CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4090|Reply: 30

Aku bkn sengaja..

So afraid to share,let it be anonymous..

Aku seorang ibu.kepada seorang bayi perempuan yg sgt comel,bijak..cukup sifatnya.

Tp aku akui aku mudah tertekan sejak kelahirannya.Sewaktu dalam pantang,pernah dilanda gejala meroyan akibat tekanan dan keletihan bergelar ibu baru.Menjalani tempoh itu tanpa keluarga ie ibu/mertua.Sebab mereka jauh dan uzur.

Minggu lepas my hubby outstation selama 3 hari.Kali pertama ditinggalkan sejak bergelar ibu.

Bg org lain maybe bkn masalah besar tp aku x tak tau knp aku jd begitu.Mlm pertama aku sendiri dgn baby,baby x tidur sepanjang mlm.merengek.aku jd penat.aku mula hilang sabar.tp x jentik baby sikit pun.aku mula menangis.aku sedey sesangat sebab da setahun terperuk di umah,da setahun x dine out,x nampak muka org lain lansung.jarang.keluar pun jarang sebab suami aku mmg bz.sukar utk aku bawa bb keluar sendiri.korang xkan dapat bygkan.kemudian lepas tu aku akan rs hepi balik,layan bb.then nanti nangis lg.aku x blh control.aku sedar yg aku bercakap sendiri.
aku mula terbayang yg bukan2.ternampak bkn2.badan mula jadi sejuk.anak aku pulak tetibe tergelak kuat2 memandang siling.jam 3 pg.aku amik wudhu,bacakan yassin.semua nih berulang utk mlm berikutnya.
aku call hubby aku pg tu..meraung jugak la.Ya allah,bkn aku x sabar..tp aku x tau...

Doc aku nasihat jg diri elok2..sebab blh develop bipolar.

aku tertekan...bln depan hubby aku akan outstation lg..seminggu.aku takut aku hilang sabar.seksa bila fikir pasal bb aku.bila aku da marah,aku menyesal..ya allah..bkn aku sengaja...fahamla hati aku.

Rate

1

Reply #1 zahliahani's post

Ape kata waktu suami outstation yang lama, anda balik kg anda or kg suami anda. Duk ngan ibu or ibu mertua anda. Sekurang kurangnya anda tidak keseorangan. Paling tidak pon ajak la mereka datang or sedara mara lain datang.

Ape2 pon bersabarlah. Baby waktu kecik ni mmg memerlukan kasih sayang dan perhatian ibunya. Nanti bila umur dah 7 or 8 bulan, mmg seronok sgt main ngan baby. Waktu tu dia dah boleh bagi respon, dah boleh sengih n gelak. Sangat menyejukkan jiwa. Bertabahlah wahai ibu .

Kalo baby meragam and merengek, just bagi je susu anda

[ Last edited by  bacteria82 at 21-5-2009 06:13 ]

Reply #1 zahliahani's post

nak menasihatkan awak, kita pun takde pengalaman lagi.. tp apa salahnya awak ajak seorang sedara mara temankan awak masa hubby outstation... sbb bila bersendiri, jelas awak mudah dipengaruhi perasaan yg bukan-bukan.. kalau mampu, upah maid, takde la awak rasa tertekan sgt dirumah. tp, apa yg awak alami ni bukan lah abnormal..
kawan kita, meroyan masa dlm pantang lg.. tengahari jek, bwk anak umur 3 tahun & bb duduk tepi stesen minyak 2km dari rumah dia... suami dia cikgu + bisnes.. menangis kita &kekawan lain tgk. dia depressed sbb lps kawen, dia berhenti kerja & jaga anak kat rumah.. suami pulak sibuk. Alhamdulillah, lps kejadian tu, suami dia lebih beri perhatian.. tiap-tiap hari, masak, kemas rumah, antar anak.. dll. setiap kesusahan ada penyelesaiannya. bincang la dgn suami. n cuba masuk FD.. kat sana ramai yg lebih berpengalaman.. boleh tolong nasihat..

xpon ikut la hubby outstation..memang tensen kalo dok umah je..

kesian nya...

tkde ke sedara mara or teman lain..

kenapa jadi macam nih..saya pernah ga suami out station sampai thailand 2minggu...baby boy dua orang..takder sampai tertekan camni?maaf yer saya tanya..adakah awak nih ada perasaan cemburu yang bukan2?saya hairan tader sebab lansung untuk dijadikan isu tertekan..umur muda laggi lker?sepatutnya perempuan teruja kalau bergelar ibu..apalagi kalau dah tahu bb tu comel..

berat masalah awak ni..kalau tak dibendung..bimbang memudaratkan anak..
macam kata bakteria..time suami pi ou station pergilah balik duk umah mak...

Follow Us
apa yg haku nmpk...tuan tanah ni cam tak bersedia nak jd ibu...

Reply #3 zehra2's post

Thread ni kalo masuk FD, abes la tuan rumah

Salam.. Buat tuan rumah, ini sedikit nasihat dari fad...(fad penah berdepan dgn org macam ni, n alhamdulillah...dia dah kembali ok)
1) berbincang dgn suami...jgn pendam.. Cakap pada dia, awak perlu teman sepanjang die takde.. dan awak tertekan...cite juga semua mslh.....
2) andai emosi kawal diri awak, berzikirlah..pandanglah muka anak tu......tenangkan hati.......dan bersyukurlah.... sbb awak dikurniakan zuriat yang comel.....
3) bile awak rasa nak menangis, pegilah ke bilik air, ambik wudhu.. tapi pastu..awak duduk....dan menangislah sambil beristghfar..jgn pk bkn2...pk yang awak bahagia ada kehidupan sempurna...insya allah.... hati awak akan damai kembali....
4) pesanan akhir saya... awak je yang boleh merubah diri awak, org lain hanya blh mendorong n bagi nsht...Thinking positif.. kalau blm bersedia dgn semua ni, awak kena bangkit dan pandang ke depan.... ok... Try your best....
Mengadulah pada Allah, kerana dia Maha Mengetahui segalanya..

saya doakan awak pulih.....k...

