CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 17328|Reply: 23

Masalah GEAR BOX

Masalah Gear box

dlm masa 4-5 thn 3kali terpaksa tukar gear box... NAPE YE?
asalnya keta tu (wira) auto...pastu rosak dlm thn 2005/2006..then tukar gear box
yg dibeli kt kedai potong jer...
pastu thn awl 2008 (dlm bln 2/3) rosak lg gear box tu...pastu tukar ke gear box manual...
pastu skang ni bln 3 2009 gear box manual tu plak rosak..mekanik bgtau bearing pecah...
mekanik ni lah yg tukar gear box keta ni pd thn lps...
pening kepala pikir nak cari duit...sbb thn lps convert ke manual abis rm2K...yg sblmnya tu pon abis rm2K gakk
ada org kata kena tipu ngan mekanik tu...sbb diorg kata tukar gearbos ni xsampai 2k sekali ngan siap pasang. dlm 1.5K jer... BETUL KE NI????

kalau ada sapa2 blh bg cadangan psl masalah ni..amat2 dialukan...
ingat tu nak pakai auto semula....

p/s: sori kalau dh ada thread ni..td try cari tp xjumpa...

Reply #1 acts1869's post

kalu guna gearbox kedai potong, mmg nasib la .... pomen pun susah nak tau barang tu elok atau tak.
tp kat muor ... gearbox baru utk wira 1.5cc cuma rm1.5k je , siap pasang tp tu harge 4 tahun dulu la ...
kalu kat KL jgn harap la dpt price camtu ...

betul tu.. benda 2nd hand nie, ikut nasib..

lagi satu contoh, macam compressor aircond kereta, ramai yg amik jenis recond sebab yg baru mahal giler, tapi walau pong recond, kengkadang ader jugak yg cepat kondem, kalau nasib baik, bleh tahan 3-4 tawun. nasib kurang baik, setahun pong tak sampai.

kene le bijak membeli......

ak pun mcm nk tukar dr gear box manual ke auto kete wira aerobak 1.5cc..bp eh angrn harga ?risau plakss kalo jadik cmni ...tetib rosak .

ni yg aku suka manual....

tp kete baru leni byk oto...

Follow Us
aku disebabkan kerosakkan cam gini lah akhirnya tukar kereta baru

xmampu nk tukar keta baru..kalau setakat gear box baru tu blh la kot...

mekenik tu tipu je tu... standerd kalau wira dalam 1400-1600 je...

lagipun x lojik, byk kali ko tukar gbox kat dia... yg manual bleh jahanam tu yg heran gak tu...

atau ko memang kaki rembat kete?

klu auto masalah slalu berpunca dari kegagalan menyelenggara dan mnukar ATF ikut jadual...

kalau manual slalu xde masalah....

alang2 nak menukor gbox lagi, baik buat byr d/payment kete baru...

tu la psl...kalau rm2k tiap2 kali tukar dh jd rm6k....blh jer buat byr d.p keta baru...tp bln2 tu la...
xper laa..skang ni keta tu ada kt bengkel...aku masih setia ngan yg lama...
yg baru coming soon ttp yg lama ttp dihati...

sebab tu digalakkan overhaul gear box tu atau beli yg rekon

rekon dengan kedai potong berbeza...

rekon, derang sudah overhaul GB tu, maknanya, derang dah tukar apa yg patut.

kedai potong, sekenhen... guenti 1-3 bulan saja. menda seken, duk pulak kat kedai panas ujan....

kat mana nak cari rekon?

tatau lah aku kalu tempat ko...

kat KL bersepah.

ko usyar dalam buka motor trader, page blakang2 biasanya ada...

BTW, cuba lah cari pomen lain pulak? takut pomen tu ada kekurangan dimana mana. manusia tidak sempurna 100%....

