CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 9924|Reply: 76

Nafkah Bulanan Isteri Bekerja

Salam semua, saya nak tanyalah pendapat forumers tentang masalah saya ni. Macam ni, suami saya ni kira kategori lelaki serba serbi ok, baik dan boleh diharap la. Cuma satu je yang saya tak puas hati berkaitan nafkah saya dan anak.
Saya dah masuk 6 tahun kahwin, anak 3 orang. Bekerja, gaji ok, laki pun keje, gaji lagi okay, duduk menyewa, rumah sendiri belum ada. Gaji combined 2 orang memang sangat2 cukup la. Hutang mmg banyak tapi bolehla bayar bulan2. Cuma peel laki saya ni, nak kata berjimat sangat tu taklah, tapi sangat berkira soal sape bayar tu sape bayar ni. Kami ni dari zaman bercinta memang dah biasa semua benda bayar share, yang tak bestnya bila kahwin pun die buat jugak benda sama. Semua benda kecuali barang makanan/ barang dapur, kami share. Termasuklah segala bil, barang keperluan harian macam sabun basuh baju, barang anak cam pampers sume tu. Yang dia bayar cuma makanan hari2 je (ini bagi dia adalah nafkah). Mula2 saya memangla tak kisah sebab saya ni bekerja, ada duit sendiri, so nak beli barang sendiri tu mmg boleh. Tapi bila tengok kawan2 yang boleh ade savings banyak tiap2 bulan sebab laki spend lebih on household, rasa macam sedihla jugak.

Nak minta pendapat, cane nak minta suami bagi elaun bulan2 ek. sebab benda lain semua dah bayar share sama2, so patut boleh la bagi bini elaun (kira nafkah la jugak kan) untuk bini topup kat mana2 yang patut.

berhenti la bayar bil semua tu..
biar laki awak yang bayar..
dah tanggungjawap dia kot..
apa kena mengena zaman bercinta dengan lepas kawin..
masa bercinta memang bukan tanggungjawap dia untuk bayar makan pakai awak..
dah kawin, semua tu dia kena tanggung..
yang awak baik sangat nak share dengan dia kenapa..
simpan je la duit awak..
walau awak bekerja sekali pun, duit poket awak dia tetap kena bagi ikut kemampuan dia..
kalau dia mampu bagi hatta rm10 je pun, tetap kena bagi..

prettyuglybabe replied at 24-11-2016 12:14 PM
berhenti la bayar bil semua tu..
biar laki awak yang bayar..
dah tanggungjawap dia kot..

Itulah masalahnya sekarang ni. Sebab nya dah terbiasa macam tu dari dulu sampai dah 6 tahun kawen, sy ni tak pernah komplen. Sbb 1st, mmg ada duit sendiri. 2nd laki suke cam cite prob family yg die kene tanggung (ade mak dan adik yg belajar. mak dah tak keje). tp macam sy ckp gaji dia mmg cukuplah sbb sy bekerja n share byr bulan2.

Skrg ni mslh saya dah kurang ikhlas la sbb tak dpt nafkah mcm bini2 lain. sy tak reti nak bagitahu die yang nafkah tu bukan takat makan minum bini n anak. kalau sy bhenti share2 bayar, nanti die tak mampu pulak nak bg mak die duit. kalau sy byr share2 sume, dia pulak tak pnh terpikir nak topup duit minyak saya ke duit toll sy ke bulan2. dia macam tak sedar tu semua. yang saya ni pulak tak tahu la cane nak hint2 kat die pasal ni. sy kalau boleh malas nak berbincang panjang pasal bende ni nanti takut die terasa, lepas tu tunaikan ape yg saya nak tp dalam hati bengang ke ape kan. sbb hubungan kitorg mmg ok, taknak la gaduh2.

tapiiiiiiiiiii. sy nak simpan duit jugak

Dia ada tak slalu belikan brg keperluan awak? Mcm baju/makeup/handbag?

Kalau somi tu jenis kedekut baik kita simpan siap2 duit kita setiap bulan...lg byk lg bagus...secara tak langsung duit yg kita guna tuk byr perbelanjaan tu akan dihadkan....bkn abis semua tuk perbelanjaan famili yg sptutnya di byr oleh suami....

