CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: peace

Bincang Kefahaman Tentang Memilih Minyak Enjin

persoalan 4 tahun sudah terjawab?

dah bertahun aku drive...tp pernah fikir pun pasal minyak enjin ...
nazurah Post at 5-5-2011 09:08

kira okey le tu.. tgk milage jugak.. wife aku apa pun tak tgk..

sy suke org yg suke study akn ssuatu pekare tu dgn serius.
manfaat utk diri sndiri dan juga utk org lain.

jwpn with redfont yg superb...
aku anggap mcm perbezaan mcm berjalan kaki dlm selut vs jalan kaki dlm air...so dlm situasi mana yg kaki leh cepat angkat

nak tumpang tanya skit kat otai2 yang arif.. contoh camni la

dulu kete saga BLM org tua aku pakai 20w-50, pastu aku tukarkan pakai 10w-40 pasal tgk membe pakai satria neo ok je pakai..pastu aku perasan temp meter tu cepat naik..jalan x sampai sekilo pun da separuh meter temp..kalo dulu 2-3km baru sampai separuh..pastu bahang dari enjin tu aku rasa macam panas sikit dari dulu..pakai dalam sebulan pastu enjin overheat..

pastu kete aku mazda 1.5 turbo, sebelum ni pakai 20w-50, pastu lepas buat general overhaul, pomen suruh pakai minyak petronas syntium 5000 0w-40, kalo dulu meter temp suku je naik..tapi skang naik skit dari dulu da nak dekat setengah..

berdasarkan ape yang terjadi kat atas..
jadi apekah minyak Hitam yang dipakai mempengaruhi kenaikan/turunya suhu enjin..

aku nak gi servis keter ni, tapi minyak pakai bardhal fully syn ngan oil filter jer laa..

mengikut pengetahuan aku yg cetek dan tak seberapa digandingkan pulak pengalaman memandu kereta kancil 660cc dan moto pasola..

jika hendak mengaitkan engine temp dengan engine oil.. tersangatlah kecil.. begitu juga percentage utk enjin menjadi overheat akibat myk enjin juga bg aku hampir mustahil.. jika semua sistem cooling dlm keadaan baik.

contoh saga blm.. mmg sepatutnya pakai minyak enjin ?W/40 kerana engine still baru.. kalo pakai myk enjin ?W/50.. enjin menjadi berat..

so sgt sukar sebenarnya jika overheat nak dikaitkan dengan myk enjin.. perumpamaan senang.. naik moto lupa taruk myk rantai.. tetiba moto terbakar.. motor terbakar pasai lupa taruk myk rantai.. camtu la peratusan dia..

so bg kes saga blm.. bg aku jika masalah wiring.. maybe sistem penyejukan atau cooling sistem ada masalah.. mungkin kebetulan ang baru je tukar myk enjin dan masalah tu terjadi.

bab mazda pulak.. selalunya bila myk enjin yg lama dan tidak ditukar.. bahan2 additif seperti friction.. cooling agent akan hilang akibat penggunaan yg berpanjangan.. so utk masalah tu.. tukar je myk enjin yg baru.. insyaallah okey.

sebenarnya tu adalah indikator yg mudah utk memberi tahu kepada pemandu utk menukar myk enjin.

Follow Us
12
Return to list New