CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: eazzad

Negeri Perak penuh misteri

Saya orang mandhailing.. marga nasution......hehe family dok kat chemor...saya ada cerita2 sket  ...
Arissa_Adaj Post at 25-5-2011 13:19

aku pun keturunan mandailing...juga bermarga nasution...tapi aku tak berapa tahu pasal salah silah keturunan aku..perkataan mandailing yg aku tahu cuma 'Horas' je..hohoho..masa aku menuntut kat Uitm perak dulu pernah la jugak ikut member kelas aku yg berketurunan mandailing gak masuk Pekan Papan utk melihat2 dan mengenali masyarakat mandailing...teruja bila tau ada foremer yg bermarga sama dgn aku...boleh cerita serba sikit psl mandailing sebab aku mmg btl2 clueless...
p/s sorry TT ter OOT plak...maaf ye

aku org jawa di perak. tp aku jawa bagan datoh. bagan datoh ni fyi dekat ngan sungai besar ...
annehuda Post at 25-5-2011 12:41

loorrr..mak baby pun asal org jawa bagan datoh, umah nenek baby kt parit haji tahir, arwah atuk baby ketua kampung kt ctu masa dolu2 x ingat tahun bila, atuk baby meninggal pun time mak baby masih anak dara lg..atuk baby meninggal masa bulan ramadhan, dia meninggal dunia masa tengah amik wudu' nk solat maghrib kt surau sblum buka puasa.

arwah pakcik baby yg pernah jd imam kt masjid selekoh, dia mninggal kalau x silap da 4-5 tahun yg lpas kot..pakcik baby lg sorg nih dia ketua pemuda kt parit hj mohammad, kg yg pernah dpt anugerah kg tercantik kwsn bagan datoh

Happynya jumpa sedara mara kat sini.... sebelum ni selalu gak baca pengalaman perawat eazzad.... ...
Arissa_Adaj Post at 25-5-2011 13:41

oooo... kalau ikutkan ape yang aku tahu salahsilah family aku ni... aku ni ada darah tok kadi diraja perak kat kuala kangsar... dan kami ni belah isteri yang kedua... dan bila dah meninggal tu tok kadi tu tinggallah balu2nya yang moyang perempuan aku ni berkahwin pulak dengan pak sedara sultan idris shah... dan moyang tiri tu pulak jadi tok bomoh diraja... kalau nak tabal2 raja tu memang dialah.. dan xsilap aku... masa moyang tu nak tabalkan sultan idris ni... nenek aku pun sama2 naik rakit dengan sultan idris... tapi tok moh tu belah tiri... jadi aku ada sedara yang bernama megat dan wan... tapi aku xada nama tu.. tapi tok moh tu duduk dengan kami masa dulu... dan dikebumikan di bukit chandan... sebab dia adalah bapak sedara pada Sultan Idris... dan kami belah kadi diraja... nak diceritakan belah moyang perempuan aku ni pulak ada cerita pulak dari sumatera... tu yang jadi bertanda tanya... sebab banyak tergantung...

dan nenek aku pulak belah mak aku tu yang naik sama2 dengan sultan idris... masa dulu... nak tabalkan dan temankan ke tanah abang... itu yang aku tahulah...

sebenarnya kisah kami ni banyak tergantung... dan sepupu mak aku ada yang berdarah dari majapahit... memang anak dari majapahit kawin dengan kakak moyang aku xsilap... jadi aku ni memang xberapa paham dengan family aku ni... dan kami ni kalau ikut belah menteri adam malik..

dan mak aku kata.. belah gopeng chemor semua tu kebanyakan adalah sedara mara kami semua... entahlah aku xberapa tahu salasilah keluarga aku...

oooo... kalau ikutkan ape yang aku tahu salahsilah family aku ni... aku ni ada darah tok k ...
eazzad Post at 25-5-2011 14:08

ha a la eazzad....pada saya bukan tergantung...tapi mcm kawin campur...sebab ada yg kawin org majapahit semua kan...eazzad ni keturunan org besar² perak....patut la banyak tau pasal perak

ok aku cerita ape yang aku dengar dari family aku pasal sultan perak kalau nak mentabalkan dia jadi raja perak...

kalau sultan ni nak ditabalkan nak jadi sultan perak.. dia kena naik rakit bersama yang orang boleh naik rakit tu untuk temankan dia ke tanah abang... orang tu pun orang yang boleh menabalkan sultan tu... contoh moyang tiri aku tulah dia yang akan aturkan untuk sultan naik ke rakit... dan ditemankan pulak arwah nenek aku... mak aku cakap.. kalau sultan tu bukan sultan yang sebenar.. sultan tu xleh naik rakit.. air sungai akan bergolak2.. kuat dan akan hempas rakit tu pecah.. dan dia memang xboleh ditabalkan...

