah mertua dr mula kawen smplah mertua meninggal, nolong apa pun x juga
maklumlah menu dia x sama dgn menu keluarga kami walau ikutkan kami sedaerah
makanya ai cuma msk kat umah family sendiri tambah lg jd anak pompuan sulung dan mak dah xde so suka atau x ms raya atas request ayah kenalah merendang, melodeh, mekuah kcg, mekari dan kdg kala meberiyani, nsb baik ada 2 adik pompuan yg sama lincah buat kerja kat dapor so xdelah penat sgt coz kami bahagi2 tugas utk buat tu semua

Kat umah mak sendiri, masa bujang2 dulu memang selalu masak .. lepas da kawin kurang sikit masak, tp ade la jugak ...sebab nak makan masakan mak ... tp x kekok pon masak umah mak .. sebab umah tu umah aku jugak .. hehhe

Kat umah mertua, sepanjang 4 tahun kawen, ade la masak 2-3 x .. tu pon sebab adik2 ipar xde rumah .. so, mak mertua kata "masak je la apa nak masak, mek x kesah" ... Selera & style aku masak x sama ngan dorang, so aku reserve sikit bab memasak kat sana ... biar le ipar duai je yg memasak ... aku akan basuh pinggan, mengemas & sediakan bahan2 plus berborak aje kat dapor ..

tp, aku juga rajin cengelat mengelek/menyusu anak dlm bilik .. hahahha ... mek aku sporting, dia memang soh aku p tgk anak sbb anak aku x bapa nak ngan org lain ...

Naatasha replied at 27-6-2016 08:41 PM
Thread ni bagus tau  

Awk kn x penah msk umh mertua, mil ok ke? Sy tny bkn apa, sy pun x pena ...

so far ok la kot...sbb dia tak komplen ape2..haha
masa mula2 kawen aritu rajin jugak dok dapur masa dia masak...tapi skrg aku dok dpn je

bukan tak nak masak...tapi siyesly aku tak biasa dgn suasana dapur dorang

nak pasang api dapur jenis kena cucuh api kat kertas dulu baru tala kat dapur...pastu dengan sudip kontot nye

belum lagi peti ais yg penuh ngan tah ape2...baik peti ais atas ke bawah ke sama je..

bukan dorang tak mampu tukar...tapi dh biasa dgn suasana mcm tu

so kekadang balik aku bawak la lauk dah siap masak dari umah...
salah 1 sebab aku bwk lauk siap2 sebab aku tak selera mkn masakan mak mertua aku

Follow Us
penah sekali je masak umah MIL, tu pon sbb MIL xde so aku kena masak utk family aku mkn.. tu la sekali je.. sampai MIL aku ingat aku x pandai masak langsung n x masak kat umah asyik makan kedai..

sekali aku sound, hai mak, ingat anak mak tu banyak sgt ke duitnya nk mkn kedai? masakla klau kat umah..hehe.. tp dia dah byk kali gak dtg umah aku n aku pon x bg langsung dia masak kat umah aku.. fair n square la kan..hee

sebelum ni 7 tahun duduk ngan mertua, hari berkeja mertua yg masak. hari cuti je aku yg masak. Skang ni dah duduk asing pun camtu gak. balik keje singgah umah mertua sbb anak2 beliau yg jaga. Beliau dah bungkuskan siap2 utk bawa balik. Balik tinggal masak side dish je. Tak berbuka sama sebab beliau berbuka kat masejid ngan kawan2nya

Cpernah msk kt umah mertua sebab selera berbeza.aritu ada sekali nk tlg buatkan air asam,skali adik ipar bising2 kat mak dia nape x soh dia buatkan.nk kata air asam aku x sedap letew...lantok hanglah.koser dh aku nk masak.skang no mil dh malas masak so mkn kat luar je la..tp mil aku masak mmg sedap. Kat rumah sendiri dulu2 x kawen mmg aku masak.to biasa raya aku x masak..takat tolong2 jah...leceh pulak ada anak kecik.time kita masak lah dia merengek nk mintak layan...sabor jela.

penmerah replied at 26-6-2016 03:40 PM
Aiols tak masak kat rumah sendiri... makanya haruslah tidak masak di rumah mak mahupun di mertua

hehe...

mdmvava replied at 28-6-2016 09:19 AM
penah sekali je masak umah MIL, tu pon sbb MIL xde so aku kena masak utk family aku mkn.. tu la seka ...

betul2

Naatasha replied at 27-6-2016 08:41 PM
Thread ni bagus tau  

Awk kn x penah msk umh mertua, mil ok ke? Sy tny bkn apa, sy pun x pena ...

memang bila masak rumah mak mertua agak kekok..tp kalau biasa insyaAllah dipermudahkan.............

tp kalau rumah sendiri......nk masak ikut suka pon xpa

aku tak reti masak rumah mertua... dapur dia macam2 tok nenek barang ada... makanan dah bertahun2 pun ada dia simpan lagi.. pastu jenuh mana nak cari garam gula bagai... bersepah2 letaknya... nak cari pisau pun kena korek barang2 lain dulu baru leh jumpa... even anak dia sendiri (kakak ipar aku) pun surrender nak masak rumah mak dia.. dapur berserabut...

so setiap kali balik sana.. aku tolong2 kemas je... basuh pinggan mangkuk... mop lantai.. masak2 memang tak la...  lagipun mertua dan anak jantan dia (abg ipar aku) sangat kuat komplen.. so aku cakap je aku tak tau masak... habih citer... nak kutuk nak hina lantak la janji aku tak penat badan.

