CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Temantidox

Teori Psikologi v.s Teori Paranormal ...

Reply  hantukiller

ntah orang kampung mane laagi ko kasi temberang ni..
unekspekted_III Post at 2-12-2010 17:26

memang le temberang, best beb temberang ni...

Jin tu macamana? ada toncet?

Reply  hantukiller

ntah orang kampung mane laagi ko kasi temberang ni..
unekspekted_III Post at 2-12-2010 17:26

kau ni kerabat jin ke? bila ada org bincang pasal hantu & jin sure kau muncul

Reply 72# mrJOKERfromHELL

setuju habang joker!!!!

ni yg saya nak cakap tadi, tapi elok bagi org yg lagi otai cakap la.. saya nak cakap lebih2 pun tak pakar sangat..

Reply 58# Temantidox

saya rasa apa yg teman nak sampaikan ialah macam ni.. kalau silap minta maap ye..

dari pemahaman saya, teman bukan la menidakkan kewujudan jin, iblis, syaitan dan benda2 ghaib seperti yg dinyatakan dalam Quran.. tapi yg teman persoalkan ialah kenapa sesetengah org kata dia nampak hantu, sedangkan sesetengah yg lain tak der lak nampak hantu atau mengalami masalah2 paranormal ni.. dan teman mungkin merasakan yg org2 yg nampak hantu ni adalah dari kalangan mereka yg lemah dari segi jiwa atau mereka inginkan attention org ramai dgn menyatakan rupa paras hantu tu dlm pelbagai bentuk, begitu ke?  

rasanya ada benarnya jugak pendapat teman tu walaupun mungkin tak 100%.. dan rasanya takde sapapun dlm forum ni termasuk saya yg betul 100%.. kerana yg Maha Mengetahui segala sesuatu hanyalah Allah swt sahaja.. ilmu kita ni terlalu sedikit kalau nak compare dgn Allah..

saya setuju dgn teman, in psychology, it is thought that mind can control the bodily process.. minda kita sebenarnya bleh menentukan apa yg kita akan nampak, lihat, dengar dsbnya.. and in psychology, perception (in terms of visual, auditory, olfactory, gustatory and tactile) is a regulation between the mind and body.. dan dari sudut physiology pula, otak yg menterjemah segala maklumat disekeliling kita, bukan hanya menerima input dari organ deria mata, hidung dan telinga etc, malahan turut menerima input dari bahagian lain seperti bahagian limbik yg mengawal emosi, dan bahagian thalamus yg "menapis" semua maklumat sebelum sampai ke otak.. maka, mungkin disitulah wujud perbezaan bagi setiap org.. kenapa sorang ni nampak hantu, dan yg sorang tu pulak tak pernah nampak, walaupun mereka berada ditempat yg sama dalam keadaan yg sama.. tapi mungkin emosi mereka berbeza (sekadar contoh)

dan satu lagi yg saya setuju dgn teman ialah, when there is lack of perceived control, lack of self efficacy, maka dalaman seseorang tu jadi akan jadi lemah dan dia akan mudah goyah dgn sebarang gangguan dari luar sama ada dlm bentuk fizikal, psychological mahupun spiritual.. mungkin jugak itu yg dimaksudkan oleh "org kampung" sebagai lemah semangat..

cuba teman selarikan kedua2 cabang ilmu ni, mungkin akan dapat jawapan yg teman nak.. .

saya bukan lah pakar dalam bidang psychology ni, apalagi bidang paranormal tu.. but I was taught in the 1st chapter that psychology is a way to understand people, to help people, not to create difference between people.. sekali lagi saya mintak maaf kalau ada assumption yg saya buat ni salah.. kerana seperti yg saya katakan tadi, saya ni tersangat lah sedikit ilmunya..

Hantu adalah salah satu dari golongan jin.... terbahagi kepada beberapa specis

contoh haiwan: k ...
hantukiller Post at 2-12-2010 17:24

haaa...lebih kurang mcm tula mel nak ckp..hantu,jin setan sama...jenis je lain2...ade yg bersayap..bertanduk dll..
kdg2 tak paham dgn org urban ni...konon ckp hantu tu tak wujud..tapi ckp plak bahawa setan dan jin tu wujud..bukan ke mereka tu dr golongan yg sama??

