CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: audioslavefan

Pengalaman bersama dng seseorg sebelum mereka arwah

taikpekatt replied at 26-3-2023 01:53 PM
Dia ada asma. Malam tu sebab letih sgt kot habis kenduri, dia terjatuh tp takde siapa perasan. Adi ...

Mati tu tak boleh nak jangka kan..Semoga arwah ditempatkan dalam kalangan orang yang beriman..berkat bulan ramdahan ni..

Nuyak replied at 29-3-2023 10:35 AM
Sebak baca cerita2 korang kat sini..i nak share juga pengalaman sebelum arwah abah i meninggal..tahu ...

Alfatihah untuk arwah ayah Nuyak. Arwah ayah I meninggal sehari sebelum raya puasa..banyak tanda juga dia tinggalkan..tapi yg nyata sebelum dia meninggal pagi tu kami adik beradik rasa mengantuk yang amat sangat. Itu tanda yang paling ketara sangat. Memang sayu & pilu sangat  terutama bila jenazah di angkat dalam keranda...masa tu u menangis kalah air hujan..

Nozot replied at 31-3-2023 11:39 PM
Mati tu tak boleh nak jangka kan..Semoga arwah ditempatkan dalam kalangan orang yang beriman..berk ...

Betul nozot tp tu lah, bg aku tetap jugak rsa bersalah sbab majlis aku haritu buat dia penat. Al fatihah buat adik ipar aku nuranisah.

taikpekatt replied at 1-4-2023 02:53 AM
Betul nozot tp tu lah, bg aku tetap jugak rsa bersalah sbab majlis aku haritu buat dia penat. Al f ...

Hugs nuyak

Nozot replied at 31-3-2023 11:45 PM
Alfatihah untuk arwah ayah Nuyak. Arwah ayah I meninggal sehari sebelum raya puasa..banyak tanda j ...

ye ..menangis sampai tak boleh berhenti.. i feel u..

Entah lah nak cakap gift ke atau kepekaan diri tinggi , tapi asal ada keluarga nak meninggal atau ada orang² di kawasan sekitar nak meninggal, saya selalu dengar bunyi² pelik di luar rumah, biasa akan dapat tanda dari jangka 7 hari atau 3 hari sebelumnya, selalu waktu tu saya akan termenung dan fikir, siapa lagi nak pergi ni? dah berkali-kali berlaku dan kadang² saya beritahu dekat wife, ade orang nak pergi dalam masa terdekat, then memang akan ada orang yang akan meninggal dalam jangka 2-3 hari kemudian,

semua ni bermula sejak arwah nenek saya dulu meninggal, waktu tu 2008 , saya memang tak dapat datang jenguk arwah masih lagi sibuk bekerja, beberapa tahun kemudian, kepekaan terhadap suasana kemungkinan ada orang akan meninggal dalam waktu terdekat tu semakin kuat, sampai lah sekarang dah hampir 15 tahun, kalau jiran ada keluarga nak pergi, atau dalam kampung tu ada yg menunggu hari nak jalan, mesti akan ada peringatan umpama ringtone notice sampai kat telinga, dulu saya x dpt cerita dengan orang , sekarang, saya boleh decide nak cerita atau, beritahu dengan orang tapi still saya choose untuk tak beritahu siapa² sebab itu akan menyebabkan suasana lebih sedih dan bukan membantu keluarga si mati, jadi hal ini biasa saya smpaikan pada wife saja, saya selalu terfikir semua ini untuk apa....kadang terfikir apakah yang Tuhan nak saya lakukan, mengetahui ada orang nak meninggal itu bukan nya indah, tetapi merunsingkan dan kadang ia menjadi beban dalam hati, tpi perlahan lahan saya dapat terima dan beban itu juga menjadi ringan....