Rate

1

cube pasang maid sorang. baby meraung ke suh die jaga. you bolehlah merendek kadang2. tapi lagi bes bawak baby sama2.
bahaya gak kan...sama macam cita Joshua.
die stress sgt nak jaga anak dia.
sampai agak tak betul laa.
mungkin kene ambik anti-depressant pills ke.
ontahlaa. tanyelaa doctor.

jangan ikut hati snagt...syaitan dan iblis suka orang yang sedih lagi brduka senang dia nk ganggu..

Originally posted by zahliahani at 21-5-2009 03:56
So afraid to share,let it be anonymous..

Aku seorang ibu.kepada seorang bayi perempuan yg sgt comel,bijak..cukup sifatnya.

Tp aku akui aku mudah tertekan sejak kelahirannya.Sewaktu dalam pa ...

u ada saudara mara terdekat tak?adik beradik u ker?klau ada pertalian darah perempuan yg tak berkahwin lagi ker minta la die tolong teman kan u..or else u hire maid utk tolong sama2 jaga baby u...

g2 nk bg nasihat byk2 pun x pandai sgt..cm klau suami pie OS apa kata u follow..dr apa yg u cite u x berkerjakn..so y not u ikut sekali or u balik kg ke tau pun klau da sedara mara or sepupu pompuan yg x married lg apa kata ajak dia org teman u atleast da teman utk bersembang u pun x sunyi sgt..g2 rs mayb u penat coz take care anak yg baru lahir sure segala benda terganggu than pastu pulak hubby u sibuk gan keja sbb tu u jiwa u tertekan....hope u ok n jgn terlalu memikirkan benda2 yg x septtnya....

xbleh gak kite salahkan tuan umah ni...dia pon ada cakap dia ala-ala meroyan masa dlm pantang..maybe dia tertekan sbb krg perhatian drpd suami dan keluarga or maybe sblm ni tuan umah png keje n tup tup skang ni dh brenti...lg plak dalam pantang tanpa org tua..maybe tuan umah boleh menimbangkan idea dr forumer kat sini..amik maid sorang buat kawan..time lpang2 g la kuar bawak baby n maid tenangkan prasaan..dok umah je mmg tensen..just my 2 cent

Reply #6 binjai318's post

ni namanya post natal depression.

bukan semua ibu mengalami nya.

you should be grateful it didn't happen to you (sama lah dgn saya..). tapi hakikat nya, ada segilintir ibu2 yang alami perkara ni, dan ianya perlukan rawatan dan terapi utk menangani masalah ni.

saya harap keadaan beransur pulih lah.

ni zahlia punya experience, atau quote from other sources?

agree dgn Mclaren, bukan terjadi pada semua orang.tidak mengira umur, bangsa&agama. dan pastinya ia tak terjadi kerana ibu mengada2.it just happens.

plus, kerana rawatan penyakit ni kurang popular namanya kat malaysia (orang melayu merawat penyakit meroyan guna bomoh), ramai suami kurang faham cara menanganinya.

tuan rumah kena dptkan rawatan dan terapi.dan masyarakat seharusnya cuba memahami.

mase jentik baby ko tuh ko hengat tak rase sakit bersalin mcm mana....aku rase ko layan sgt perasaan negative ko lah....ajaklah sesapa teman ko masa laki ko takde...takkan ko takde sedara mara yg lain...sian baby ko....pasal ko yg tensen mensen dia yg lum barakal tuh jadik mangsa...

dr ko jentik baby ko baik ko cari jln penyelesaian....jumpa pakar ker...amik ubat ker...luah parasaan kat laki ko ker...or kepada owhg kepercayaan ko...sblm masalah ko jadik lebeh berat...bukan aper sian ooo kat baby ko...terbayang plak baby kalau kena jentik...sakit oooo

[ Last edited by  hakass009 at 21-5-2009 12:46 ]

hakass, dia cakap, dia TAK jentik baby tu sikit pun.

tapi dia tak type 'tak' lah, dia guna shortform 'x'.. tu tak perasan kot?

Balas #1 zahliahani\ catat

jadi ibu muda macam nilah, emosi tak menentu..tambah2 plak somi takde di sisi.

penuhi masa lapang dengan ibadah dan juga aktibiti sampingan. i hope the baby is normal. bila dah beranak pinak dah tentu sikit sebanyak rutin hidup dah tak mcam dulu..phatian utk diri sendiri dah berkurang..yang penting don't stress k?

nampak cam tuan umah tlalu depends dgn hubby utk buat aktiviti luar..ada lesen mmandu tak? cuba mingle ngan kawan2 yg dah kawin..bila ada yang mendengar so takla stres sangat..

Jangan layan perasaan sangat, happy-happy kan diri, tengok tv, citer lawak ke apa ke
Tepon kawan-kawan, sedara mara tanya khabar, citer pasal keseronokan ada baby
Ajak diorang datang rumah tengok baby nanti boleh borak-borak, takde la rasa sunyi

12Next
Return to list New