CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mr_oscar

Malaysia kekurangan akauntan mahir

Reply 103# craven

Cuba tengok UBS accounting.Account  mesti color hijau tally.sedangkan tak pernah tally full system pung..
    Balance sheet bagi aku tak menentukan tally atau tak.Tetapi bank reconcilation yang akan menentukan tally atau tak.Macam mana cashflow cashbook sama ngan transaksi bank.Ada gak consider  unknown cheque declare??? Macam mana 2.Keluar cheque nak gi shopping ke without approval ?

Reply 120# kabukiman

itu kategori satu aku tulis 2..Abang nun marah 2 kalau dikira sebagai akauntan.

Reply 116# gurlfriday

syok nak naya customer system atau resit hilang ker?

Reply  craven

Cuba tengok UBS accounting.Account  mesti color hijau tally.sedangkan tak pe ...
alien3d Post at 3-2-2011 08:17

apa maksud ko ni aku tak paham?

Reply 121# alien3d

maksudnya balance account tu terletak pd bank acct ke? then mcmmana kalo akaun yg tak melibatkan bank tak balance? cthnye depreciation acct or debtors creditors account??

Reply  alien3d

maksudnya balance account tu terletak pd bank acct ke? then mcmmana kalo akaun  ...
dedaun30 Post at 4-2-2011 22:05

hahaha...kan dah terkena...hehehe...biasa la budak IT cerita pasal account...MASB 32.

Follow Us
Reply 126# AbangNun

lor dia org IT ke? patut bahasa kami takleh click... aku dah lama guna UBS nih tp tak dpt tangkap maksud dia hijau merah tu....  care to explain?

semua nak beajar yg senang2 ni la jadinya

semua nak beajar yg senang2 ni la jadinya
.totokreturn Post at 4-2-2011 23:36

semua nak keje senang2...mcm ni la jadinya...

susah lor nk lulus acca... dah lh susah nk lulus, mahal lak tu exam acca ni...  jd account exe ...
ana Post at 29-1-2011 15:57

bape kene bayo nak amik peperiksaan ni?

bape kene bayo nak amik peperiksaan ni?
True-X Post at 5-2-2011 00:38

hmmm..yang mana?ACCA?guna pound s bang

http://www.accaglobal.com/students/acca/info/fees

tapi ramai prefer mia..hehehe..exp dgn $$ JE...

Reply 130# True-X

depends on paper yg amik..F paper lain..P paper lain plak harganya...and it keeps increasing every yr..ridiculous sungguh..same goes to subscription fees

yup, kalau ACCA, CIMA tu, soalan dari UK ....   sbb tu those yg sit the exam in UK get bett ...
Bolayan Post at 1-2-2011 15:31

Aku tgh amik acca kat uk. Pasal tips dapat eventhough lecturer close to examiner tu bagi aku tak relevan. Cuma akucrasa agak mudah amik acca kat uk sbb contoh dlm text book acca mcm tesco, morrisons, asda adalah nama co di uk. In fact paper yg examiner tanda depa tatau student uk or not since dieorang mark on screen - acca kan dah pakai online system.

Lecturer aku ckp biasanya student malaysia score acca compared to uk sendiri. Nih aku rasa bangga gak la

Tips exam kt uk? Nan hado, tak penah kena kalu target soalan. Acca ni mmg kena study semua