Rate

1

Blurkid86 replied at 24-11-2016 12:44 PM
Itulah masalahnya sekarang ni. Sebab nya dah terbiasa macam tu dari dulu sampai dah 6 tahun kawen, ...

untuk permulaan, maybe awak boleh bgtau nak stop share untuk bil..
nafkah pun kalau ikut turutan, diri sendiri, isteri, anak baru la ayah mak adik beradik dia..
so kalau tak mampu nak tanggung mak ayah, kurangkan la sedikit..
adik-adik yang belajar tu kecik-kecik sangat ke?
kalau dah masuk kolej atau u, kan ada ptptn bagai..
habis awak takde bagi duit kat maka ayah awak?
kalau awak dah tak ikhlas, berdosa dia sebagai suami guna duit isteri..
terus terang je la lagi senang dari memendam perasaan..

Rate

1

Follow Us
Kalo ikutkan byr zakat pendapatan, rm5000 khas ditolak utk isteri. Jadi nafkah utk isteri plg minima kena bg rm416.70 sebulan

Kalo ikutkan byr zakat pendapatan, rm5000 khas ditolak utk isteri. Jadi nafkah utk isteri plg minima kena bg rm416.70 sebulan

anak dah 3, bila nk beli rumah sendiri?sampai bila nk menyewa?
harga rumah makin naik oi....

utamakan apa yang ko nak.

ko nak simpan duit kan? so ko simpan dulu duit tu, kalo ada benda nak pakai, ko ckp kat laki u, takder duit nak beli...kalo nak juga, either buy it next month or he has to buy it

Masalah kita ni, kita nak berbelanja lebih dari kemampuan..
So kena ahh share.
Kalau nak harapkan duit laki je, boleh ah gak, tapi duduk rumah kecik, kete kecik.. makan pun biase2..
So sebab nak hidup lebih selesa, si isteri pun share ahh beban suami.. dapat ahh duk rumah selesa sikit, keta pun selesa, makan pun sedap... ini pun sebab si isteri tak kisah nak topup untuk keselesaan keluarga..

Pastu bila dah start share cenggini, mmg akan berterusan ahh seme benda pun akan di share.. duit nafkah pun laki tak bagi..

So pada a ku, expectation kena ahh betul..  
Sekarang ni sebab share the expenses mmg ahh nampak gaji laki tu berlebih..
Cube kalau si laki tu belanja 100%, mmg muntah darah kot..

So kena pikir ahh.. paling senang cuba si isteri berhenti kerja.. pastu 100% depend kat laki untuk itu ini.. agak2 sanggup tak??Pastu kalau nak reset the cycle.. cube si isteri berhenti kerja... pastu plan balik finance family, ie. tengok ape yang mampu..

Rate

1

kekgebu replied at 24-11-2016 12:47 PM
Dia ada tak slalu belikan brg keperluan awak? Mcm baju/makeup/handbag?

Hm setahun sekali time raya or time dapat bonus.

tompie replied at 24-11-2016 03:09 PM
Masalah kita ni, kita nak berbelanja lebih dari kemampuan..
So kena ahh share.
Kalau nak harapkan  ...

Yang ni sebenarnya sy agak setuju. Mmg kehidupan selesa la dari mula2 kawen sampai dah beranak pinak. takdelah banyak duit tapi tak pernah lagi rasa pokai lg. kalau duit makan kat opis takde, sy bawak bekal makan (dr barang dapur duit die). Mcm sy kate, sebab 2-2 keje gaji ok, suami expect sy share segala benda. Mungkin dalam pikiran die, sy keje, banyak jugak tanggungjawab isteri kdg2 terabai sbb keje. Dia tak berkira pasal tanggungjawab so die pikir sy pun tak berkira lah soal duit kan. Mmg asalnya sy ni tak berkira pun dari awal kawen. Tp ni anak dah 3, gaji makin naik, tp sama jek takde perubahan.

Sy xleh berhenti keje, ade komitmen, nak tanggung makpak adik beradik lg. takkan nak suruh laki tggung kan. dia ada mak ngan adik die nak tanggung. walaupun 2 orang tu je (takleh nak komen byk).

Kadang2 tiap tahun ckp kat sy gaji dh naik byk ni byk ni, sy sampai tak rasa pape pun sbb pikir ala bukan aku yg dpt duit tu pun hmm.

zulka replied at 24-11-2016 02:17 PM
anak dah 3, bila nk beli rumah sendiri?sampai bila nk menyewa?
harga rumah makin naik oi....