Saya terfikir kalau kita semua tak menyibukkan diri dengan duniawi, hal2 sebegini menjadi biasa, sebaliknya saya bersyukur kerana setiap kali berlaku kejadian orang pergi meninggalkan dunia, awal² sebelum semuanya berlaku, saya dah bermuhasabah, hal ini saya lakukan setiap malam atau setiap kesempatan yang ada, jadi bila saat itu datang, saya penuh semangat dan kekuatan, di sebalik sang keluarga diselubungi kesedihan,...ini lah kali pertama saya ceritakan hal ini di sini, memandangkan kisah² semua orang di sini sgt menyedihkan, maka tergerak lah nak share situasi sy yg dulu agak merunsingkan sy..

Follow Us
Akak pun nak cerita juga..
Arwah ayah akak meninggal masa tu akak tingkatan 5, akak ingat lagi masa tu malam dalam pukul 9.30pm akak tengah buat kerja sekolah. Arwah ayah nak keluar bekerja, mak akak tanya balik nanti pukul berapa.. katanya tak tau lagi balik pukul berapa bila dah keluar ni. Akak terasa pelik sangat kenapa ayah akak cakap macam tu. Tengah malam macam tu ada org datang bagitau ayah akak jatuh masa dalam bekerja skrg ada di hospital, depa nak bawa mak akak ke hospital. Masa tu sebenarnya ayah akak dah tak ada, cuma depa tak bagitau tak nak kami terkejut. Dipendekkan cerita pas sejam ambulan pun sampai rumah, akak tanya mak akak mana bak, katanya bak dah tak ada.. kuat akak menangis masa tu dah tak ingat apa sampai ke siang akak tak tidur. Seminggu akak tak ke sekolah asyik nangis je sampai mak sedara akak bawa gi berubat. Cikgu2 dan kawan2 semua pun datang ziarah akak ajak ke sekolah. Sampailah satu malam akak mimpi arwah ayah datang bagitau dia nak pergi dah, akak nak ikut tapi dia diam je dan hilang macam tu. Semoga Allah sentiasa ampuni kedua ibu bapa akak, dan tempatkan keduanya di kalangan hamba2Nya yg beriman & beramal soleh kerana melalui mereka akak belajar membaca, mengaji & sembahyang. Semoga semua apa yg amalan baik2 akak buat ada pahalanya utk kedua ibubapa akak..

sy baru kehilangan abah hampir 3 bln lepas..dia meninggal pd subuh 20hb Mac 2023 waktu Madinah...Alhamdulillah abah dikebumikan di Perkuburan Baqi...

Rombongan umrah kami seramai 9 org (mak abah+kami semua 5 beradik+adik ipar+sepupu). Pd asalnya rombongan kami ada 11 org termasuk pakcik makcik, parents kpd sepupu yg td..tp ditakdirkan pakcik meninggalkan kami 10 hari sebelum kami bertolak ke Madinah..dia diserang sesak nafas & semput..jd akhirnya 9 org yg pergi..makcik tak dpt ikut sbb dlm Iddah & sepupu pulak digesa ikut oleh maknya kerana menurut makcik, itu mmg hasrat arwah pakcik yg nk anak laki dia ni buat umrah...

Kehilangan pakcik sgt mengejutkan & memberi tamparan hebat buat kami..dia seorang pakcik yg baik, penyayang, peramah, pemurah, kelakar & sporting..dialah tpt anak2 sedara menumpang rumah & menumpang kasih apabila kami mula2 merantau di KL..anak harapan nenek jgk...kerap balik ke kampung menjenguk nenek yg tinggal seorang...dia pun kami harapkan menjadi pembimbing semasa umrah nanti sbb pakcik dh pernah buat Haji & dh byk kali buat umrah...kami bawak parents yg sedikit uzur...abah yg ada darah tinggi & kencing manis with insulin...mak pulak ada mild stroke..kami putuskan utk memudahkan pergerakan mereka dgn menggunakan kerusi roda sepanjang di Madinah & Mekah, walaupun mereka di sini tiada masalah utk berjalan & menguruskan diri sendiri, cuma pergerakan mereka lambat...jd kami menjangkakan akan terpisah dgn rombongan jemaah yg lain semasa mengerjakan 1st umrah tu..sbb mak abah meluahkan hasrat utk mengerjakan 1st umrah tanpa bantuan kerusi roda..

