CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 145070|Reply: 529

Negeri Perak penuh misteri

Post Last Edit by Santeira at 8-6-2011 09:50

assalammualaikum....

aku buka thread ni sebab ramai yang ingin tahu mengenai PERAK.... kita semua tahu negeri Perak ni banyak sejarah2 dari Sultannya, panglimanya sehinggalah rakyat2nya... di negeri Perak ni pun banyak keturunan, Mandhailing, Jawa, Banjar, Rawa, Pattani, Mamak dan Bugis....

cerita2 dari kisah panglima2 sultan perak ni pun bukan calang2 orangnya... memang dalam sejarah... omputih2 pun takut dengan panglima2 sultan... kira macam samurailah... tapi aku buka ni bukan nak cerita bab sejarah... tapi Perak memang penuh dengan MISTERI...

aku perkenalkan diri aku ni.... sebenarnya aku ni di lahirkan di Kuala Lumpur tapi dibesarkan di Perak... Ayah aku ni orang parit belah layang kanan... kalau sebut je kat situ nama tok norodin semua orang kenal...

mak aku pulak asal di telok intan... tapi hidup aku ni dengan family aku hidup merantau... dari selatan perak sampailah ke utara perak aku ni dah duduk.... jadi aku ni selalulah mengikuti cerita2 misteri di perak...

jadi jika sesiapa yang nak bercerita pasal tempat2 di negeri Perak memang dialu2kan....

Rate

1

aku mulakan bercerita....

ok aku cerita dari tanjung malim.... tanjung malim ni.. memang tempat2 bersejarah.. dan berantu.... terutamanya di Universiti Perguruan Sultan IDris Shah.... aku dulu menjadi RA seorang DATO" kat situ untuk buat 1 projek tulisan jawi... memandangkan bapak aku pun menjadi seorang pensyarah kat situ dan join projek ni... membuatkan aku pun turut serta dalam projek tersebut...

sebelum ni aku selalu dengar sebelum UPSI tu dijadikan Universiti.... iaitu maktab perguruan.... memang penuh dengan misteri... pada sesiapa akan dengar orang2 berkawat... diorang cakap situ dulu adalah tentera jepun ambil alihkuasa dari british... jadi kawasan tu memang dah tempat pancong2 kepala... aku hanya mendengar sahajalah.. dari cakap2 orang sebab aku belum lagi merasa....

pada suatu malam tu aku buat keje kat bilik ayah aku untuk siapkan projek jawi tu... nak diceritakan... pada pukul 8mlm mula2 aku sampai... aku nak pergi ke bilik ayah aku... tingkat 3... aku terasa orang berjalan2 atas tangga... dan aku nampak benda2 tu turun naik macam diorang ni bekerja atau di pasar malamlah dikatakan macam tu... memang penuh dan sesak bila nak naik ke tangga... bila aku dah sampai ke tingkat 3... aku nampak benda tu kurang di ruang laluan bilik2 tu... pastu aku pun biasalah terus je masuk ke bilik ayah aku... pastu.. dalam beberapa minit.. pintu bilik ayah aku tu diketuk orang... berkali2... pastu aku pun buka pintu tu dan tengok xada orang.. pastu diketuk lagi.. aku buat xtahu je sebab aku tahu benda tu nak main2 dengan aku.... pastu aku nampak banyak hantu2 duk jengguk kat pintu ayah aku tu... pintu bilik ayah aku tu dia ada cermin yang boleh kita lihat ke dalam... jadi aku asik nampak je benda tu duk tengok aku buat ape.. sebab kat situ xada orang pun.. hanya aku je kat situ duk buat keje sorang2... memang ramai.....