Aku tak berapa seram kalau tengok cerita hantu dari Indonesia @ Malaysia.
Sebab hantu tu terlampau di touch up sampai nampak benar yang hantu tu hantu.
Muka memang buruk habis,siap ada darah,rambut panjang etc..

Aku lebih seram kalau tengok hantu yang nampak macam manusia.
Macam dalam cerita The Six Sense kalau aku tak silap.

Follow Us
Reply  Temantidox
saya rasa apa yg teman nak sampaikan ialah macam ni.. kalau silap minta maap ...
manganini Post at 3-12-2010 02:59

Terima kasih daun keladi..

Reply  mrJOKERfromHELL

setuju habang joker!!!!

ni yg saya nak cakap tadi, tapi elok b ...
manganini Post at 3-12-2010 01:56

sbb tu abg amalkan teori psikologi&paranormal ni 50-50....abg keje jabatan forensik,diutamakan teori sains,tapi abg x tolak gak kadang2 ade hal paranormal terjadi...jadi dlm hal sains kadang2 terjadi gak hal2 spt paranormal,mcm tu gak kes paranormal kadang2 tu ade gak unsur2 psikologi yg terselit didlm....

Reply 88# mrJOKERfromHELL

setuju dgn inche' joker.. ada pkaitan antara keduanya..
dr masalah mistik dtg gangguan psikologi..
gangguan psikologi blh mbuka jalan msalah mistik..

Reply  mrJOKERfromHELL

setuju dgn inche' joker.. ada pkaitan antara keduanya..
dr masalah ...
halimi78 Post at 3-12-2010 09:59

yer btl tu limi...tu la pointnyer..

Reply 90# mrJOKERfromHELL

but sad to say.. x ramai yg sedia terima keduanya seiringan..
kbykn cuba menidakkan kebarangkalian yg kedua.. cuma salah satu..

Reply  mrJOKERfromHELL

but sad to say.. x ramai yg sedia terima keduanya seiringan..
kbyk ...
halimi78 Post at 3-12-2010 10:23

ape leh wat limi...lumrah kehidupan

Reply 91# halimi78

betul tu..kebanyakkan pemikiran yg terlebih urban ni sgt suka menidakkan perkara yg kedua tu..
dan selalu bercakap riak..

Reply 92# mrJOKERfromHELL

me x tgk jauh.. my auntie jah..
modern medicine dia terima.. mistik a no go..

Reply 93# melinda_gordon

ruban ke urban?

Terima kasih daun keladi..
Temantidox Post at 3-12-2010 09:29

sama2..

cuma... saya agak tak setuju kalau teman kata yg "hantu tu nonsense".. kerana...

hmm.. bayangkan teman ialah seorang doktor psikiatri.. ada pesakit nak bunuh diri.. katanya dia bunuh diri sebab ada hantu berwajah hodoh suruh dia terjun dari tingkat 20 bangunan.. takkan la teman nak cakap "nonsense!" kat pesakit tu kan.. nanti tak pasal2 dia terjun terus.. maksud saya, mungkin betul dia tu "sakit", tapi tak bermakna apa yg dia nampak tu tidak benar atau tidak wujud.. maka disitulah tugas perawat (moden@tradisional) untuk menyembuhkannya..

dan satu lagi, seperti yg teman sendiri katakan, psychology is a study of human behavior and mental process.. dan teman sendiri pun tentu arif yg behavior (perlakuan) itu sendiri ditentukan oleh banyak faktor seperti pengalaman masa lalu (psychodynamic theory), kesan persekitaran (behavioral theory) dan proses pemikiran (cognitive theory). jadi, setiap tindakan yg seseorang tu lakukan tentu ada sebabnya dan ia dipengaruhi banyak faktor.. saya tidak mengatakan yg "attention seeker" tu dipihak yg betul, tapi sekurang2nya kita cubalah untuk memahami kenapa mereka bertindak sedemikian, bukannya hanya menghukum mereka..