sebelum berangkat ke Madinah...taktau kenapa sy mcm tiada hati nk ke sana...rasa tak seronok..sy hanya kemas luggage pd tgh mlm seblum berangkat keesokan harinya..sy hanya menganggap perasaan ini disebabkan masih bersedih dgn kehilangan pakcik...

Sambung cerita pasal arwah abah sy pulak..

Arwah abah sejak dia kena kencing manis 7-8 thn lps...dia jd fragile..jalan terhuyung hayang...pergerakan pun slow..byk kali jgk dia jatuh...3-4 hari sblm berangkat, kaki dia yg sememangnya bengkak menjadi lebih bengkak..lepas tu ada luka jgk..adik beli ubat bg dia mkn & alhamdulillah bengkak & luka makin sembuh...

masa di airport dia mengadu sejuk..kaki tgn pun sejuk...jd kami pakaikan dia stoking...tp masa dlm flight, dia tak pakai pulak stoking tu...sbb sblm masuk flight, dia pegi tandas & buat solat jamak..padahnya dlm flight tu dia berkelubung 2-3 selimut sbb sejuk..

bila sampai di Madinah, Madinah pulak masih dlm musim sejuk...kami jarang on aircond semasa di Madinah...kalau on pun sekejap je..hal yg sama pun dilakukan oleh adik2 yg sebilik dgn abah...sbb abah mengadu sejuk..& menurut cerita adik yg diceritakan selepas pemergian abah...abah sepanjang di Madinah tak mandi pun...sbb dia sejuk..

kami sampai Madinah pd subuh Jumaat...& abah meninggal pd subuh Isnin...sempatla dia join ziarah dlm & ziarah luar, masuk Raudah...cuma dia tak sempat buat umrah sbb kami masuk ke Mekah hari Selasa...

sy terima berita semasa berada di masjid..20 minit sblm azan subuh..sy & mak dh keluar awal ke masjid...adik laki sy telefon menangis2 sambil suruh sy blk ke hotel dgn segera...& bwk mak blk sekali...masa ni dh terdetik sesuatu berlaku pd abah..

sebaik sampai di hotel...bila pintu lif terbukak..nampak adik laki mundar mandir sambil menangis...serentak sy & mak tanya kenapa..? ada apa..? adik just tunjuk isyarat tgn suruh pegi ke bilik...sy & mak dh mula menangis masa ni...bila sampai di bilik..ramai org dlm bilik...selain adik2+adik ipar+sepupu...ada jgk 2 org ustaz mutawif di situ..bila nampak abah terbujur kaku atas katil, terus sy & mak meraung2...mak terpa dulu ke abah...sambil memanggil2 & peluk cium abah.. sy pula berdiri di ujung katil..

tiba2 dtg pak Arab hotel menyuruh kami semua keluar...tinggal mutawif, adik laki & adik ipar je dlm bilik..tak lama kemudian medic sampai...dorang buat CPR & lain2 bantuan pernafasan..akhirnya abah dibawa ke hospital..menurut mutawif, Arab sgt susah istihar kematian, selagi ada nyawa mereka akan usahakan...adik laki & mutawif ikut ke hospital...

tak lama kemudian adik laki call adik perempuan yg no.2 ni..suruh pegi ke hopital bersama suami (adik ipar) & bawak pasport abah...tak lama kemudian jgk, adik message lg suruh semua+sepupu ke hospital..masa dlm teksi ni la..kami nampak mutawif post dlm group whatsapp berita kematian abah..jd sahihla masa ni abah dh takde...

sampai di hospital kami tak dibenarkan masuk tgk abah...strict betul pak2 Arab ni...hanya mak dibenarkan masuk sambil diiringi adik no. 4 yg tolak kerusi roda..lepas tu kami menunggu...mutawif buat call sana sini...akhirnya abah dibawa ke rumah mayat..adik laki & 2 mutawif ikut...manakala kami semua balik ke hotel...

nanti sambung lg cerita ye...

forselab replied at 16-6-2023 05:44 PM
Sambung cerita pasal arwah abah sy pulak..

