CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 5165|Reply: 41

Stress bila bakal mertua...

Post time 28-11-2016 04:39 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Salam ptg...

i bkn laa asal usul dr family alim ulamak tp dlm family i, bab pgaulan mmg ada batas nya. Cth, time ada bf pon tak boleh senang2 usung blk rumah. Mcm akak2 & abg2 i, nak bkawen bru bwk  blk tnjuk kat mak ayah @ tgk calon dr gambar jaa... tu shj...

Tp yg i stress skarang family tunang i tbalik cara nya. Start dr couple dl, diorg slalu minta i bmalam d rumah. Kdang2 i tpaksa mngalah gak sebab x nak org kecik ati dengan kita. Bakal family mmg baik lyan i tp bab yg kena bmalam tuu jaa yg i x sanggup. I ada slow talk dgn tunang i, ckp mcm x manis, tunggu laa lepas nikah ker tp 5 minit lepas tuu tanya lg...      ...i rsa mcm serba salah sngt2 dgn family sbab kalo diorg tau mesti diorg kecewa. Tunang pon tau family i mcm mn tp buat2 mcm x nak paham, still bkeras sruh tidur rumah dia juga.

Skarang lg stress, td tunang ckp new year nie kena tido rumah nya alasan future mil nak buat BBQ. 1hb mmg laa i cuti tp 2hb i sudah keja, mn sempat nk travel blk sbab kitaorg pjj.. *dia tak pk ker i nak p keja esok tuu...  :

Rate

1

Pernah jadi kat aku dulu ni TT masa zaman bertunang..aku cakap direct je ke mak bapak suami yang family aku tak bagi bermalam memandangkan aku belum sah jadi isteri time tu..Mula berkeras jugak mak bapak suami siap cakap bukan buat apa pun kitaorang kan ada nak pantau korang berdua..siap cakap gitu..tapi aku tetap dengan pendirian aku, aku bagitau aku mintak maaf memang tak boleh kalau setakat melawat aku tak kisah..Last2 dorang pun faham..

Kadang tak boleh ikut sangat cakap mertua ni..kena ada pendirian jugak..biar tunjuk belang awal2..maksud aku awal2 ni la nak tunjuk diri sebenar..tak perlu hipokrit sebab nak jaga hati mertua..nanti kang makan hati lepas kahwin..time ni la kena tunjuk yang kita ni ade pendirian dan tak mudah nak diberi arahan itu ini..

bukan la ajar ko jadi jahat kat mertua..kena tolak cara elok..insyallah dorang faham..

Pernah jadi kat kakak aku. Sebabnya mungkin bakal mertua bangga kot dapat bakal menantu macam kakak aku, nak show off kepada jiran2. Sudahnya tak ada jodoh, tak jadi kawen, saper yang malu kalau tak mak pak aku skali.
Elakkanlah sebab itu akan mengundang fitnah.  Dah kawen esok bukan ajak bermalam, pindah masuk terus tak kluar2, jemu la pulak diorang nanti.

ckp kt tunang u la dh  parents heols xfhm..xpun ajak kawen sblm hr bbq tu
sama mcm family i jgk..ayh i tegas kot..heols dh warning kitorg..jgn bwk balik bf/ gf kt umah selagi xtunang..dh tunang pun xleh nk dtg kerap2 sgt..apa tah lg tdo.
abg ipr i dulu pun blh dtg time raya je..ayh ckp tkt xjd kawin ke apa xder la malu kt org kg

mintak ur father ur brother sound tepat je kat tunang tu..
kalau tak sabar sangat nak angkut balik rumah, sila kawin..
belum kawin pun dah kena control mcm tu, sila beringat lepas kawin nnti cam mana..
memang manjang dok rumah mertua je la..

nmpk gayanye akan dpt in laws yg ala2  urban.  tt kalo dah ckp kat tunang x jln, bolehlah try soh mak pak lak ckp kat tunang.  but hrp2 itu jerlah masalah tt ngan belah sana. sbb kalo menda cam ni ade stail berbeza, ahkak takut ia akan menimbulkan mcm2 problems in the future. n tt kene ingat, bila dah nikah,  kene ikut ckp somi. jgn sbb kerna menjaga hati sebelah sana, lupa adab sopan yg mak pak tt dah ajarkan.

Follow Us
Aku tebalik pulok dgn tt.. aku ni bukan urban, tp aku biasa2 je. Mil aku alim juga. Tudung labuh..aku ni ya ammpun..