sekadar pendapat.. kalau tak setuju, sila abaikan..

sama2..

cuma...  saya agak tak setuju kalau teman kata yg "hantu tu nonsense".. kerana. ...
manganini Post at 4-12-2010 03:03

amboi...nini mcm doktor jer hehehe

Reply  melinda_gordon

ruban ke urban?
halimi78 Post at 3-12-2010 10:34

uban kot..heheheh

Reply 97# mrJOKERfromHELL

iye ke?

err.. takde lah.. sharing opinion...tak semestinya betul pun

Post Last Edit by edy137 at 5-12-2010 22:25
Teman percaya iblis tu ada.... tapi teman tak percaya hantu tu wujud dalam bentuk fizikal dan boleh dikesan dengan sistem penderiaan manusia (lihat, dengar, rasa, hidu, sentuh) ... semua tu karut!Temantidox Post at 1-12-2010 16:49

Heheh.... semekom.... kalau tgk dari avatar ko nihh mmg boleh agak ko nihh jenis macamane.... biasa sgt jumpa forumer2 yang jenis konon hurai mengenai agama, Al-Quran, Sunnah, cerita JIN dan perawatan, tapi walhal memalam gi clubbing, maybe togak arak atau yang biasanya memburu wanita untuk 'teman tidur'.... heheh.... tapi aku harap ko tak tergolong mcm gitu laa.... amiin...  cuma dah lama perasan nick, dan pelbagai avatar2 seksi yang sering bertukar ganti nick ko nihh dari awal lagi, itu no cmment laa, kalau salah minta diampunkan.... dan aku malas nak campur sebenarnya thread ini.... sekadar nak mencelah jerr sikit....

yang ko sebut nonsense, kononnya dari deria manusia tak boleh nampak, hidu, dan dengar atau paling ganas iaitu sentuh tuhh ada bukti??? sebabnya yang kerja dok menyangkal nihh pon tak pernah ad pengalaman... biasanya dah kena pengalaman baru laa tau dan mengakui kebesaran ALLAH S.W.t.....

kadang kala, ALLAH S.W.t mengizinkan JIN, Ibis, Wali, Malaikat dan lain2 muncul di hadapan manusia dengan rupa paras tertentu bukanlah kerana nak menaikkan martabat makhluk2 tersebut atau nak supaya kita rasa gerun atau rasa mcm nak sembah makhluk2 tersebut.... tetapi lebih kepada nak supaya kita fikirkan kembali ALLAH S.W.t itu Sangat MENGETAHUI akan TIAP-TIAP sesuatu baik perkara-perkara yang bathil dan ghaib...

pernah naik gunung especially gunung2 yang ganas2 seperti gunung tok cha', gunung pulai, gunung tok nenek, dan lain2.... dimana anda akan dapat merasai sendiri bagaimana kebesaran ALLAH S.W.T menjadikan tempat tinggal makhluk2 berupa JIN dan BUNIAN yang biasanya boleh muncul atau menampakkan kehadirannya jika dengan IZINNYA juga dengan bantuan2 amalan2 tertentu mungkin. kerana hamba merupakan peminat aktiviti gunung... insyaallah bulan 2 ini ke gunung ledang selepas raya cina dan gunung tahan menyusul pada hujung tahun...

Apa yang hamba cuba tekankan di sini ialah, baik teori psyclogy kerr, baik sakit kaki kerr, sakit kulit kerr, sakit kemurungan kerr, sakit kepala (migrain) kerr, sakit perut, sakit kelumpuhan tiba2 kerr..... kesemuanya adalah merupakan sakit 'doktor'... atau bagi golongan2 penyangkal akan seboleh-bolehnya memberikan teori sains..................................................................... yups.... mmg betul.... tiada siapa yang menolak sains di sini... semua penyakit berkaitan JIN semuanya boleh dikupas dan dihuraikan melalui SAINS..... why????

kerana....

