CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: torsotiger

Pengalaman terbang dgn baby & bebudak - cer share..

mula2 anak no1, ok ja pastu no 2 pun ok lagi travel ngan kapai terbang, x dak masalah, sumbat ja mulot ngan puting time take off n landing

tapi bila masuk ank no3, huh semua petua dan panduan x boleh pakai lg, anak yg ni lain sikit sbb dia girl sorang, nyampah aku

kalu bw infant to baby ok lg kot, tp bila dh jd toddler.. aku mampu ber huhu ja lah

dh dah dok tak diam, x mau tidur, qeyau tu smpai kan flight attenden tegur masa turun, oo yang ni la yg nageh kuat tadi yaa.. malu mak

pastu aku penah travel ngan dia tanpa bapak dia, dgn anak2 yg lain, aku ja adult.. penderitaan sgt..

gula2, coklat, menan, u name it lah, telepon aku pun smpai pecah di buatnya

aku paham mmg ramai yg x suka dgr bunyi budak nages, tapi mmg x leh buat apa laa..

tlg la simpati kt ibubapa dgn anak cmtu, jgn la dok jeling2 plak

manehnya replied at 26-9-2016 01:23 AM
mula2 anak no1, ok ja pastu no 2 pun ok lagi travel ngan kapai terbang, x dak masalah, sumbat ja mul ...

kesian...

org yg jeling2 ni belum pernah jd parents atau pon x pernah bawak baby terbang..
bila diorg buat sekali baru diorg tau camana pengalaman org lain

Saya ada tiga anak. Anak pertama, ok. Takde masalah langsung masa kecil. Cuma sekarang dia macam trauma sebab masa dia umur 4 tahun (2013), kami bawa dia pergi KL-Kuching-KL, flight yang kami naik bergegar sebab turbulence. So, sekarang kalau dia naik, mesti peluk tangan bapak dia kuat-kuat.

Yng no.2, saya start bawak anak fly umur 3 bln. Itu pun dari KL - Kuching -KL. Alhamdulillah, baby lagi. Tidur ajelah kerja dia. Then, umur 1 tahun lebih, fly ke KK. Time tu mencabar sebab dia mengamuk. Kena bawak jalan sampai dia tidur.

Yang no.3 pun mencabar gak sebab dia nak duduk atas riba walaupun seat dah beli! Yeler, 3 tahun dah kena beli seatkan. Dia memang tak nak duduk kat seat! Seksa gak ler. Kalau letak kat seat, sure menangis. So, klu flight tu 3 jam, maknanya 3 jamlah dia duduk atas riba.

diary_oren replied at 26-9-2016 08:37 AM
Saya ada tiga anak. Anak pertama, ok. Takde masalah langsung masa kecil. Cuma sekarang dia macam tra ...

3 jam duduk atas riba
sama gak dengan wife aku terpaksa pangku baby dekat 3 jam sbb dia tanak duduk dlm bassinet..bila letak dlm bassinet, dia mcm sedar je.. lain lah kalo dia dah tidur nyenyak baru boleh dipindah2 kan

torsotiger replied at 25-9-2016 10:41 PM
aku bawak baby exact 6 bulan lebih ke europe...rasuah susu smpi lelap before take off and before l ...

since dah wean off ni blm try lagi naik flight...
risau gak takot dia melalak... daughter mmg xde pakai botol susu..

aku senang je kalu ada yg nak jeling jeling kalu baby aku melalak.aku buat derk je.nak selesa gi duduk bisness class atau first class yg selalu nya tak de  bawak budak budak tu. ada mampu ? so tutup je telinga korang dgn ear bud .biasa lah klass ekonomi khenn

Follow Us
akusukaq replied at 28-9-2016 01:47 AM
aku senang je kalu ada yg nak jeling jeling kalu baby aku melalak.aku buat derk je.nak selesa gi dud ...

tu kata ko..mcmna kalo org yg jeling tu ckp knp yg bawak baby ni tanak beli business class or 1st class??

torsotiger replied at 28-9-2016 03:24 PM
tu kata ko..mcmna kalo org yg jeling tu ckp knp yg bawak baby ni tanak beli business class or 1st  ...

