CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: khairina07

Pengalaman yang pernah / tengah mengalami kanser payudara

saya lama tinggalkan rumah ikut suami outstation kt selangor...pusat rawatan tu kt area mana...leh tau tak...ingt nak pegi jugak nie...mcm mana bt mamogram tu...dgr cite mesin tu kepit breast kita yer...org cite skt yer bt memogram tu...atau dia mcm mesin x-ray jer...kita kene berdiri tegak jer tak rasa skt apa2 pun...ada no tipon dia tak...risau nie coz dua pupu mak saya ada kene breast kanser tp dah meninggal awal thn 1990an dl...mmg sian tengok panas sgt2 n sampaikan org letak dia ms tengah nazak tu atas daun pisang coz bdn dia terlampau panas...letak tak sampai setengah jam kat atas tilam yg beralaskan daun pisang tu pun daun pisang jd kecut mcm kene salai...kurus kering jadinye...tak leh bt per diam jer...

ina_na posted on 21-11-2012 04:28 PM
saya lama tinggalkan rumah ikut suami outstation kt selangor...pusat rawatan tu kt area mana...leh t ...

cube taip National Cancer Society Malaysia.. dlm tu ade no telefon n blh tanye mcm2, tanye pasal harge n blh buat appoiment terus... mammogram tu dia kepit breast. x sakit pun... lgpun buatnye sekejap jea.. jgn takut... kalo perlukn teman nak buat bgtau la. kalo ok, insyallah wani blh temankn k... Last edited by wani_ta on 21-11-2012 04:55 PM

rsnye nak ajak suami jer temankan...biar dia sekali dengar penerangan doc...lps tu biar la dia yg bayar...hehehe

ina_na posted on 21-11-2012 04:57 PM
rsnye nak ajak suami jer temankan...biar dia sekali dengar penerangan doc...lps tu biar la dia yg ba ...

tu yg TERBAIK..... hehehe

lps tu awak bt operate yg besar,kimo n radio skt tak...dgr cite sakit teruk sampai gugur rambt semua...betul ke...

ina_na posted on 21-11-2012 05:12 PM
lps tu awak bt operate yg besar,kimo n radio skt tak...dgr cite sakit teruk sampai gugur rambt semua ...

kesan dr kemo mmg sakit la kn.... ngan muntah.. rambut gugur... akhirnye wani g botakkn rambut.... hehe.. radioterapi x sakit tp kulit t;bakar sikit la jd hitam....

Follow Us
thanx wani share pengalaman

ramai jgk ek ada simptom breast sakit
sy pun mcm tu,tp try check mcm xde ketulan tp xtaula...

tp kdg2 check cara manual ssh nk kesan
kalau umur muda selalunga dr xsuggest mammogram kan?
ada 1 lg cara,lupa nama pe ntah

sy nk g check tp xtau nk rujuk kt mana
kalau g hsptl bhg mana ek?

hanniko posted on 22-11-2012 04:11 PM
thanx wani share pengalaman

ramai jgk ek ada simptom breast sakit

welcome hanniko... wani sekadar share je... yg lbh pakar dokter...

wani x sure nak rujuk bahagian mane kalo kat hospital tp biasenye klinik kesihatan (utk klinik kerajaan) akan buatkn surat utk dirujuk kpd pakar2 t'tentu... kalo hospital swasta wani x sure.... mmg ade sesetgh umur je yg blh kalo nak buat mamogram tp kalo rase ade sesuatu kat breast lbh cpt kesan melalui mamogram.. blh g kat national cancer society sbb ade alat kat sane. lg pun xkisah nak buat umur brape kat sane sbb skrg ni usia muda mcm sy pun blh kena breast cancer..

wani_ta posted on 23-11-2012 03:06 PM
welcome hanniko... wani sekadar share je... yg lbh pakar dokter...

wani x sure nak rujuk bahagi ...

