CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Amir

Wajib,Sunat,Makruh dan Haram - Harus Bukan Hukum

Originally posted by goldraja at 14-11-2007 05:34 PM

minta maaf.. aku ni org jahil baru nak belajar.. jadi nak minta laluan utk bertanya..

betul ke tafsiran 5 perkara yg dikatakan sebagai "Hukum Islam" ini adalah tafsiran yg sebenar?

Kamukan belajar agama dan itulah yang diajar sebagai asas hukum didalam Islam. Asas hukum dengan jenis-jenis hukum itu berbeza.

Hukum yang kelima disumbatkan kepada kita ialah harus. Apa maknanya? Maknanya,hukum harus ialah buat dan tak buat tak dapat apa-apa. Yang lain hukum-hukum mempunyai implikasi dosa dan pahala tetapi hukum harus itu tiada implikasi.

Aku katakan hukum harus itu bukan asas hukum Islam. Yang 4 lagi itu,ya! Sekiranya kamu semua tak bersetuju,bolehlah soal aku.

Originally posted by always_typo at 14-11-2007 06:01 PM
satu lagi contoh perkara yang harus adalah membotakkan kepada selain daripada untuk tahallul - ini hukum fekah.

Tapi kalau dalam amalan tasauf, ada yang kata membotakkan kepala boleh jadi suna ...

Tak betul tu!

Umat Islam boleh bernazar apa saje asalkan perkara yang dinazarkan itu tidak pada perkara-perkara yang maksiat kepada Allah. Apa daaaa...

Originally posted by mnm77 at 14-11-2007 06:15 PM

Anggaplah saya ni tak faham ilmu kamu ni.

Saya beri contoh:

Apa hukum menaiki kereta untuk pergi kerja?

Jawapan kamu kerja itu perbuatan baik, jadi naik kereta itu perbuatan baik dap ...

Ianya begini,sesuatu pekerjaaan baik itu kalau nak disempurnakan memerlukan perkara-perkara sampingan dan perkara-perkara sampingan yang membawa kepada kesempurnaannya itu pun jadi pekerjaan baik dan ini mendapat pahala.

Kamu 'harus' pergi semada berjalan kaki,bermotor atau berkereta. 'Harus' didalam ayat ini bukan bermaksud hukum tapi ia lebih kepada maksud boleh.

Kamu carilah satu masalah yang memperbolehkan kamu menggunakan hukum 'Harus'.

Originally posted by fleurzsa at 15-11-2007 12:24 AM
Ini pendapat I shj, kay...

Letak hukum harus..

- asal kpd hukum.
- Perbuatan kita yg dikategorikan sbg harus, bermaksud "boleh".
- Org yg melakukan atau meninggalkan tidak mendpt pahala  ...

Katakanlah kamu melakukan sesuatu ianya membawa implikasi baik atau pun buruk dan Allah mengatakan setiap kebaikan dan kejahatan walaupun sebesar zarrah pun akan dihisab. Apa maknanya? Maknanya Allah akan mengambil kira dosa dan pahala.

Mana ada perbuatan yang boleh dilakukan tak ada dosa dan pahala? Kamu nak cuba menyenggah ke!

Originally posted by Amir at 16-11-2007 10:48 AM

Tak betul tu!

Umat Islam boleh bernazar apa saje asalkan perkara yang dinazarkan itu tidak pada perkara-perkara yang maksiat kepada Allah. Apa daaaa...

Kalau anda berpegang nak bernazar perkara2 yang harus, ikut suka andalah. Contoh, kalau pas periksa, nak berbasikal mengelilingi Malaysia. Atau kalau sembuh dari sakit, nak makan nasi lauk ikan air asam tiga hari berturut-turut. Ulamak kata, itu tak akan dapat pahala apa dari perbuatan bernazar tersebut,  dan jika tak buat pun tak berdosa. Ianya adalah perbuatan yang hanya sia-sia dari segi peribadatan, melainkan mungkin dipasang dengan niat lain seperti nak mengembangkan Islam berdakwah secara berbasikal itu atau nak mempromosikan makanan restoran nasi lauk ikan air asam kepunyaan perniagaan orang Islam yang bertakwa. Tapi itu dah jadi nazar nak buat perkara sunat - yang mana dah jadi wajib!