To be fair to everybody. Rasanya penumpang paham klu ada baby/budak mmg tak blh elak budak/baby melalak. Yg membezakan mcm mana parents handle. Ada jenis manusia yg beranak mmg pandai tp urusan jaga anak amik mudah. Sepanjang aku berjalan kena 2x dgn jenis parents begini. Kekdahnya dia byr tkt tu seolah olah bg derang lesen biarkan anak yg melalak. Takde effort whatsoever utk pujuk budak. Nyaris aku nak tempeleng budak tu klu bukan paramugari berjaya pujuk budak tu. Si parents perangai haram buat tak tau. Penumpang lain semua dah bising bising pun depa blh buat dek

I memang selalu travel dgn my son atas urusan2 tertentu. Kadang2 berdua saje dengan dia. Memang dari baby dia dah biasa naik flight. So, boleh la i share sikit pengalaman i travel with baby/toddler ni.

Waktu baby memang tak susah sgt, pastikan bagi dia minum susu waktu take off and landing. So, dia tak nangis. Biasanya i akan beli seat belakang skali, so kalau dia mula cranky i akan dukung dekat space belakang tu. Jadi takde la i ke hulu ke hilir mengganggu penumpang lain.

Untuk toddler, memang mencabar sikit. Sebulan sebelum fly, i akan selalu remind dia what do and dont's waktu naik flight nnt. Contohnya, i akan bagitau dia yang dia kena duduk dekat seat dia sendiri, kena fasten seat belt while take off and landing, jangan buat bising, jangan sepak2 kerusi depan. I akan ulang2 benda ni setiap hari. Budak2 ni insyaAllah dia faham kalau kita ulang ckp banyak kali. Make sure bawak satu bag khas utk in-flight entertainment diorang. Yang i selalu bawak sticker and sticker book, colouring book, colour pencil, favourite toys, story book, ipad (siap2 download favourite movie diorang and education app), dan jugak jajan utk kudapan diorang. Yang paling penting, barang2 yg kita bawak tu mesti yang baru utk diorang. Bukan yang diorang dah puas main/guna kat rumah. Sebab budak2 ni dia akan teruja sikit dengan benda2 baru.
Kalau diorang dah mula cranky, mungkin boleh try ajak diorang pegi toilet ke, then duduk bacakan buku cerita utk diorang. Begitu lah yang selalu i buat untuk buat anak i ralit sepanjang 6-7 jam flight. Semoga tips i ni dpt membantu parents yg lain jugak

Peterpan17 replied at 28-9-2016 05:03 PM
To be fair to everybody. Rasanya penumpang paham klu ada baby/budak mmg tak blh elak budak/baby me ...

Yes, i setuju dengan you Peter. Parents memang kena ada extra effort utk tak bagi anak diorang menangis. Tak boleh la just do nothing dan berharap budak tu senyap sendiri.

Kiyoka replied at 28-9-2016 08:24 PM
Yes, i setuju dengan you Peter. Parents memang kena ada extra effort utk tak bagi anak diorang men ...

Aku baca post ko di post #29, sgt setuju. Budak melalak mmg tak blh nak mengelak nak lg dlm space kecik mcm kapal terbang tu. Budak ni cepat bosan. Aku tau sgtlah, walaupun aku takde anak, anak2 buah aku membesar atas tangan aku. Dr start dia lahir smp derang bujang ni hah!! aku yg jaga. Kesemua 4 anak buah aku yg jaga. Ini anak dr kakak sulung aku. Tak fair gak klu kita marah budak menangis dlm kapal. Tp tulah, parents kena handle benda ni. Klu setakat short haul 2-3 jam aku tak kisah. Tp klu long haul apa mcm?? Flight yg ke europe ke, ke jepun ke. Masaklah org kena dengar budak melalak sepanjang jln.

