CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 7257|Reply: 7

Nasib Malang ke Ujian?

Anonymous
Anonymous  Post time 6-2-2024 08:10 AM |Read mode
Hai, assalamualaikum. Saya sekarang ni masih melanjutkan pelajaran diploma tinggal setahun terakhir di KPM. Nak dijadikan cerita, hidup saya ni memang selalu dipalau termasuklah family saya sendiri. Dari kecik memang mak & ayah buang saya sebab saya ni berpotensi mengaibkan (faham2 lah 'ber Binti/Bin Abdullah'). Dari kecik saya menumpang rumah saudara itupun, diorg menganggap saya org luar. Memang tidak seramah macam orang lain. Sejak kecil, saya diuji macam2 rumah terbakar,sexual harassment, dibuli, dihalau etc. Saya juga seorang manusia biasa, tiada tempat untuk mengadu. Kadang ada je solat tahajud malam, luah semua benda tapi kadang2 rasa tiada kesan/ perubahan. Kalau ye pun pernah meluah, dengan kawan, itupun diorang pergi sebar semua benda kat orang lain. Masatu, masih budak naif lagi ingat semua orang baik 100%, last2 dijadikan bahan lawak. Jangan kata kawan, family pun tak pernah ambil peduli . Saya ni manusia, takkan terlepas dari kesilapan. Saya dari kecil memang sudah biasa bersendirian dan independant. Habis je spm saya kerja kilang sehinggala saya berkahwin awal diusia muda 20an. Alhamdulillah keluarga mertua baik sangat2, husband pun ada kekurangan dari segi kemampuan nak provide keperluan saya. Jadi, saya pun membuat keputusan untuk sambung belajar dan dia boleh bekerja keras supaya dapat kukuhkan financial. Akan tetapi, saya menyambung pelajaran ni saya juga ada isu dari segi communicate dgn org sehinggala saya dipalau, dijadikan bahan ejek. Saya tak mencari masalah, saya jenis buat hal sendiri sampaila tiada kawan lansung. Memang ada trust issues, tapi sampai satu tahap saya berniat untuk berhenti atas alasan environment tak okay. Btw, my pointer still above 3.5 for Accounting Course. My husband pun tak kisah kalau saya berhenti. Tapi bila difikirkan balik, nak bayar elaun balik tu jadi halangan saya. Yelah, kami bukan golongan orang senang. Cuma kalau saya stay in this environment lama2 boleh drain saya punya energy. Setakat itu saja, cerita saya. Saya tak minta banyak lah melainkan nasihat yang berguna untuk saya hadapi semua ni dan yang akan datang and harap dapat bagi sedikit cadangan kerja2 yang sesuai dengan saya sebagai introvert ni. Terima kasih kerana sudi membaca.

my advice, malang tu pun ujian juga. kita kena cuba faham aturan hidup yang Allah dah tetapkan. kadang kala, macam mana kita usahakan pun, kalau bukan hak kita, memang tak dapat, atau belum masanya lagi. mungkin itu yang terbaik. tak dapat di dunia, mungkin di akhirat. Redha lah. Nasihat ini pun untuk saya juga. Introvert ni mungkin kena jumpa kaunselor, minta sesi kaunseling. Kat internet pun banyak cara tangani introvert. Saya pun introvert, bila dah tua ni, dah tak kisah dengan pandangan orang. yang penting hidup aman2 je. mati esok, yang buat tahlil, ziarah kubur, family jugak, bukan orang lain. teruskan belajar, rugi berhutang tapi tiada hasil. bila dah kerja nanti ingat, rakan sekerja is not your best buddies. tak perlu cerita hal peribadi dengan mereka. office boleh jadi tempat paling toksik.

dalam awak kata awak malang, ada juga untung awak melalu suami dan mertua yg baik. walaupun ada kekangan kewangan tapi nampaknya awak tetap mampu sambung belajar dgn bantuan. nasihat saya cuba je habiskan pembelajaran tu, jgn sia-siakan peluang. tak perlu fikirkan orang lain. kalau sesama pelajar taknak berkawan, kawan la dgn lecturer maksud aku rapat dgn lecturer utk memastikan dapat tamat belajar dgn jayanya.

dalam masa sama cuba baiki masalah komunikasi yg awak ada tu. belajar bercakap dgn pelbagai orang dan ragam. tak perlu cakap hal peribadi pun.. ikutkan ramai orang introvert, ramai org bmasalah dari kecil tapi bjaya tutup semua tu dgn menjadi 'fake'. bak kata orang 'fake it til you make it'.

Edited by tumpanglalu74 at 12-2-2024 01:49 AM

Engko anak haram ke?  No hal..  Ko ingat orang yang berbin atau berbintikan nama bapak tu sume anak halal ke??  Kat ofis aku je dah ade 3 kes anak haram tapi mak2 yakni staf2 tersebut wat bangang je pegi binkan/bintikan anak2 hasil mengongkek skendel2 kat ofis tu dengan nama somi masing2.  Kami kat ofis takde nak panjangkan cerite je.  Somi dorang makin sayang lagi kat dorang ade la.

So ko jangan la nak merendahkan diri okay..

Edited by lightheaded67 at 4-3-2024 09:41 PM

rehat la jap pastu smbung swim. sbb bnde tgah berjalan mmg rasa helpless, nnti fasa fasa tu dh berlalu, insyaAllah ok. rugi a benti blajar, dh nk habis

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Edited by hickmankay20 at 22-3-2024 04:42 PM

Doakan anda hidup tenang. Saya tahu hidup kadang-kadang sukar jika kita terus berusaha lebih keras tetapi perkara yang kita terima tidak adil. Anda telah melakukan kerja yang hebat dalam semua peranan anda. Sekarang fokus pada diri sendiri dan cuba kembangkan kekuatan anda. Kemudian anda akan berjaya!

Follow Us
Dah nak habiskan belajar kan? Nasihat sebagai alumni kpm, habiskan belajar. Takperlu peduli orang sekeliling. Pointer pun bagus. Kuatkan semangat untuk habiskan belajar. Walau apa pun, bersyukurlah selagi diberi nafas.

i pnh dengar mcmn nak tentukan tu ujian atau musibah
ada 1 ustaz tu ckp, ianya bergantung pada penerimaan kita
kalau kita lihat ianya ujian, moga tuhan kuatkan kita utk hadapi perkara tersebut moga darjat kita diangkat dan begitulah sebaliknya

memandangkan life u mcm tak best je, i rasa u patut ada achievement dalam hidup. moga berjaya 1 hari nnt. sekurang2nya utk diri u dan family kecil u.