CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 2361|Reply: 27

jom bincang, diperilakan

Close [Copy link]
Post time 4-2-2017 08:39 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Edited by monyet_2015 at 6-2-2017 01:04 PM

jom bincang, diperilakan

jawapan akak terciptanya nabi adam , nama sang pencipta nabi adam dan seluruh alam semesta ialah ALLAH. agama di anuti  nabi adam  ialah islam.

Cetusan idea sdr mengajak netizen berbincang ttng Allah dari kacatama Islam dan Kristian khususnya adalah satu idea yg  boleh mencetuskan  cabaran.  Spt yg  sudah disebutkan, masing2 Islam dan Kristian mantap dgn apa yg mereka klaim,  maka mempersoalkan  benar tidaknya akan menimbulkan  gaduh dan tuduh menuduh,  fitnah, celaan  dan akan diambil kesempatan pula di kalangan ateis untuk menabur garam pada luka yg sedia ada.  Khawatir,  tak akan lahir bahasan dan perbincangan yg sihat malah  akan  menjurus kpd tuduhan,  cacian, celaan dan saling tidak  menjaga sensitiviti penganut2 agama lain.  

Dlm situasi apapun,  ummat  Islam akan tetap mengatakan bahawa Islam adalah agama yg benar, bagitu juga dgn ummat Kristian.  Kalau masing2 ummat sudah tetap mengatakan sedemikian,  secara moralnya  jgn mau menidakkan atau memaksa.   Biarlah muslimin dgn Islamnya dan biarlah Keristian dgn kristiannya. Sedangkan Allah sendiri memberi kebebasan kpd manusia memilih agamanya.  

Berbincang  mencari Siapa Allah, dlm Islam tidak sekadar  dgn hujahan tetapi harus dan wajib dilandasi dgn akal, iman, tauhid dan taqwa, dalil aqli dan naqli.   Apakah  ummat  agama lain boleh dan dpt menerima hakikat itu?
Saya sarankan sdr (juga netizen2 lain)  semak   di  youtube  cuplikan "Anda Bertanya al-Quran Menjawab'  dan 'Al-Quran dan Sains' dikendalikan oleh Ustaz Danial Zainal Abidin.  InsyaAllah, sedikit sebanyak ada info yg dpt dimanfaati.
Dgn Bismillah.... saya tanggapi posting sdr dgn maksud yg baik.

Kena berguru utk belajar 99 nama Allah

monyet_2015 replied at 4-2-2017 11:30 AM
Kamu sokong aku bukakan atau tidak rahsia alam semesta siapa sebenarnya yg dinamakan sebagai All ...

Belum pun kita berbahas dgn lebih mendalam dan jauh, cara sdr menanggapi posting saya juga sudah ada unsur2 'pertentangan, permusuhan, mencabar/challenging, garang dan tidak bersahabat. Saya belum melangkah jauh tetapi sdr sudah membentak dn menyerang. Dgn cara sedemikian, apakah sdr fikir perbincangan "Siapa Allah Sebenarnya" dpt dibincangkan secara ilmiah,  beralaskan iktikad baik untuk memahami agama (Islam dan Kristian) dgn mahabbah.
Saya yakin manusia tidak akan dpt mengatakan Siapa sebenarnya Allah jika tidak mengaitkan kpd agama. Saya percaya, manusia juga cuba mengenal Allah atau tuhan mll agama yg mereka imani.  Bagi mereka yg tidak percayai dan tak mau menganuti apa2 agama, kenapa terdetik pula untuk kenal Siapa Sebenarnya Allah?  Mencari Allah bukan seperti mencari anak kita yg hilang, yg boleh kita akui sesuai dgn mirip atau ciri2 yg kita percayai tetapi memerlukan penelitian yg lebih mendalam dan keyakinan yg mantap bahawa Dialah Allah yg sebenar2nya tanpa ragu2 lagi. Bertolak dari situ juga, ada hal2 lain lagi yg perlu diperhatikan iaitu amal dan ehsan yg luas maksudnya untuk manusia ertikan.

Apabila kita mau mengenal Allah pada sudut pandang yg berbeza, harus berlapang dada untuk menerima hakikat bahawa bagimu agamamu dan bagiku agama ku. Sdr boleh setuju?
Saya perlu belajar untuk tak permasalahkan kalau sdr tak setuju dgn saya. Dan sdr kemudian boleh terangkan juga sudut pandang sdr ttng Siapa Allah sebenarnya dari penilaian sdr yg tak mempercayai Dia. Jika begitu kayakinan sdr, iya begitulah...  akan tetapi sdr harus mencari statement yg tidak menyentuh sensitiviti, garang dan tidak marah kpd orang2 yg percaya kpd Allah. Boleh?

monyet_2015 replied at 4-2-2017 04:42 PM
Kamu silap tulis mengatakan aku tak percaya Allah, aku percaya Allah tapi bukan dari konteks man ...