Budak yg aku nak penampor tu dgn mak dia sekali aku nak penampor psl dia biarkan anak dia menangis mcm tu saja. Budak tu nangis satu hal, dia pi tendang2 seat kat depan. Pastu meronta2 smp seat dia sendiri goyang2 menganggu penumpang di blkg. Mak dgn pak dia cuma suruh dia diam. Tp tak buat apa.  Agak2 dlm sejam dua gak dia buat ragam tu. Aku siap panggil paramugari suruh bgtau parents derang pls control yr son. Itu fligh dr Tokyo & mostly Japanese dlm flight tu. Ko agak2 apa org2 Jepun dlm kapal tu buat?? Derang pun marah gak tp tak berani ckp kuat2. Last2 paramugari tu bg jajan, buku lukis2 dan some toys. Senyaplah budak tu. Dah satu kerja pula paramugari kena senyapkan anak org lain? Abis tu mak pak buat anak dan beranak saja?

Lagi satu kes flight dr KL ke KK.  Anak dia nanges dok sebelah aku. Adoi!! stress giler aku dibuatnya. Mak dgn pak buat bodoh je. Nasiblah sekejap saja flight ke KK tu. Klu lg lama, mau mereng aku terus.

Peterpan17 replied at 28-9-2016 08:54 PM
Aku baca post ko di post #29, sgt setuju. Budak melalak mmg tak blh nak mengelak nak lg dlm space  ...

Bukan you je mereng, i kalau anak sendiri nangis pun boleh mereng. Ini kan pula orang lain. Yang kes you tu, maybe parents dia baru 1st time kot fly dengan budak. Jadi tak prepare apa2 toys ke apa untuk anak dia. Tapi tak patut la buat tak tau gitu je.

Konsepnya nak suruh diorang diam, kena bagi diorang ralit. Nak suruh diorang ralit, bawak la apa2 yang diorang suka. I recommend sangat belikan diorang sticker and sticker book kat daiso tu. Budak2 memang suka sticker2 gambar2 tu. Ralit je main tampal2 nanti. Belikan puzzle pun okay jugak. Kalau budak yang jenis suka melukis, boleh bawak sketch book. Kalau yang jenis suka mewarna, bawak la colouring book. Dengan syarat, mesti yang baru beli. Beli sorok2 dulu, dah masuk flight baru bagi.

Kalau utk baby yang umur 2 tahun gitu, belum pandai lagi nak buat aktiviti apa2, just belikan je buku2 yang boleh tekan2 keluar bunyi tu, buku yang boleh tarik sana sini keluar macam2 tu, tak pun belikan buku yang ada gambar2 colourful, mesti boleh buat diorang ralit jugak.

Macam tu la yang i selalu buat dengan anak i. Memang letih la sikit. Kalau dia tido tu rasa heaven sangat    sekarang anak i dah 4 tahun, dah takde masalah sangat kalau nak travel dengan dia.

Kiyoka replied at 28-9-2016 12:15 PM
I memang selalu travel dgn my son atas urusan2 tertentu. Kadang2 berdua saje dengan dia. Memang dari ...

very good tips on toodlers hopefully I will apply this next time

Kiyoka replied at 29-9-2016 12:26 AM
Bukan you je mereng, i kalau anak sendiri nangis pun boleh mereng. Ini kan pula orang lain. Yang k ...

You sound like a responsible parent. Bagus2. Yg last year masa kami gi Bandung/Jakarta, aku siapkan video2 kucing & puppies yg funny video tu. Aku compile & simpan. Dgn video tu aku pujuk anak ipar aku tu. Mak dgn pak budak satu benda pun tak prepare apa pdhal dah byk kali naik plane. Typical selfish & clueless Msian parents

honestly sangat berdebar debar bila fikir akan fly dengan baby,
jauh pula tu...

so far memang biasakan baby dengan dunia luar ni,
lucky kami menetap kat camping 5 bulan setiap tahun,
so memang kena social, so far boleh tidur walaupun
tempat bising ke apa...