Tapi kalau anda bernazar perkara yang sunat, wajib anda lakukannya.

Itu yang saya faham tentang nazar. Wallahua'lam.

Anda boleh lihat sedikit rujukan di  tentang nazar ni di laman mufti melaka http://alhuda.mmu.edu.my/jawapan/baca.php?id=174 . Saya petik di bawah:

Nazar adalah satu cara bertaqarrub kepada Allah dan mencari keredhaanNya. Hukum bernazar pada asalnya adalah makruh tetapi jika seseorang bernazar pada sesuatu yang berupa ketaatan kepada Allah seperti melakukan korban maka wajib ke atasnya untuk menunaikan sebaik sahaja perkara itu tercapai. Seseorang itu hendaklah berusaha menunaikan perkara yang dinazarkan itu dan tidak melengah-lengahkannya dengan sengaja untuk ditunaikan. Dalam hal ini, sekiranya seseorang yang telah bernazar dan tercapai maksudnya lalu belum mampu untuk menunaikan nazarnya dan dia berusaha bersungguh-sungguh untuk menunaikannya tidaklah dikira berdosa selama mana di tidak mengabaikan janjinya itu terhadap Allah Ta'ala. Sesungguhnya Allah Maha Mengetahui setiap usaha dan upaya hamba-hambaNya.

satu contoh hukum harus dalam  perbuatan adalah mempunyai pakaian.

1) satu pasang -  hukumnya wajib - kerana keperluan nak menutup aurat
2) 2-3 pasang atau berpada-pada- hukumnya sunat - untuk ditukar ganti, dibasuh, dipakai ketika hariraya dsbgnya.
3) >20 pasang - hukumnya harus , kalau ada niat takbur pun hukum mempunyai pakaian sebanyak itu
masih kekal harus tapi hukum perbuatan takabur itu berdosa. Kalau buat kerana nak mensyukuri nikmat Allah (surah Ad Dhuha ayat 11), perbuatan syukur itu dapat pahala, tapi perbuatan mempunyai pakaian sebanyak itu masih lagi harus.

Follow Us

Reply #25 Amir's post

ada jugak bergantung pada niat....

jikalau seseorang pegang kayu dan menghayun kayu saja2 tanpa niat...takkan dapat pahala?

tp kalau dia hayun sambil niat aku hayun ni semoga tangan aku kuat nanti senang aku nak angkat barang masa buat kerja angkat barang demi cari rezeki halal nanti...

Originally posted by Amir at 13-11-2007 12:24 PM

Wajib - Wajib Ain dan wajib kifayah dan berpahala melakukannya dan berdosa disebaliknya juga wajib kifayah;orang lain buat kita tak payah.

Sunat - Sunat biasa dan sunat muakad(sunat yang beratkan) iaitu buat dapat pahala tak buat tak apa-apa.

Makruh - Buat tak dapat dosa,tak buat boleh pahala.

Haram - Buat dapat dosa dan tak buat dapat pahala.

Harus - Buat atau tak buat,tak dapat apa-apa.

Originally posted by Amir at 16-11-2007 10:44 AM

Kamukan belajar agama dan itulah yang diajar sebagai asas hukum didalam Islam. Asas hukum dengan jenis-jenis hukum itu berbeza.

Hukum yang kelima disumbatkan kepada kita ialah harus.  

aku tidak belajar agama mcm kamu. jadi aku agak jahil la. sebab tu aku tanya dan aku nak tanya sekali lagi.

betul ke takrifan 5 perkara yg kononnya "Hukum Islam" ini sebagai takrifan yg sebenar? Shohibul Samaah mana yg ajar tafsiran mcm ni?

aku nak tanya yg ini je sebelum aku pertikaikan bahawa WAJIB itu bukan hukum...

nur_amin This user has been deleted
malas rasanya nak menjwab masih sama gak tak der perubahan....anjakan paradigma.. ke arah kebaikan....

