CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Syd

BADI / Kenan / 'Ain mata

Balas #39 Syd\ catat

uiks.. cara tu...

pandai la eko nak mujuk ilah ya...

Reply #41 halimi78's post

yelah..
pujuk ilah laa nih

Balas #33 ilahkhatibrani\ catat

Ilah... jgn lupa yg Syd request ni tau.. cite pasal badi..

Reply #40 Syd's post

best la cerita tamar & tok awang ngah..

syd, majallah bambino ada x?

hah! citer pasai badi........hmmm..nanti ilah pikir dulu......he..he...he...

Follow Us
upa
Originally posted by Syd at 26-5-2009 17:11
esok nanti nak paste

citer pasal mendekut burung wak-wak nih

malam kang nak snap banyak

/- dari buku tok awang ngah

salam syd...

dulu rasanya arwah datuk belah abah selalu gak mendakut burung wak2..nie....

kater abah arwah nenek ilah kalau masak salai sedai sesangat...
tak taulah masih kecik2 dulu ilah pernah makan..sebab ader sekali tu arwah nenek belah abah ader masak daging salai ..tapi sedap sangat..yang mak ilah lak ..tak makan....he..he...selalunya kalau mak ilah tak makan mesti arwah nenek masak daging burung wak2 atau binatang buruan arwah datuk cam ayam hutan ngan pelanduk....

abah sampai sekarang kalau ader kesempatan mesti balik ngan hasil buruan cam landak dan pelanduk...kekadang ayam.hutan...

Originally posted by Syd at 26-5-2009 15:00
orang-orang tua jugak laa yang bilang

suwey katanya kalu langgar kucen nih

ingat-ingat lupa laa...

orang dok ckp, kalau dah terlanggar kucing..
campak duit syiling katanya

ntahlah..a ...

ye ke nih..alamak..hr tu saya pernah eksiden ngn kuceng..
kuceng tu mati..saya plak cedara ringan,trus g ER kat hospital..
x sempat nak tgk keadaan kuceng tuh..ntah sapa la yg tanam kuceng tu..
rs bersalah sgt bila terlanggar kuceng tu..tp saya x sengaja..

Originally posted by BabeYSHa at 26-5-2009 16:54

haiwan neh makhluk Allah jugak.. Diorang bernyawa... Kalo monyet ngan gajah tue.. Anjing pun... memang bijak ha... Faham apa kata2 manusia... Kalo kita maki2 dia.. siapla.. tetambah g ...

salam Bisha,

kalau pasai pokok bunga lak...kena belai selalu tu ..ilah rasa cam betul..sebab pernah ader pokok buah-buahan  yang mak tanam kat belakang umah susah nak berbuah..sampai mengomel 2 gak mak..dan siap suruh abah cari org tebang pokok tu ..sebab frustrated.. ...

last2 ilah ter nampak..pagi2 lepas solat subuh..abah gi belakang siap bawak tali  plastik warna merah ....gi kat pokok buah yang tak pernah berbuah ...abah usap batang pokok buah tu cam belai2 manjalah..sambil berkata sesuatu..ilah tak pasti abah cakap apa.... ...hmm cam baca doa. dan terus abah lilit dan ikat batang pokok tu ngan tali plastik.....

dan abah tepuk dan usap batang pokok buah selama tujuh hari berturut selepas solat subuh...dan menakjubkan dengan izin Allah pokok buah tu berbuah ...banyak sangat sampai sekarang dan yang beshnya langsung tak busuk atau dimakan ulat......

[ Last edited by  ilahkhatibrani at 27-5-2009 08:51 ]

Originally posted by Syd at 26-5-2009 04:56 PM
aku baca artikel pasal

adat budaya orang cina

masa mengandung/beranak semua
salah satu pantang larang dorang pung sama mcm bangsa yang lain gak

jgn berlaku zalim pada binatang

katany ...

yer.... agama mana pun... memang melarang keras kita menyeksa binatang neh...

Originally posted by halimi78 at 26-5-2009 04:57 PM
jgn jd cam member kpd member tu udah... sonot pas langgar kucen tetengah mlm.. pastu tetiba rasa lapor.. tengok kat tepi jln ada gerai.. wp x penah tgk gerai tu sblm ni dia masuk gak.. oder mkn a ...

urghhh... nak termuntah lak rasa...

Sonot tue apa bang? sonok a.k.a seronok ke?   Wahhh!! langgar natang pung sonok ka!!

Ada satu hari tue.. haku kuar meronda2 nek keta... kat simpang tue nak belok ke kanan... Masa nak belok haku terpasan sekawan buwung tue terbang atas bumbung keta haku...ntah cemana sekor buwung tue terbang rendah terlanggar bumbung keta haku.. sempat gak haku menoleh dalam keadaan terkujut... uwaa!!! idup agie dia.. cuma.. maybe sayap dia cedera...  masa balik tue haku mcm risau je... apa ntah lagik nak berasa shonok!

