CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: chintacanduri

Solat tarawih di rumah

Reply 40# want2bhappy

Solat tetap sah. Kalau nak cepat, boleh je baca surah al-fatihah saja pon solat tetap sah. Bukan setakat solat sunat, solat wajib tu pon masih tetap sah. Berkenaan dengan solat sunat tu, solat sunat dgn hanya membaca al-fatihah lebih baik dari tak buat langsung.

Reply  want2bhappy

Solat tetap sah. Kalau nak cepat, boleh je baca surah al-fatihah saja p ...
aLieNzDaToR Post at 5-8-2011 08:26

dulu2 ambo sallu buat lagu tu... kekek skrg ni ambo tok buat dah... nak tya pasal tahajud tapi nanti ambo tya ke pm ajer deh...

Tetang bidaah ni, terdapat khilaf pendapat tetang ni. Ada yg menolak terus tentang bidaah ni dan ada pendapat yang menerima bidaah kebaikan. Pendapat yang menerima bidaah kebaikan ni adalah bersandarkan Sahabat2 pon turut ada yang membuat bidaah kebaikkan ni. Ni berdasarkan apa yang saya dengar ceramah la. Kalau salah, sila betulkan saya sebab saya masih kurang arif dalam bidang agama ni. Antaranya adalah:

1. Membukukan Al-Quran
Sesetengah juga berpendapat yg membukukan Al-Quran tidak termasuk dalam bidaah hasanah kerana melihatnya sebagai darurah utk menjaga kesucian Al-Quran.

2. Solat Tarawikh sebulan di masjid
Rasulullah s.a.w pada awalnya solat tarawikh di masjid dan kemudiannya di rumah. Hal ini ditakuti turunnya perintah wajib ke atas umatnya untuk solat tarawikh ini. Setelah Nabi wafat, para sahabat mula mengerjakan solat ini di masjid. Sahabat berpendapat bahawa perintah wajib ini tidak mungkin akan dikenakan kerana wahyu sudah terputus setelah kewafatan nabi s.a.w.

Mungkin juga terdapat ulama'2 lain mempunyai berlainan pendapat.

Wallahu'alam.

Reply 42# want2bhappy

erk.. saya ni takde la tere sangat dalam bidang ni. Tapi kalo saya tau, saya cuba jawab

Reply  want2bhappy

erk.. saya ni takde la tere sangat dalam bidang ni. Tapi kalo saya tau,  ...
aLieNzDaToR Post at 5-8-2011 08:52

eheheheh... ..

Miker kena tanyer Sirrikafi.
Dier adalah oghang yg berilmu dan bijak pandai.

Harap maklum
niceghost2005 Post at 5-8-2011 07:23

siapa Sirrikafi?

Follow Us
Reply  want2bhappy

Solat tetap sah. Kalau nak cepat, boleh je baca surah al-fatihah saja p ...
aLieNzDaToR Post at 5-8-2011 08:26

Lebih baik buat dr tak buat langsung...yup betul2..

tuan alien.. kalau mmg sajer2 tak baca surah lepas al-fatihah takpe jgk kan... yelah malas nak s ...
want2bhappy Post at 5-8-2011 08:23

tp kenapa awk nak cepat2 abiskan solat?
sy rasa lg seronok sembahyang baca perlahan2...tak terkejar2...

Reply  want2bhappy

erk.. saya ni takde la tere sangat dalam bidang ni. Tapi kalo saya tau,  ...
aLieNzDaToR Post at 5-8-2011 08:52

apa salahnya berkongsi ilmu kan.... thanks ya

tp kenapa awk nak cepat2 abiskan solat?
sy rasa lg seronok sembahyang baca perlahan2...tak te ...
chintacanduri Post at 5-8-2011 10:12

la kan saya tulis dulu.. skrg mmg saya solat slow2 jer...  cuma saya mmg confius tgk teman sepejabat saya.... saya baru rakaat kedua depa dah bagi salam dah... walhal saya start dulu dari dia org.. apa la agaknya yg dia org baca eh.. cepat gila...

dpd pembacaan saya... baca surah dlm sembahyang dgn menengok mushaf... dibolehkan tak salah... malah adalah lebih baik lagi baca surah dgn menengok mushaf dpd menghafal... pasal, dgn tengok mushaf, kita dapat pahala baca & pahala tengok mushaf... kalau hafal, dapat pahala baca saja... begitulah!

