CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 113795|Reply: 591

mcm mana aku tak sentap ngan mertua kalau.....

Post Last Edit by alya1 at 19-6-2010 16:38

saya ni xtau lah nk kata mcm hubungn ngan mertua. kdg ok...kdg tak.
sebenarnya saya ni seorg yg happy go lucky dan peramah. so msa mula2 sk dlm keluarga in law ni mm tulah sifat saya. igtkan ok..... tp lama kelamaan bila saya dah terbaca sikap sebnar mereka saya pn dah slow down. nk citer tu...pjg sgt sbb dah lama kawen...
ringkasnya saya senarai beberapa perkara yg mbuatn hatiku membeku....harap rakan y lain bleh kongsi sama.
boleh jg jd panduan kepada yg mj mertua atau bakal mertua nanti.....jg menantu

1.  mertua depan ckp lain belakang lain.

2.  selalu cari salah kite. cth...bila saya x pakaikn  baju ank (hanya pampers) kata dia x suka mcmtu. x leh tgk. tp bila cucu ank sendiri x pe plak. masa saya nk kawen dulu, ini x bleh itu x bleh...tp bla ank sendiri siap tempah pelamin bagai. ni bkn sy dengki ke apa tp nk mnunjkkn double std.

3.  saya buat part tme keje malam. 2x je semingu. kat saya xde ckp apa2 pn tp dok cucuk kat ank ckp...x elok pmpuan keluar mlm, sian abah kena jg anak. tensionnnnya...aku keluar keje tu sbb nk tmbh pendapatn, nk tolong ank dia jg, bukan kluar mggatal. klu seme dah cukup...aku pn 1000x nk dok rumah. tgk tv lg bagus.

4.  x pernah nk terima kekurangan ank dia(somiku la). wpun si ni baik tpade jg kdg2 x kena. huhh..jgn sesekali nk mgta ank dia. baking habisss......tegur pn xleh....cth..ade sekali tu somi pi langar tunggul kayu. sy dan mertua ade sekali la dlm kete tu...sponta la sy ckp.....eh ..abang ni tunggul kayu besar tu pn bleh langgar. gaya biasa...bukannya menjerit marah ke apa... mertuaku pn terus jwb...dah x nampak, nk buat mcm mana. klu nmpak x kn nk langar. sama jg klu somi pukul ank teruk x padan ngan kesalahan....sepak terajang gitu.... saya tegur la...pas tu mertua tu jwb...dah ank tu degil, padanla kena pukul. ni c cth dr beribu lg kejadian....

5. masa saya lahirkn ank kedua, ankya lahirkn ank pertama (tahun sama), ade ke mertuaku ckp....cucunya muka iras ank pompuan tu...sejuk. ank2 aku seme x de iras. panas nanti rumahtangga. sedangkn seme org kata ank lelaki petamaku tu sebijik muka aku!!!.

6.  aku masak x makan. FIL dan lain makan bt MIL mmg x makan lauk yg aku msk. dia akn ambil lauk yg ank dia msk atau ambil lauk lain. atau pn dia akn mkn lauk semalam konon nk habiskn.  klu x de...dia buat2 dah kenyang. sbb tu aku aku masak klu ank dia x ade je. klu ank dia ade, dia msk dan aku akn kems pas makan. nk kata xsedap aku msk...abis licinnn....
tp sekali tu penah dia sohaku msk lauk yg penah aku msk.....sbb ank2nya suka mkn.

7.  bila berkumpul ank2nya...aku dipingikn. deme bercakap sesama deme jela. bukan x cuba masuk tp sepatah tanya sepatah le jwb.....mati kutu le saya.

8.  bila MIL telipon...ank saya angkt..... pas tu letak. saya dengar la ank saya ckp abah x de pastu letak. saya marah la kt anak kenapa x bg saya ckp ngan neneknya tu....ank saya cakap' atuk ckp nk cakap ngan abah je'.

