CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Amir

Wajib,Sunat,Makruh dan Haram - Harus Bukan Hukum

Originally posted by Amir at 21-11-2007 05:27 PM

Macammana nak tahu! Kan kamu dah belajar yang mana satu perintah Allah dan mana laranganNya. Yang lain daripada itu, sunat dan makruh le.

aku bertambah keliru di sini.. jika kamu kata itu cara utk tentukan ibadah WAJIB...

bagaimana jika sesuatu amalan / ibadah itu tidak terdapat larangan atau suruhan dari Allah mahupun Rasul-Nya? apa status amalan / ibadah tersebut? aku cuma nampak satu hukum je iaitu BIDAAH..

bagaimana pula hendak tentukan sesuatu ibadah itu SUNAT, MAKRUH apatah lagi HARAM?

Originally posted by Amir at 16-11-2007 11:11 AM
[quote]Saya beri contoh:

Apa hukum menaiki kereta untuk pergi kerja?

Jawapan kamu kerja itu perbuatan baik, jadi naik kereta itu perbuatan baik dapat pahala. Jadi APA HUKUMNYA pada kamu?

SUNAT ke sebab pada kamu dapat pahala?

Kalau sesiapa kata naik kereta pergi kerja tu SUNAT dah tentu jadi BIDAAH pula

Ianya begini,sesuatu pekerjaaan baik itu kalau nak disempurnakanmemerlukan perkara-perkara sampingan dan perkara-perkara sampingan yangmembawa kepada kesempurnaannya itu pun jadi pekerjaan baik dan inimendapat pahala.

Kamu 'harus' pergi semada berjalan kaki,bermotor atau berkereta.'Harus' didalam ayat ini bukan bermaksud hukum tapi ia lebih kepadamaksud boleh.

Kamu carilah satu masalah yang memperbolehkan kamu menggunakan hukum 'Harus'.[/quote]

Apa hukum naik kereta? Kamu tidak beri jawapan hukum kerana kamu kata bukan hukum, tapi boleh. Lihat pula kenyataan kamu yang ni:
Originally posted by Amir at 21-11-2007 05:27 PM
Macammana nak tahu! Kan kamu dah belajar yang mana satu perintah Allahdan mana laranganNya. Yang lain daripada itu, sunat dan makruh le.

Jadi, adakah naik kereta tu perintah Allah atau larangan Allah? Setahu saya Allah tak perintah naik kereta dan tak larang juga.

Ikut takrifan kamu hanya ada dua kemungkinan saja: sunat atau makruh, melainkan kamu boleh buktikan naik kereta itu perintah Allah atau larangan Allah

KENAPA JADI SUSAH?

SEBAB TAK FAHAM APA ITU HUKUM HARUS, KEMUDIAN TAFSIR HARUS ITU IKUT ISTILAH SENDIRI

Originally posted by Amir at 21-11-2007 01:20 PM

Aku le yang mengemukakan persoalan ini bermakna aku le yang mencabar tiada hukum harus jadi asas hukum syarah ada 4 sahaja.

Kau nak tanya apa!

saudara amir yg bijaksana... sila lah jawab persoalan-persoalan ini... jika kamu cabar hukum harus, aku pula nak cabar kelima-lima hukum Islam yg kamu kemukakan..

nur_amin This user has been deleted
suatu kepalsuan yg nyata....

nur_amin This user has been deleted
suatu kepalsuan yg nyata...

http://forum.cari.com.my/viewthread.php?tid=315431&extra=page%3D1&page=8&sercari=2

Originally posted by Amir at 23-11-2007 11:29 AM

[quote]Originally posted by goldraja at 23-11-2007 11:13 AM

amir, amir... tak kesah la ko nak berhujah apa pun.. ni semua politik je.. tp jgn lupa satu lagi thread putar alam ko kt bod M&M tu..

Aku malas le nak reply kat sana tu sebab setelah dikaji akal depa tak sampai kepada standard yang aku nak. Jadi aku lupakan saje leee...