jadi dalam perjalanan sultan ni nak ditabalkan di mesti ditemankan orang2 yang boleh bwa dia ke tanah abang melalui sungai perak... apabila sampai ke tanah abang tu... sultan akan pijak kakinya kat tanah tu... tanah tu akan naik jadi daratan... kalau dia betul2 sultan perak.. kalau bukan tanah tu akan tenggelam...

itu yang aku tahu dari family aku..

aku pun keturunan mandailing...juga bermarga nasution...tapi aku tak berapa tahu pasal sala ...
ekjoz_double Post at 25-5-2011 14:03

wah wah.. ramai sedara mara kat sini rupanya.... hehehe...

saya mmg mandailing totok hehehe sbb mak abah dua2 org mandailing.... mak marga ma'tondang

Follow Us
ha a la eazzad....pada saya bukan tergantung...tapi mcm kawin campur...sebab ada yg kawin org  ...
aku_tulip Post at 25-5-2011 14:27

yelah banyak macam tulah... sebab kawin campur tu yang buat aku tergantung tu.. belah mak aku dan belah ayah aku...

belah mak aku ni dia yang mandhailing nasution.. kebanyakan moyang2 aku adalah orang2 besar perak.. dan nenek aku tu bukan calang2 jugak... orang kaya di telok intan...

kalau belah bapak aku pulak.. ape yang aku tahu... opah aku ada darah syed sharifah... pastu atok aku pulak.. dia ada cakap aku ni keturunan panglima tok harimau... tapi.. mak aku tu memang jati mandhailing... xada kawin dengan majapahit.. majapahit tu belah kakak moyang aku.. diorang ada keris tu.. tapi aku ni sebab xada kena mengena dengan darah majapahit so aku xtahulah cerita selanjutnya...

pastu mak aku ni bila dia cerita dia ni dululah... kawan baik dengan puteri kudotti... 1 sekolah 1 kelas... mak aku cakap kalau sultan idris tu kat meja dia.. mak aku dan puteri kudotti tu akan duduk sebelah sultan idris.. dan permaisuri sultan idris tu namanya aku xingat... akan bagi suap mak aku dan puteri kudotti... dan kata mak aku.. kalau nak dekat dengan sultan idris ni bukan boleh sesuka hati je boleh duduk sebelah dia.. tapi mak aku boleh pulak di dukung2... main2.. tidur2 kat sana... itu yang aku jadi muskil tu...

wah wah.. ramai sedara mara kat sini rupanya.... hehehe...

saya mmg mandailing totok hehehe  ...
Arissa_Adaj Post at 25-5-2011 14:29

mandailing totok?hahaha..same goes to me la...nenek belah ayah marga Harahap kawen dgn atuk belah ayah yg bermarga nasution(keturunan Sultan Puasa kalau tak silap)..atuk belah mak pulak marga Batubara..cuma opah belah mak je yg bugis...so bak kata mak, kami adik beradik ada darah mandailing yg kuat..kiri kanan ada...tapi agak memalukan jugaklah sebab mgaku mandailing tapi haram tak tahu salah silah..kihkihkih..klu tau sikit2 itu pun sebab baca artikel abdur razaq lubis...hihi

tapi setahu aku... kalau ikan tapah xleh makan itupun orang2 manhdailing jugak kan?? sebenarnya aku pun kiri kanan ada darah mandhailing... tapi aku sendiri xtahu salah silah orang2 mandhailing ni...

orang2 mandhailing dulu datang bukan bawa sehelai sepinggang tapi bawa peti2 emas... diorang memang orang2 kaya2... itu yang aku tahulah.. tapi kalau ada sesiapa yang berdarah adam malik tu kira aku dengan dia sedara dekatlah tu.. dan nasution ni memang sedaralah.. margax3....

marga ni mcm clan ke?..
mcm chinese xtended family?..

ahh.. macam tulah... dia suku2 mandhailing.. kalau orang tahu asal dia dari mandhailing mana tu.. orang tahu dia tu adalah puak2 mandhailing dan berpangkat...

kalau kat perak.. ni nama2 tempat ni semua berkaitan dengan sejarah... kalau kat kampar nak ke telok intan tu.. kan ada 1 tempat tu nama dia mambang kan?? ape namanya tu?? aku xingat.. tempat tu pun susah orang nak dirikan bangunan kat kawasan tu... tapi sekrang ni xtahulah macam mana...

pastu ada nama chengderong balai.. cangkat jong... kuala gula... kampung gajah.. kubu gajah... gunung semanggol.. bukit merah.. kuala kurau.. bagan serai... selinsing dan lain2..

tapi aku akan cerita belah utara dulu sebab perak utara ni memang banyak misteri...

aku jugak yg x tau salasilah kuarga sendirik......yg rajin bersoreh ni abang aku yg tua,
dia semua kenal sedara mara, kalau tanya aku, setakat pak sedara, mak sedara, sepupu sepapat kenai la, jiran sekampung pun ramai yg aku x berapa kenal, tu pasal kalo dorang add aku kat fb, aku blur sekejap, nak recall balik payah...maklum la....aku ni masa dudk kat kampung, jenis terperap kat rumah jer.......anak dara ayu la katakan......ngeeeee

