CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 30572|Reply: 105

Ilmu Pelaut Melayu

Post Last Edit by Santeira at 13-7-2011 08:34

dengan harapan tak pernah dibuka oleh mane mane makhluk bernama manusia  di forum ini, aku memulakannye...

korang pernah tak ade pengalaman atau belajar ilmu pelaut? sekarang ilmu pelaut melayu cume ade pada nelayan(nyatakan selebihnye kalo aku salah).. bapak aku yang berasal dari kampung nelayan(suatu ketika dahulu) somewhere kat Terengganu pernah ke laut dengan nelayan yang tinggi ilmu lautnye.. ketika musim monsun around bulan sebelas n doblas, , dorang tade hal pun keluar ke laut.. gelombang besar diredah macam biasa... menyelam tanpa tangki oksigen dengna kedalaman yang agak dalam selama labih dari stengah jam.. dan macam macam lagi la...

ape yang ingin aku tau, korang forumer ni pernah ke kelaut atau ade memiliki ilmu laut/keluarga yang memiliki atau ade cerite cerita kehebatan pelaut pelaut melayu aku harap korang sanggup kongsi.. sebab ade yang aku tau dari cerita orang orang tua kampung aku, ade yang gune jin, ade yang gune ilmu manusia(macam sailor la) ade yang gune ilmu cara islam( ayat al-Quran r).. aku cume dapat klu klu camtu je dari orang lame mat saleh cakap "only the tips of the iceberg je"... aku harap korang ade citer yang spesifik ape care yang doirang gune atau ade citer pasal dorang jumpe hantu ke jin ke ape ke kat laut pun boleh citer jugak..  tapi sebolehnye pasal ilmu dorang la.. kalo ade yang boleh kontrol gelombang laut ke belah ombak gune aura ke boleh citer jugak..

aku harap korang dapat citer.. aku jadi teringin la plak nak tau sebab am hebat je orang laut dolu dolu..

~harap harap takde g orang bukak~

Rate

1

Reply 1# pawangBuaya

menarek ni,cite la lg..ayah ko mase trun ngn org yg ilmu tinggi tu die ade cite ape2 x

hmm aku nak komen secara ikhlas la.

ilmu laut yg sbnrnya adalah ilmu sains.mesti tau geografi, hidupan laut dan alam.
tu br betul ilmu.

ni kalo asyik nak pki amalan2 tertentu pki jin la, kemenyan la dan apa2 la unsur2 mistik ni x de gunanya.

kalo mcm tu kita x perlu beli jet pejuang, kapal selam, peluru berpandu dan sebagainya.
kalo ada musuh dtg guna je keris dan lembing terbang utk attack musuh

hmm aku nak komen secara ikhlas la.

ilmu laut yg sbnrnya adalah ilmu sains.mesti tau geografi, hi ...
otai_g Post at 5-6-2010 22:07

dah namanya board misteri, bincang yg mcm nie ler sesuai, tak kan nak bincang pasal ilmu sains, tu kena masuk board sains ler jawabnya....:re:

Reply 2# havovasta

tak banyak.. sebab tu aku bukak topik ni.. nak forumer berkongsi citer.. sebab dari citer yang serba sedikit yang aku dengar tu teramatlah menariknye.. tu aku harap ade yang bleh berkongsi citer...

Reply 4# St.Yeepi

betol betol betol....

Follow Us
Reply 3# otai_g

aku cakap pasal ilmu pelaut la.. bukan ilmu perang... aku nak tau pasal camne nelayan pergi ke laut redah mosun n sebagainye.. padahal mat saleh punye nelayan yang penuh gadget canggih manggih  pun tewas ngan ribut kat laut dan perlu bantuan coast guard.. nelayan melayu yang aku tengok ke laut mase musim monsun pun orait je g balik selamat n tak pernah plak dengar ade nelayan kat malaysia/asia ni yang mati berdepan monsun.. atau mungkin monsun tak sehebat ribut kat lautan kat area negara mat saleh nu atau mungkin aku terlepas pandang..

aku pun nak tau camne nelayan dulu cari ikan tanpa gune gadget canggih cam skang yang ade sonar ape sume tu,... kalo mat saleh hebat sangat, nape bleh tahan nafas 5 minit pun dah pecah rekod dunia tu pun just setakat menyelam kebawah straight.. nelayan kite plak bleh menyelam stengah jam palling kurang tanpa tangki oksigen..dan banyak la lagi aku tak tau yang aku nak tau.. sebab tu aku bukak topik ni...

betul kata pawangbuaya, kita bukak ilmu pelaut di board misteri. ofcoz lah kita bincang dari sudut amalan batin. walaupun ilmu sains juga boleh digunakan terhadap keadaan cuaca, geografi, biarlah ia dibahaskan di board sains dan teknologi....hehehe...

