CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: bterflylah

Tangkal Silver di 4 penjuru rumah

pertama sekali..... orang2 utara banyak mempercayai ilmu2 buddha nihh.... tak boleh salahkan kerana, ...
edy137 Post at 29-6-2010 20:44

apa yg dikatakan wafak tu ....n wafak ni sama mcm tangkal ker? wafak tu di tapakan ker?

bnde2 gni sbnrnye kn leh bawa syiriksbb percaya bnde2 tertentu leh lindungi die
ble niat da sal ...
syaiful Post at 29-6-2010 08:58 PM

betul tu....akibat nak dptkan 'perlindungan" dr "sesuatu" akidah kita jadik galang gantinya....malangnya...ramai yg "jahil" pasal
mende ni....

betul tu....akibat nak dptkan 'perlindungan" dr "sesuatu" akidah kita jadik galang gantinya....m ...
medangmru Post at 30-6-2010 08:29

tapi tu lah yg pelik kan ...untuk generasi lama ...dorang boleh dikatakan alim jugak ...sembahyang biasanya berjemaah kat surau ..masa lapnag mengaji atau baca kitab ..tapi terselit juga kepercayaan pada  tangkal2 ni ....

Salam n munin seme..

sowyy kengkawan x dpt amik gambolah.... cube lg mlm nih..

salam pagi bter...

tak pe ... sementara tunggu gambar atau perkembangan bter ..rumah ni dah jadi tmpt perbincangan psl tangkal ...tak pe kan...

Reply 105# ea208964

Ihiks..xper no hal..utk kebaikan sesame kta jugak tu..

Follow Us
Post Last Edit by noell at 30-6-2010 09:34

then aku nak tanya

masa aku kecik2 dulu & penuh inesennya

kakak sulung aku kerasukan yg teruk sgt boleh buat pilem lebih baguih dari jgn pandang blakang congkak ntahapapa tuh

ramai tok bomoh tak brani nak ubat dia pasai dia preknen 6 bln masa kerasukan tuh...ramai tok moh serender...mmg ramai org yg rekomen...bukan bapak aku cari...aku kata ramai maybe lebih dari sepuluh tok moh...ingat na masa jurassicpark nih tok moh paling banyak & senang dicari masa tuh (profesion pilihan katanye)

last-last sorang ustaz buat air penawar & setel masalah tuh...senang sgt...tapi masa tuh seminggu aku pegi sekolah dgn mata merah tak cukup tidoq tau...blum masuk eyebag lagik

tapi aku prasan bapak aku ada taruk kayu sepanjang 3 kaki kut kat ataih pintu masuk...masa tuh aku dok kuarters so pintu ada satu saja...

so setiap maghrib bapak aku akan azan dgn sora dia yg serak2 kering tuh & kami berjemaah setiap hari walau pun kakak aku dah recover & balik kampung dia dah

so soklan cepu emas aku tuh...kayu apakah yg di letak melintang kat ataih pintu umah aku tuh...utk pengetahuan semua bapak aku tak percaya bomoh2 semua

masa tuh aku tak brani tanya pasai keadaan amatlah genting & takut penampo maut hinggap kat pipi aku & aku lupa nak tanya sampai dia pencen & balik kampung

Reply 107# noell

jenis kayu tas ke noell...bukan kayu tu dorang cakap untuk melindungi dari binatang buas ke... biasa pengendali haiwan2 kat zoo guna kan ....

ke mende2 lain pon takut gak dgn kayu  tu....

Assalamualaikum Buat Penatap dan pemberi Komen dalam Karimon’s Blog.

Mengikut pengalaman saya tentang Kayu Tas atau lebih dikenali dengan namaakum, Limpanas, Ujan Panas, Kayu Penunduk, dan kayu Tas. Spesis kayu ini yang banyak tumbuh ditanah berbukit di Sarawak, Tanah Semenanjung dan hutan Borneo rata-ratanya memiliki warna kulit Kayu yang lebih kurang sama. Akan Tetapi ada beberapa jenis Kayu Tas atau penunduk. Lebih dikenali dengan Penunduk Hitam, Putih, Merah dan Kuning.

Di Sarawak Kayu Tas dikenali dengan nama Limpanas Laki dan Limpanas Bini. Perbezaannya adalah warna Kulit Kayunya. Warna Hitam adalah Tas Jantan dan Kulit Putih Tas Betina. Manakala spesis Kayu Tas yang payah nak jumpa adalah Kayu Tas jenis Merah, Kayu Tas Tanah Semenanjung dan Kayu Tas Jenis Kuning.

Untuk mengenali Kayu Tas adalah melalui Bau kulit Kayunya. Kalau Kayu Tas Sarawak baunya seakan Bau rempah,mint atau berbau wangi.
manakala Bau Tas Tanah semenanjung Berbau Tengit serta Busuk. kalau nak tahu Baunya Siatkan sedikit kulitnya dan cium baunya untuk mempastikan ianya ada memiliki bau yang dihuraikan diatas.