nanti try checklah kt national society tuh
tgk kt makna utk yg umur 40 thn ke ats je kot

kt area selangor nih klinik kesihatan pun xtau kt mane.hehe.....
anyway thanx

hanniko posted on 23-11-2012 03:24 PM

biasernye mmg utk 40thn ke atas, hospital kerajaan pun same tp kalo nak cpt blh wat kat situ dulu yea. dokter pun ade, kalo sah dia akan terus rujuk pd hospital2 yg ade kepakaran... ur welcome

hanniko posted on 23-11-2012 03:24 PM

Klinik Kesihatan Komuniti seksyen 7 Shah Alam bagus, sebab ada perkhidmatan x-ray dan ujian darah sekali  kat klinik tu.  Saya pesakit breast cancer stage 4.  Sedang menjalani rawatan kimo (cycle kedua).  Saya pergi ke klinik tersebut (30 Sep 2012) dan bila doktor tanya nak refer ke hospital mana, saya pilih PPUM.  Pada hari yang saya sama terus ke PPUM untuk dapatkan appointment doktor dan ujian biopsy dilakukan pada hari yang sama dan keputusan ujian seminggu keluar selepas tu.  Disahkan ketulan adalah cancer.  Seminggu kemudian appointment  mammogram, ultrasound dan ct scan dibuat.  Lepas semua ujian ni di buat baru doktor mengesahkan BC stage berapa dan cadangan rawatan yang perlu di buat.  Kos mammo kat PPUM RM100.00

maksudnye awak dah kene operate la yer...bt kimo tu bp lama...umur awak bp yer...

ina_na posted on 28-11-2012 10:24 PM
maksudnye awak dah kene operate la yer...bt kimo tu bp lama...umur awak bp yer...

saya belum operate lagi, rawatan kimo yang diberi dgn tujuan supaya sel kanser tidak merebak ke organ penting seperti paru-paru dan otak.  Stage 4 saya sebab telah merebak ke tulang dan sedikit di hati.  Kimo yang saya terima ambil masa  2 jam setengah dan selang setiap cycle adalah 3 minggu.  Umur saya 39 tahun.

cosign45 posted on 28-11-2012 11:30 PM
saya belum operate lagi, rawatan kimo yang diberi dgn tujuan supaya sel kanser tidak merebak ke or ...

Salam Cosign, Ya allah adikku, lamanya kita tak jumpa, tiba2 terbaca tulisan Cos kat sini...Selalu teringatkan Cos, tak sangka Cos tgh sakit, tak ada sesiapa ke kawan2 kita yg tahu pasal ni? Sekarang ni Cos tinggal di mana?

cmf_blingblings posted on 29-11-2012 01:09 AM
Salam Cosign, Ya allah adikku, lamanya kita tak jumpa, tiba2 terbaca tulisan Cos kat sini...Sel ...

salam kak bling,  baru-baru ni Kak ngah, dash, lynn dan joen ada datang ziarah saya kat rumah.  Sekarang ni saya tinggal kat rumah kakak di Pusat Asasi UIA PJ

lizaliza posted on 9-5-2011 12:58 PM
emm...benci sungguh dengan perkataan kanser nie..

nenek meninggal kanser kelenjar

Dear, kdg2 kanser disebabkan keturunan juga

cosign45 posted on 29-11-2012 01:16 AM
salam kak bling,  baru-baru ni Kak ngah, dash, lynn dan joen ada datang ziarah saya kat rumah.  Se ...

Tolong PM tel number...please..

maklumat tentang cancer boleh download  http://www.malaysiaoncology.org/ ... 2644f8073b0c366.pdf

cosign45 posted on 28-11-2012 08:46 PM
Klinik Kesihatan Komuniti seksyen 7 Shah Alam bagus, sebab ada perkhidmatan x-ray dan ujian darah  ...

thanx kak,share pengalaman

cpt jgk ek trus dpt check n result lps seminggu
yg wani lama pulak nk keluar result

harap akak cepat sembuh dan tabah

hanniko posted on 29-11-2012 09:54 AM
thanx kak,share pengalaman

cpt jgk ek trus dpt check n result lps seminggu

masa akak buat ketiga2 ujian tu, akak tanya diaorang boleh keluar laporan cepat ke sebab akak ada appointment dgn doktor keesokan harinya.  then diaorang jawab boleh.  mungkin sebab PPUM guna sistem semua maklumat pesakit mudah dikongsi dan cepat.  masa jumpa doktor keesokan harinya, doktor hanya membaca laporan dari system, dan saya sempat baca juga sikit2, kalau dulu nak baca dari tulisan doktor kan susah.  Sepanjang ujian biopsi, mammo, ultrasound dan ct scan semuanya melalui klinik surgeri PPUM (tempat yang direfer oleh doktor di Klinik Shah Alam), lepas dah tau stage BC kes akak direfer ke klinik onkologi PPUM.  kat situ ada pusat rawatan harian kimo, rawatan radiotrapi dan perkhidmatan ambil darah untuk ujian darah. next rawatan kimo akak 11 Dec 2012