Originally posted by yenil95 at 26-5-2009 04:59 PM
mehle tepek gambo..leh wat hiasan..

yenil tangan panas..tak hijau kata mak..sebab tanam susah nak tumbuh..

Insya-Allah esok haku tepek gambo... pagi2 biasanya munga dia tak berkembang agie...   dah petang tue... memang meriah je..   haku menebas bakang umah aritue..   so.. ada la puji2 dia sambey pegang tangkai pokok tue.... ala2... canteknyer dia bermunga manyak... munga la lagik yek....   jiran sebelah haku siap mintak agie ha....   Kan poses tanam pokok munga raya secara keratan batang keras kan? masa nak potong btg tue.. haku rasa kesian lak kat dia..   musti sakit kena siat salah satu btg keras kat "badan" dia.

. apapun... pokok munga raya haku tue kena terima kenyataan.. bahawa "keturunan" dia akan dipanjangkan coz jiran haku akan start menanam baka yg sama di bakang umah..

sebut pasal tangan panas kan.. mak haku cakap.. kalo kiter ngah dtg bulan.. jgn sentuh tanaman yg berbuah2 ha... mcm cili padi tue.. Kang tak menjadi.. yeker?

Balas #27 BabeYSHa\ catat

betul tu....kalo wife tgh pegnant memang byk pantang yg berkaitan ngan binatang nih....

masa wife aku pergnant....aku telah mengantung kan joran aku selama 9 bln 10 hari...huhuhuh
bukan apa...org tua2 kata...kalu mancing time wife ngandung...nanti anak sumbing...
time nih...laki pon tak leh sembelih binatang....

ada skali tu...time tu ibu mertuaku ada kat umh....time tu aku bli ler ketam....
yg bini aku lak....mengatal nak siang ketam tu....apalagi menjerit ler ibu mertua ku....
'jgn siang ketam !...org ngandung mana bole siang ketam.....'
huuhuhuhu aku pon tak tau nape org pregnant tak leh siang ketam...
start ari tu....jgn kata ketam ikan pon aku yg siang.........

Originally posted by ilahkhatibrani at 27-5-2009 08:42 AM

salam Bisha,

kalau pasai pokok bunga lak...kena belai selalu tu ..ilah rasa cam betul..sebab pernah ader pokok buah-buahan  yang mak tanam kat belakang umah susah nak berbuah..sampai mengo ...

memang betul ilah... diorang leh faham kita cakap... sentuhan kita tue sebenarnya menyegarkan diorang... Kalo siram pokok tue.. tak perlu la nak cakap2... cukup dengan sentuhan kat daun2 ke.. mcm cuit2 ke.. memang segar je.. Haku penah tak sentuh lama pokok2 lam pasu haku tue... (pokok daun lidah jin.. pokok pedang) mcm merajuk je.. tanak membesar.... sentuh2 sket.. 2,3 hari lepastue okeyla..

Urmm.. ayah ilah kira okey la berlembut kan?   Mak haku neh.. ada laa tanam sepokok pokok nenas kat kampung.. sebenarnya mak haku saja nak test tanam sepokok je coz sedap nenas tue... Baka apa ntah..   waahh!! tanam lamanyyaaa tanak bermunga ke berbuah ntah... haku tak pasti.. Mak haku gi ugut pokok nenas tue.. "Hang takmau berbuah kaluuu aku cantas ang!!" :@

Lepastue.. kebetulan mak haku dtg melepak umah haku sebulan... Tup!Tup! ada 1 hari kak ipar haku kol.. dia bagitau pokok nenas tue mcm menunjukkan kemajuan..   Maybe dah tumbuh apa2 kot..   mak haku shonoklaaa... kekekeh...

Originally posted by ctaz at 27-5-2009 09:01 AM
betul tu....kalo wife tgh pegnant memang byk pantang yg berkaitan ngan binatang nih....

masa wife aku pergnant....aku telah mengantung kan joran aku selama 9 bln 10 hari...huhuhuh
bukan apa.. ...

yeker bang taz? takleh siang ketam? first time dengar.. kalo bab mengail tue.. memang dah slalu kita dengar kan... Yelah... takut mataa pancing tue mencederakan mulut ikan.. anak yg lahir nnti sumbing pulak mulotnya...

Urmmm... mcm2 kes sebenarnya pasal kenan neh.. manyak didedahkan pada owang awam melalui bahan bacaan di pasaran..   Apapun... berhati2lah kita walau di mana... & macamana situasi kita neh....