Ilmu pelaut ni memang ramai yg tidak tahu, maybe dikalangan nelayan saja lebih arif sbb ia berkait rapat dgn hidup mereka sehari harian. saya pernah dgr juga, ada nelayan yg pandai mengamalkan sesuatu ( tak tahu apa amalannya) untuk mengetahui lokasi yang bnyak ikan. ada juga dgr meminta bantuan hantu air tuk halau ikan ke tempat mereka.

Allah lebih tahu, jika ada sesiapa yang berasal dari keluarga nelayan yang tahu mengenai ilmu pelaut, bolehlah share share dgn forumers disini sebagai pengetahuan. Allah jua lebih maha kuasa.

kawan ayah ade jugak laa bende2 mcm nie....
dye mmg dah lama jadi nelayan nie...dah arif pown...
mmg x payah pakai gprs sume nie....
nak tau camne? jeng jeng jeng
nanti-nanti laa haku cite...ngantuk dah nie....

kawan ayah ade jugak laa bende2 mcm nie....
dye mmg dah lama jadi nelayan nie...dah arif pown...
m ...
lieliey Post at 6-6-2010 00:48

tak sabar rasanya nak tunggu lieliey cerita.....

yg aku tau..nelayan klau beli pukat baru..
dia kena simbah ngn air yasin..hehe..aku tibai je..tp aku pnah baca la..da igt2 lupa.
beli joran baru ke..pukat baru...jala baru..
kena buat la..mcm masuk rumah baru..

Saat Post at 6-6-2010 01:08

tu r...
cepat cepat..

yg aku tau..nelayan klau beli pukat baru..
dia kena simbah ngn air yasin..hehe..aku tibai je..tp ak ...
rext_xt Post at 6-6-2010 01:10

yeke? bleh r aku try buat kalo aku beli joran baru... hehe..

Post Last Edit by paler kembang at 6-6-2010 10:22

Ilmu pelaut ni kira bersahabat juga dengan Jin
banyak cabang ilmu ni.. antaranya..

ilmu yang diamalkan oleh sesetengah nelayan dulu
1. Kelaut mesti seorang diri..
2. Ikan yang paling awal dapat ditangkap mesti di kerat 2, badan yang separuh sebelah kepala dilepas semula ke laut/sungai, badan sebelah ekor saja diambil.  Kemudian tangkapan akan menjadi2, sangat banyak hasil yang dapat walaupun ketika musim ikan kurang.  Hasil berakhir apabila ikan separuh badan didapati semula.  Kalau ada orang yang mengikuti (menumpang) untuk turut menangkap ikan di kawasan tersebut, pengamal harus beredar saja dari kawasan itu.
3. Pengamal kena baca bacaan tertentu dan menendang guni beras di rumahnya.  Pengamal memasang niat hanya menangkap ikan saja yang boleh dilakukan untuk menyara hidupnya, ini bererti pengamal akan gagal untuk bercucuk tanam dan bertani sebagai sumber utama.  Pangamal boleh mengambil upah bekerja di sawah tetapi tidak boleh berusaha sendiri.
4. Biasa pengamal akan rosak pendengaran (pekak).
5. Pernah terjadi kisah pengamal yang pergi menangkap hasil di laut, tetapi isterinya mendapati pengamal hanya tidor di rumah. Macam hantu raya yang menggoda isteri tuannya.

Rate

1

Saat Post at 6-6-2010 01:08

sabar itu separuh drpd iman...

aku pernah sembang dengan sorang pakcik jual ubat...dia kata bangsa pelaut dari filipina ada diantara mereka yang dibuat lubang kecik sekitar telinga semasa bayi lagi..tu yang tahan berjam2 menyelam di laut...aku kongsi jer..betul tak betul aku just dengar ..

Bapak aku seorang nelayan tegar,.!!~
tkde plak gune ilmu pepe,. time ader rezeki bnyk le dpt udang ikan sume,. time tkde ader la sekor due ,untuk mkn sendrik,.

tpi aku puji bpk aku,. terer dowhh tang tengok air psang surut air dalm camne air kecik,. air psang keling la bagaii,.

mcm2 imlu yg derang ada kan..
ntah la..aku tatau sgt

Reply 14# paler kembang

Betul ke pengamal ilmu laut musti nk tingok laut kalo x tingok x sah..
Sb arwah atuk mak ckp ada ilmu.. Kalo g laut sensorang, kalo ada gibut taupan kat laut leh balik ileks jer cam xde ape belaku..
Bile atuk dah tua setiap hari atuk akan g tepi laut naik beskal lg pepetang baru balik..

Bangsa pilipina yang bekerja membina pelantar minyak di miri, depa selam di pagi dan hanya timbul tengahari ketika masa makan saja.. bayangkan!.. kemudian selam semula!..