CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Gunner

Tekanan Darah Tinggi...Macam mana nak turunkan?

aku antara dah terkene penyakit darah tinggi nieh!cite die cam ni.mule2 kepala aku rase beserabot sgt2.badan pun rase cam nak demam,aku pi la cek doktor.doktor ingat aku demam.tgk suhu normal.sekali cek tekanan darah 160/110 kalo x salah.doktor pun tekejot.die pun temenung jugak la.die cakap umur aku muda dah kene darah tinggi.so die selidik latar belakang aku,mak aku ade darah tinggi..may be keturunan.balik je aku x tentu arah,maklumlah selama ni dengar orang sakit,tgk2 aku pun dah tekene.tapi aku cari la sumber2 dari internet,and aku pratikan..

punca die pemakanan kite la.aku try ikot pemakanan cara islam,jangan campurkan makanan darat ngan laut,behenti sebelum kenyang,pagi2 minum air sebelum gosok gigi,dan lain2 la..pas tu aku joging/jalan2 kaki seari dalam 5 km..so ape yang aku pratikan berat pun turun 2-3 kilo,makanan segera langsungx sentoh,beger langsungx makan untuk tempoh 2,3 bulan..menu aku seharian pagi roti putih 2,tgh hari jambu batu sama nasik+ayam+sayur.magrib aku makan roti.nasik lemak,mi,bihun langsung x sentuh!bayangkan!last2 aku jumpe doktor and cek tekanan darah aku dalam 120 ke 110/90!doktor pun tekejot!die cakap tekanan darah ni bleh turun lagik and yg penting kawal makan!so meman g teruja la aku nak turunkan lagik..

aku antara dah terkene penyakit darah tinggi nieh!cite die cam ni.mule2 kepala aku rase beserabot sgt2.badan pun rase cam nak demam,aku pi la cek doktor.doktor ingat aku demam.tgk suhu normal.sekali cek tekanan darah 160/110 kalo x salah.doktor pun tekejot.die pun temenung jugak la.die cakap umur aku muda dah kene darah tinggi.so die selidik latar belakang aku,mak aku ade darah tinggi..may be keturunan.balik je aku x tentu arah,maklumlah selama ni dengar orang sakit,tgk2 aku pun dah tekene.tapi aku cari la sumber2 dari internet,and aku pratikan..

punca die pemakanan kite la.aku try ikot pemakanan cara islam,jangan campurkan makanan darat ngan laut,behenti sebelum kenyang,pagi2 minum air sebelum gosok gigi,dan lain2 la..pas tu aku joging/jalan2 kaki seari dalam 5 km..so ape yang aku pratikan berat pun turun 2-3 kilo,makanan segera langsungx sentoh,beger langsungx makan untuk tempoh 2,3 bulan..menu aku seharian pagi roti putih 2,tgh hari jambu batu sama nasik+ayam+sayur.magrib aku makan roti.nasik lemak,mi,bihun langsung x sentuh!bayangkan!last2 aku jumpe doktor and cek tekanan darah aku dalam 120 ke 110/90!doktor pun tekejot!die cakap tekanan darah ni bleh turun lagik and yg penting kawal makan!so meman g teruja la aku nak turunkan lagik..

kalau buat biopsy ni mcmana eh? dia operate ke? then lepas buat tu nanti dpt detect ke apa punca ...
Apok Post at 9-8-2010 11:17

mcm mana aku nk cter eh....xde operate2...pisau2 takde guna hokay..simple sgt..

dia just guna jarum ambik tisu buah pinggang kte..kaedah cucuk jer dan sedut kot..,..then tissue tue dia hantar lab...tgk la result dia pas 2 minggu ker..bergantung kt hospital tuelah..

kalau nk lebih lanjut sila tanye pakcik gugel

owh mcm tu rupanya... seram gak siap sedut...salah sedut naya ~ hehehe... bulan2 posa ni bp korg mcmana ok x?

skuad_khas, nampaknya hpt bro sbb pemakanan.. lain org lain penyebabnya...kalo dh jumpa penyebab, baguslah..

salam, dah lama x masuk thread ni
bacaan BP pagi tadi 140/100............ xtahu kenapa naik lagi
sebelum ni cam ok aje
yang terasa tinggi ni sebab since last week asyik pening kepala, x cukup tidor
pemakanan rasanya ok sebab masa buka cuma minum segelas air manis, air kosong, kurma, jarang makan nasi masa buka
masa sahur lak nasi satu senduk kecil, telor @ ikan @ ayam dan sayur
skrg ni tgh rest dgn harapan rasa pening tu akan hilang

aku plak td jumpa doc pakar, dia isikn form utk amik ultrasound... so 8/11 aku kena wat ultrasound... gelabah gak aku... risau sgt if ada ape2... doakan aku ok ye kawan2 smua..

Follow Us
Saya rabu lepas pergi jumpa dr. hasilnya 151/80. Dr kata normallah tu. Mungkin berdebar jumpa dr. lpas raya ambik darah pulak. ermm tanya gak dr bila nak berenti makan ubat ni. dr kata tak tahu lah. hihihihi

Reply 906# Apok

da berapa thn kena hipertension?