[/quote]

thread ni dah jadi thread lempar batu sembunyi tangan.. si amir ni dah lari menyelamatkan diri..

[ Last edited by  goldraja at 23-11-2007 02:09 PM ]

Follow Us

PEMBETULAN TERHADAP TAFSIRAN SALAH YANG DIBAWA OLEH SAUDARA AMIR.

Hukum syarak terbahagi kepada 2, iaitu Hukum Wad抜 dan Hukum Taklifi.

Takrifan Hukum Taklifi ialah:

Wajib: Tuntutan syarak dlm bentuk kemestian. Tuntutan pasti utk melakukan sesuatu dgn berdasarkan dalil dzanni. Ia mesti dilaksanakan tetapi tidak menjadi kafir jika diingkari.

Mandub (sunat): Perintah syarak dalam bentuk tidak mesti.

Muharram (haram): Larangan syarak dalam bentuk kemestian. Tuntutan pasti utk meninggalkan sesuatu dgn berdasarkan dalil dzanni. Ia mesti ditinggalkan tetapi tidak menjadi kafir jika mengingkari.

Makruh: Larangan syarak yg tidak dalam bentuk mesti.

Mubah (harus): Apa-apa yg tidak berkaitan dgn larangan mahupun perintah.

Originally posted by mnm77 at 22-11-2007 06:58 PM

Ianya begini,sesuatu pekerjaaan baik itu kalau nak disempurnakanmemerlukan perkara-perkara sampingan dan perkara-perkara sampingan yangmembawa kepada kesempurnaannya itu pun jadi pekerjaan ba ...

Aku kemukakan asas hukum syara' yang ada didalam kitab feqah. Hanya hukum harus itu aku tak bersetuju oleh itu aku bagi hujjah aku.

Kalau kamu lihat kesemua hukum itu ada implikasinya iaitu dosa dan pahala. Dan aku telah kemukakan kepada kamu ayat Quran tentang sekecil zarrah pun perbuatan kita akan dihisab. Kamu faham setekad ini.

So, kalau faham aku teruskan lagi,

Kalau perbuatan kita sekecil zarrah pun dihisab kenapa pula ada perbuatan yang dikira tak ada dosa dan tak pahala? Oleh disebabkan kefahaman aku sebegitule maka aku katakan hukum harus itu tak ada.

Asas hukum syara' yang 4 tadi tu. Semuanya bersangkutan dengan perbuatan kita. Selain daripada itu adalah rangkaian daripada 4 hukum tadi mestilah dilihat ianya berangkai dengan yang mana satu seperti berangkai dengan wajib ataupun haram atau sunat ataupun makruh,itu saje.

Ikhlaslah berbincang yang benar kita benarkan dan yang kurang benar kita akur.

Originally posted by goldraja at 23-11-2007 02:23 PM
Hukum syarak terbahagi kepada 2, iaitu Hukum Wad抜 dan Hukum Taklifi.

Takrifan Hukum Taklifi ialah:

Wajib: Tuntutan syarak dlm bentuk kemestian. Tuntutan pasti utk melakukan sesuatu dgn ber ...

Hei raja,gold pulak tu,

Kamu nak bagi lecture ke? Kamu putar le kot mana pun mana ada berubah maknanya seperti yang aku terangkan. Kamu sebut jugak hukum wajib,sunat haram makruh dengan sedikit penambahan sebutan arab-arab tu..

Apa sebenarnya yang kamu tak faham tuu..!

Reply #49 Amir's post

aku tak putar belit fakta pun tau.. apa sebenarnya yg aku tak faham?? aku dah bagi tahu dah..

ko jawab jela posting #41 dan #42 di atas.. jawab dgn jelas..

[ Last edited by  goldraja at 23-11-2007 04:49 PM ]

Originally posted by Amir at 23-11-2007 03:57 PM

Kalau perbuatan kita sekecil zarrah pun dihisab kenapa pula ada perbuatan yang dikira tak ada dosa dan tak pahala? Oleh disebabkan kefahaman aku sebegitu le maka aku katakan hukum harus itu tak ada.

hukum fekah @ hukum syarak @ hukum Islam tidak pernah membicarakan tentang pahala atau dosa yg kita dpt apabila melakukan sesuatu amalan..