Dari segi Khasiat Kayu Tas atau Penunduk, Ia mampu menundukkan Binatang buas serta binatang berbisa, ada juga mengatakan ia mampu untuk menundukkan manusia yang berhati seperti binatang juga. Bagi kaum penan, mereka akan membakar Kulit kayu tas betina untuk menghalau makhluk halus.(saya pernah melaluinya)..

Kayu Tas Sarawak amat senang didapati, manakala Kayu Tas Semenanjung payah nak dapat, ada pun dalam kuantiti yang sedikit. ini kerana Kayu Tas Semenanjung kalau ada pun harganya mahal…Kalau kayu tas semenanjung murah..mungkin kayu dahan pokok ceri kut.Kayu Tas Merah pula Lebih Dikenali sebagai Penunduk Gajah kerana ada Kayu penunduk Merah yang bersaiz Besar Serta Unik. Manakala Tas Kuning pula lebih dikenali dengan nama Tas Harimau dan memiliki Bau yang amat kurang menyenangkan.

Wassalam
http://karimon.wordpress.com/2009/07/28/kayu-penundukkayu-tas/

mcm ni ke kayunya noell...?

Reply 107# noell

Cam penah ku tau itu kayu..tp tul lupe name die..Pak ngah bter penah nk kasi kayu tu buat pendinding katenyer.. tp mak ngah kate jgn.."nt x branak pulak along (bter la tu) panas umah nt"..so pak ngah xjd kc..Nt nk recall penamela kayu tu..

sori strimix aku tgh mengalami kerasukan yg luar biasa ari nih...tak leh pakai

Reply 110# noell

aiyohh..strimix pon bley kene rasuk..

Reply 108# ea208964

Ea..yg pakngah bter nk kc cam tu lah kayu tu yg kaler kunung tu..tp kontot skett..

Reply 112# bterflylah

aha..klu tguk kat tenet ...dorang jual kontot je..pendek je.. untung sikit ..satu  dahan boleh potong sepuluh... .

Reply  noell

jenis kayu tas ke noell...bukan kayu tu dorang cakap untuk melindungi dari bina ...
ea208964 Post at 30-6-2010 09:46

macam tu la kut...katok anjeng mmg mati la tak brani aku nak ngusiknye...keraih ketong atas pintu

Reply  noell

Cam penah ku tau itu kayu..tp tul lupe name die..Pak ngah bter penah nk kasi kayu ...
bterflylah Post at 30-6-2010 09:52

khurafat bebenor...elok jer binik aku ngandung...bunting plamin lagik

macam tu la kut...katok anjeng mmg mati la tak brani aku nak ngusiknye...keraih ketong atas pi ...
noell Post at 30-6-2010 10:23

uikss....cian binatang tu ..nok katok dia bakpe nye.... hayun je kayu tu terus jadi anjing manja mcm rimau  kat circus  tu ....

Reply  noell

aiyohh..strimix pon bley kene rasuk..
bterflylah Post at 30-6-2010 10:05

nih aku tgh kerasukan menelepon 100...abih aku sembur sejak semalam lagik...abih keja aku yg pakai strimix 24/7 nih

uikss....cian binatang tu ..nok katok dia bakpe nye.... hayun je kayu tu terus jadi anjing ...
ea208964 Post at 30-6-2010 10:27

kalao ku tahu kayu tuh boleh bagi jinak binatang...harus aku bela rimao sekor

tapi kayu umah aku tuh tak straight macam tuh...bengkok la skit....kira tak pas la nak buat tongkat

dulu mak mel pun pnah sakit gak..
tak tau la pasal org dengki ke ape..mmg time tuh susut gile bdn mak mel..
dulu xtau lagi mana nak cari tempat org berubat yg btul2..
so ayah mel panggil la one of kwn die..
da arwah pun pakcik tu..die suh letak satu kain balutan wane kuning dan itam..mel mula2 mcm rase xsedap jgk..
sbb ape yg mel bljr kat skolah agama dulu,ustazah mmg xbagi letak bende yg mcm tangkal nih..syirik katenye..
time tuh,mcm2 bende yg jadi kat umah mel..tapi nasib baik dah buang dah bende tuh..
sbb abg mel suh ayah mel buang..
dan alhamdulillah mak mel pun dah ok..lama dah bende nih jadi..time tuh mel form 2 pun..
tapi tinggal mel je yang xok2 lagi nih..

dulu mak mel pun pnah sakit gak..
tak tau la pasal org dengki ke ape..mmg time tuh susut gile bdn m ...
melinda_gordon Post at 30-6-2010 10:30

sure ke ok???

ntah2 benda tuh ikut hg...wakakakakakakak

org kata senang amik tapi susah nak buang tau