CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 150173|Reply: 737

Bunyi Guli dan Kaitannya Dengan Supernatural

puteri banyak baca dan rata-rata mesti ada sebut pasal bunyi guli nih.. err apa kaitannya dgn makhluk tu? apsal depa suke main guli?guli ni mmg alat mainan ka? atau ada maksud lain?

mungkin ada forumer yg tau kaitan bunyi2 tertentu dgn benda benda nih. leh dijadikan panduan.

Emow Emow Emow...
bunyi guli kat maner yek ?? bila berlaku ?? x penah plak dengar..citer leh sikit, mungkin ko dengar bunyi siling but telinga aku dengar macam bunyi benda terseret etc

ntahler. ateh umah aku ni kosong. dolu ada indian family dok skang tadak sapa. tp time memalam slalu gak dongar munyik guli, org seret meja. tp ntah. takde plak perasaan apa2. as long dia tak main guli dlm umah den okler tu.

masa tinggal rumah dulu bunyi guli jatuh ke lantai tu memang selalu kita dengar...esp sebelah malam. kenkadang tu pukul 2-3pagi pun masih terdengar dgn jelas bunyi nya.

so 1 hari my mom sengaja nak tinggat atas kot2 boleh tanya neighbor tu kenapa dia bagi anak dia main guli malam2. as luck would have it...neighbor tu pun ada kat luar tengah siram pokok kat corridor dia...so my mom start berbual lah...bual punya bual...my mom pun tanya kalau neighbor tu ada cucu tinggal kat rumah dia (sbb she must've been in her 60's...takkan nak tanya if dia ada anak lelaki kecik lak kan :bgrin dia cakap...dgn pelat cina nya....takde...wa duduk dgn laukong wa jer sini...cucu jarang datang...

so...sapa yg jatuhkan guli ke lantai tengah2 malam? :hmm:

1 explanation which i'd rather believe is this....semasa bangunan tu dibina, ball bearing diletakkan pada lantai dan dinding...ni kira nak bagi balance sbb kenkadang tapak tanah yg dibangunkan tu akan soften dan bangunan boleh tenggelam sedikit demi sedikit. ball bearing ni kira sbg balancing act supaya bangunan tak roboh terus. besi selalunya akan mengecut bila waktu sejuk....so ball bearings ni akan 'berlari' ke arah curam bangunan tu.

i think it makes sense but maybe anyone here who's in the construction industry can support or repel this logic?

Rate

1

Emow Emow Emow...
yes that right (kekke macam pokemon lak)...kes dengar bunyi terseret, guli etc...semua tue disebabkan fenomena pengembangan dan pengecutan...so korang pun fahamkan proses nie...pk dan selidiki...aku nak jumpa dah jawapannya

p/s: kes dengar sora org nyanyi or panggil nama, mampos aku tak tau sampai ari nie...yang nie berat ckit..tak lart pakcik nak kaji...hehhehe

ha'ah aku duk kat kondo.. memang malam2 selalu dengar bunyi guli or macam bebola besi jatuh.. dulu duk kat apartment pun bunyi gitu gak.. oo ada penjelasan dari segi engineering rupanya.. thank GOD.. hehe

Follow Us
Emow Emow Emow...
time aku sekolah asrama dlu, dengar orang main ping pong...hahhaha nie tak der explanation lain nie...kekke siap member ajak lawan lagi

Kat atas umah aku dulu ada owang bunuh diri... pastu ... family dia pindah kerna banyak sangat ganguan... so lepas 2 ke 3 minggu pas tu... macam-macam bunyi boleh dengar .. guli jatuh ler... pastu ada lar jugak bunyi kerusi ditarik.. ada 1 time kan... aku hangin satu badan.. aku maki hamun la kat dia sebab tak tahan bunyi bising.. pastu lagi violent bunyi yang dia buat.. :nyorok:

Tapi skarang dah aman dah... tapi kekadang tue ada lar... hantu tue pi holiday kot... :cak:

Originally posted by mesmerize at 28-6-2006 08:01 PM
ha'ah aku duk kat kondo.. memang malam2 selalu dengar bunyi guli or macam bebola besi jatuh.. dulu duk kat apartment pun bunyi gitu gak.. oo ada penjelasan dari segi engineering rupanya.. thank GOD ...

aku duduk apartment mmg selalu bunyi guli time mlm2 especially.
tapi tak pernah fikir pasal hantu la.
ingat kan org rumah atas yg selalu main benda tu.

