CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Gunner

Tekanan Darah Tinggi...Macam mana nak turunkan?

gunner...saya tak tau la petua ni berguna atau tak...tapi just give it a try arrr.. mak saya pun bp tinggi, pastu die amalkan minum teh misai kucing, leh beli kat pharmacy, sekali sebelum tido....memang dalam seminggu aja pun dah turun bp, tapi jadik cepat hypoglicemic, sebab metabolisme gula meningkat....so elok jugak untuk orang yang diabetic...tapi ni hanya petua......kalo tuan doktor kasik ubat....tu yang kene dulukan.....

oppsss....mod sorry...terdouble posting....tadi die error.....

Reply #38 seroja's post

xperla kalau gtu...

alhamdulillah...

Originally posted by sireh_gagang at 28-4-2008 04:55 AM
gunner...saya tak tau la petua ni berguna atau tak...tapi just give it a try arrr.. mak saya pun bp tinggi, pastu die amalkan minum teh misai kucing, leh beli kat pharmacy, sekali sebelum tido... ...

oo..misai kucing nih leh for diabetes gak ekk..kat umah aku ada..but pokok mcm tak cukup khasiat..aku nak beli bj dulu ler..nak kasik mak aku,dia diabetic..
penah dgr pokok 7 jarum?itu pun org kata leh buat ubat gak...buat mcm ulam..

Originally posted by azz_azza at 27-4-2008 02:11 PM
hypertension bole membawa ke kronik kidney disease, itu yg nk di prevent tu...

just cek...

u tulis kat atas tu kan, 150, lebih sikit dr normal, means maybe ur bp was 150/90. or 150/80

yr systole yg tggi, so itu still mild hypertension, kalau x silap, luper... hehe... kalau kidney disease, hypertension tu dah severe...

so kalau yg mild u kena treat faktor2 yg mendorong ke arah itu... untuk mengurangi BP tu... then tgk gk, ur normal bp sebenarnye berapa, sesetengah org N bg die kadang tu 110/70, bukan 120/80

byk faktor hypertension ni, bkn satu je sebabkan hypertension, so try bg ur bp tu below 140/90. then maintan kan, sbb sekali da detekt, boleh jd progressive...

so, makanan, ur lifestyle kena perbaiki, sports ke maybe, org health diet ke... benda ni main peranan...
dokter ade kate pape x?

die ade bg ubat x? klu die bg ubat utk kurangkan hypertension, ubat tu kena makan, supaya x memburuk, sekali makan, selamanya makan...

sbb byk benda boleh terjdi due to hypertension ni...

but dont worryla, amalkan hidup sihat, insyaAllah...

jgn terlampau risau...

kalau terlampau risau, stress, kalau stress badan stress, ur BP boleh jd naik tinggi...

bukan takat fizikal je kena sihat, mental pon, rohani pon, sumer tu termasuk...

jgn stress2...

Ooowh....macam tu...kiranya bukan terlalu tinggi lagi kan...1st grade baru agaknya...ermm, doktor takder cakap apa-apa atau bagi apa-apa obat..coz saya pi hospital tu untuk tujuan lain sebenarnya..cuma ada dibuat pemeriksaan paras tekanan darah..tu yang dapat tau pasal ni...dan memang sebelum-sebelum ni ada syak juga yang tekanan darah saya ada naik sedikit...cuma tak ketara sangat..

stress-stress takder.....no problem sangat dengan hidup..normal jer..cuma masa untuk bersenam dan berehat agak kurang kerana kerja dan belajar..tido pon lewat..yang saya yakin penyebab ni adalah dari segi soal pengambilan makanan yang berlemak dan berminyak secara berlebihan dan kurang bersenam...dua perkara ni yang saya nak ubah dalam masa terdekat...dan amalkan petua2 yang forumer2 bagi kat sini....harap-harap ada hasil nanti...seminggu dua lagi nak try check balik..

Originally posted by sireh_gagang at 28-4-2008 04:55 AM
gunner...saya tak tau la petua ni berguna atau tak...tapi just give it a try arrr.. mak saya pun bp tinggi, pastu die amalkan minum teh misai kucing, leh beli kat pharmacy, sekali sebelum tido... ...

Teh misai kucing?...boleh juga coba...mana taw berkesan...terima kaseh ekk..

Follow Us
Originally posted by Gunner at 28-4-2008 07:49 AM

Ooowh....macam tu...kiranya bukan terlalu tinggi lagi kan...1st grade baru agaknya...ermm, doktor takder cakap apa-apa atau bagi apa-apa obat..coz saya pi hospital tu untuk tujuan lain sebe ...

yaps... dokter pon xde kate ape2 kan, xde bg ubat apa2 kan, so u just need to maintan ur healthy diet, n senam... org msia ni selalunya pemakanan,
kan kite termasuk antara  negara yg suke mkn lemak byk lemak kt pembuluh darah, pembu darah xleh konstriksi, atau keras pemb darah,
bukan hypertension je bole, stroke, heart attak pon bole... kena jg makan tu...sy kate kt diri sendiri gk ni

so healthy diet!... semangat semangat!...