9.
10.

dan byk lg.....bukan saya ni sensitip ke apa tp benda ni berlaku sejak kawen lg.....org kata sll makan hati. x bleh ke cuba terima saya seadanya.....say ni nampa je cam ganas...ckp byk...tp x penah nk mjawab klu mertua kata apa. mertua ni bukan jenis bising2 gitu...dia luaranya lemh lembut, cakap slow je..tp ayat2nya......kesimpulannya aku ni bkn menantu plihan.

skg ni sya dah byk jd pendiam kt rmh mertua.....hu3x......

kalo dia tak suka ko, tak payah la ko nk sakit ati pikir pasal dia. Ko pun tak mati kalo dia takda.

buat bodoh sj la. Dia tk hendak, ko lg tak ingin.

dia pun sure tak lama lagi idup. Ko doa saja lah, sblm dia mati, dia sempat mintak maaf kat ko, kalo tak sempat lum tentu kat masyar nnti dia dpt nk carik ko.

good luck

kalo dia tak suka ko, tak payah la ko nk sakit ati pikir pasal dia. Ko pun tak mati kalo dia takda.  ...
PEPPERMAN Post at 19-6-2010 20:23

tu la pasal. skg ni byk diam dr brcakap. cuma kesian kt somi la. ngadu kt somi perlakuan maknya...dia ckp sabar je la. buat x tau ...tp...saya ni klu bleh nk hubungn mertua menantu tu baik. apa2 yg blaku...saya lupakn je (penah mertua cerita keburukn keluarga saya kt anak)...tp sakit ati tu bleh timbul balik bila mertua tu dok cucuk2 ckp belakang ngan ank. setiap kali balik ade je benda yg dia x pueh hati. menyiasat ty ank2.....kt rmh sapa masak, sapa basuh baju, dll. tu yg x tahannya. sampai ank pun rimas. pastu ank2 pandai.....bleh ckp....ibu hari ni ade melodi....gosip panas la....apa la.....saya x ajr mereka sendiri rs x senang. kelakar pn ade.

somi diam je...kesian kt somi. tentu somi sedih dan malu ngan ank2.

dan yg terbaru saya rasa sgt2 terkilan, terhina.....sedih amat terutamanya pd somi.

so far alya, anak2 ko xtepengaruh ngan MIL ko, which is good.
ko sentiasa bersama dgn dorang supaya anak2 ko lebih kenal ko sapa, jd nnti bila MIL ko bg fitnah terbaru pada anak2 ko, depa bole paham sndri kebenarannya atau kepalsuannya.

as for your hubby, ko bg sokongan sj pada dia. Sbenanya, korang bedua sama2 jd mangsa. So u both need to support each other.

Goodluck

yu tinggal serumah dengam MIL ke?

so far alya, anak2 ko xtepengaruh ngan MIL ko, which is good.
ko sentiasa bersama dgn dorang supaya ...
PEPPERMAN Post at 20-6-2010 13:23

thanks. mmg ini pn yg sy rasa. ayat yg betul..jd mangsa. bergaduh somi isteri sbb mertua. klu mertua tu jenis yg ckp lepas tu rasanya lg senang....bleh kita balas masa tu jg. klu gaduh pn masa tu je...pas tu ade time baik gaduhnya, ni main diam2 makan dalam.
masalahnya saya x tau apa salah saya......klu saya ni jenis yg kurang ajr ke apa....ok la....ni klu ckp pn...berlapik2.

cuma ade satulah yg mmg mertua x suka.....somi tolong buat kerja rumah dan urus ank2. somi ni mmg jenis ringan tulang...bila tgk saya sibk kt dapur dia ambil la kain baju msk mesin.

Follow Us
yu tinggal serumah dengam MIL ke?
cik.panda Post at 20-6-2010 13:51

x. balik 2-3x setahun pn x aman.tu pn dlm 2-3 hari je sekali balik. tu pn terasa lama sbb selalu diperhatikn. cam ade cctv. itu x kena ini x kena. klu dok serumah x tau la. dah lama mati kot.

tiap kali balik ade je yg x senang. x tau nape.
katalah masa balik yg lepas somi basuh baju (guna mesin pn)....mertua marah.
next balik sy x bagi dah somi basuh baju. saya basuh (basuh tangan segan nk guna mesin), pas tu minta tolong ank jemur. marah plak sbb suruh ank jemur.

pendek kata...org klu dah x suka tu mcm2 la......

MIL ni memang kebanyakkannye perangai buruk.... aku dah kena....... rumahtangga aku samapi nak porak peranda tau...... sekarang ni aku dah tak boleh berdiam diri mcm dulu lagi..... aku akan bersuara apa yg aku rasa tak betul.......... jgn ingat kepala MIL kite je betul........

sian TT aku paham perasaan ko...kadang PIL aku pun camtuh jugak..
tp aku baut macam biasa..jadik diri sendiri...kadang mmg tak mampu..
tp skang so far..aku dah takde dah nk mendam sgt..aku rilex..taknak sakit2 hati..
sbb aku yg sakit dada nnt...hubby aku pun dah paham..dia pun selalu kena ngn mak bapak dia..so..baut cam biasa..lama2 diorg sedar kita ni camna....

