CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ellyanaa

Kepekatan Darah HB (Hemoglobin) Rendah

hot dog tuh processed food, mmg tak elok sgt

ye ker...ilmu salah lah tu...hihi

sib baik blom bli lagi....

misi tu siap bg schedule nk naikkan HB..

kul 8pg bf, kul 10 pg mkn ubat yg diaorg bg mcm vit b complex, iron, calcium, folid dan asorbic tu ngan jus yg masam2 (6 biji skali) .. skg ni susah nk cr pure jus.. byk yg terlebih gula.. jd kiter kenalah hati2.. takut nnt jd kencing manis plak.. det tgh cuba amalkan cara yg misi tu bg... harap2 nnt naiklah hb det..

time pregnant ni lak det slalu minum nescafe, kopi dan teh.. tu sbb detnya HB lower kot.. skg ni det cuba amalkan milo.. sbb det x belh minum susu tepung.. mmg b4 pregnant mmg x minum.. tu yg slalu kaki cramp jer..

sebelum nie HB okay atas 11 tapi masa bulan puasa dan hari raya byk makan yang mengarut2 (bak kata nurse gov) HB saya pun turun jadik 10.8, nurse bising sampai kena tulis dengan pen merah...so dorang suruh makan pil iron tu sebijik sehari....mintak2 26/10 nie ada check up naik le balik HB nie....

Post Last Edit by leenn at 8-10-2009 11:58

samalah kita.... dari awal preggy sampai ni, ini saja problem utama...
gomen, kalau cecah 9.9, siap kena cucuk lagi ambik darah lagi...dah 3x check up berturut2 kena ambik darah..huhu...
Klinik ada beri Iron Tablet, B co, Folic acid... gi klinik swasta, dr tambah B12-khusus untuk darah, nampak ok sikit, cecah gak 11-12...

masa anak ke2, leenn tak ambik kisah pasal darah2 ni...serius, ingat takde apa2...
tapi masa nak bersalin, tumpah darah teruk...berketul2 keluar dan tentunya perkara tu boleh meragut nyawa...syukur Allah masih beri peluang hidup...
dan kesannya anak pun suspected anemia, alhamdulillah sekarang dah ok, kalau tak every month masa dia kecik kena check up utk tengok darah dia...kesian...
so, kali ni preggy memang jaga sangat taknak perkara tu berulang lagi...

me 1st check-up ms 3 bln HB 10.7..
Ms 4 bln turun 9.6..
Nie evry 2 weeks kna gi check-up..
Ari selasa nie check-up lg..
Arap2 HB naik..
Takut lak dgr cite leen.. :cry:

Follow Us
cuba makan kerang banyak2..yang rebus je lagi baik, x yah masak ape2, a day b4 check-up,insyaallah Hb akan naik..satu lagi makan pucuk ubi..naik gak

wekz pon hb rendah...x makan pon pil yg doc bg tuh...
wekz ari2 makan daging ngan sayur bayam.......masuk kandungan 6bln...hb paras normal sampai la bersalin...ubat doc bg tuh berbotol2 de kt umah nih...x sentuh langsung...hehehe

Saya memang HB rendah. Mak saya pun HB rendah. Sebab tak makan daging maging kot?

Kuat makan sayuran tapi entahlah tak naik naik. Tapi mengandung yang lepas lepas tak ada masalah apa apa pun ~ lega

wekz pon hb rendah...x makan pon pil yg doc bg tuh...
wekz ari2 makan daging ngan sayur bayam.......masuk kandungan 6bln...hb paras normal sampai la bersalin...ubat doc bg tuh berbotol2 de kt umah ni ...
awekz_gedik Post at 9-10-2009 12:28

uik...hari2 tanpa putus makan daging ke?  nurse pulak lebih nasihatkan banyakkan makan ikan, dan makanan yg berasaskan soya jugak untuk tambah darah, tempe ke, tauhu ke...kerang, hati semua tu kena makan tapi saya memang kurang sikit suka tapi terpaksa gak makan sikit... sebab tu tambah jugak dengan vitamin2 yg doktor beri sebab taknak berulang lagi kes dulu tumpah darah yg teruk...

sama jugak ler.. minggu lepas check darah HB rendah, doc tanya aku ada makan ke pil dia kasik dulu masa pregnant.. erm, aku mmg tak makan. Sib baik jugak sbb pil tu blh menyebabkan sembelit.
erm.. pemakanan, aku try makan hati lembu.. tapi, urk, tak sodap. tambah2 time berpantang ni resepi masakan tu terhad.