dah seminggu aku kat situ dan kerap malam aku akan datang OT buat keje projek tu.. mula benda pelik berlaku... bilik ayah aku tu ada beranda.. dan ada pintu ke beranda tu... jadi tetiba aku terdengar orang jerit.... "aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa......." pastu diam... pastu dengar balik... "aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa......." pastu diam... pastu aku pun bukalah pintu belah beranda tu tengok ape yang berlaku... tapixada sesiapa pun... tengok pengawal jalan2 biasa je... aku pun sambung keje balik... pastu dengar lagi... "aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...." diam... pastu tetiba aku terdengar bunyi angin terlampau kuat... macma ribut... pastu pintu bilik belah beranda tu terbuka dan dihempas kuat... aku pun macam peliklah aku tutup tadi bukan main kunci xkan boleh terbuka... pastu aku tengok xada pun ribut... pintu elok... oklah aku sambung lagi... jeritan tu berselang seli 1 minit... pastu dengar balik angin kuat... pastu hempas pintu tu dengan kuat.. pastu aku amati angin tersebut... rupanya.. ada benda yang buka pintu tu dan lalu masuk ke bilik ayah aku dan terus ke pintu depan bilik ayah aku... pastu berkali2 jadi macam tu.. aku relax buat xtahu sambung lagi keje.... hehehehhee..

keesokan harinya aku bertanya ayah aku hal ni... ayah aku cakap dia selalu buat keje malam2 kat situ xada ape2 pun... kawan2 dia pun ada gak yang tidur situ... xada ape cerita pun....  pastu barulah ayah aku cakap... kat belakang bilik ayah aku tu ada 1 wayang lama dan 1 rumah memang xleh pakai situ.. sebab diorang tutup xbenarkan student masuk situ.. ayah aku kata wayang dan rumah tu berantu... mungkin yang aku dengar jeritan tu adalah belah rumah tu.. sebab rumah tu memang kosong dan aku dengar pun memang dari rumah tersebut...

jadi perkara biasa benda tu dah jadi kebiasaan bagi aku.... setiap hari aku OT malam untuk siapkan projek...

Rate

1

perak memang misteri
-masa kecik2 lalu perak dlm perjalanan ke kl guna jalan lama, ada satu kubur panjang kat kuala kanagsar, kubur sapa ntah

kubur panjang belah jalan mana tu ye??

dah lupa dah, ni tahun 1993, lalu dari selama ke kuala kangsar, ikut jalan lama, saya perasan benda2 pelik kat tepi2 jalan
-ada benda berdiri mcm pocong di sepanjang jalan, bila saya tanya mak saya, dia ckp tu pompuan nak gi semayang, takkan la pukul 2 pg nak gi semayang, dah la tepi semak, selang 1 km ada pulak tu
-masa berenti kedai makan, saya perasan bnyak muka2 muncul kat cermin keta (saya tido di belakang keta, keta datsun lama wagon, masa tu mak ayah dok kedai makan, saya tido dgn adik) saya takut, pastu keluar keta lari pegi dekat deme

Reply 2# eazzad

hantu dok jenguk2 dok tengok kak buat apa kot. diorang pun curious

Follow Us
ooo.. ni jalan belah atas ni.. bukan jalan dari taiping kan..?? ni jalan yang boleh ke grik-selama-kelantan ni.... ooo tahu tu.. eh.. situ memang ler berantu... atas2 gunung tu... kami dulu kalau nak lalu situ takut tersebut nama gajah... nanti mesti gajah rempoh kereta punya....

pastu kawasan tu pulak kalau orang2 perempuan mengandung janganlah bawa jalan2 ke kawasan2 yang kita sendiri xtahu asal kwasan tu mesti hilang punya anak dalam kandungan....

Reply  eazzad

hantu dok jenguk2 dok tengok kak buat apa kot. diorang pun curious
sekngucing Post at 25-5-2011 08:39

itulah pasal... masalahnya aku siap jeling lagi mata aku ke diorang.. nampak sangat aku nampak diorang...

bukan grik selama kelantan
grik selama taiping kuala kangsar kl, saya on the way ke kl
-jalan dia memang horor, nak elak tol punya pasal bapak saya sanggup guna jalan lama

ni lalu belah bukit berapit ke?? masuk ke lenggong??

saya tak arif la plak pasal perak ni, tp lalu di laluan horor volswagen kuning
-bapak saya lepas lalu satu2 jalan tu dia buka la cerita hantu pasal tempat tu

Salam Ezzad dan semua yg lain

Ezzad, nk tumpang share citer pasal kejadian yg berlaku pd arwah pakcik kita yg penah duduk kat Perak.

