CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 9578|Reply: 14

PERIOD, HAID, DATANG BULAN

Salam ... saya tak tau samada masalah saya ni saya letakkan di thread yg betul ker ... ianya tentang period ataupun datang bulan .... tanda tanda nak dtg bulan ade keluar tanda2 warna coklat kehitaman cam bertali sikit ... bila buang air kecil dia akan turut keluar ... masa ni dah di kira period ker ... boleh sembahyang lagi atau tidak, lepas tu ... bila nak habis period tu yg penghujung ... kala dah semakin cerah tapi masih ade keluar, dah boleh sembahyang tak ... kadang2 saya keliru ... tak taw boleh sembahyang atau tidak ....

pnh tny ustazah bab nie..kata nye..tak leh solat sbb tuh dh dikira haid....tak tau lah u punya kes mcm mana..klo sesetnagh org..2-1 days b4 period..akan kuar tanda coklat2 tuh..so dh xleh solat dh sbb tuh dikira haid.ini based on apa yg rina tnya ustazah dulu laa sbb rina pun mengalami benda yg sama

masalah utama adik ialah datang bulan. rasanya sesuai letak bod kesihatan kot...

tp..rina rasa kita tgu reply dr yg lebih arif...

ianyer juga berkaitan ngan agama ... sbb saya nak tanya boleh sembahyang ker idak ... bukan nak tanya aper penyakit yg saya hadapi ... okay ...

terima kasih anizarina ...

Follow Us
memang x boleh solat dah kalau keluar warna coklat...

tak boleh solat..dan dikira period..

walaupn yg keluar warna coklat..sudah dikira haid dan selagi tak bersih walaupun secalit masih dikira dalam haid..

br nk period ker..???/

br nk period ker..???/
sump81 Post at 19-1-2010 15:37

dah lebih sedekad akak ni period ... tapi masih musykil ... tu yg bertanya ... tak nak jadi keliru nak pasti kan ... sejak akhir2 ni akak mahu ikut cara yg betul ... tak nak main biar jer ...

dah lebih sedekad akak ni period ... tapi masih musykil ... tu yg bertanya ... tak nak jadi keliru nak pasti kan ... sejak akhir2 ni akak mahu ikut cara yg betul ... tak nak main biar jer ...
kabintang Post at 19-1-2010 16:14

bila kabintang tau jer yang kabintang haid, dah x boleh sembahyang..
tanda2 coklat kehitaman tu pun dah x boleh sebab dah dikira haid..
bila habis pulak kena pastikan betol2 haid tu habis.
bila yakin dah suci dari haid, boleh mandi wajib dan sembahyang..
tapi bila malamnya darah keluar lagi, kena mandi wajib lagi lepas tu..
wallahu'alam..

kalo ape yang keluar tu memang dah rutin setiap kali nak period maka confirm tu dah dikira sebahagian dari period so dah takleh solat.. macam buterfly cakap tu..kena pastikan betul2 bersih sbelum mandi wajib utk elak kena mandi 2,3 kali.. ustzah2 selalu pesan kalo ragu2 tunggu sehari semalam.. kalo dah memang tak de mandi je la..

masalah haid ni memang complicated.. baguih la rajin bertanya.. moga2 tak sesat jalan...

Post Last Edit by mbhcsf at 19-1-2010 20:52

what is normal to you ?
tu jer kot kalau  cairan/ discaj  yg awak ternagkan tu selalunya mendahului  cairan darah haid tu okay take it as  ( i dunno laa ni ) a part of  haid dah kan same goes bila cairan discaj darah  Akak tu nak habis still ada discaj yg brownish spots tu  ( tompokan / discaj ) so jgn mandi lagi sebab aawak was was so  selagi u tak  yakin . kalau dah sure mmg tak der  discaj tu dah then mandi wajib  .

rasanya lah. just take note la kot what is normal for you.

selalunya  just asking ya kalau  tak mengapa, yer - berapa hari yg bebetul cairan / bleeding tu?

cuma pastikan apa pattern discaj you kaa sebelum period semasa dan selepas.

terima kasih semua, saya dah faham ... bukan aper ... kadg asyik dok tunggu2 ... dah boleh ker belum ker ... tak per ... untuk perngetahuan kita bersama ...