CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: buluhbetung

MERTUA SURUH PINDAH BERDEKATAN

masalah pindah dekat rumah mil ni tak setel2 sejak 2013 ye tt?

20 minit perjalanan mana jauhnya? Jauh lagi sekolah anak aku dr rumah...relax aje anak aku hari2 bangun pagi gi sekolah... takde pun komplen. Mengada aje mertua kau tu, agaknya ada planned dlm kepala dia nak kulikan ko tak? hari2 suruh masak, basuh jemur kain dia kot... hahahaha jahatnya aku menghasut.

Ko nasib baik la laki ko pun tak berapa suka nak duduk sebelah rumah mak dia... skrg ko letak la keputusan kat laki ko... buat mak mertua kalu membebel, ko bg tau la entah, si laki yang tak nak...kan tak nampak busuk ko kat situ...

Edited by Hana at 17-8-2016 01:06 PM

aku selaku yg tinggal selama 5thn bersama mertua, tinggal berdekatan 20minit tu pun ok.
takyah bersama or sgt dekat. banyak Cons dari Pros.
unless lah mertua ko nak jagakan anak2 ko. so, boleh lupakan semua Cons/keburukan dgn dua2 belah mata.

Hana replied at 17-8-2016 01:04 PM
aku selaku yg tinggal selama 5thn bersama mertua, tinggal berdekatan 20minit tu pun ok.
takyah bers ...

the  biggest cons...kena berebut washing machine, Kan Hana Kan,Kan,Kan?????
Orang terjaga Dari tidur ditengah malam,.kerjakan tahajjud,..hang terjaga dari tidur kena kerjakan pakaian kotor..masuk machine...Kan,Kan,kan????

zuri154 replied at 16-8-2016 08:25 PM
kalau betul ko niat ikhlas nk berbakti dgn mertua sementara mereka masih ada; byk perkara yg ko kena ...

boleh beralah sebb fikir mertua tapi sebb dia ade anak angkat yg kcil tu agak payah,sebb bapa mertua selalu menangkan anak angkat dia.

contoh kalau nak kemana nnti fil(bapa mertua) akan cakap bawala adik (pggilan anak angkt)ni sekali keluar.sebb kami jenis kalau keluar tak suka ade orang lain sebb kalau anak berank ni senang n faham pergai macam mana kan,dan saya ade kereta yang saya sayg selalu simpan rumah,pakai bile jalan jauh je.tp anak angkat ni kadang request nak naik kereta kiotrg.boleh byang tk kalau dah dudk dekat ni

ihtisyam1 replied at 16-8-2016 09:08 PM
jangan la duk serumah..... masalah besar nanti...

pergi jenguk je tiap tiap minggu, tanya khabar
...

macam ade penglaman jugak je?share la sini

duduk serumah tu memang tkla,tapi dudk sebelah rumah bercantum.kami hanya ade masa hr mggu je untk keluarga baru la nak jalan bawa anak,selalu dtg rumah mertua sebulan sekali camtu,sebb da hari2 jumpa mertua(mak mertua kerja berdekatan tempat saya)

Follow Us
achik84 replied at 17-8-2016 08:56 AM
pd aku jarak rmh sekarang yg 20minit tu dh ok...
dh ble balik jenguk selalu pn...rmh abg aku ngn ma ...

20minit tak jauh mana kan,tp sebb bapa mertua rajin sesak nafas tu yg dia cakap ape2 senang kalau kami dekat.

contohla MIL kerja dekt ngn saya,jadi kadang2 tengh kerja pun dia ajak keluar cari itu ini,korang leh bayang tk kalau da dudk lg dekat2 ni.

macam skrg life saya bebas la kan org kate nak keluar 12malam pun g ngeteh anak berank,kalau mertua tahu dia marah sebab bagi dia buang duit je

miz_butcher replied at 17-8-2016 11:22 AM
Alahai 20 minit tu pon dah kire dekat sangat2... Xde masalah kalau nk jaga mentua kalau dorg x sehat ...

dekat kan tp bila emergcny tu yang MIL surh duduk dekat.tapi bagi saya kalau da duk jauh skrg ni pandai2 la jugak FIL tu jaga kesihatan dia kan.kang kalau dekat nnti lg byk songeh.
FIL suka jalan contoh ajak pergi tempt beli ikan,ajak mkan,sebab dia boring.kalau da dekat nanti terbatas la kami nak keluar.