5 bulan lebih dah hantar swimming class, so memang
dah diajar bersocial dengan public.

so far memang friendly baby, harap berterusan...

anak me ok je,pes taim bawak naik flight umo dah 2 tahun lebih pun,7-8 jam dalam plane

travel dengan budak memang kadang2 renyah,so prepare awal2..buat bebudak selesa n contented,make sure perut ok,bawak toys yang dorang suka

sebelum boarding tu biar dorang main2,pusing2 dalam airport,dalam plane insyaallah dorang tido punye

topic menarik...   

sejak 6 thun lepas ... aku travel dengan baby/infant/kids, dari umur 6 month sampai la nie dah 6 tahun. aku wajib travel 1 atau 2 kali setahun     

masa anak sorang 6 month old agak mudah nak handle baby nangis .. macam korang bagitau la   

1. rasuah susu before take off  
2. bassinet aku pernah pakai sekali, memang selesa tapi bagi aku rase x secure plak ... bile parent selesa, ape lagi tido .. anak aku agak lasak, die terbangun terus meronta .. nyaris2 terjatuh, naseb baik aku dah biasa x tido dalam flight

tapi bila dah lepas 2 tahun, budak nie cepat boring duk diam dalam flight .. antara things i do

1. aku rasuah plak with new toys beli di airport ( mainnan baru buat die leka lama )   
2. pilih seat dekat window .. anak aku suke tengok luar, bile take off n landing die very excited la   
3. long houl .. lepas 2-3 jam aku bawak die jalan2 dalam flight,kadang2 siap borak2 ngan steward/stewardess  
4. kalau still meragam .. alhamdulillah lepas buat semua tu anak aku x pernah meragam   

Bile anak 2 orang ... antara yg aku buat

1. hampir semua yg biasa aku buat   
2. no more window seat ... aku sekali je split kan 2 beradik nie, si kecik punye meragam .. terpaksa aku pangku die selama 7 jam, lepas tu aku slalu duduk middle row 4 seaters ( anak2 happy ... mak pak terselit di celah2 kaki anak )   

skyreds replied at 30-9-2016 11:44 PM
topic menarik...   

sejak 6 thun lepas ... aku travel dengan baby/infant/kids, dari umur 6 month  ...

boleh praktik apa u tulis ni....
me sangat berdebar tetambah kalau fikir balik hanya dengan baby...

faraway1 replied at 2-10-2016 12:18 AM
boleh praktik apa u tulis ni....
me sangat berdebar tetambah kalau fikir balik hanya dengan baby. ...

boleh ... sila kan  

baby umur berapa? lagi satu ... kalau budak2 kuat makan, standby bawak makanan mcm biskut/roti/air kotak kecik ( ape je yg budak2 nie suka makan la ) ... pasal budak2 nie slalunye x suke makanan dalam flight & diaorang akan mintak anytime   

Kiyoka replied at 28-9-2016 08:15 PM
I memang selalu travel dgn my son atas urusan2 tertentu. Kadang2 berdua saje dengan dia. Memang dari ...

I have the same experience too. Anak i pun travel since baby & kena naik flight at least 5-6 times/ year. Betul semua tips u tu. My experience, masa baby lagi senang jaga, anak i most of the time dlm flight tidur, pastikan baju selesa dgn bdk2, kalau flight tu panas before take off, bukak sweater / selimut & kipaskan, common sense it is, but ada i nampak mother yg bawa baby pakai jumper tebal, konon ke london, tp dlm flight before take off agak panas, bdk tu melalak2, dia shh shh jer..
Tip on new toys/ books is a good one, same here. (i selalu rotate toys & books utk anak knowing she'll easily getting bored with them.)

Satu lagi nak tambah, bila anak dlm 1.5 ke atas, dorang dah 'ada kaki', dah aktif & mudah restless. Di airport, make sure anak main penat2, kalau ada playground @ airport bg main. Bila penat, senang dorang tidur dalam flight. Kalau anak tidur dalam flight, heaven I tell u..