Reply  Apok

da berapa thn kena hipertension?
azz_azza Post at 4-9-2010 21:27

sejak umur 19 tahun dpt detect masa wat med checkup utk sambung blaja.. tp time tu reading cuma 140+/80-90 je mcmtu.. aku kena mkn ubt n wat check bp kt klinik kesihtn 2 hari skali, bp aku makin turun then aku stop mkn ubat sndiri n x meet doc lg bila dh smbung blaja.. lps tu aku aktif sukan main takraw.. sejak tu hpt aku rasa dh ilang.. bila demam aku p klinik aku suh dia check bp aku dia kata normal.. sejak abis blaja n x aktif sukan lg, aku dh keje kilang..masa tu wat med checkup kt klinik doc check bp normal... dh lama sket keje kilang n aku dh start wat 2 keje.. pastu check kt klinik kilang (aku saje suh dia check) tgk2 hpt aku dtg blk coz bp aku tinggi... 150+/90 mcm tu...  then bila dpt keje gov aku wat med checkup kantoi dh hpt aku n smpai skrg aku masih p app doc.. skrg ni aku meet doc pakar je dlm klinik tu.. coz doc biasa refer aku pd pakar (dia tulis dlm kad rawatan aku tu FMS)... till now aku mkn ubt perindoprill n dia tmbh lg 1 ubat masa laz aku jumpa dia bln 8 aritu..ubt tu katanya akn wat kita kerap buang air kecil katanya... bln 11 ni wat ultrasonic plak utk kidney.. risau giler aku

lama tak masuk sini...bp masa last check up 120/60...tapi masalah lain lak yg dtg....aku kene sembelit...sampai naik pitam dok dlm toilet...kuar segala peluh jantan betin aku...jumpa dr mcm2 ubat dia bg, ubat sapu, ubat makan, ubat masuk, gaviscon...

masalah moi skrg tak boleh mkn byk sket..pas buka posa mula la pening kepala, sesak dada, rasa mcm serba tak kena...berat turun 5kg...satu lg moi baru pas keguguran...dr kata maybe stress kot

ayh sy pun kdg2 tekanan drg tinggi..tp skrg ni jarang la kene sbb dia amlkan mnm air hempedu bumi. rendam daun tu dlm air msk pastu mnm..mmg pahit la katanya

sejak umur 19 tahun dpt detect masa wat med checkup utk sambung blaja.. tp time tu reading cuma  ...
Apok Post at 7-9-2010 11:13

kalau dah lama ade hipertension dokter mmg akan mintak utk dilakukan USG, nak tengok ginjal camne, xpe la, keep makan obat, once da dapat obat, kena makan terus...

jangan makan obat kalau hanya rasa sakit kepala, xbole, xpela, perig usg tengok cane

ade dlm 10 thn hypertension tu?

erm harap2 xde pape la my kidney risau lah umur muda dh ada benda2 ni

erm rasanya x sampai 10 thn lg..nape eh?

Reply 913# Apok

kencing bagus kan? xde ape2 masalah? , biasanya klu lama dah hi[ertensi , ade komplikasi, salah satu ke  ginjal... that's y doctor nk check  kidney tu... if u dont mind,umur brp?

Reply 914# azz_azza

Betullah azz_azza..kalau dah ada darah tinggi selalunya tempis kat ginjal..suami saya dah 2 tahun makan ubat darah tinggi awal tahun nie ada masalah dgn buah pinggang..dah scan kat klinik byr ada ketumbuhan plk..nak pastikan scan lg 18/10 nie samada ketumbuhan tu membesar atau tidak....tapi doc ada ckp kalau kolestrol tinggi darah tinggi susah nak turun setabil..selain dari tu suami saya jgk ada masalah hati enzim dlm hati tinggi..cumanya suami saya nie susah nak mkn ubt dgn teratur...saya kena ambikkan ubat letak kat tapak tangan bagi air baru nak telan...bersyukur jgk skg dah tak kerja dapat jaga mak..jaga pemakanan suami..anak2...bersyukur jgk allah bagi kesihatan yg elok setakat nie kat saya walaupun saya telah menjalani pembedahan sebanyak 7 kali...

kalau dah lama ade hipertension dokter mmg akan mintak utk dilakukan USG, nak tengok ginja ...
azz_azza Post at 7-9-2010 14:16

USG tue ape?

Reply 915# izati

oo ye ke, erm, mmg kalau penyakit kornik camni kan setiap hari kena makan ubat, usually org muak, dah malas dah, cam setiap hari bergantung ubat, hakikatnye mmg yer pun...

tp kite sbg orang luar hanya leh nasihat suh makan ubat, yg alami tu yang merasakannya, ...

Reply 916# mizsela

ultrasonography

Reply  izati

oo ye ke, erm, mmg kalau penyakit kornik camni kan setiap hari kena makan uba ...
azz_azza Post at 7-9-2010 23:29

tuelah...dulu pernah satu mase rase cm muak sgt makan ubt....abah call tetiap hari...( sbb slalu lupe makan ubt..bukan lupe jer...sbb terlalu sibuk ngan aktiviti universti...kte nk jadi cm org normal..)...
.rase kte same jer cm org lain...nak masuk taekwondo bagai...hehe..skrang dah makin organize..

Reply  mizsela

ultrasonography
azz_azza Post at 7-9-2010 23:29

owhhhhhhhh