SIAPA KITA, SIAPA KAMU, SIAPA ULAMA NAK TENTUKAN SAMA ADA DAPAT PAHALA ATAU DOSA? INI HAK MUTLAK ALLAH..

apabila pahala dan dosa dibicarakan bersama hukum syarak, inilah hasilnya. TUAN GURU MANA KATA HUKUM HARUS BERMAKSUD BUAT ATAU TIDAK BUAT, TAK DAPAT APA-APA..

JIKA MAKSUD HUKUM MUBAH (HARUS) PUN MASIH TIDAK FAHAM, JANGAN SEKALI-KALI NAK CABAR HUKUM FEKAH..

Reply #41 goldraja's post

Hei raja, gold pulak tu,

Ini kamu punya postings:

aku bertambah keliru di sini.. jika kamu kata itu cara utk tentukan ibadah WAJIB...

bagaimana jika sesuatu amalan / ibadah itu tidak terdapat larangan atau suruhan dari Allah mahupun Rasul-Nya? apa status amalan / ibadah tersebut? aku cuma nampak satu hukum je iaitu BIDAAH..

bagaimana pula hendak tentukan sesuatu ibadah itu SUNAT, MAKRUH apatah lagi HARAM?

Ibadah sunat seperti mana yang disyorkan oleh Allah dan Rasul. Contohnya,

" makanlah makanan yang halal lagi bersih" Halalan thoiyiban"

Syor Allah dan Rasul ini ialah sunat diikuti dan makruh kalau tidak diikut.Maksudnya kalau kamu makan makanan seperti apa yang disyorkan maka dapat pahala. Tentu sekali bermanfaat apa yang disyorkan.

TETAPI,sekiranya kamu tak ikut seperti mana yang disyorkan maka tak dapat pahala dan kalau silap hari bulan kamu dapat bencana sekiranya tidak mengawai makanan yang dimakan.

DISEBALIKNYA untuk ayat yang sama,

Katakanlah,makanan yang kamu nak makan itu halal tetapi tak bersihm aka disini hukum memakannya adalah makruh dan sekiranya kamu tinggalkan dari memakannya maka kamu dapat pahala. Dan jika kamu makan jugak maka tak dapat pahala tetapi kemungkinan kamu dapat mudarat.

Boleh faham tak raja! Gold lagi...aku sure syok tengok hang punya avatar tuu......itu yang semangat aku nak jawab.

[ Last edited by  Amir at 23-11-2007 05:18 PM ]

Kalau perbuatan kita sekecil zarrah pun dihisab kenapa pula adaperbuatan yang dikira tak ada dosa dan tak pahala? Oleh disebabkankefahaman aku sebegitule maka aku katakan hukum harus itu tak ada.

Tuan Amir,

Saya ingat anda merujuk kepada surah Al Zalzalah - Ayat 7-8 sebagai dalil anda di sini.

Faman ya'mal mith qaa lazarratin khoirayyaroh
waman ya'mal mith qaa lazarratin syarrayyaroh
[7] Maka sesiapa berbuat kebajikan seberat zarah, nescaya akan dilihatnya (dalam surat amalnya)!
[8] Dan sesiapa berbuat kejahatan seberat zarah, nescaya akan dilihatnya (dalam surat amalnya)!

Apa yang dimaksudkan di situ mengikut pemahaman saya adalah dengan kebajikan (
khoiran) dan kejahatan (syarran) di situadalah  sesiapa yang berbuat amal yang sunat/wajib dan meninggalkan perkara makruh/haram  walaupun sedikit sebesar zarahpun , akan boleh dilihat dalam surah amalnya. Begitu juga sebaliknya, kalau membuat perkara haram walaupun sedikit akan dapat dilihatnya dalam surah amalannya.