MIL saya sihat lg alhmdulilah,cuma FIL aja tak berp sihat tp bayk karenah lebih kepada kemahuan .contoh teringn makn itu,tringin pergi situ,tringin kereta baru,tringin itu ini.kalau pergai MIL lebih pada sikap dia tk suka anak menantu keluar.makan luar,asik berjalan.

sebab lumrah la manusia kadang ade masa sesak duit,kadang suami ade pinjam dekt mak dia,jdi bile da dudk dekat ni nanti mest MIL cakap da thu tkde duit tapi nak berjalan.

rindusangbulan replied at 17-8-2016 11:23 AM
masalah pindah dekat rumah mil ni tak setel2 sejak 2013 ye tt?

yeke saya tak perasan
melayu mudah lupa bak kate tun

dulu nak pindah dari umah orang tua saya dan dudk sndri.tapi skarang da dudk sendri tapi mertua pula suruh tinggal berdekatan dengn dia

Hana replied at 17-8-2016 01:04 PM
takyah bers ...

bab jaga anak tu ade trfikir bila nak tmbah anak(amik kesempatan)

mertua ade anak angkt ,kalau tkde ank tu mybe senang sebab anak angkt dia pun banyak songeh.contoh pergi jalan sama dalm kereta,buat pergai saya tegur lagi menjadi.usik sana usik sni brg saya.kadang FIL nak pinjm kereta dia cakap adik nak naik kereta(adik aka anak angkat)

hana tggal 5thun ape yg nampk kebaikan dudk dekat ngn mertua ni?pernh bermasam muka tak?

kalau ko rs akan byk mslh yg timbul xpyh la ko semakkn fikiran nk fikir...
ko ckp jer alasan2 yg laki ko ckp tu.lgpun laki ko pn xnak kan...mil ko keja kan?so dia boleh drive x?
dia pegi keja naik apa?

achik84 replied at 17-8-2016 04:43 PM
kalau ko rs akan byk mslh yg timbul xpyh la ko semakkn fikiran nk fikir...
ko ckp jer alasan2 yg la ...

MIL kerja bawa kereta sndri.

itula harap saya kuat la untuk berdepan benda macam ni.

yang best tu mertua bg cadagn kalau anak berank dia balik kalau tknk tidur rumah dia,boleh tumpang tidur rumah saya.

yang positif saya boleh nampak mybe la senang kalau bab mkan jela.yang lain saya belum nampak lg bab positif

lepas baca TT punya komen... kesimpulannya TT tak sesuai duduk dekat2 dgn mertua. Duduk tak berapa nk dekat pun mcm2 yg TT rasa tak selesa, apatah lagi nanti kalau TT duduk sebelah rumah mertua.

Memandangkan TT nk bg peluang suami TT  berbakti kt orang tuanya, byk lagi cara lain selain duduk sebelah rumah. Mungkin suami TT bole je balik ujung minggu jenguk org tua. Tak tido pun takpe asalkan luangkan lebih masa. Hantar mertua pi ke tempat yg mereka nk pergi, tolong bersihkan rumah dan perbaiki rumah kalau ada kerosakan, hantar mertua pi check up kalau tak sihat & lain2 yg dirasakan patut sebagai anak.

cakap kat diorg muda2 la kena berjalan puas2, dah tua nnt lutut longgar bertongkat bagai dah x boleh berjalan kena duk rumah
kes bawa anak angkat jalan sila berpura2 pergi tempat yg sangat boring contoh pi tempat kerja, pi rumah kawan sembang2 lama2, pegi rewang kenduri, pi rumah lama basuh lantai cat rumah suh join sekali mengecat, sure menyesal beliau ikut korang