Originally posted by seroja at 28-4-2008 12:08 AM
dah stop pown. slowly. doktor soh stop pelan2. dr 2 bijil.. p 1 biji... p 1.5... selang sehari.. selang dua hari.. pehtu stop trus,

doktor suruh macam tuh ker?..bagus jugak doktor tuh...my doc pulak..jgn stop makan ubat...tp my bp tak tinggi mana pun..130/90 jek...ubat bg setiap 3 bulan
nk try la stop pelan2......makan selang sari..pas tu seminggu sekali..pas tuh stop ler...
nk jugak beli teh misai kucing tuh...
then nk try g klinik yg kat shah alam tu jugak...me mmg nk cuba stop makan ubat nih...

Reply #40 sireh_gagang's post

jenama apa teh misai kucing ni?..sbb saya tgk byk pulak teh misai kucing kat kedai, tak tahu mana yg berkesan...

Reply #47 azz_azza's post

dun take it for granted. my mum dulu pown camtu. dokto juz kasi ubat migrain...  ... end up with ESRF

[ Last edited by  seroja at 28-4-2008 09:13 AM ]

Reply #50 seroja's post

yer...

bukan senang nak wat diagnosed...

sakit kepala je byk jenis, bole jadi

migrain, migrain ade byk

kadang tu sakit kepala ni jenis berputar ke (vertigo) atau imbalance ke, berdenyut ke...

sebelah je ke, dua2 belah ke...

kadang org datang kat dokter dengan sakit kepala, die bgtau dokter sakit kepala, kadang2 dokter tak tau undelrying disease...

nak nak lak pergi ke byk dokter...

ade je kes datang dgn sesak, sesak bole disebabkan paru2 ke, jantung ke, so dokter kena ade masa untuk wat diagnosed, kadang amik masa yg lama...

mungkin datng dgn sakit kepala, sakit tu bgmana, then kalau die kate die migrain, dokter bg ubat migrain...

gtu la...

mungkin dokter tu salah sebab tak tanya penyakit lain, ade rasa apa2 ke

mungkin juga gitu...

so kalau pasien ade rasa lain sikit, just bgtau dokter, mungkin itu bole bg klue kat dokter utnuk tanya lebih lanjut...

sbb dokter takkan tahu kita sakit ape kalau kita tak cakap...

lain la bomoh, lom tanya da potong cerita kalau tau

ESRF tu -end stage renal failure?... rasanya untuk smpi ke tahap ni mesti sblm ni da rasa apa2 dulu... sbb esrf tu end stage...

tapi tak tau la, mungkin xde rasa pape kt...

so, untuk buat diagnosa yang baik dua2 pihak kena komunikasi bagus...

mungkin ur mom case, doctor tak tanyabetul2, dokter tersilap...

sorry for your mom...

Reply #50 seroja's post

luper...

hypertension die mild lagi...

that;s y dokter x bg apa2, sebab boleh dikurangkan kalau die jga life style die...

untuk ter dapatnye komplikasi pada seseorang itu, selalunya hypertension die dah severe...

so, tu kena jaga pemanakanan ape sume, sbb prevent lg bagus dari mengobati...

baik die prevent dulu, kalau tak membaik juga, boleh go on to medikation...

Reply #52 azz_azza's post

thanks sis. doctor tu our panel doctor. and our family member jugak..

Reply #53 seroja's post

erm...

itu tak tau la...

mungkin dokter tu experties die bukan dlm bidang tu, or general dokter?

kadang2 bukan ape, dokter manusia biasa juga, mgkn misdiagnosed...

for me la kan, susah sbnrnye kalau dokter merawat keluarga nye sendiri...

better orang lain yg rawat...

tp i dont know la kan cane...

hope ur mom okay...

dah takdir, terima seadanya, insyaAllah... mana tau kuasa Tuhan...

dokter hanya boleh predict sesuatu akan terjadi, tapi boleh juga ia tak terjadi kalau Allah tak mau ia terjadi...

Reply #54 azz_azza's post

thanks. my mum ok je. dah 15 thn pown.

Reply #55 seroja's post

alhamdulillah...

bagus la gitu...

satu je, kalau sakit ni, sakit ape pon, semangat kena kuat...

insyaAllah

Reply #56 azz_azza's post

owh.. semangat seteguh waja

Reply #49 MsAjai's post

ko boleh try produk dr. azimuth. dia ada 2 jenis.
yg sakit biasa boleh minum misai kucing sahaja tapi yg agak kronik boleh minum yg misai kucing + hempedu bumi tapi harganya sama ja. dulu saya jadi stokis tapi skrg tak buat lagi. ko boleh dapat kat booth di pasaraya or kat kedai2 mamak. harganya tiga keping lipan bara, dua keping duit biru.
cara guna cam teh uncang biasa, mungkin boleh guna 2,3 kali. jgn letak gula.

Reply #58 gelangkristal's post

booth kat pasaraya ke...dr azimuth nih mcm glamer kan...
kalo ader sesapa yg dealer, blh pm kita....kita nk sangat minum teh ni..sbb kita tak mau makan ubat Co-Diovan lagik..kita dok makan ubat nih dh dekat 2 tahun...dok try nk ngandung anak no 3, tp nampak nya blm ada rezeki...so kita pernah terbaca kalau mkn ubat darah tinggi ni susah nk ngandung...entah la betul ke tak....
tp series kita nk stop makan ubat spital nih....

usana

makan la supplement no 1 kat dunia USANA.. no side effect..