CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: chintacanduri

Solat tarawih di rumah

Tp mmg slalu diganggu jin bila tidur...ada kaitan ke?

ape yg boleh?
sy nak wat 8 rakaat...jd kena baca tak bacaan2 antara setiap 2 rakaat tu?

...
chintacanduri Post at 3-8-2011 11:19

Tiada rujukan yang menyatakan Nabi s.a.w. buat tarwih hanya 2 rakaat.  Paling kurang 8.

Dan juga, harap-harap tukar la avatar tu.  Tak yah la tayang gambar perempuan tak tutup aurat.  Kat froum ni pun CARI dah tempel iklan perempuan tak tutup aurat.  Jadi minta minta jugakla jangan ada agi yang tolong tambah gambar.  Kalau CARI tu memang la susah sikit nak sound sebab Mr Liew tu bukan Islam.

Terima kasih atas maklumat nie. Dah 2 tahun saya berterawih dirumah. Ada hal2 yang tak boleh dielakkan. Cuma nasehat saya pada yang semayang dirumah. Bacaan tue elok2 laaa. Tak payah laaa baca mcm keratapi..laju jer.... Rasa penat. Rehat dulu.
-- Ada dgr takirah masa semayang Jumaat haritue. Terdapat byk surau-surau yg buat solat terawih tapi pak Imam baca sgt laju. Tajwid pun tunggang langgang. That's why ustaz tue kata. Kita wat lapan....baca slow and steady..pastue wat tazkirah pun dah cukup. Blik rumah rasa nak wat 20...silakan sambung. Masalah dgn orang kita ialah tgk pada Quantity not Quality. Fikirkan ek ....

Tiada rujukan yang menyatakan Nabi s.a.w. buat tarwih hanya 2 rakaat.  Paling kurang 8.

Dan j ...
ibnur Post at 3-8-2011 19:03

Sy pun xtau pasal tarawih 2 rakaat tu... thanks ya..

Ok, jap sy tukar ye...thanks bg teguran

Terima kasih atas maklumat nie. Dah 2 tahun saya berterawih dirumah. Ada hal2 yang tak boleh dielakk ...
mertzxx Post at 4-8-2011 10:29

Bagus la dah ada pengalaman bertarawih sendiri....
Sy kena byk perbaiki bacaan sy...
thanks..

bagus jgk info ni.,,, sy nak tanya lagi.. sy pernah dgr/baca lupa la sumber.. tarwih ni boleh langkau eh.. mcm buat 4 rakaat dulu lepas isyak.. leh sambung lagi masa nak buat tahajud.. betul ke?

Follow Us
Btol tu. Aritu dgr ceramah, ustaz tu cakap, maksud solat  tarawikh ni pon sebenarnya solat istirehat. Dan sememangnya Nabi s.a.w lebih mementingkan kualiti berbanding kuantiti.

Diriwayatkan dari Abu `Abdullah Hudzaifah bin Al-Yaman radhiAllahu `anhuma (beliau dikenali sebagai pemegang rahsia Rasulullah sallAllahu `alaihi wasallam), beliau berkata:

"Suatu malam aku solat bersama Nabi sallAllahu `alaihi wasallam.  Sesudah membaca Al-Fatihah, Baginda membaca surah Al-Baqarah, di dalam hati saya berkata, “Mungkin Baginda akan rukuk setelah membaca seratus ayat".  Tetapi sesudah seratus ayat, Baginda tetap membacanya.  Dalam hati saya berkata lagi, "Mungkin Baginda akan membaca satu surah Al-Baqarah dalam satu rakaat".  Tetapi setelah selesai membaca satu surah, beliau membaca lagi surah An-Nisa’ sampai selesai.  Setelah itu beliau mulai lagi membaca surah Ali Imran sampai selesai.  Baginda membacanya secara tartil.  Jika bertemu dengan ayat yang mengandungi perintah memohon, maka Baginda memohon.  Dan jika Baginda bertemu dengan ayat yang menyuruh untuk berlindung diri, maka Baginda berlindung diri, iaitu dengan membaca ta`awudz.  Sesudah itu, Baginda rukuk dan membaca, “Subhana Rabbiyal `Azim” (Maha Suci Tuhanku yang Maha Agung).  Lamanya hampir sama dengan berdiri.  Kemudian Baginda bangkit dari rukuk seraya mengucapkan, "Sami`Allahu liman hamidah, Rabbana lakal hamdu" (ALLAH mendengar orang yang memujiNYA.  Wahai Tuhan kami, hanya bagiMU lah segala pujian), dan berdiri lama, hampir sama lamanya dengan rukuk.  Kemudian beliau sujud dan membaca, "Subhana Rabbiyal A`la" (Maha Suci Tuhan Yang Maha Tinggi), lamanya hampir sama dengan berdiri."
(HR Muslim)