JIN boleh mengakibatkan sakit2 yang biasa sperti sakit2 doktor.... histeria pon sakit doktor, kulit mengelupas pon boleh dihuraikan melalui sains, malah kelumpuhan tiba-tiba pun boleh dihuraikan melalui sains... sebab semua perkara boleh dihuraikan mengikut bidang masing2..... kalau bidang agama begini huraiannya, jika bidang sains pula begini huraiannya, jika bidang physic pulak mcm gini, chemistry pula begini.... pendek kata, setiap perkara dan cabang ilmu itu boleh menghuraikan sesuatu simpulan yang menjadi permasalahan dalam sesuatu isu.... sebab tuhh sampai muncul cabang2 seperti golongan Hakikat, golongan Tare'qat, kesufian dan lain2.... oops... bukan nak bincang yang ini.... sorii... heheh...

kerana masing2 ada pandangan masing2 bagi sesuatu isu itu. full stop...

contoh kelumpuhan tiba2.... pernah hamba tangani kes ini suatu ketika dahulu, hingga dibanjiri kejiranan (boleh kata satu taman dtg tgk perawatan).... lebih kurang 3-4 tahun lepas.... tiba-tiba urat kaki ditarik dan lumpuh tiba-tiba semasa baca Al-Quran/yaasin.... at last setelah 2 jam berhempas pulas, syukur Alhamdulillah settle dan boleh berjalan seperti sedia kala malam itu.... kalau bagi golongan penyangkal, mereka akan cuba hurai melalui cabang sains pulak, sebab, dan kerana, itu yang paling mudah nak cuba menjelaskan sesuatu perkara-perkara yang ghaib... kalau semua perkara boleh hurai, tak de laa perkara2 yang ghaib yerr tak kat dunia nihh.... heheh... semua nya boleh dijelaskan melalui sains...

malah kes kelumpuhan itu, jika pergi ke hospital pula, doktor akan cuba huraikan melalui bidang kedoktoran yang dipelajarinya... itu bidang dia, cabang dia... doktor takkan memalukan diri gi cakap kat patient suruh gi jumpa perawat.... dah laa belajar bertahun-tahun nak pegang ijazah atau PHd, ada yang habis ribuan ringgit  siap belajar kat luar negara, takkan laa tak boleh nak cuba huraikan dari bidang kedoktoran kott kann.. kan.. kan... ahli kimia pulak akan hurai melalui bidang dia... pendek kata, semua bidang atau cabang boleh menghuraikan sesuatu isu itu melalui jalan masing2.... boleh faham kaa sampai sini....

hamba malas nak kupas dalil laa, nak kupas itu laa ini laa... bagi golongan penyangkal, macamana kita cakap pun takkan boleh terima... full stop... so, lebih baik masing2 gunakan ilmu masing2 untuk ke jalan yang HAQ.... settle... apa nak pening2....

kes penampakan pulak, atau hidu, atau dengar kononnya teori psycology.... mmg laa psycology.... dan JIN sememangnya mampu mengubah tahap psychology seseorang..... teori2 sains tuhh, scientist mampu cipta kapsul kaa untuk masuk ke dalam otak manusia dan boleh buktikan??? jawapannya sama.... perkara2 ghaib mmg sukar untuk dibuktikan baik dalam keilmuwan apa sekalipun.... dah nama pun perkara ghaib kan.... heheh... kalau ghaib boleh dihuraikan oleh golongan yang tak percaya ghaib (sains), maka tak de langsung perkara ghaib laa kat dunia nihh kann....

tapi satu jerr yang menarik dengan golongan penyangkal.... mereka suka benar minta dalil.... heheh... dah lama hamba perhatikan.... baik mana forumer sekalipun, asal dia seorang penyangkal, mesti mau suruh orang kemukakan dalil.... adoyai.... sebab dah terbiasa dgn sains punya cara... mesti mau bukti.... dah diberitahu dah pun banyak kali dalam bod MPS nihh.... tak semua perkara di dunia ini kita jumpa dalilnya....

dan untuk pengetahuan para yang rasa diri para2 ariffin sangat tuhh.... DALIL terbahagi kepada 2 iaitu DALIL NAQLI dan DALIL AQLI..... cari dulu maksudnya dan cuba fahami perbezaan keduanya...

Assalamualaikum