Untuk pengetahuan saudara/i, hukum yang lima itu adalah hukum taklif.
Bermaksud hukum taklif itu ialah hukum yang jatuh ke atas tiap-tiap orang yang mukallaf (bukan muallaf)

Banyaknya yang dilihat disini membahaskan perkara atas logik semata.
Justeru, saya katakan pada saudara Amir. Secara logiknya, kiranya setiap perkara itu dihitung hatta sebesar zarah (perkara yg dilakukan), maka adakah nilai sifar itu tidak termasuk dalam perkara-perkara yang dihitung?

Siapakah yang memberanikan diri untuk mencabar hukum harus, sedang ia telah diungkapkan oleh ulama faqeh, menghafal quran, memahami isinya dari berbilang qiraat, menghafal ribuan hadith siap dengan matan dan rawinya.

Saya cadangkan saudara amir bertanya pada ustaz, @ tuan guru berdekatan, perbahasan tanpa ilmu takkan membawa apa2 manfaat, tp lebih membawa kepada simpulan-simpulan iblis.

thread ni dah jadi thread baling batu sembunyi tangan ke??

Originally posted by sa2_gwa at 19-11-2007 02:32 PM
Untuk pengetahuan saudara/i, hukum yang lima itu adalah hukum taklif.
Bermaksud hukum taklif itu ialah hukum yang jatuh ke atas tiap-tiap orang yang mukallaf (bukan muallaf)

Banyaknya yang di ...

Aku le yang mengemukakan persoalan ini bermakna aku le yang mencabar tiada hukum harus jadi asas hukum syarah ada 4 sahaja.

Kau nak tanya apa!

[ Last edited by  Amir at 21-11-2007 01:21 PM ]

Originally posted by goldraja at 17-11-2007 08:00 PM

aku tidak belajar agama mcm kamu. jadi aku agak jahil la. sebab tu aku tanya dan aku nak tanya sekali lagi.

betul ke takrifan 5 perkara yg kononnya "Hukum Islam" ini sebagai takrif ...

Kamu tak belajar asas agama ke? Itu le dia asas hukum syara' yang umat Islam baca di kitab feqah tu...

Reply #33 Amir's post

kalau macam tu lah takrifannya, hukum WAJIB, SUNAT, MAKRUH, HARAM yg kamu kemukakan itu bukan asas hukum syarak..

Originally posted by goldraja at 21-11-2007 01:58 PM
kalau macam tu lah takrifannya, hukum WAJIB, SUNAT, MAKRUH, HARAM yg kamu kemukakan itu bukan asas hukum syarak..

Apa le kamu ni! Pemahaman kamu ini kurenggg le....Kalau tak boleh faham,baca le 4,5 kali kemudian baru reply.

Apa le kamu ni! Pemahaman kamu ini kurenggg le....Kalau tak boleh faham,baca le 4,5 kali kemudian baru reply.

Reply #38 Amir's post

aku tak faham sebab aku tak belajar agama mcm kamu

kamu mentafsir WAJIB = buat dpt pahala, tak buat dpt dosa..

bagaimana kita nak tentukan sesuatu ibadat itu hukumnya WAJIB berdasarkan takrifan kamu tu?

Originally posted by goldraja at 21-11-2007 03:25 PM
aku tak faham sebab aku tak belajar agama mcm kamu

kamu mentafsir WAJIB = buat dpt pahala, tak buat dpt dosa..

bagaimana kita nak tentukan sesuatu ibadat itu hukumnya WAJIB berdasark ...

Kamu ni,nasib baik le avatar kamu itu menarik dan sedap dipandang sekurang-kurangnya boleh menaikkan semangat aku.

Macammana nak tahu! Kan kamu dah belajar yang mana satu perintah Allah dan mana laranganNya. Yang lain daripada itu, sunat dan makruh le.