x. balik 2-3x setahun pn x aman.tu pn dlm 2-3 hari je sekali balik. tu pn terasa lama sbb selalu ...
alya1 Post at 21-6-2010 09:01

tuh la kan., orang kalau tak suka, memang suka cari salah je. MIL yu orang mana ye? sori tanya, yu menantu pilihan dia tak?

bab MIL tak jamah food yg kita masak tu pun aku selalu kena gak

mementang la aku ni anak bongsu, dia cap aku tk pandai masak kot...
kdg2 dia cuit sikit je dlm sesudu...sedih gak rasa...
sekurang2nya aku x la teruk mcm anak  bongsu dia, buat air pun x reti
laki aku pun setakat ni alhamdulillah tk kebulur pun sejak kawin dgn aku...

MIL ni memang kebanyakkannye perangai buruk.... aku dah kena....... rumahtangga aku samapi nak porak ...
zie1980 Post at 21-6-2010 09:18

betol2x...r/tggku pun hampir porak peranda kerna ni je. nak balik panas, dan balik panas. ni sbb x tahn la sy msk forum ni....nk kongsi sbb selama ni dok bertahan je. buat x tau je.

penah sekali tu saya nekad soh somi kwen lain...soh cari gurl yg mak dia suka. saya dah reda dan x tahan. seolah saya ni dihina dlm diam. tp tu la somi x layan. katanya itu bukan penyelesaiannya. penah sy ckp kt maknya sendiri...scr gurau2 tp serius...'mak ade tak perempuan yg baik2, cantik, lemah lembut yg mak berkenan'. mertua ty...'kenapa'. sy ckp ' ni nk bg kt H(somi saya la), nk ganti saya, biar dia bahgia, kesian dia dpt isteri cam saya' mertua tu diam smbil senyum2. pas tu x de nk ty ke apa ke lps tu.

sian TT aku paham perasaan ko...kadang PIL aku pun camtuh jugak..
tp aku baut macam biasa..jadik di ...
ibuiqah Post at 21-6-2010 09:53

mmg slma ni pn sy dah buat x tau je...tp deme ni dok myiram minyak lagi.

kite buat x tau sbb x nk sakit2 hati lg.....sabar je. tp sy tgk kesannya pd somi. sy x kisah klu mertua x kisahkn sy dan ank2. tp kesian kt somi bila maknya pun buat dek je (layan anak permp dan menantu lelaki lebih). somi pn cm kera sumbang kt rmh sendiri. sedih sbb somi ni pd sy seorg yg baik sgt. hormat sgt mak ayahnya. x penah berkasar.

sy rs bersalah... sbb saya somi pn kena.............

sebenar2nya sy dah boleh adjust idup dipinggir mertua gitu....tp peristiwa baru2 ni yg berlaku mbuatkan sy mgali baik kesalahn/ kexbetulan sikap mertua ni.

nanti sy postkn...skg ni x sanggup sbb bila teringt rasa sebak.... kesian kt somi.

tuh la kan., orang kalau tak suka, memang suka cari salah je. MIL yu orang mana ye? sori t ...
cik.panda Post at 21-6-2010 10:12

opkos bkn menantu pilihan. msa br kawen....somi ckp dia sebenrnya nk di matchkn ngan sepupunya. tp br je keje dah nk kawen ngn sy. sy penah dgr mertua tu puji sepupunya tu.

oppsss............metua org ganu. tuttttt........

opkos bkn menantu pilihan. msa br kawen....somi ckp dia sebenrnya nk di matchkn ngan sepupunya.  ...
alya1 Post at 21-6-2010 11:03

kesiannya kalau macam ni habis masa nak kawen, dia restu ke tak?

mertua mmg bayk yg kurang asam..sabor jer..busuk hati..Yg penting jaga hubungan dgn suamai dan dahulukan diri sendiri dan anak2 dlm aper2 hal.

p/s
aku teringin sgt lumur sambal tempoyak kt muka Anita Sarawak dan suaminya..cun sgt aku rase muka mereka nanti.

kesiannya kalau macam ni  habis masa nak kawen, dia restu ke tak?
cik.panda Post at 21-6-2010 11:05

tu x tau la....x ckp la x restu. tp gitu2 la.

tt,
klau apa pun jgn la ofer kt mil nk carik org laen tuk somi..sian dia..sian anak2..
tt pun blk seskali kan, abaikan je lah..byk2 sabar, teruskan amik ati mil tu klau blh..
cam belikan hadiah2 ker, msk spesial2 sket..urut2 dia ker...org tua ni kadng2 kena pandai tune sket..