Edited by Hana at 19-8-2016 09:57 AM
buluhbetung replied at 17-8-2016 04:40 PM
bab jaga anak tu ade trfikir bila nak tmbah anak(amik kesempatan)

mertua ade anak angkt ,kala ...

kebaikan yang jelas, terang lagi nyata :
1. Anak (yg umur less 4 tahun) dijaga oleh MIL.
baby kan mudah kena penyakit berjangkit dari budak2. tu la pasal. so, anak kita selamat dari HFMD dan sesak nafas/kahak teruk yang kena masuk ward. etc.
tapi bila anak sulung dah 4thn, mil suh hantar dia taska. so, kena la buatkan sebab mil jaga anak no.2 yang kecik.

2. Makan minum budak2 terjaga. MIL masak lauk budak2.
automatik, makanan orang dewasa pun ada. tapi, kita suka beli makanan kat pasar malam kalau ada. selalu makan MIL masakan, boring gak.
bila kita balik dari keje, kita takyah risau anak kecik kita dah makan ke lum sbb MIL jaga makan dia.

3. Baju2 dah siap dibasuh. baju kita & anak2. kita lipatkan ajek. (ini, refer hari2 bekerja. oklah. sebab kita balik sampai 6.30ptg. tak kan le nak kumpul baju2 sampai sabtu pulak. nanti sabtu ampaian penuh sebab anak2 dia balik. anak2 dia pun basuh baju jugak)

4. Takyah kemas umah beria sebab umah MIL punya.

5. Hari cuti, sgt occupied sebab kena ikut parents in law gi kenduri. Plus save duit makan. selalu aje ada kenduri. so, pandai2 la cari masa utk beli barang2 sendiri-gi mall ke hypermarket ke.

6. Bahan2 mentah utk lauk anak, pass duit kat MIL aje sebab MIL rajin sgt sgt gi beli bahan mentah tiap2 hari sabtu. dia gi dgn anak bujang dia or dgn suami dia. memana2 la. bukan dgn suami kita.

Keburukan tu..
1. Hari minggu, takde masa sendirian/tv takleh conquer/takde ruang sendiri/bising sebab umah MIL punya kan. pastu tiap2 minggu, ada aje anak2 dia ada balik. so, umah tu riuh rendah la.
2. Pinggan mangkuk selalu bertimbun. - abehhh..tak kan le tak tolong pulak kan? nampak sgt malas nya pulak.
3. Kena Pandai berlakun utk semua situasi. Jangan ambik hati utk semua situasi. Lupakan perkara2 yang sentap.
5. Bilik air kena berebut. Washing machine pun sama. tempat sidai baju pun sama. boring betul.ini utk hari sabtu & ahad. ai nak basuh cadar2/selimut2/tuala2 selain baju2 harian. ai dah la tak suka kumpul laundry kotor byk2 mcm gunung.
Plus, kita selalu kena penyakit 1) kencing kotor  2) perut sakit sebab lama tak membuang-selalu kena refer klinik sehinggakan, ada satu tahun tu kena masuk ward.hahaha kritical sgt.
yela. time kita nak kencing ke nak berak ke, ada orang kat tandas. pastu perut kita pandai, bila tahan, jadi hilanggg..hilang..bila hilang, takde la nak kencing ke buang ke. lama2 jadi penyakit.   bila masuk ward tu, ada orang tak caya..ada jugak penyakit gitu.
6.  peratusan utk cuti EL tinggi sebab kekadang MIL ada hal kematian.