Balas #1 acts1869\ catat

patutnya lepas beli gbox dari halfcut tu, ko cari pomen yg pandai main gbox la.....suh dia bukak dan servis terus...disamping dapat cek tgk kondisi gear ratios tu semer elok or tidak. Lebih bagus kalau ada kenal pomen lain.

aku baru je tukar gear box kancil.. jumlah semua rm1255... ekceli tak sampai rm1K pun, tp tukar benda2 lain gaks... huhuhu

sebut pasal gearbox ni saya penah jugak kena dulu....wira a/b 1.6xl auto...memang menangis...beli halfcut pasang still tak menjadi...2 3 kali turun naik..jenuh bayar duit..
GB auto ni kena patuhi penukaran minyak dia spt yg disaran...elok guna minyak yg kualiti sikit..

Gearbox manual tak sepatutnya rosak UNLESS bawak kereta style kereta lumba. Wira 1.6 aku (manual) dah 13 tahun, 330,000km - its gearbox as smooth as new. Tak pernah rosak! Clutch pun masih yg asal! Aku tukar minyak gear sendiri. Guna castrol punya.

Elok engkau try kedai lain pulak. Tanya kat rakan-rakan di mana kedai yg boleh dipercayai.

tumpang tanya pada sesape yg pakar. ni masalah transmission wira gak 1.6 auto

ada 2 symptoms, 1 leaking kat flywheel dan bila start pagi2 masuk gear drive tak boleh pegi. kena panas enjin dalam 1 minit baru kete jalan. ikut aku nak settle kan symptom 1 je ganti oil seal tp mekanik cakap alang2 dah bukak tu baik ganti gear box sebab tu symptom gear box masalah. symptom kene tunggu enjin panas tu dah setahun (aku jarang pakai kete ni, dekat2 je dalam setahun paling2 1 k je milleage). pastu dia suggest kalau nak tunggu pakai je kete ni sampai gear box kong dan leaking tu just monitor ATF level.

soklan aku symptom tak leh jalan kena enjin panas tu adakah disebabkan gear box atau sebab leaking. ATF ni mmg aku tukar setiap 20000km sekali dgn filter

Reply 16# cenkudu

Tu memang tanda2 autobox dah nak kaput. Kalu nak senang mmg tukar gearbox recond je. tapi ada sesetengah pomen tau oberhol autobox tu.

kepada TT, cuba cari pomen lain....nampak macam ada unsur2 penipuan oleh pomen anda...
tak mungkin gearbok boleh rosak dlm masa tak sampai setahun....kalau betul brg beli kat kedai potong....maknanya itu brg ori dari japan...walaupun brg 2nd hand...kalau betul pasangnyer, boleh sampai 5-6 tahun....
- antara sebab lain punca kerosakan gearbok...cara pemanduan yg tak betul....
ada sorang customer aku...kete dia gbok selalu rosak....dlm setahun kadang2 smpai 2 kali...rupa2nya cara pemanduan dia agak kasar...

aku nak bagi sedikit tips pemanduan camaner nak jaga hayat gbok auto...
- semasa nak start enjin, ON kan kunci (ignition) tapi jgn start dulu....letakkan ke gear 'N' -Natural,  (jgn start enjin dlm keadaan 'P' - Parking)
- sama juga semasa nak parking - matikan enjin dlm kedudukan 'N', lepas enjin mati barulah tolak ke 'P'
- jangan letak gear 'P' dlm keadaan enjin tgh melahu (terutama kat trafick light ke)...biarkan dlm kedudukan 'N"...tarik handbrake dah ler...wat apa nak letak kat 'P'...P tu utk parking je...
- pagi2 semasa nak keluar rumah gunakan gear paling LOW, pastu tukar step by step sampai ke D .... contohnyer L > 2 > D.... atau 1 > 2 > D1 > D (bergantung pada kete....ada mcm2 jenis deliver auto....)
- cuba2 menggunakan semua gear....jgn duk main 'D' je seumur hidup....gear lain tu asyik tido je mana tak rosaknya....

aku nak bagi sedikit tips pemanduan camaner nak jaga hayat gbok auto...
- semasa nak start enjin, O ...
zulka Post at 26-3-2012 10:03

betul ke nih bro? ape relevannya start mase gear kat N tuh?

12Next
Return to list New