Reply 125# dedaun30
depreciation acct
    Depreciation dan appreciation hanya untuk revalue barang.Yang ini lebih complex.Bila kau jual barang item dah dipreciate atau appreciate,mesti involve bank kan.So kalau cheque diterima selepas jual barang tetapi di dalam reconciliation bank takde cheque 2 amacam ? Ataupun barang 2 dah net book value 1 ringgit..Contoh Kereta Mercedez Bend dah dipreciate 5 tahun.Adakah bila dijual dengan nilai 1 ringgit atau dengan profit value ?.. Ataupun kereta 2 mercendez Bend tetiba  3 bulan lepas tertaruh ipod kat dalam kereta 2 adakah ia seperate item value atau sekali ngan kereta  dengan nilai 1 ringgit ?
   ** itulah sebab  cina suka pakai kereta besar  letak atas nama syarikat nak avoid taxing dan charge into company expenses dan lepas 5 tahun jual balik dengan nilai 1 ringgit tunai.
      Banyak combinasi dipreciation dan appriation tetapi bila involve bank ialah masa dijual.
** ada banyak lagi scenario.kena tulis buku nih..
debtors creditors account
     Yang ini dependend on situation.
      Kalau debtor bayar dengan cheque?,adakah sistem consider terima cheque as payment ataupun sistem dah declare bank diterima amount cheque tersebut dikira sebagai bayaran ?Nak ikut logic cashbook dah accept cheque 2.General Ledger atau journal am mungkin dah post figure cashbook tersebut.Dari segi logic am,cheque itu mungkin cheque palsu,check yang tak lengkap  so  nilai cashflow cashbook dah tak sama dengan bank.
      Ia akan effect juga dengan kau nyer financial month dan financial year.Kalau diterima cheque tersebut pada akhir 31 Disember 2009.Dan ditunaikan pada 1 January 2010 .Bagaimana figure cheque dinilai ?Adakah pada tahu 2009 atau 2010.

** Banyak masalah akaun untuk difahami,setiap company mungkin implement cara yang berbeza daripada standard yang pelik2 .MASB,PERT or what soever.

Reply 126# AbangNun

Sila lihat di penerangan yang aku tulis kenapa? mungkin berbeza dengan pendapat anda.

Reply 126# AbangNun

Abang nun.Wa budak spm jer la..

Reply  dedaun30
depreciation acct
    Depreciation dan appreciation hanya untuk revalue barang.Y ...
alien3d Post at 5-2-2011 08:38

Lama hilang...study ye dik...hahaha...btw...takkan la semua asset ko nak jual kan...so kalo ikut ko yang semua benda tu ikut bank recon tu..tak betul...

Reply 138# AbangNun

maksud aku bila dijual  kalau dia dipreciate atau apprciate .kantoi la.Takan nak jual barang dengan harga murah.talak untung la syarikat .
Mungkin ada  depreciate year end kalau malas la dan mungkin ada yang dipreciate on month end basis dan ada gak  by quater(3) bulan sekali month depreciation.

Mostly syarikat kecik jangan harap nak depreciate item.Syarikat besar mungkin.Tapi ada gak item tak dipreciate walaupun item itu diterima.Dan ada gak item diterima  depreciate dan dijual balik dan itu akan melibatkan bank gak..
** Banyak scenarion woo..
** Part part scenario macam ni accountant buat.Susah gak normal people nak faham...

har har ada lagi rupanya...nasib baik tak sebut pasal SAP lagi

Reply  dedaun30
Bila kau jual barang item dah dipreciate atau appreciate,mesti involve bank kan
alien3d Post at 5-2-2011 08:38

Cuba ngko kasi haku bank mana yg offer buat loan utk keta antik ..depreciate nih dia ikut tahun laa dek...biasanya asset seperti keta umur 15 tahun keatas bank tamo dah...
kalo appreciate tu sudah tentulaa rumah dan tanah...

Reply  AbangNun
maksud aku bila dijual  kalau dia dipreciate atau apprciate .kantoi la.Takan nak jual barang dengan harga murah.talak untung la syarikat
alien3d Post at 5-2-2011 08:54

Bergantung pada demand...kalo takde demand...mcm mana mau taruk harga mahal dek...sykt kena tanggung risk laa kena turunkan harga sampai ke tahap ada demanding...kalo demand tinggi...taruklaa harga tinggi sampai consider hot selling...apa kehe nyer nak kantoinyer pulak...manaleh suka2 taruk harga nak untung jer...apa guna jurunilai tuh ...takkanlaa accountant buat sumer tuh...

Baguslaa dek..study lagi dan lagi demi menuju kejayaan