Than u, thank u, at least now u sound better and much friendlier. Saya juga mohon sebesar2 maaf kalau sudah tersalah duga menganggap sdr seorang yg tak percaya Allah, tetapi drp penilitian saya kpd apa yg sudah sdr tulis, sepetinya kita sama-sama percayakan Allah tetapi tidak sepakat kpd ertinya yg terkandung.  
Saya meneliti kembali posting awal yg sdr tulis mengenai kewujudan dan pemahaman terhadap Allah. Sdr bertanya apakah Allah adalah seorang tuhan? (@4#) Sesungguhnya Allah tak ada jodoh bilangannya.  Sdr katakan juga kita semua adalah Allah, aku adalah Allah, kamu adalah Allah, kucing adalah Allah..batu adalah Allah, pasair adalah Allah..alam semesta adalah Allah..semua kewujudan adalah Allah (@6#).  Dalam konteks  Islam, kenyataan ini menyalahi.  Alam dan manusia bukan Allah tetapi adalah ciptaanNya.  Setiap ciptaan Allah akan binasa, drp tiada menjadi ada, berubah2 (tidak kekal)  dan kemudian tiada atau akhirnya binasa.   Sedangkan  Allah ialah Zat Yg Mahakuasa dan tidak bersamaan dgn segala apa jua yg ada di dunia.  
Allah yg mewahyukan agamanya mll kitab2 Taurat, Zabur,  Injil dan al-Quran adalah agama yg diturunkan kpd manusia daripada Allah yg satu. Bahkan dlm al-Quran ada dikesahkan perihal nabi Isa a.s. dan ummat Islam tidak membantahnya.

Bolehkah saya katakan bahawa statemen sdr ttng Allah itu salah?  Jawapannya ye dan tidak.  Ye, salah kalau dinilai drp perspektif Islam dan tidak dlm konteks kepercayaan sdr sendiri.  Kalau saya mati2an mengatakan sdr salah, khawatir nanti dituduh sbg umat yg tak ada tolerensi,  yg ingin memaksa dan menghukum non-muslim pada neraca Islam. Nanti akan ada suara2 yg mengatakan itu tidak adil.   Sama saje spt saya menghukumkan haram bagi non-muslim yg minum arak, berjudi dan berzina sedangkan bagi mereka itu tak ada ape2nya. Lebih mencabar bila dituduh juga hanya Islam sahaja kononnya agama yg benar. Sbg seorang muslim, yes....... saya akui Islam adalah agama yg benar.  Bagi agama lain drp Islam, saya kembalikan kpd firman Allah swt "lakum di nukum waliya deen".

Follow Us
Edited by mbhcsf at 4-2-2017 10:26 PM
nolya replied at 4-2-2017 02:02 PM
Belum pun kita berbahas dgn lebih mendalam dan jauh, cara sdr menanggapi posting saya juga sudah a ...

U know what Noya , sebab tu i less keen bila mana forumner yg  membawa ajaran  faham tertentu  mebuka thread di board agama islam , sebab  kita yg faham islam memahami maksud Islam , iman dan ihsan akan tertakluk pada  benda benda yg kena atau prinsip  jaga bila menulis waima mereview posting orang , terutama bagi yg bergama Islam.

pernah suatu ketika ada thread yg membincangkan satu pernyataan golongan tertentu ( yg depa klaim bergaama islam )  yg menyatakan  frasa  ' we are the children ......' ( nauzubillahi min zalik) dan  ada dalam kalangan yg beragama islam mengiyakan  statement atau menyatakan tidak salah org itu membuat statement menyekutukan Allah sebegitu sebab  konteks ( u see boleh tu , dengan pengetahuan  islam yg macam mana  tuu boleh  tu buat statement macam tu ) itu tidak salah etc dan Ya Allah , kemudian boleh memberi komen  yg menyatakan persetujuan  akan perbuatan itu tidak salah ...dan  ya berat ni...kalau  faham istilah iman tu apalah, tapi kesian bagi yg tak tahu, hmm...

sebab tulah , kalau kita menyatakan kena hati hati dikatakan kita ' rigid' , hanya berdasarkan satu pendapat kita
walhal apa yg  sebenarnya  ialah tidak faham yg sebagai Islam , kuasai teori makna akidah tu dulu , then  kita kena faham konsep iman, islam dan ihsan tu dulu then bila mantap kita akan berhati hati sangat bila tulsi benda yg sentuh akidah  dan syariat.

ini tulah tu ... tak semena diheret dan mengheret org lain ke dalam kancah konflik akidah.
konsep iman, Islam dan ihsan ni sangat basic dah diajar dah pun  sejak menengah rendah.

bagi yg faham tak apa , bagi yg tak ya allah ...moga Allah selamatkan mereka.