Reply 92# eazzad

yaaaaaaa...jumpa lagi sorang sedara..wawawa...tapi kalau nak bukak salasilah ni yg problem sikit..nnt aku balik rumah mak aku nak tanya abang aku...dlm adik beradik kami, dia yg paling tahu pasal salasilah ni sebab dia pernah ikut ayah aku pergi meeting kaum kerabat...nak harapkan ayah aku bercerita kat kitorg,memang tak lah...dia soh kitorg mengaku melayu je tak pyh pening2 kepala pikir psl mandailing ni kata dia...dulu masa aku kecik2 slalu gak ayah aku balik tanah sumatera, melawat sedara mara kata mak aku...

ok aku cerita di semanggol.. memandangkan aku dah lama duk kat situ sampai 10 tahun kat sana... banyak kisah2 misteri kat sana tu...

dalam sejarah kita masa belajar dulu... ada sebut nama kuala selinsing.. kat situ ada buat dagangan sungainya memang besar... ketika dulu...  tapi bila ikut peredaran masa dan geografi terkini.. sungainya dah menjadi sempit sebab banyak pokok2 bakau kat situ..

ok nak diceritakan ni.. masa aku sekolah dulu.. ada orang ni ilmunya tinggi.. dia duduk kat selinsing.. dulu dia menuntut ilmu ape tah aku pun xtahu... pastu dia bermimpi ada seorang orang alim datang kat dia... dan suruh dia datang ke kawasan tu... iaitu kuala selinsing... bila dia pergi seorang diri xsilap aku... dia terjumpa peti emas kat situ... lalu.. dia pun bawa peti tu... dan aku dapat tahu.. xada siapa pun boleh jual atau ambil peti tu.. malah barang2 dalam peti tersebut... barnag tu akan hilang dan orang tu akan sakit.. macam tulah.. dan dia pun diamanahkan supaya jaga peti tu.. jadi dia jaga dan letak kat luar rumah dia supaya orang2 kampung dan orang2 luar boleh datang tengok peti tersebut.. tapi aku xpernah pergi ke tempat tu sebab mak aku takut aku curi barang tu... memang kecoh... jiran2 aku pun datang tengok...

mandailing totok?hahaha..same goes to me la...nenek belah ayah marga Harahap kawen dgn atuk ...
ekjoz_double Post at 25-5-2011 14:40

ooo ayah awak ni keturunan Sultan Puasa yer... saya keturunan Raja Abdul Rahman (Adik kepada Raja Bilah)... sekarang ni abang saya waris istana papan (istana Raja Billah - yg derang wat movie penunggu istana tu)

ni salasilah family saya

Uploaded with ImageShack.us

p/s movie penunggu istana ni.. waris2 sumer marah & tak setuju huhuhuhu

Reply  eazzad

yaaaaaaa...jumpa lagi sorang sedara..wawawa...tapi kalau nak bukak salasilah  ...
ekjoz_double Post at 25-5-2011 15:10

oooo.. arwah nenek aku pun selalu balik sana dulu... tapi sekrang ni aku pun terputus macam tu je.. ni nak cari salasilah ni... elok jugak kalau ko tolong cari nama2 salasilah keturunan aku ni... aku ni bukan tahu bebeno... semua dah meninggal..

Kalau ikan tapah tak leh makan plak rasanya bukan orang2 mandailing... ada baca dulu tapi lupa org apa...

Reply 116# Arissa_Adaj

rasanya lah kalau tak silap..abg sy yg no 2 tu rajin lah ambik tahu...siap pernah interview datuk sedara tny itu ini...kalau tak silaplah nama gelaran moyang perempuan kami maharaji/maharoji(something like that la)...ada kaitan dgn sultan puasa...tokoh pembukak lombong2 bijih di ampang dan salah sorang pelopor KL..kiranya kami ni keturunan mandailing yg landing kt KL la...sebab tulah sampai skrg ni ayah dan adik beradik dia asyik cerita pasal tanah2 pusaka area selayang,gombak dan ampang...peninggalan nenek moyang yg penat2 bukak area2 ni dulu lepas berhijrah dr tanah sumatera...

Reply 117# eazzad

insyallah..aku akan cuba..mana yg tahu je la..tapi sebenarnya, ayah aku sdiri pun confuse..selama ni mati2 dia mngaku harahap..alih2 masa dia gi meeting 9-10 thn lepas, baru dia tahu yg dia tu nasution rupanya..ye ye je slalu balik sumatera tp marga sdiri pun confuse..kihkihkihkih...yela, dulu2 org mandailing yg larikan diri ke malaya byk yg sorok identiti...taknak di kesan oleh pihak indonesia dan belanda...tu yg byk timbulkan confusion..lagi2 pada generasi bawah2 mcm aku ni