CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 25129|Reply: 81

rambut warna merah. dan pegi sembahyang

salam semua...

aku kat sini ingin laa bertanya kat korang semua, ramai tak kat sini yg berambut merah colour-colouring tapi gi semayang...
aku confius sebab kat opis aku nih ramai staff pompuan yg rambut warna warni, dan pegi semayang.. sebab ikut pengetahuan aku dari org ahli agama, jika kita warnakan rambut maka tidak sah sembahyang kita dan juga mandi wajib kita juga tak diterima kerana air yg sampai ke kepala tidak dapat meresap ke dalam rambut disebabkan oleh pewarna rambut yg menggunakan ramuan tiruan.. bukan dari asal inai...

jika kita pakai inai, ia dibolehkan tetapi inai akan menjadik warna kusam ajer dan takkan dapat menjadi warna merah, perang dan sebagainya dan inai juga hanya bertahan selama seminggu ajer...

jadik aku nak tahu laa korang kat sini yg rambut yg diwarnakan,, bila korang mewarna rambut, korang tak rasa berdosa atau bersalah ker sebab mandi wajib korang tak diterima appatah lagik bila sembahyang.....

Originally posted by mieza386 at 6-7-2008 02:12 AM
salam semua...

aku kat sini ingin laa bertanya kat korang semua, ramai tak kat sini yg berambut merah colour-colouring tapi gi semayang...
aku confius sebab kat opis aku nih ramai staff pompu ...

hmm..
inai boleh tahan lama kan?
sampai bulan2 lah gak..
then bila pakai inai,
rasa2nya inai yng dipakai tu tutup permukaan kulit kan?
kenapa inai boleh pakai,
pewarna rambut tak boleh lak?
aku pn tatau kenapa,inai boleh pakai,
tapi pewarna rambut tak boleh pakai.
ada sape2 boleh terangkan?

pewarna rambut ada bahan kimia kot yg x dpt masuk air inai bahan asli...tanya mufti perlis o bung AN \WAR

salam semua...

Rambut warna merah oklah tu.......tapi tak salah juga kalau rambut warna hijau pastu letak lambang bulan.......atau warna biru........janji inai itu bersih dan boleh bawa sembahyang

aku penah dengar...lam Islam colour sebarang colour bleh...asalkan bukan hitam..
aku penah baca kita tak leh dye colour warna itam kerana...leh membawa cancer ovari...
tapi klu dye tuh.....pakai produk cap halal...jangan pakai dye sukati...
aku tak berapa pasti pasal neh..

[ Last edited by  demonagirl6 at 6-7-2008 07:34 AM ]

inai meresap cam pakai inai kar jari tu..sama la kat rambut..so, air takde masalah nak sampai ke rambut..

actually, inai kalau pakai kat rambut hitam, payah nak nampak color dia..tapi kalo pakai kat rambut putih (uban la tu..) mmg nampak jelas warna merah dia...tu tru my experience la..

pewarna rambut, cam cat pulak..ada selaput kat outer layer, so air takleh meresap masuk..

[ Last edited by  norsha at 6-7-2008 07:37 AM ]

Follow Us

Reply #5 demonagirl6's post

Pewarna rambut walau pun tulis halal....still tak boleh pakai........sbb yg halal adalah bahan-bahannya......tapi mandi wajib bila kita menggunakan pewarna rambut adalah tidak sah.....

saya pun banyak uban (adui dah tua ke aku ni )...nak guna inai........ malas......

Reply #7 serifiani's post

akak lak..hubby akak yg rajin tolong letakkan inai..tiap2 bulan masuk la saloon dia.....agaknya dia segan kot, dia tua banyak dr akak tapi takde uban lagi..binik ada dah...

Reply #1 mieza386's post

soalan ni prnah dibincangkan dkat bod M & M......>>> http://eforum.cari.com.my/viewthread.php?tid=217090&page=1
antara jawapan yg ada...

Originally posted by ibnur at 4-6-2006 01:48 AM

Jawapan dari JAKIM:

3. Assalamualaikum Terima Kasih Pada yang bertanya,

Mewarnakan rambut dr segi hukum syarak terbagi kepada :
1.  Harus mewarnakan rambut dengan warna selain hitam.  Warna hitam hannya harus bagi yang berpenyakit sahaja.
2.  Makruh mewarnakan rambut bagi orang muda.
3.  Haram mewarnakan rambut bagi orang yang terlalu tua.
4.  Haram mewarnakan rambut tanpa tujuan.
5.  Harus mewarnakan rambut dengan izin Suami.

Dari segi ingredient pewarna rambut yg ada dipasaran terbahagi kepada 2 jenis yang mana kedua-duanya dalah halal dari segi bahan kandungan. Yang menjadi persolan adakah pewarna tersebut menyerap air atau tidak?
Pewarna rambut yang dipasaran biasanya akan tertulis pada kotak PERMANENT DYE atau SEMI PERMANENT DYE.  Mengikut kajian jenis yang Semi-Pamenent Dye adalah jenis yang tidak menyerap air dan ianya tidak boleh dipakai oleh orang islam.  Begitu juga sebaliknya.
JAKIM sendiri tidak pernah mengeluarkan sijil halal untuk produk pewarna rambut kerana ianya di kilangkan di luar negara.  Utk pengetahuan, JAKIM hanya akan keluarkan sijil halal utk produk yang diproses di malaysia sahaja .  Wassalam

salam semua...