Edited by nolya at 5-2-2017 04:38 PM
monyet_2015 replied at 5-2-2017 07:57 AM
Memang aku menulis Allah adalah seorang dalam perenggan di atas tapi kita bukannya nak belajar tata  ...

Ketika kita mau membahaskan sesuatu, esp isu ketuhanan,  banyak hal yg harus kita waspadai.  Faktanya, bahasa dn gaya bicara semua perlu diambilkira, jgn semberono cakap atau tulis kerana nanti ada dampak dn pengaruh kpd apa yg ingin kita sampaikan. That is what we call the secret of speech,  deliver our message in good fact n manner so that it shall be efective.

Membaca posting sdr berikutnya, membuat saya lebih keliru dan celaru untuk saya setujui bersama. Sdr kata Allah itu bukan tuhan, bolehkah sdr terangkan siapa dia tuhan dlm pengertian sdr. Dgn hujjahan yg baik, barangkali dpt perbetulkan maksud tuhan yg sudah lama disalahertikan selama ini. Sdr juga akui sbg muslim, tapi tidak bersetuju dgn konsep Islam soal tuhan. Sdr percaya tuhan, percaya Allah ttpi Allah bukan tuhan dn vice versa. Dan semua kitab2 agama, segala isi alam ini pmalah alien juga sdr klaim sbg Allah....... Eh berapa banyak Allah ni....sedangkan sdr akui juga bahawa Allah hanya satu. Aduhai sdr, saya bertambah bingung ni....... Boleh saya tanya, sdr mengaku muslim tapi imam manekah yg sdr rujukkan.....Syafi'e, Hanbali, Maliki, Hanafi?

Andainya sdr seorang muslim, beragama Islam sepertinya ada akidah tauhid yg sdr perlu diluruskan.  Sekadar itu yg boleh saya katakan. Saya tak kenal sdr, saya tak tau cara Islam bagaimana yg sudah sdr pelajari jdi kemungkinan saranan saya tidak tepat untuk sdr.  Wbgmnapun, saya tak dpt terima kenyataan sdr.  Jelas konsep ketuhanan kita amat berbeza dn saya akan kekal dgn apa yg saya pelajari sejak kecil dulu. Malah kini saya terus menggali ilmu ketaqwaan terhadapNya dn sering berdoa "ya muqallibal qulubi sabbit qalbi 'ala di nik".

Edited by MohdNizamCY at 5-2-2017 06:08 PM
Memang aku menulis Allah adalah seorang dalam perenggan di atas tapi kita bukannya nak belajar tata  ...

Tafsir surah Ar-Rahman (yg menjelaskan pendusta yg melampaui batas yg Dia tetapkan neraka kpdnya)

1. (Tuhan) Yang Maha Pemurah,
2. Yang telah mengajarkan al Quran.
3. Dia menciptakan manusia.
4. Mengajarnya pandai berbicara.
5. Matahari dan bulan (beredar) menurut perhitungan.
6. Dan tumbuh-tumbuhan dan pohon-pohonan kedua-duanya tunduk kepada-Nya.
7. Dan Allah telah meninggikan langit dan Dia meletakkan neraca (keadilan).
8. Supaya kamu jangan melampaui batas tentang neraca itu.
9. Dan tegakkanlah timbangan itu dengan adil dan janganlah kamu mengurangi neraca itu.
10. Dan Allah telah meratakan bumi untuk makhluk(Nya).
11. Di bumi itu ada buah-buahan dan pohon kurma yang mempunyai kelopak mayang.
12. Dan biji-bijian yang berkulit dan bunga-bunga yang harum baunya.
13. Maka nikmat Tuhan kamu yang manakah yang kamu dustakan?
14. Dia menciptakan manusia dari tanah kering seperti tembikar, (hakikat)
15. dan Dia menciptakan jin dari nyala api.
16. Maka nikmat Tuhan kamu yang manakah yang kamu dustakan?