Arwah abah sejak dia kena kencing manis 7-8 thn lps...di ...

Ehh sorry tertekan report.. Mengalir air mata baca cerita awak. Dah lah tarikh tu tarikh birthday saya. Sangat beruntung ayah awak meninggal di madinah. Semoga awak sekeluarga tabah ye

Sambung..

Kami semua balik ke hotel & menunggu update dr adik laki & mutawif..sambil2 tu kami baca Yassin & ada jgk jemaah2 wanita yg lain dtg berjumpa mak di bilik...

dlm pukul 3pm mcm tu, adik whatsapp bgtau jenazah on the way ke Masjid Nabawi...akan dimandikan & disembahyangkan di sana..kemungkinan besar akan dikebumikan selepas solat Asar..tak lama kemudian, Mutawif jgk update di group Whatsapp menyuruh jemaah2 lelaki group kami utk standby solat di ruang paling dekat dgn gate Perkuburan Baqi, supaya boleh sama2 mengiringi jenazah abah kami ke kubur..

selesai shj solat jenazah, kami bergegas ke gate Perkuburan Baqi...sy terpisah dgn adik2 masa ni...rupa2nye dorang berlari ke sana..jd dorang sempatlah melihat jenazah abah diiringi masuk ke perkuburan...manakala sy tak sempat..adik sy sempat merakam dgn telefon jenazah abah dibawa ke Perkuburan Baqi sambil menangis2..beberapa mak cik Arab dtg approach adik & bertanya knp menangis...adik hanya menangis sambil menunjuk ke arah Baqi & berkata "my papa.." makcik2 tu terus faham & makin ramai yg dtg kerumun adik sambil memujuk...w'pun tak faham bahasa masing2 tp kita tau dorang memujuk sambil berkata " Jannah Jannah.."

Perkara yg sama jgk diceritakan Mutawif semasa di hospital...dia kata perkataan pertama yg keluar dr mulut doktor/medic di sana adalah " TAHNIAH..! Arwah akan dikebumikan di Baqi...jgn sedih jgn menangis...ucap Syukur Alhamdulillah...InSyaAllah Jannah for him.."

selepas tu kami adik beradik & sepupu berjumpa di Dataran masjid..masing2 ambik kerusi & duduk berkelompok sambil mendengar cerita dr adik, adik ipar & sepupu yg ke Baqi td...adik bgtau Mutawif kami sgt bagus & efisien...dia pandai berbahasa Arab jd byk urusan dipermudahkan w'pun ini merupakan pengalaman pertama dia menguruskan kematian di Madinah..manakala wakil Muasasah di Madinah langsung tidak membantu..kami anak2 perempuan masa ni byk termenung & menangis sambil mendengar cerita..perkara yg paling memilukan kami apabila mengenangkan nenek yg kehilangan 2 anak dlm masa 2 minggu...semua menangis masa ni...

Apa2 pun Alhamdulillah semua urusan dipermudahkan..Al-Fatihah utk abah...

Sambung...