Originally posted by ilahkhatibrani at 27-5-2009 08:42

salam Bisha,

kalau pasai pokok bunga lak...kena belai selalu tu ..ilah rasa cam betul..sebab pernah ader pokok buah-buahan  yang mak tanam kat belakang umah susah nak berbuah..sampai mengo ...

tapi kalau mak aku punya cara lain.....
kat kg aku ada satu pokok manga epal.....tak berbuah2
mak aku angin...dia bawak parang panjang kat pokok tu....
sambil takik2 manja...dia sound...kalu ko tak berbuah dlm bulan nih....aku tebang ko....
dua minggu lepas mak aku sound mcm tu....terus ler berbunga pokok tu.....
yg best nyer pokok manga ni...mkn muda pon tak masam......

Balas #55 BabeYSHa\ catat

yup betol tu....

yg pasal ketam tu....aku pon first itme tau....

Reply #53 ctaz's post

Suami gantung joran apabila isteri hamil
Oleh Nuri Angkasa

KEPERCAYAAN melarang suami memancing apabila si isteri mengandung sudah menjadi satu daripada budaya masyarakat Melayu sejak berzaman dulu lagi.

KEPERCAYAAN melarang suami memancing apabila si isteri mengandung sudah menjadi satu daripada budaya masyarakat Melayu sejak berzaman dulu lagi. Justeru, Pak Nuri terpanggil untuk mengisi ruangan kali ini dengan pendapat beberapa orang nelayan veteran dan pakar agama yang boleh memberi pandangan serta fatwa terbaik bagi menyelesaikan keraguan di kalangan orang ramai.

Menurut pandangan Tok Daing Mahadi, nelayan berusia 89 tahun dari Sungai Besar, Sabak Bernam, Selangor ketika ditemui penulis beberapa bulan lalu, bahawa kepercayaan itu diada-adakan oleh isteri serta keluarga kedua-dua pihak. Larangan supaya suami tidak turun memancing ketika isteri hamil adalah kerana bimbang bayi yang bakal lahir akan mendapat kecacatan seperti mulut sumbing, badan bersisik ataupun ada tabiat menyukai air dan pelbagai lagi gambaran atau andaian buruk yang semata-mata untuk menakutkan suami.

Larangan ini terus dipercayai oleh mereka yang benar-benar bimbang kelahiran anak pertama mendapat cacat. Tetapi bagaimana dengan nelayan yang bergantung hidup sepenuhnya pada pada hasil tangkapan atau hasil pancingan ikan di laut, sungai atau tasik? Apakah mereka turut tidak turun ke laut sepanjang tempoh isteri hamil?

Tok Daing Mahadi mempunyai kepercayaan sendiri lalu menyerahkan takdir ini kepada Allah. Nelayan terus turun ke laut untuk mencari rezeki walaupun isteri berbadan dua atau hamil dan Alhamdulillah bayi yang lahir berada dalam keadaan cukup sifat (tidak ada sebarang kecacatan).

Begitu juga dengan pandangan seorang tokoh agama dari Besut, Terengganu Tuan Haji Embong yang tidak menolak kepercayaan ini adalah satu ikhtiar untuk menyekat suami dari turun memancing ketika isteri hamil. Ini bukan pandangan ulama atau ajaran agama Islam. Justeru hakikat ini tidak harus dijadikan amalan untuk menghalang suami turun ke laut mencari rezeki.

Namun ada kepercayaan berikutan berlaku kelahiran bayi cacat seperti sumbing bibir kerana suami dikatakan mengoyak mulut ikan ketika mengeluarkan mata kail yang menelan umpan lalu cerita itu dikaitkan dengan cacat anak yang lahir itu sebagai bukti yang terus dipercayai hingga hari ini.

Untuk itu, sebagai umat Islam kita harus menyedari bahawa Allah tidak menghalang hamba-Nya keluar mencari rezeki yang halal walau dalam keadaan isteri hamil. Cuma atas rasa simpati jika mahu diterjemahkan sebagai kasih sayang pasangan suami isteri, maka suami akan terus berada di samping isteri pada saat-saat diperlukan. Perasaan kasih sayang begini juga dituntut oleh agama dan mendapat pahala dari Allah. Namun itu juga bukan satu petua yang terus menghalang turun ke laut ketika isteri hamil. Sesungguhnya Allah maha berkuasa lagi maha bijaksana.

Reply #55 BabeYSHa's post

yang aku dgr dorang dok ckp
kalau ngandung
jgn makan ketam bla bla bla

nanti anak tu lahir nanti
kuat mencubit ke apa
lebih kurang gitu laaa

Reply #31 halimi78's post

boleh baca tak, mcm kecik je kan

citer pasal mendekut burung wak-wak