Arwah pakcik kita dulu keje Jabatan Pertanian kot, bila ada tanah rancangan yg dibukak, dia selalu pergi supervise kat sana lar.  Keje dia ni telah membawa dia ke merata2 pelusuk Malaysia lar.  And finally, dia decided to settle down kat Perak.  Masa tu dia in charge of projek ladang teh.  Kalo org perak mesti tau dulu ada satu projek ladang teh, kira projek pioneer lar.

Keje macam dia nie telah memberi peluang berkenalan dgn org kampung.  So, masa kat Perak, dia sempat ler berkenalan dgn arkab org kat satu kg nie.  And pulak org kg masa tu nak jual tanah mereka, sebab nk biaya anak mereka belajar overseas.  Harga yg ditawarkan memang berbaloi lar, and masa tu org tak sangka kat kawasan sinun tu akan membangun dan ada access ke highway.  So, pakcik aku pun beli tanah org kg nie dan buat rumah dan ladang dia kat situ.

Masa kitaorg membesar, aku dan cousin2 aku semua ok aje kat rumah tu.  Tak de masalah.  Tapi masalah mula timbul bila kitaorg semua dah mula belajar kat universiti.  Rumah tu selalu kosong, yelah cousin2 aku semua belajar ke luar, yg tinggal anak bongsu yg masih sekolah menengah dan arwah pakcik dan makcik aku.  Masa tu kejadian2 pelik mula berlaku.

Yg aku dpt tau, lama gak mereka keluar dari situ dan tak duduk rumah tu.  Arwah pakcik aku mula sakit.  Dia rasa seolah2 tapak kaki dia dicucuk2 dgn jarum yg byk tiap kali melangkah masuk kawasan rumah dia tu.  So, arwah makcik aku pun bawak lar dia jumpa doktor, tak de apa2 masalah urat bagai.  So, ditakdirkan diaorg tergerak hati nk pg buat umrah, bila balik umrah baru ler ada kurang dan tak sakit lagi.  Sepupu aku yg bongsu tu pg tumpang kat umah kawan dia selama arwah bapak dia sakit.

Rupa2nya pada masa yg sama arwah makcik aku ikhtiar pg jumpa ustaz dan buat solat hajat.  And kesannya, org yg dok mengirim benda2 tu adalah org yg makan gaji jaga ladang pakcik aku tu.  Dia meninggal accident motor, kepala terputus.  Masa famili si mati kemas bilik si mati nie, diaorg terkejut, diaorg jumpa byk barang2 pemujaan yg entah hapa2 kat dlm bilik tu, termasuk lah satu tengkorak manusia yg tak tau dpt dari mana.

Tak lama lepas tu, arwah makcik aku meninggal, heart attack.  Arwah pakcik aku memang ler sedih giler.  So, depa dua beranak aje lar tinggal kat umah besar.  Aku ada ler pergi ziarah mereka masa tu.  And kejadian nie berlaku betul2 kat aku.  Tgh aku golek2 kat bilik anak dia yg kat atas, tiba2 pintu bilik diketuk, kuat gak, 2 kali.  Aku pun siap ckp, masuk ler, pintu tak kunci.  Masa tu mak aku ada dgn aku, tgh relaks2....tunggu punya tunggu, tak de siapa pn yg masuk.  Aku pn segera bukak pintu, tak ada sesiapa.  Semua bilik kat atas tu aku check, memang tak ada org lain selain aku dan mak aku.  Kitaorg pn apa lagi, segera turun ke bawah ler.  Masa kat bawah pun kena kacau, aku tgh duduk2 kat hall, tiba2 langsir kat sliding door tu mula mcm bergerak2, seolah2 ada angin sepoi2 bahasa, then grill sliding door tu pun seolah2 ditolak org, terbuka dan tertutup.  Menggeletar aku....