Memang semulajadi kemerah merahan.......

walaupun dorang pakai haram,
tapi takleh la sewewang2nya jatuhkan
hukuman dkt doragn yng dorany nya amalan macam
berwuduk atau pun mandi wajib tak diterima kan?

Balas #9 sofiajane\ catat

ini pemahaman aku jugak...

dulu cikgu aku kata, kita tak pakai tudung pun , kemana pun kita pergi akan sentiasa di laknati Allah..

pastuh bila kita warnakan rambut jadik perang.. dah mmg sah nyer ia mmg haram walaupun ader tulis logo halal kat kotak dia...
jadik buat ibadat camna pun mmg tak diterima sebab dia jatuh hukum sama macam org pakai quetex kuku... sebab air tak dapat resak kat dalam...

aku pun ader laa kengkadang tergelak bila tgk mak2 org pegi semayang dgn rambut merah, atau pun bila au gi jengjalan kat bandor, aku tgk minah nih rambut merah.. aku terpikir... berapa lama agaknya minah nih tak mandi wajib yekkk.. nak semayang jauh sekali.... sebab bila dah rambut bewarna tuh, dah terang2 tak sah mandi atau semayang....

entah..cikgu aku ajor dulu.... warna inai nih leh nampok perbezaan dia dari warna yg jual kat kedai nih....

kalau nak pakai inai pun..cuma leh pakai inai merah.. tak leh pakai inai hitam..

Hmm.... apabila holy Muslims telah mula mengira dosa orang lain dah sudah mula menjatuhkan hukum

It is quite normal to see generalisation like this, as much as hasty generalisation was made when it comes to alcohol in perfume in the past...

Saya syorkan rakan-rakan memeriksa bagaimana setiap pewarna berlainan berfungsi ke atas rambut dan bagaimana pula inai berfungsi ke atas rambut sebelum menjatuhkan hukuman ke atas rakan-rakan lain yg rambutnya berwarna... though temporary hair colour normally just coat the hair strands, the molecul of  permenent or demi permanent hair colour actually penetrates the cuticle of the hair..

That is how some came to the conclusion that some hair colour is indeed allowed, depending on how it works towards hair..

Personally, I avoid myself from using the hair colour, but at the same time, I refrain myself from judging those with hair colour, apatah lagi untuk menghakimkan sah tidaknya solat mereka, simply because of the differences on how different types of hair colour works towards our hair.

Berkenaan warna hitam pula (hitam gagak), ulama' berbeza pendapat terhadap kebolehgunaannya... hadith yg melarang warna hitam itu disabdakan oleh Rasulullah terhadap Abu Quhafah yg dah sangat tua rambutnya memutih. Rasulullah suruh Abu Quhafah mewarnakan rambut dia tapi elak guna hitam. Jadi ulama' berbeza pendapat, sesetengah berpendapat pengharaman effective kepada semua, sementara sesetengah lagi seperti Al-Zuhri dan Yusuf Qardhawi berpendapat ianya hanya haram kepada orang tua, tetapi tidak kepada orang muda.

Wallahu'alam...

[ Last edited by  antiQue at 7-7-2008 09:14 AM ]

Rate

1

Reply #1 mieza386's post

aku paling tak suka org yg kaler rambut ni... tak kenan  sungguh.... aku bukannya jenis alim dan bukan jenis ortodok pun, tp ntah ler aku tak kenan betul orh yg kaler rambut ni.

saya tak warnakan rambut. dan tak minat pun nak warnakan rambut.

tapi betul apa yg some members posted above.

pewarna KEKAL lut air, sah wudhu', sah mandi hadas.

pewarna sementara yg tidak lut air.

boleh baca scientific reasons why so.. go to www.howstuffworks.com then search for "hair color" atau hair dye.

so lepas ni kalau nampak ada kawan2 yang warnakan rambut, guna permanent hair color, jangan lah ngumpat kat belakang dia tuduh solat dia tak diterima. pls do your research first.

[ Last edited by  mclaren at 7-7-2008 10:03 AM ]

housenmate aku lagi bagus tanye soklan kat aku,

"kak , kalo kaler2 rambut neh x leh kawen ye??"

"kalo x mcm mane nak batalkan air sembahyang"----maklumlah kaler2 rambut x bleh beruduk..

Reply #18 me_xy82's post

lurus bendul betul.

Reply #9 sofiajane's post

yup inilah yg aku paham,penah tanya org yg TAHU

semi permanent _>tak leh rata sebb menyaluti rambut
permanent -> rata sebab meresap dlm lapisan cortex rambut, sama cam inai

btw... wa tak cukup pandai nak kata hukum tu (keja org yg tau atau mufti)
smayang diorang diterima atau tidak (Wallahuaklam)..