Rumah dalam proses beli. Share jugak

Yang sy xpuas hati, gaji dia cam lbh dari sy. Tp semua benda share. Mcm mana sy nak simpan duit. Duit gaji sy mmg cukup2 je la kalau nk beli barang sendiri.

Sy belum pnh meminta2 lagi dari dia untuk beli itu ini, tapi die bayar full. Selalu kalau minta, contoh nak beli baju2 anak pun, sy share.

Eh cuba korang share sikit perbelanjaan family korang. Mana nak kene jimat. Sy nak save jugak ni

disebabkan gaji laki aku lbh tinggi berganda dr gaji aku...
so mmg dia la yang setel suma...
kereta, rumah, bills, susu n pampers anak pon dia setel..
gaji aku beli brg dapur...
lebih tu aku saving utk diri sendiri n anak2...masuk acc TH aku n anak2...

kdg2 aku shopping baju utk anak pon aku claim balik kt bapak diorg...hehehe...

tapi one thing aku sedar la kan..ni laki aku pon sedar jugak..
sbb tu dia jadi tak berkira jugak...
lagi banyak suami memberi nafkah pada isteri..
lagi murah rezeki dia..
Alhamdulillah...

When sex becomes lousy, perkara remeh Yang Tak pernah ditimbulkan sebelum ini, Akan mula disurfacekan, sedangkan ruang perbincangan dan diskusi hati ke hati, terbentang luas....

Manaknya take....TT sex life semakin hambar...period

Blurkid86 replied at 24-11-2016 03:41 PM
Yang sy xpuas hati, gaji dia cam lbh dari sy. Tp semua benda share. Mcm mana sy nak simpan duit. Dui ...

TT,

Gaji saya dan husband sgt jauh beza ... 5x ganda jauhnya ... gaji saya lebih tinggi dr husband.

Alhamdullilah, dari awal perkahwinan saya memang da inform husband awal2 yang saya ada tanggungjawab pd family saya & nak continue walaupun lps kawen.. Husband oke with that.

Dari mula kawen saya x share apa2 perbelanjaan rumahtangga kami kecuali Astro (sebab saya nak mcm2 channel).

Sekarang anak 2, perbelanjaan makin bertambah. Kesian kalau dia nak tanggung semua sendiri ...Alhamdulillah, dengan gaji dia... dialah yang tanggung:
- sewa rumah (rumah saya dah beli sblm kawen tp saya bagi parents duduk selagi ada hayat dorang);
- belanja pre-kindy anak (saya top up 100 sebab since oct anak start duduk full d nursery);
- diapers anak2  
- susu anak2
- duit tangan saya (x banyak sgt but im glad to take it - actually suami x wajib bagi pon duit tangan kita sebab dia dah sediakan tpt berlindung, makan & pakai kita ...
- belanja dapor - yang ni pon saya top up sbb saya suka stock up macam2 mende yang dia x berkenan

Insurance untuk anak2, simpanan TH anak2, duit jajan anak2 & berjimba2 - on me

So, pada saya ... u kene bincang elok2 dengan your husband ...

Explain pada dia apa yang you nak ... & dengar apa dia nak kata.

better you siap2 buat salary deductions untuk your saving + anak2 ...

hope it helps..

Rate

1

fuzzyfuzzy replied at 24-11-2016 03:44 PM
disebabkan gaji laki aku lbh tinggi berganda dr gaji aku...
so mmg dia la yang setel suma...
keret ...

Betul tu, kalo laki bg nafkah kt bini, mmg makin murah rezeki dia.

Blurkid86 replied at 24-11-2016 03:41 PM
Yang sy xpuas hati, gaji dia cam lbh dari sy. Tp semua benda share. Mcm mana sy nak simpan duit. Dui ...

Mcm ni, start tahun dpn...awak ckp yg awak nak asingkn duit gaji awk simpan siap2 dlm asb or tabung haji. Bgtau kt dia yg awak nk start simpan bulan2 sekian amaun, mcm sebulan rm500. Kalo dia ckp tak cukup utk duit belanja, awak tanya dia balik ape benda yg tak cukup lg. gaji dia lg bnyk dr awak kan