Tak lama selepas arwah makcik aku meninggal, dlm masa lebih kurang 2 thn, pakcik aku pulak meninggal.  Lepas dia meninggal tu, rumah tu memang tak ada sesiapa duduk.  Anak2 dia dtg sebulan sekali kemas dan tgk2 rumah.  Tapi aku mimpi pasal umah tu.  Dlm kedua2 mimpi aku tu, arwah pakcik aku mcm nk bgtau aku sesuatu.  Mimpi yg pertama, ada kenduri kat rumah dia tu.  Mmg ramai org, then ada arwah pakcik aku...dia mcm senyum aje.  Dia kemudian mula tunjukkan kat aku area bawah tangga dlm rumah dia.  Aku pn segera tgk kt arah yg dia tunjuk...tiba2 ada satu busut anai2 yg besar sgt kat area tu.  Aku pn pelik, takkan busut boleh tiba2 muncul dlm rumah.  Then, pakcik aku mcm nk ckp sesuatu, aku tk faham.  Aku terpandang luar rumah, aku nampak seolah2 ada byg2 hitam yg besar nk try masuk ke dlm rumah.  Suasana kat luar rumah dah mcm ribut, aku panik lalu terjaga.

Mimpi yg kedua pulak, aku berjalan dgn arwah pakcik aku kat kawasan ladang dia.  Dia kemudian tunjukkan kat aku kat perdu satu pokok rambutan.  Pokok tu memang dah ada sejak dia beli tanah tu.  Aku pn mcm biasa, tgk ler arah yg ditunjuk.  Kat perdu pokok tu aku lihat ada mcm kuil/bahan pemujaan hindu kat situ.  (in real life, mmg tak ada benda2 tu).  Gerun aku menengok.  Then aku terjaga.

Aku citer kan kedua2 kejadian nie pada cousin aku.  Dia tanya lar ada lg ke area lain yg ditunjukkan, aku kata tak de.  Rupa2nye, mengikut citer cousin aku, tanah tu dulu org2 kg dok buat semahan, ancak bagai and tempat lepaskan benda2 nie.  Area dia mmg betul2 kat bawah tangga dlm rumah tu.  Diaorg dah cuba beberapa kali nk buang, tak berjaya.  Yg kat perdu pokok rambutan tu, mmg ada, ada lar org yg tak berapa suka dgn keluarga arwah pakcik aku sebab bg diaorg, mcm mana org luar blh beli tanah kat kawasan mereka.

Sekarang, rumah tu dah reput ditelan waktu, dah roboh.  Sayang betul mengenangkan ladang pakcik aku tu, pokok buah semua menjadik, tapi tak de siapa yg nak pg kutip hasilnya.  Terbiar lar tanah dan rumah tu sampai sekarang.

Rate

1

oooo... volswagen kuning? kalau kat lebuhraya jelapang ke kuala kangsar tu kan ada terowong... lepas je kat situ pun ada cerita gak kereta berwarna hitam... siapa potong kereta tu nanti ada kemalangan lepas tu... maksudnya orang tu akan kemalangan... ramai yang jadi macam tu... kat terowong tulah jiran india aku mati kemalangan melibatkan 1 family... masa tu aku pun tertanya2 adakah dia potong kereta hitam tu??

Reply 12# lampu_liplap
seram baca cerita rumah pakcik awak tu
mmg ada kes mcm ni
umah terbiar tak ada waris nak duduk sbb dah ikhtiar mcm2 tp gangguan still tak ilang

perak ni luas, org sikit, bnyak kaw pedalam, bnyak rumah2 besar tak berpenghuni

sila bukak topik yg sama kat BOD perak...buleh kongsi ngan poremer kat sana....

TQ Ezzad.......

selama noor duk perak tak pernah lagi jumpa hantu...tp dgr cerita banyakla

tp...semua negeri/tempat ada kisah2 misteri....

Reply 14# immortallez

Betul tu Im.  Sedih gak lar bila kenangkan balik, byk kenangan zaman budak2 kitaorg kat situ...sekarang, tempat tu harimau pn dah blh main nyorok2.....

perak...hostel uitm d seri manjung dulu pun penuh misteri..di situ lah aku bljr mengenal erti dunia misteri

TQ momod medang coz bg tacang....