Adapun perkara harus atau mubah itu ada juga ulamak berkata ianya akan dihisab juga di akhirat ie kenapa kita lalai tak sunnatkan ia, kenapa kita buat banyak sangat perkara mubah dsbgnya, jadi walaupun tiada ganjaran pahala atau dosa atas perkara tersebut tapi hisab tetap dihisab.  Dalilnya, kita banyak dengar cerita ramai para sahabat dan ulamak2 dahulu yang merasa takut bila kelebihan harta sedangkan mempunyai harta yang lebih itu hukumnya mubah , malah Nabi Muhammad saw sendiri amat sedikit sekali hartanya dan habis disedekahkan sebelum wafatnya.

Guru saya pun selalu berpesan kalau nak buat perkara harus tu, contoh : beli baju berlebih-lebihan, modify rumah bagi besar, naik kenderaan, dll - walaupun hukumnya harus tapi kena beringat kerana masih akan disoal di padang Mahsyar kelak kerana boleh menyeret kepada yang haram, cuba lakukan dengan berpada-pada dan dengan niat yang betul.  

(Hmm.. Orang mcm saya ni perkara makruh pun tak leh control, haram pun selalu terlajak,  inikan pula yang harus!)

Semoga Allah menyelamatkan kita semua dan Wallahua'lam.

Kalau perbuatan kita sekecil zarrah pun dihisab kenapa pula adaperbuatan yang dikira tak ada dosa dan tak pahala? Oleh disebabkankefahaman aku sebegitule maka aku katakan hukum harus itu tak ada.

Tuan Amir,

Saya ingat anda merujuk kepada surah Al Zalzalah - Ayat 7-8 sebagai dalil anda di sini.

waman ya'mal mith qaa lazarratin syarrayyaroh
[7] Maka sesiapa berbuat kebajikan seberat zarah, nescaya akan dilihatnya (dalam surat amalnya)!
[8] Dan sesiapa berbuat kejahatan seberat zarah, nescaya akan dilihatnya (dalam surat amalnya)!

Apa yang dimaksudkan di situ mengikut pemahaman saya adalah dengan kebajikan (
khoiran) dan kejahatan (syarran) di situ adalah  sesiapa yang berbuat amal yang sunat/wajib dan meninggalkan perkara makruh/haram  walaupun sedikit sebesar zarahpun ,akan boleh dilihat dalam surah amalnya. Begitu juga sebaliknya, kalaumembuat perkara haram walaupun sedikit akan dapat dilihatnya dalamsurah amalannya.

Adapun perkara harus atau mubah itu ada juga ulamak berkata ianya akandihisab juga di akhirat ie kenapa kita lalai tak sunnatkan ia, kenapakita buat banyak sangat perkara mubah dsbgnya, jadi walaupun tiadaganjaran pahala atau dosa atas perkara tersebut tapi hisab tetapdihisab.  Dalilnya, kita banyak dengar cerita ramai para sahabat danulamak2 dahulu yang merasa takut bila kelebihan harta sedangkanmempunyai harta yang lebih itu hukumnya mubah , malah Nabi Muhammad sawsendiri amat sedikit sekali hartanya dan habis disedekahkan sebelumwafatnya.

Guru saya pun selalu berpesan kalau nak buat perkara harus tu, contoh :beli baju berlebih-lebihan, modify rumah bagi besar, naik kenderaan,dll - walaupun hukumnya harus tapi kena beringat kerana masih akandisoal di padang Mahsyar kelak kerana boleh menyeret kepada yang haram,cuba lakukan dengan berpada-pada dan dengan niat yang betul.  

(Hmm.. Orang mcm saya ni perkara makruh pun tak leh control, haram pun selalu terlajak,  inikan pula yang harus!)

Semoga Allah menyelamatkan kita semua dan Wallahua'lam.

Raja,jolok kasi dia up.......postings kau aku dah jawab.............jolok raja...jolok...jangan tak jolok............