Update as 19/8/16 - semlm lupa nak highlight lagi keburukan utk aku :  
7. Isu ini yang aku kerap bergaduh dgn laki. Isu Cuti & Gi Bercuti.sebab aku duk umah MIL, misti la tahu sapa yang cuti EL sesaja, sapa cuti lebih, sapa yang gi bercuti. Sgt St Dengki Hokkey. sebab laki aku tak mcm adik2 dia yang normal. Masalahnya, aku pun normal.
orang lain keje2 jugak tapi, part cuti, mmg cuti & gi bercuti. laki aku tak normal. so, aku boring la asyik aku kena tunggu RUMAH ajek. dah le bukan RUMAH sendiri pulak tu. menyampah tahap gaban. anak pulak masih kecik.aku tak berani sgt nak berdua dgn baby. takde pengalaman.
laki aku susah nak cuti & diri sendiri tak suka cuti. Sungguh tak normal la bagi aku.

ada PROs. dan ada COns.

pilihan ditangan anda. jangan menyesal.

satu aje. jangan cuba2 nak stay temporary kat umah PIL tu. tak kan menjadinya.
bila nak pindah keluar, susah sket. ambik masa. umpama kita nak masuk ward kat hospital kerajaan. gitu le diibaratkan.

sekarang dah duduk umah sendiri, isu no.7 tu, takde hal la. sebab anak2 aku dah besar. aku boleh drive dgn budak2. gi le memana. makan pun kat luar.
so, takde la rasa dengki kat sesapa sebab tak tahu sapa yang gi bercuti. aku pantang dengar adik2 ipar gi CUTI & gi bercuti. walhal derang gi cuti2 dlm msia ajek. bukannya gi cuti2 overseas.
so,begitu la.

bermasam muka tu jatuh tips no.3 - keburukan. so, solutionnya - lupakan perkara2 sentap.

mannak3.8 replied at 17-8-2016 05:43 AM
Jangan la dok serumah???? Masalah Besar nanti? Harlowwwwwwwwwwwwww

@Hana.......hang kasi tarbiy ...

Why????

Dah cukup ditarbiyah ai ni tau

bg iols berbakti la selagi org tua ada.. tak lama pun..  and agaknya berapa lama umur kita ni bole berbakti dengan dia...
mil uols pun ajak tinggal dengan dia tapi sbb ada ipar duai tak boleh la   

bg iols berbakti la selagi org tua ada.. tak lama pun..  and agaknya berapa lama umur kita ni bole berbakti dengan dia...
mil uols pun ajak tinggal dengan dia tapi sbb ada ipar duai tak boleh la   

baik xpayah lah duduk dekat dgn mertua.. nanti byk masalah.. nanti jadi macam biras saya ( suami saya punya kakak ipar).. biras saya ni menantu pilihan mertua saya...lps kawin dia suruh abg ipar dan biras saya tinggal sekali.. tapi mslh terjadi bila semua benda mertua saya nak  masuk campur hal rumah tangga dorg tu..

bila weekend, mertua akan plan siap2 nak g mana n buat apa.. kiranya abg ipar n biras ni xboleh plan ape2 lah.. nak g mana2 kena bwk mertua.. pernah ada 1 kali biras nak bwk mak dia g holiday dgn abg ipar n family mertua, mertua xbg ikot.. dia siap ugut kalo besan dia ikot, dia xnk follow trip tu.. sampai mcm tu skali dia control hidup dorg ni..

skrg biras saya dh pandai bantah plan mertua, gaduh bsr lh dorg berdua sbb biras saya xnk ikot ckp mertua saya ni.. mertua pulak jenis cpt sentap n kecik hati..hbis dia mengadu kt kami smua pasal biras tu..mcm2 dia kata yg buruk2.. mujur abg ipar cpt2 ajak pindah keluar rumah.. skrg dh pindah rumah, dlm 45minit gak jarak rumah dorg dgn mertua.. aku yg terselamat sbb dok KL..jauh dgn mertua yg kt Kedah.. tp mertua boleh dikatakan hari2 call husband aku desak kami pndah Kedah.. mujur my hubby xnk..dia pon tau perangai mak dia..confirm perang bsr nnti aku dgn mertua ku tu