CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 323264|Reply: 1343

Jiran Takda Muka Malu

Assalammualaikum/salam sejahtera para forumer sekalian.

Hari nie aku nak story satu masalah yg selama nie membelenggu hidup aku adik beradik. Okay, aku anak ke-3 drpd 4org adik beradik. Atas aku kakak n yg sulung abang. Bawah aku adik laki. Mak aku suri rumah sepenuh masa n bapak aku askar pencen.

Lepas bapak aku pencen, dia bukak bengkel kat umah aku. Umah aku corner lot, so utk memudahkan dia cari rezeki n pantau kegiatan anak2, thats why dia xnk bukak bengkel kat tmpat lain. Tp itu bukan masalah sebenar kat sini. Masalah aku adik beradik adalah bila jiran2 tetangga dok melepak 24/7 kat umah.

Mula2 tue mmg kitorg pn xkesah. Yelah, budak2 kan. Tapi bila masa berganti masa, ktorg dh masuk remaja...ktorg perlukan ruang utk diri sendiri dan keluarga. Jiran2 aku suka2 je ajak mak aku masak2, makan2 kat umah ala2 open house. Hari2. Korang bayangkan..... betapa stressnya ktorg. Mak bapak aku nk cakap ape kan..xkan nk halau. Mak bapak aku nie pulak jenis yg jaga sgt hati jiran. Ini jugak salah satu faktor yg membuatkan bnda nie jd makin teruk. Oh ye, utk pngetahuan korg...ada dlm 5 famly bekampung utk mnjayakan 'openhouse' tersebut.

Tp, watak utama dlm cerita nie jiran sebelah umah aku. Kita panggil dia Amri (mmg nama sebenar) dgn bini dia Imah (pun mmg nama sebenar). Dorg nie sebelum pindah sebelah umah aku, dorg duk Bangi. Keja kilang Sony. Disebabkan pinjam along, dorg tepaksa la mnyorok n pindah duk sini. Mula2 tue dorg join2 je 'openhouse' kat umah aku nie. Lama2 mak bapak aku jd rapat pulak dgn dorg. Yelah, mak aku nie jenis lembut hati tau. Pantang betul dia tgok org susah2 nie. Semua nk ditolong. Jap g Imah nangis2 cerita xda duit nk belanja, mak aku bg duit. Kang laki dia si Amri ngadu kat bapak aku xde duit nk g keje, bapak aku tolong. Makan mmg dh xpayah risau la sbb mmg makan kat 'openhouse'. Rumah aku mmg mcm rumah dorg. Dorg betul2 balik umah dorg utk tido je. Heaven giler kan life dorg? Benda nie berlarutan adalah dlm 2taun. Masa nie famly aku mmg teruk. Aku adik beradik masing2 buat hal masing2. Ktorg xbetah duk umah lama2 sbb benci dan mnyampah yg teramat sgt dgn Amri n Imah nie.

Aku masa tue, mintak je duit berapa kat bapak aku. Dia bagi, aku kuar lepak dgn kawan2. Ktorg adik beradik selalu gaduh dgn mak bapak pasal jiran2 nie. Mak bapak biasa la kan. Ape yg dorg cakap semua betul. Last2 kotg malas nk cakap ape, ktorg sound depan2 jela Amri dgn Imah tue. Akak aku la mulut tara kasian. Ada skali tue dia sound "Lpas nie pecahkan la dinding umah nie. Senang sikit Cik Mah dgn Cik Amri nak datang'. Masa tue muka mak aku mmg merah padam. Dia malu+marah kat akak aku. Pastu, mmg dia membebel jela. Keadaan nie berulang3 dan ktorg adik beradik hnya mampu bersabar je.