Reply #52 Amir's post

tak perlu jolok.. page akan muncul juga nnt..

jawapan ko ni masih yg sama.. kan aku dah kata, jawab dgn jelas..

meh aku ulang balik soalan..

bagaimana jika sesuatu amalan / ibadah itu tidak terdapat larangan atau suruhan dari Allah mahupun Rasul-Nya? apa status amalan / ibadah tersebut?

lain kali kalau tak faham soalan, baca byk kali baru reply..

Originally posted by always_typo at 23-11-2007 05:11 PM

Tuan Amir,

waman ya'mal mith qaa lazarratin syarra ...

Tuan always_typo,

Amir jawab 2 perkara yang kamu bangkitkan:

1. Tentang harta - Kamu kata memperbanyakkan harta itu satu perkara mubah/harus tetapi tidak pada pandangan aku kerana dalam firman Allah ada menyebut tentang: carilah dunia dan jangan kamu lupa nasib kamu diakhirat.

Hukum ini dikeluar atau ditafsir oleh ulamak daripada kefahaman mereka terhadap perintah dan larangan dan apa jua syor-syor yang disarankan oleh Allah dan Rasul. Aku tidak nampak,ulamak menghukumkannya sebagai mubah atau harus.

Oleh itu memperbanyakkan harta itu mendapat pahala bersiringan dengan melakukan ibadah. Perkara seperti itu adalah satu perbuatan baik dan dihisap oleh Allah seperti yang aku cakap tadi.

2.Membeli baju berlebihan - Itu bukan perkara harus yang boleh membawa kepada haram tetapi orang yang semacam itu akan terkena firman Allah; Janganlah kamu berlebih-lebih/melampaui batasan.

Syor Allah itu dilihat sebagai perkara yang makruh sekiranya kamu meninggalkannya kamu diberi pahala walaupun pada pendapoat kamu ianya mubah atau harus tetapi aku tidak melihatnya seperti itu.

okey tak, Tuan always_typo........

Aku dah nak balik ni...lain kali kita hujjah lagi...

Originally posted by goldraja at 23-11-2007 05:38 PM
tak perlu jolok.. page akan muncul juga nnt..

jawapan ko ni masih yg sama.. kan aku dah kata, jawab dgn jelas..

meh aku ulang balik soalan..

bagaimana jika sesuatu amalan / ibadah itu ti ...

Rajakan dah kata bahawa ianya bida'ah. Aku lanjutkan lagi bida'ah pada faham aku ialah sesuatu yang kena mengena dengan ibadah kepada Allah yang ditunjuki oleh Nabi seperti solat,haji,puasa,zakat dan jugak syahadah.

ini soalan aku:
bagaimana jika sesuatu amalan / ibadah itu tidak terdapat larangan atausuruhan dari Allah mahupun Rasul-Nya? apa status amalan / ibadahtersebut?

ini jawapan ko:
Originally posted by Amir at 23-11-2007 05:53 PM

Rajakan dah kata bahawa ianya bida'ah. Aku lanjutkan lagi bida'ah pada faham aku ialah sesuatu yang kena mengena dengan ibadah kepada Allah yang ditunjuki oleh Nabi seperti solat,haji,puasa,zakat dan jugak syahadah.

ini bukan jawapan tau..

kalau mcm itu jawapannya, bagaimana jika amalan tersebut bkn solat, haji, puasa, zakat dan juga syahadah? apa hukumnya? adakah kita perlu kata ia bidaah?

contoh amalan: beli pakaian, tukar pakaian, basuh pakaian, beli rumah, beli kereta, naik kereta....

nanti asyik nak mem'bidaah'kan org je, di tuduh W****i lak..

tak kan aku nak ajar cara nak jawab kot, wahai amir yg bijaksana..

[ Last edited by  goldraja at 23-11-2007 06:22 PM ]

Reply #60 goldraja's post

Raja,gold lagi,

Itu semua perkara-perkara yang perlu bagi penyempurnaan kepada ibadah dan tidak dianggap bida'ah. Ianya berpahala dan berdosa bergantung kepada kearah mana kita nak bawa...