Alhamdulliah sis masih mengenali apa itu manis dan apa itu tak manis, apa yang patut dan apa yang tak patut. Teruskan menjaga diri seperti itu sis.

I harap sis dapat mengatasi masalah sis seperti yang disarankan oleh raja negeri pasir dua butir, tarik rambut dalam tepung rambut tidak putus, tepung tidak berselerakkan.

All the best sis

Gadis_sarawak replied at 28-11-2016 04:56 PM
Pernah jadi kat aku dulu ni TT masa zaman bertunang..aku cakap direct je ke mak bapak suami yang fam ...

X kuat nak ckp mcmtu dkat parent nya. Abis kuat i slalu bg alasan jaaa x dpt tido sana...  

prettyuglybabe replied at 28-11-2016 05:30 PM
mintak ur father ur brother sound tepat je kat tunang tu..
kalau tak sabar sangat nak angkut balik  ...

Ya..nampak gaya mcmtu laaa....i ada beli rumah bdekatan dgn family i, kbetulan dekat dgn rumah adik nya. Penah tunang ckp, nanty kita dok rumah nie, stiap hujung minggu bleh laa ke rumah adiknya.       ...hot jg i, trus i menjawab...makayah i hidup lg ok. i pon nak blk rumah makayah...

mmg ada family yg acah2 urban ni. diorang x kisah anak2 bw blk girlfriend ke boyfriend.
klu dah tunang lg x kisah. x de perasaan malu. aku mmg menyampah klu jumpa family
mcm ni

baru tunang dah kena control tt..

hadap la tunang dan bakal suami yang hanya beratkan kelaurga dia jer..

pas kawin buka thread i langsung xboleh balik rumah fam i tiap kali raya

I yang agak open ni pun tak menebeng di rumah lelaki sis. Kalau dia bukan jodoh I, buat malu jer keluar masuk rumah dia masa bercinta. Even dah bertunang pun, bukan lesen nak berhuha dengan his family.

hati2..mungkin mertua nak uji tu...

ifanonline replied at 29-11-2016 08:00 AM
hati2..mungkin mertua nak uji tu...

..hrap2 i lulus dgn cemerlang nya....

tengku_anggun00 replied at 28-11-2016 09:22 PM
Ya..nampak gaya mcmtu laaa....i ada beli rumah bdekatan dgn family i, kbetulan dekat dgn rumah adi ...

good luck je la tt..
jangan dah kawin nanti menangis kat bucu katil meratap nak balik rumah mak ayah sendiri

Edited by wadiunong at 29-11-2016 12:19 PM

erkk scarynya belum apa2 dah kena control oleh tunang & familiy.
Mohon TT tegas dengan prinsip TT.
Teringat pulak kisah penyanyi Adira dgn ex tunang dia dulu. selalu berkuntum kt rumah bakal in law sampai beraya pon sama2. tup2 putus gak.

betul la kawen ni sebuah perjudian. Untung sabut timbul, untung batu tenggelam

i suka  ur standpoint sebab i fikir selagi belum halal tak payah nak u know buat lebih lebih. sebab tu i think  teh best is to be diplomatic.

bercanda je kata - aih...tak boleh lagi kot , ni bukan  husband wife thing. Cuma yep PR  kat  your bakal suami.

I mean - i think your family is okay - so , i think i akan safeguard my principle maksudnya  kita bertegas dan nyatakan ap ayg kita rasa  the right thing to do. yups. kalau berdiplomasi bukan bermaksud takut ke tak confident ke timid ke ape, kan cuma kita jaga ada benda yg kita kena nyatakan secara jujur dan direct. Yups kalau sampai tahap ini then be nice, and be clear.

tengku_anggun00 replied at 28-11-2016 09:22 PM
Ya..nampak gaya mcmtu laaa....i ada beli rumah bdekatan dgn family i, kbetulan dekat dgn rumah adi ...

pekejadah nak pergi rumah adik tiap hujung minggu
takde tempat lain ke nak pergi
cenggini gaya baik dari skang letakkan rules & regulations
kekerapan balik kg
giliran raya
kekerapan gi rumah adik
kang, sesia je jadi punca..

mbhcsf replied at 30-11-2016 08:04 AM
i suka  ur standpoint sebab i fikir selagi belum halal tak payah nak u know buat lebih lebih. sebab  ...

ya...mnolak dgn alasan supaya sblah sana x tguris hati....tp serius mmg i stress sngt2. Kdang2 future mil call pon i x nak angkat dah...