Bertambah worse, Amri berenti keja kat kilang Sony tue. Yelah, makan ada org sapot kan. Ape dia nk risau xda keja? OMG... Masa nie mmg saat2 paling mnderita dalam hidup aku. Kat umah mmg muka Amri je 24jam. Muka mmg stok mintak pelempang. Tp demi mnjaga hati mak bapak, ktorg diam je. Bapak aku sbenarnya xsuka jugak, sbb dlm pada tue dia ada bercerita pasal Amri nie. Katanya nk ktorg ambik iktibar. Mcm nie ceritanya....satu pagi, dia mintak pinjam/ambik terus duit kat bapak aku sbb dia xda duit sesen pn. Bapak aku yg budiman nie bg la...(mcm biasa) 50rm. Then bapak aku pegi beli sarapan kat satu gerai, terserempak dgn dia. Dgn duit yg bapak aku bg tue, dia melantak sarapan nasi lemak dgn 4-5 jenis lauk. Ayam, smbal kerang, sotong, telur....mmg melantak habislah. Pastu utk anak bini kat umah, korg tau dia beli ape je? Roti majerin plastik kuning yg 60sen tue je. Sial xsial? Bapak jenis ape tah. Dia makan sedap2 kat luar, anak bini mkn roti je. Dh la merokok kuat. Kira bapak aku jugak la yg belanja dia merokok tue. Weh, bapak aku sndiri pn xmerokok sbb fikir duit tue lehih baik bg anak bini makan.

Bersambung.... darah aku tgh naik.

Rate

1

jiran camtu elok kamu bunoh ja......hukum dia dah tahap wajib

kucingTomey Post at 19-6-2011 15:45

Oh, itu baru mukaddimah je. Cerita nie panjang. Sbb terjadi 6-7 taun lepas.

haaa..sambong2

sila pastikan lepas bunuh mjayatr mereka ditanam kemas2 tanpa meninggalkan apa2 tanda yang menimbulkan syak....klu7 boleh dalam hutan belantara lebih baik

aku salahkan mak bapak ko yang lembut hati tak reti2 nak sound.

kalau camtuh sampai mati la dukung bawak hidup.

Follow Us
kucingTomey Post at 19-6-2011 15:45

aku rasa aku bersetuju dengan cadangan ni
dah macam mak bapak diorang pulak dibuat parent ko tuh
memang patut pun akak ko sound cenggitu
tapi nak baut camna kan?
dah kat muka depa tu tampal 10 kati simen, mana nak datangnya malu dah

aku salahkan mak bapak ko yang lembut hati tak reti2 nak sound.

kalau camtuh sampai mati la du ...
cik.panda Post at 19-6-2011 16:01

budi bahasa budaya kita kekdahnya

salam sunan....

cepatler sambung....jgn kasi tergantung camni....

budi bahasa budaya kita kekdahnya
labusayung Post at 19-6-2011 16:03

budi bahasa hanya applies pada orang yang berbudi bahasa saja.

kamu berbudi bahasa kah pada perogol? perompak? penyimbah asid? pengganggu ketenteraman (dalam kes TT)?

budi bahasa hanya applies pada orang yang berbudi bahasa saja.

kamu berbudi bahasa kah p ...
cik.panda Post at 19-6-2011 16:06

haiya cik panda...
jangan malah sama saya loh....

Post Last Edit by LaksamanaSunan at 19-6-2011 16:11
salam sunan....

cepatler sambung....jgn kasi tergantung camni....
ciksurie Post at 19-6-2011 16:04

Jap, mmg tgh taip. Aku kat umah fmly skrg nie. Line xclear. So, amek masa skit. Harap maafkan kekhilafan aku.

spesiss biawak idop tahap gaban ni mmg x paham bahase laa.. prob same ngan mak mtua saya. tp mak mtua saya mulut laser, pon die wat dek jer.. nak tgu gak ar cadangan rakan2 laen, kut2 boley tumpang sekaki..

lepas baca ni rasa cam nk kasi ja tulur jantan ittew

fuh...kalu kt tempat aku dh jd bahan umpatan + dipulaukan jiran tetangga orang macam ni...:@:@ diorang ingat umah TT ni umah kebajikan agaknya..