oh...kenapa avvy sy belum bertukar....hmmm...:cry:

Reply 28# chintacanduri

tekan refresh atau butang (f5)

Reply  chintacanduri

tekan refresh atau butang (f5)
aLieNzDaToR Post at 4-8-2011 12:12

ok dah berjaya...tq~

Btol tu. Aritu dgr ceramah, ustaz tu cakap, maksud solat  tarawikh ni pon sebenarnya solat istirehat ...
aLieNzDaToR Post at 4-8-2011 11:56

mmg amalan kita tak terbanding dgn amalan Rasulullah s.a.w..

mcm sy tak hafal surah2 yg panjang...jd baca surah biasa saje pun ok?

Reply 31# chintacanduri

Surah2 biasa pon ok. Ikut kemampuan kita sebenarnya. Solat tetap sah walaupon hanya dengan membaca surah Al-fatihah dan meninggalkan bacaan surah selepas Al-Fatihah. Contohnya ketika solat tetapi anak tiba2 nangis dan perlu habiskan solat cepat dan sebagainya.

kalau tak hafal surah boleh letak mushaf tu depan mata masa solat... tak salah pun.

Reply  chintacanduri

Surah2 biasa pon ok. Ikut kemampuan kita sebenarnya. Solat tetap sah  ...
aLieNzDaToR Post at 4-8-2011 14:11

ok...thanks

kalau tak hafal surah boleh letak mushaf tu depan mata masa solat... tak salah pun.
kupia Post at 4-8-2011 14:13

ouh camtu...sesekali kerling...
thanks..

kupia Post at 4-8-2011 14:13

Salam...

Setahu saya itu cara yang TAK SUNNAH. Kalau ikut istilah (amalan) perbuatan dalam Ibadah (Solat), boleh dikategorikan sebagai BIDA'AH. Namun ia semakin popular dipraktikkan.

Saya tidak pasti berkaitan hukum dan saya tidak mahu mengeluarkan hukum atas kapasiti ilmu saya dengan mengatakan Bida'ah. Namun saya pasti ia bukannya Sunnah. Sebaik-baiknya ketika solat pandangan mata direndahkan ke tempat sujud. Sebaik-baiknya baca surah yang dihafal, biarpun pendek.

WAllahu a'lam

Salam...

Setahu saya itu cara yang TAK SUNNAH. Kalau ikut istilah (amalan) perbuatan dalam Ib ...
mnm77 Post at 4-8-2011 16:34

Sy pun kurang pasti.....

kena tanya dgn yg lebih arif bab ni....
anyway thanks 4 sharing~

good info! thanks!

Sy pun kurang pasti.....

kena tanya dgn yg lebih arif bab ni....
anyway thanks 4 shari ...
chintacanduri Post at 4-8-2011 16:49

Miker kena tanyer Sirrikafi.
Dier adalah oghang yg berilmu dan bijak pandai.

Harap maklum

Reply  chintacanduri

Surah2 biasa pon ok. Ikut kemampuan kita sebenarnya. Solat tetap sah  ...
aLieNzDaToR Post at 4-8-2011 14:11

tuan alien.. kalau mmg sajer2 tak baca surah lepas al-fatihah takpe jgk kan... yelah malas nak smbahyang lama2/nak cepat habis... saya nak baca tentang solat tahajud tapi kang org lahar me sbb ni thread solat tarawih...