cira pun hb rendah dah mase 1st check up.. 10..
pastu makan pil yg coklet tu ari, smpai next checkup alhamdullilah naik 12..
cira mmg bergantung ngan pil tu sbb x lalu nk mkn lansung..

tp hazab la kene sembelit.. :kant:

tp hazab ...
cira82 Post at 11-10-2009 16:33

lalinggggggg..

kau jaga2 cira. nanti ada yg terkeluar ms kau berry nanti
ms push lak nanti tkt terkeluar lg bnyk

takot takkk??? mknla prune byk2. aku ms preggy dl klu rasa2 susah nk membuang aku mkn prune dlm 2/3bj.
pas je 5mnt trs nk ke toilet

tp hazab ...
cira82 Post at 11-10-2009 16:33

cira...pil tu memang akan buat kita sembelit sikit tapi kalau kita cukup minum air kosong 8 gelas atau lebih sehari, insyaAllah senang gak membuang... itu yg leenn buat tiap2 hari dan tiap2 hari takde masalah nak buang air... lagi satu, sehari leenn mesti minum segelas yogurt drink tu alah sekarang mcm ada nestle bliss, dutch lady semua tu... jadi stool kita pun tak keras...(uik..jgn geli ekk..)
atau pun.... gi farmasi, beli ubat nama SENOKOT... ianya herba dari daun inai, dalam pantang pun boleh makan utk lembutkan stool jadi takler seksa meneran... dan ia takde apa2 kesan pun pada susu badan ke hapa... semata2 utk lembutkan stool dan kita senang membuang...especially time pantang dgn luka lagi kann...

cira..adc pun lepak sni ke...
haku pnya HB 11..hokey je...
tp doc ade gak bg obimin....

32# akudancinta

yup!...prune pun bagus untuk mudahkan buang air....

aku dulu pun mkn pil klinik gomen yg kaler coklat tu..
ferros fumerate..lebih kurang la namenye camtu..

memula mkn 1 pg, 1 ptg..
sbb xnaik hb aku nurse suh mkn 2 pg, 2 ptg..

mmg naik la pastu..

mkn pil ni kene minum air byk..sbb nnt berak keras..
kalu berak kaler itam tu normal sbb dah diserap dgn sempurna la pil tu..

mkn pil ni pun xleh minum ngan air susu/teh/kopi/soya..
kalu nak minum at least 2jam sblm / selepas..sbb bende2 tu sumer akan membantutkan penyerapan pil tu

kalu nak bagus minum ngan air yg tinggi vitamin C..senang serap..

tp pil ni kalu 1st trimester besenye akan buat kite lebih ms..

- double posting -

Huh, aku memang hemoglobin rendah; same as my mother. Keturunan la aku rasa.

Aku check-up kat klinik gomen. Tiap kali check-up, kena marah nurse. Tiap kali check-up, kena pen merah. Rasa macam dapat report card jek, bila merah, kena bebel2 oleh nurse. Masa anak first pun sama gak.

Kalau hb rendah ni, takut tumpah darah masa bersalin ataupun takut oksigen tak cukup sampai kat baby dalam perut. Aku kena makan pil zinc tu 2 bijik 2 kali sehari. Bukan naik banyak mana pun. Pastu aku gi klinik swasta, dapat pil besar kaler merah untuk tambah darah. Tatau nama pil tu apa tapi better than makan pil zinc tu. Kena makan sekali sehari jek and naiknya lagi nampak, walaupun cukup2 markah jek tapi at least tak kena pen merah, heheh.

Huh, aku memang hemoglobin rendah; same as my mother. Keturunan la aku rasa.

Aku check-up kat klinik gomen. Tiap kali check-up, kena marah nurse. Tiap kali check-up, kena pen merah. Rasa macam dapa ...
french_fry Post at 12-10-2009 10:44

hehe...dah macam amik repot kad exam lak ekk....
tapi ada bagusnya dia marah, kalau tak kita wat tak kisah, memang bahaya... sebab leenn dah kena,
tumpah darah berketul2 besor...memang menakutkan dan memang payah sikit masa nak meneran,
sebab kita pun dah lemah sebab dah hilang banyak darah...
sebab tu preggy kali ni memang tak penah miss makan pil tu and obimin...taknak sebab kita cuai akibat kat
anak kita..