WEI  h#@ram Jad@h nye jiran..mcm la mak pak ang tu anak die..tak malu ke amri tuh, 1 jantan tapi nak dok saja..bini pun satu hal..dr bela depa baik amek anak angkat dua org lagi bela dr kecik..esok hang tampal je kat pintu lua umah hangpa "NO ENTRY for AMRI and BINI".
kuang ajaq tul, gigil aku nih!!

orang macam nie patut campak lombong je......:@

Post Last Edit by LaksamanaSunan at 19-6-2011 16:23

Amri nie orangnya jenis belagak tau. Keje bajet nk manager je. Dressup xnak kalah. Nk smart je. Badan besar, gemuk. Sihat walafiat. Bini dia pun sama. Anak2 4org. Semua kecik2. Yg sulung masa tue darjah 1, yg bawah2 aku xpasti. Anak dia yg sulung nie pn ada jugak masalah dgn aku. Disebabkan dorg duk menetap kat umah aku, anak dia nie main2 la anak kucing aku. Bodoh punya pasal, dia pegi sembur anak kucing aku dalam sangkar dgn pembersih cermin? Watdeheck? 2ekor. Aku SPM last paper time tue. Lepas je paper, aku terus balik n bawak kucing2 tue g klinik. Sekor mati sbb dehydration sekor lg sempat diselamatkan. Tp cacat, lumpuh kaki belakang sbb dh terencat. Itu pn berhempas pulas aku jaga siang malam nak bagi dia sembuh. Ya Allah.... aku rasa mcm nk mngamuk!! Serius! Aku tau dia budak. Tp dia ada mak bapak kan? Sumpah, bertmbah aku benci dorg satu famly.

Imah pulak orangnya pemalas. Kenapa aku ckp mcmtue? Sbb pagi2, bgun je tido anak2 dorg yg 4org tue terus dtg umah aku. Dgn xmandi bagai... Mak aku tnya la, umi tgh buat ape. Anak2 dia jawab dgn innocent, 'Umi tido' sambil makan biskut cecah air milo kat umah aku. Booooloh pnya olang! Mak aku pn cerita, umah dorg bersepah2 mcm xde org duduk. Mak aku nmpak sbb dia ada sesekali masuk nk hntar barang. Tp yg peliknya, kat umah aku sikit punya rajin. Siap tolong kemas dapur n paling best.....siap cuci toilet. Huhuhuhu... Soooo sweet.... Dia punya bodek, aku bg tabik springg!

Selepas lebih kurang setengah taun Amri mngangkang kat umah aku, dia dapat keja jd Manager 7Eleven katanya.... Dia mmg layak jd manager je. Punya la belagak. Masa dia keja tue bapak aku ada la nasihat dia. Dapat gaji nnt beli barang2 dapur dulu. Beras, gula, tepung,... mana yg penting2 la. Dia pun masa tue mmg angguk2 jela. tapi, bila dapat gaji... Amri bantainya g makan luar hari2. Yelah, dah bini malas kekdahnyer. Gaji xbesar kan. Makan luar 4-5 hari, habis la gaji. Lpas tue benda back 2 normal. Mintak duit kat bapak aku.

Ada la dlm setaun mcm tue, last2 dia benti keja 7E. Konon2nya OT xbayar n meeting smpai 3-4pagi. Time nie bapak aku dah benggang dah. Tp dia xcakap dgn Amri. Dia mbebel kat ktorg. Ktorg pn tadah jela. KAng cakap lebih2 jd gaduh pulak. Redho.

Bersambung....

Rate

1

aku cadangkan TT buboh racun jah dalam makanan bg depa makan, pasni kompom x mai dah lepak umah TT

meh ler aku nak kongsi citer gaks....

aku sakit ati dgn jiran aku yg suka pinjam barang...tak kiralah aper2 pung...pam beskal, tangga, spanner ker...motor ker (kalu pinjam motor..selagi minyak tak kering, selagi tuelah tak pulangkan)...eee geram...pastu kalu pinjam...tak reti-reti nak pulang blk...

ader satu hari tue.....
ayah aku baru belikan motor baru utk adik aku...boleh pakcik tue datang nak pinjam. Mak ayah aku cakap2 kat blkg jealah..sbb nak jaga hati jiran....tapi disbbkan mulut aku laser...aku sound pakcik tue direct jea... Rumah dier ader motor 2-3 bijik, van 3 tan sebijik...keter 2 bijik, yg satu tue - merz lagi...walaupun tak berapa nak baru kan....gunaler yg kat ghumah dier...kenapa mesti nak pinjam yg family aku punya.....eeeee...geram betoi aku........

anak beranak dier smua mcm tue...tensen betoi.......:@:@