Sporting sangat. Dulu masa baru2 juga kahwin kalau balik kampung hari kerja, masa tu mak mertua tak pencen lagi dan pergi kerja, bapak mertua yang masak pagi2. Akak tolong kacau2 dgn kopek, potong bawang dan cuci2 aje. Itupun sebab suami sound suruh tolong kat dapur

kalau raya di rumah mertua kakak sulung husband yg masak, aku tlg2 sediakan bahan.  Tak bp pandai masak di rumah mertua kecuali mmg takde org dah kat umah tu mmg kena masak utk family sendiri.

di rumah mak sendiri kena lah masak, takde pilihan sbb mak dah tua n tak larat. so tanya je mak nak makan apa..pandailah aku masak. wpun tak bp selesa dgn dapur umah mak (tak tau mak simpan barang2 dapur/rempah ratus bagai tu) aku tetap memasak di rumah mak aku.

aku dah  13 thn kawin, rasanya baru 1-2 kali masak kat rumah mentua. Sbb rmh mil tu kakak ipar yg kongker dapo so mmg ari2 kakak ipar yg masak. Sampai laki aku boring sbb bila balik kpg kena makan masakan kakak ipar bukan air tangan mak dia.

Bila mil dtg rumh mmg aku masak ari2 utk dia. Slalu plak dia puji. Tak tahulah nak amik ati ke apa..tp aku tengok dia makan bertambah   Tu laa...ingat aku x pandai masak kerr...

dulu dtg rumh seminggu jerr..la ni sampai 2 minggu dia bantai duk rumah aku.

Kat rumah sendiri, aku rajin memasak.

Kat rumah mak aku, aku tak pernah masak sebab bapak aku cerewet makan.
Air kopi pun ada cara dan standard dia.

Kat rumah mak mertua, memang aku takkan memasak,
Kecuali kalau mak mertua aku tak ada,
then aku akan memasak untuk adik2 ipar aku.
Laki aku dah pesan, 'jangan buat rajin..'
Haha... sebab maybe kalau aku masak kat rumah mak mertua aku,
Dia naik tocang lalu tak masak.
(sebab dia agak pemalas).

Tahun ni Raya,
aku buat style baru.
Aku telefon mak aku,
aku cakap raya tak payah masak.
Aku dah tempah rendang ayam dan daging.
Untuk rumah mak mertua aku dah beli kuah kacang frozen.
Ketupat segera aku dah beli.
Both untuk rumah Mak dan rumah mertua.
So balik kampung tinggal masak ketupat je..
Dan semua orang boleh berehat dengan gembira..
Kalau duk bersilat je kat dapur, masa bila nak bersembang, ye dak?

Kenapa aku tak masak rendang?
Sebab aku tak reti..
'masak' dengan duit jela..

mdmvava replied at 28-6-2016 01:19 AM
penah sekali je masak umah MIL, tu pon sbb MIL xde so aku kena masak utk family aku mkn.. tu la seka ...

sama lah...
aku buat2 tak pandai masak..
kalau dia mai rumah aku, aku suruh husband aku beli makanan kat luar je..
Kalau aku masak kang takut bila2 in the future dia demand lak nak makan itu ini..
padahal kita ni memasak bukan boleh kena paksa2.. nanti tak sedap..

diema replied at 28-6-2016 04:28 AM
aku tak reti masak rumah mertua... dapur dia macam2 tok nenek barang ada... makanan dah bertahun2 pu ...

Haha...
baru-baru ni aku balik kampung,
mak mertua aku tak ada.
dia berjalan ke KL.
so, aku dengan hati keringnya pi buang segala mala barang kat dapur tu..
tepung pelbagai jenis dah expired tak dibuangnya..
semak aku..
dapur dia besar, aku suka.
tapi barang tak guna banyak sangat.
Puas hati aku.. clear habis..
dengan peti ais dua biji semua aku bersihkan..
Setel!
Dia balik nak ngamuk ke apa, lantaklah..
Haha... siapa suruh tak ngemas..

SitiRopeah replied at 28-6-2016 04:02 PM
Kat rumah sendiri, aku rajin memasak.

Kat rumah mak aku, aku tak pernah masak sebab bapak aku cer ...

wahh good idea tu