TT ini menjelaskan makna "org yg mendapat jaminan neraka abadi olehNya dan sememangnya Allah terjemahkan ilham itu dalam makna "mengkufuri nikmat Allah".

Tak ada gunanya berhujah dgn seseorg yg Dia takdirkan sebagai "pendusta" merujuk kpd PetunjukNya

Kerana itulah, JAMINAN ALLAH itu PASTI berlaku bila seseorg melampaui batas dan Dia sudah tetapkan kediaman kekal dalam neraka Jahannam kpd para pendusta nikmat "Allah".

Semua yg dinamakan makhluk itu nikmat dari Allah. Bila kita "kufur" dgn menyamakan Allah tanpa diberi faham olehNya mengenai ilmuNya, rugilah amal perbuatan khas kepada duta2 DAJJAL laknatullah.

41. Orang-orang yang berdosa dikenal dengan tanda-tandannya, lalu dipegang ubun-ubun dan kaki mereka. [Tafsir Surah Ar-Rahman]

Dah lama Allah bagitahu, sememangnya jenis yg TAK TAHU MALU ini pendusta nyata yg sudah Dia tetapkan sejak dahulu lagi.

Apa lagi yg kamu cuba dustakan hah?

Heran, tak ada ke manusia dalam forum ini sedar TT ini merujuk kpd mereka yg mendustakan Allah? Kenapa ek tak tutup TT ni? Tak rasa mcm diri sendiri jahil?

monyet_2015 replied at 5-2-2017 06:21 PM
Memang betul cakap saya, saya adalah Allah anda juga adalah Allah, pelik bukan?
saya mengalami  ...

26. Semua yang ada di bumi itu akan binasa.
27. Dan tetap kekal Dzat Tuhanmu yang mempunyai kebesaran dan kemuliaan.
28. Maka nikmat Tuhan kamu yang manakah yang kamu dustakan?

Tafsir Surah Ar-Rahman

saya mengalami  ...

43. Inilah neraka Jahannam yang didustakan oleh orang-orang berdosa.
44. Mereka berkeliling di antaranya dan di antara air mendidih yang memuncak panasnya.
45. Maka nikmat Tuhan kamu yang manakah yang kamu dustakan?

Tafsir Surah Ar-Rahman

Edited by MohdNizamCY at 5-2-2017 06:39 PM

31. Kami akan memperhatikan sepenuhnya kepadamu hai manusia dan jin.
32. Maka nikmat Tuhan kamu yang manakah yang kamu dustakan?
33. Hai jama'ah jin dan manusia, jika kamu sanggup menembus (melintasi) penjuru langit dan bumi, maka lintasilah, kamu tidak dapat menembusnya kecuali dengan kekuatan.
34. Maka nikmat Tuhan kamu yang manakah yang kamu dustakan?

Tafsir Surah Ar-Rahman

APA LAGILAH YG MAHU DIDUSTAKAN?

TAK TAKUT KPD JANJI2 ALLAH KE?

Jaminan NERAKA dariNya tu.

saya mengalami  ...

Wow..... kenapa pelik sekali pemahaman sdr ttng Allah. Bagaikan tak tercapai dek akal untuk saya menyetujui segala yg sdr katakan,  Allah yg sdr kenali tanpa berguru atau kitab ttpi mll pengalaman sendiri. Pengalaman seperti apa ye? Pelik lagi bila sdr tak dpt menyampaikan ilmu sdr secara langsung kemudian meminta saya berfikir sendiri.  Saya hairan apanya perlu saya fikirkan sedangkan jawapannya sudah saya temui.   

Sekali lagi saya tegaskan bahawa saya tidak dpt terima hujah2 yg sdr berikan. Semakin banyak keterangan yg cuba disampaikan semakin luas jurang pengertian yg terserlah.  Penyimpangannya amat parah bila manusia kena jadi tuhan untuk mengenali tuhan. Dikatakan Allah itu kuasa dn semua kuasa itu adalah Allah. Akhirnya manusia juga dikatakan Allah.  Teramatlah peliknya.

Begini sajelah wahai sdr.  Rasanya saya menjadi bungung untuk mendengar pendapat sdr seterusnya.  Dgn demikian,  elok saja kita bawa haluan masing2 pemahaman kita ttng Allah. InsyaAllah, agar kita tidak lagi saling terpengaruh buruk kpd silang pendapat yg tidak sependapat. Wassalam.

12Next
Return to list New