Sepanjang di Madinah abah tinggal sebilik dgn adik laki, adik no. 2 & suami (adik ipar)...manakala sy, mak & 2 lg adik perempuan tinggal sebilik..jdnya sy tak perasan apa2 perkara pelik yg abah buat atau org melayu kita ckp 'buang tebiat' tu kan...tp adik2 ada cerita yg abah tiba2 ucap "TERIMA KASIH"..

masa on the way ke Madinah dr airport Jeddah..abah bgtau adik yg dia nk ke tandas...adik pun bgtau mutawif..driver bas then bgtau kalau buang air kecil bleh pegi ke tandas yg dlm bas tu je...rupa2nya ada tandas kt tangga pintu belakang bas..dh selesai urusan, adik bongsu pimpin abah kembali ke tpt duduk..sebaik duduk abah ucap terima kasih...adik bongsu pun kata," apa abah ni..? ni kita laa..." abah hanya pandang adik & diam je...adik assumed abah mistaken dia sbg jemaah lain kt situ sbb tiba2 ckp terima kasih..sbb selama ni abah tak pernah ckp terima kasih pun kt anak2 kalau anak2 buat apa2...ambikkan brg ke..buat kerja ke..urut picit badan ke..apa2 je la...melainkan kalau anak2 bg hadiah..then dia ucap terima kasih...tp kalau perkara2 remeh, kerja2 biasa ni dia takde ckp terima kasih..masa di hotel Madinah pun, yg tinggal sebilik dgn abah semua merasa kena panggil tlg picitkan bahu & belakang badan abah...selesai picit abah ucap terima kasih...adik2 pelik jgkla..tak pernah2 abah ucap terima kasih seblum ni..

nk sambung lg perkara2 yg berlaku semasa pemergian abah..Allah tu sebaik2 Perancang kan..

Kami bertolak ke Madinah Khamis ptg 16hb Mac dr KLIA...sampai Madinah pd pagi Jumaat semasa azan subuh yg pertama iaitu sejam sebelum solat subuh...selepas tu pd pukul 9 pagi kami buat ziarah dalam di sekitar Masjid Nabawi...pd mlmnya pulak, jemaah lelaki masuk ke Raudhah..dorang seme dpt booked slot pd mlm tu melalui Nusuk..

Sabtu pg kami buat ziarah luar ke ladang kurma, Bukit Uhud & dll...

Ahad pagi Mutawif bwk kami berjalan2 di sekitar kawasan hotel..ke kedai jual kurma & jubah murah...pegi ke tpt viral Food Street & frame besar tpt bergambar tu...Mutawif pesan kalau nk shopping, shopping kt Madinah siap2...nanti bila kt Mekah fokus beribadat je..pd malamnya giliran jemaah wanita pulak masuk ke Raudhah...

Hari Isnin takde aktiviti...free & easy...& Hari Selasa ptg kami bergerak ke Mekah dgn speed train & buat umrah..

Abah sy meninggal pd subuh Isnin...semasa kami menunggu2 di hospital...adik laki sy berkata kpd Mutawif, " Nasib baik hari ni kita takde apa2 aktiviti kan..?" Mutawif pun terus berkata, "Tuhan dah plan elok2 dah...Tuhan sebaik2 perancang...InSyaAllah, semoga semua dipermudahkan & selesai hari ni..."

Lagi satu, Ahad malam kan kami jemaah perempuan nk ke Raudhah...jd Mutawif ni berhubunglah dgn kami semua melalui Whatsapp bgtau nk berkumpul kt mana pukul brp semua utk dia bwk kami ni ke tpt beratur nk ke Raudhah tu...dlm masa yg sama dia pun ada inform mengatakan esok ptg lepas Asar dia plan nk ke Perkuburan Baqi..dia ajak jemaah2 lelaki ikut dia sekali..dia kata boleh tgk cara jenazah dikebumikan..

Allah sebaik2 perancang...ternyata jenazah abah sy yg mereka iringi pada hari itu...