Emow Emow Emow...
adakah kes guli nie terjadi kat sesiapa yang dok kondo or apartment yg tinggi² jer ??

oooo baru puteri faham... tapikan, umah puteri ada gak bunyi tu... errr... rumah puteri umah teres je.....    umah teres tu pun ada bell berring tu ke?

aturcara This user has been deleted
hmmm...mungkin dari segi engineering..ade logiknye la..tapi kenapa mcm bunyi tu duk ikut kita je..mcm duk kat dapur bunyi tu ade kat dapur...duk kat bilik, bunyi tu kat bilik...hmmm someone ade explanation? hehe

kat atas rumah ris pun kadang dengar jugak bunyi orang main guli......... kadang bunyi tengah-tengah malam, time ris dok menjahit.............. rasa cam nak gi intai je betul ke ada orang tengah main guli............. tak tahu lah ada orang dok ke tak rumah atas tu.......... selalu terlupa nak gi check ada orang ke tak rumah tu.............kadang bunyi guli tu rasanya kuat giler......... buat meremang bulu roma.....

dedulu masa aku study, sewa apartment. mmg slalu aa dgr bunyik guli nih..tp aku mmg igtkan anak org atas umah nih..sbb dia mmg ada anak kecik pon.. jd aku tak laa kisah sgt dgn bunyi2 guli tuh...:ah: tp mmg pon bunyi guli tu tak kira masa kul 12tgh mlm ke atas pon ada bunyik lagi...tp aku pikirkan.. anak dia tu tak mau tido.. so dia main guli :bgrin:

iskk.. napa guli ye?

aturcara This user has been deleted
kalaui ikut pengamal perubatan alternatif..kemungkinan rumah yang kita duduki tu ade gangguan..tapi wallahualam...kesahihannya belum dipastikan..lagi...

Emow Emow Emow...
aku tak pernah lak alami bunyi guli nie...kalo dengar bunyi barang terjatuh (bila check takder plak) selalu gak...potong stim kalo tengah layan movie or bola...ader jer yang menyakat..

uiks ye jugak la....penah jugak dengar bunyi tu masa duduk kat flet tingkat 5...macam orang jatuhkan guli satu satu....tap tap trrraaaaappp.....pikir2 balik...setuju gak ngan penjelasan ahysa pasal ball bearing tu....thanx

Originally posted by zad78 at 29-6-2006 04:57 PM
uiks ye jugak la....penah jugak dengar bunyi tu masa duduk kat flet tingkat 5...macam orang jatuhkan guli satu satu....tap tap trrraaaaappp.....pikir2 balik...setuju gak ngan penjelasan ahysa pasal ...

yg aku biasa dgr sebijik cam tu lah...mcm guli jatuh atas lantai dan bergolek.
tak tahu la pulak itu bunyi berring whatever,
tak pernah fikir ke arah lain pun pasal guli tu.
just assume org rumah atas banyak guli.hahaha...
lagi pun org rumah atas tu ala2 ada je bunyi-bunyian.
kadang2 tgh mlm apa tah dia buat dok menukul dinding ke apa.
tapi menukul dinding tu jarang la.
kadang2 annoying gak sbb tgh mlm/awal pagi baru la terhegeh nak menukul etc.
ptg2, awal mlm tak nak lah  menukul.

kita yg sensible ni nak menumbuk pun slow2 je, siap cover dgn kain bagai.

Originally posted by ashna at 29-6-2006 11:57 PM

yg aku biasa dgr sebijik cam tu lah...mcm guli jatuh atas lantai dan bergolek.
tak tahu la pulak itu bunyi berring whatever,
tak pernah fikir ke arah lain pun pasal guli tu.
just assume org ru ...

Bab menukul tetengah malam ni pun selalu jadi kat ris........
Masa memula dok rumah yang baru beli tu........ rasanya dalam setahun dok dengar orang rumah atas tu dok menukul....... sampaikan hubby siap cakap...hai dah setahun dok takkan tak habis-habis lagi wak renovation.......... entah aper dia buat ntah....kini dah lama dah tak dengar dia menukul........ tapi dengar bunyi guli la pulak...... buat seram je nak menjahit sampai larut malam.........