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

hai..
sy pun ada pengalaman jugak. tapi bukan dgn keluarga sendiri lah. nie dengan opismate.
sy nie kerja admin. so staff sorg nie memang saya lah yang jaga.
dia lelaki, kerja guard kat ofis.
orangnya pendiam, tak berapa berbual sgt. tapi suka jgk buat lawak bodoh sekali skala.

satu hari tu, opis ada buat majlis hari raya.
so bos suruh semua unit buat booth masing2 utk letak juadah raya.
bos kata, booth sapa paling cantik akan dpt hadiah.
so ktorang orang admin suma masa tu memang bz sgt ada kerja nak buat.
memang tak sempat nak hias apa semua.

esok majlis, ptg tu ktorg semua turun la jgk lepas siap wat keje sume nk tgk2 ape nk buat. nk hias ape.
bajet dlm pikiran, mmg booth ktorang la paling tak cantik.
sebab mmg tak buat apa pun.
sampai2 tempat majlis tu terkejut tgk booth ktorang dah ada mcm pelamin kaler putih.
kain jurai2 warna putih, bunga2 plastik putih. alas meja putih ada kilat2.
memang cantik lah. tertanya2 jugak sapa yang buat hiasan nie.
rupa2nya abg guard tu yang buat sorg2. die tak ckp ngan kami pun.
tiba2 die dtg, die tny "cantik tak booth kita nie? nie je yg mampu sy buat"
kami mcm pelik dan tertanya2 jugak sebab sebelum2 nie die memang liat sikit nk join apa2 majlis yang opis buat. masing2 mmg pelik ngn perangai die tp tak terluah kat mulut.

kami pun puji2 die. ckp time kasih apa sume sbb dah tolong hias.
kebetulan booth kami menang pd hari majlis tu. abg tu senyum je.

esoknya dpt berita dia meninggal mengejut. heart attack.
meninggalnya kat salah 1 bangunan ofis kami.

memang terkejut sgt masa tu dan terus lah terpikir dan teringat, mungkin sikap yg dia tunjuk tu yg org2 tua kata "buang tebiat".

sedihnyer baca kisah2 ini

Edited by cariayu at 13-4-2024 10:59 AM

ca pn ada pengalaman.tapi out of topik sikit la.bukan perubahan pada arwah tp pada ca sendiri.

Tahun 2012,beberapa bulan sebelum arwah abah meninggal ca beberapa kali mimpi sakit gigi.Sakit dia tu mcm semua gigi ca kena cabut.kebas habis semua gusi.Sakit dia tu bila bangun tidur pn terasa2 sakit dia.Mimpi tu berulang2 selama beberapa bulan.Selepas arwah abah pergi,terus xde dh mimpi tu..Baru teringat tu la petanda org terdekat kita akan pergi buat selamanya.ca xla alert benda2 cmni sbb family ca xde yg sakit kronik masa tu.

Selepas kejadian tu,tahun 2014,ca dpt lg mimpi yg sama.ca xfikir pape lg masa tu.sbb yg sama xde fmly yg sakit teruk ke ape.bila hilang sakit gusi terus lupa.Petanda yg sama jgk,mimpi yg sama beberapa bulan sebelum arwah pergi.mimpi yg ca alami bukan setiap mlm tp kdg2 je.Rupa2nya anak dlm kandungan ca yg akan meninggalkan ca dan suami ..selepas beberapa hari,hati dh tenang sikit baru la ca teringat yg ca pnh mimpi yg sama mcm sblm arwah abah pergi.Selepas 2 kejadian ni ca mmg akan ingat kalau ca mimpi lg cmni ca kena sentiasa berjaga2..minta maaf pd org sekeliling atau sentiasa buat baik supaya ca xmenyesal lg

Lain plak petanda pada hubby ca.Dia bukan mengalami mimpi tp jadi pada dunia realiti.Gigi depan dia patah beberapa hari sebelum anak kami pergi buat selamanya.So beberapa hari la dia hidup tanpa satu gigi depan.Sehinggalah semua urusan anak kami selesai,beberapa hari lps tu baru dia buat gigi palsu dan tanam gigi depan.Baru nmpk mcm normal balik

test