Post Last Edit by chintacanduri at 5-8-2011 10:42
la kan saya tulis dulu.. skrg mmg saya solat slow2 jer...  cuma saya mmg confius tgk teman sepej ...
want2bhappy Post at 5-8-2011 10:17

oh sorry tak sempat baca post lain awk td....hehe

yup mmg ada yg jenis solat sgt laju...
ada tu mcm takde tuma'ninah ..
sah ke ye?

dpd pembacaan saya... baca surah dlm sembahyang dgn menengok mushaf... dibolehkan tak salah... malah ...
tokwan_jantan Post at 5-8-2011 10:28

betul ke ni ek..
ada sape2 leh pastikan hal ini?
silakan....

p/s: sy tak tau nak komen sbb mmg tak tahu hal2 ni...byk kena blaja...

oh sorry tak sempat baca post lain awk td....hehe

yup mmg ada yg jenis solat sgt laju...
...
chintacanduri Post at 5-8-2011 10:30

ada tu saya tgk.... sembahyang cam terjun.. cam menjatuhkan diri... tu yg dulu pun konon singkatkan bacaan and sama laju jgk.. tapi curious jgk.. sbb depa still lagi laju... huhuhu masa ruku ngan sujud tu boleh baca sekali ke?

Post Last Edit by mnm77 at 5-8-2011 10:54
dpd pembacaan saya... baca surah dlm sembahyang dgn menengok mushaf... dibolehkan tak salah... malah adalah lebih baik lagi baca surah dgn menengok mushaf dpd menghafal... pasal, dgn tengok mushaf, kita dapat pahala baca & pahala tengok mushaf... kalau hafal, dapat pahala baca saja... begitulah!
tokwan_jantan Post at 5-8-2011 10:28

Salam...

Dari pembacaan saya, memang ada pendapat yang menyatakan membaca dengan melihat mushaf itu lebih utama. Ada juga pendapat yang menyatakan membaca dari hafazan itu lebih utama kerana cara itu cara Nabi. Apa pun, dua-dua cara tu dapat pahala masing-masing ketika dibaca di LUAR SOLAT

Cuma baca dengan melihat mushaf semasa SOLAT, yang ni kaedah baru, setahu saya tidak diamalkan oleh Nabi dan para salafussoleh. Namun atas tujuannya yang baik, iaitu mengurangkan kesilapan, maka tiada Ulama yang kata bida'ah. Sekiranya digunakan untuk kesan kesilapan, saya kira dibolehkan. Kalau tak hafaz, maka saya rasa baca dari mushaf di luar solat lebih utama dari membacanya dalam solat.

Saya khuatir jika perkara pembacaan Al-Quran dari mushaf sewaktu solat dianjurkan atau dikatakan lebih utama, maka akan timbul satu kefahaman lain seperti kurang keinginan untuk menghafal Al-Quran, sedangkan:

Dan sesungguhnya telah Kami mudahkan Al Quran untuk peringatan, maka adakah orang yang mengambil pelajaran?(Al-Qamar, 40)

Dari Ali ibn Abi Talib RA berkata, Rasulullah SAW bersabda: Sesiapa membaca Al-Quran lalu menghafalkannya dan menghalalkan apa-apa yang halal dalamyna dan mengharamkan apa-apa yang haram dalamnya akan dimasukkan ke dalam Syurga oleh Allah, dan Allah akan menerima syafa’atnya yang diberi kepada sepuluh orang daripada ahli rumahnya yang kesemua mereka telah wajib memasuki neraka
(Tirmizi, Ahmad)

WAllahu a'lam

Salam...

Dari pembacaan saya, memang ada pendapat yang menyatakan membaca dengan melihat mush ...
mnm77 Post at 5-8-2011 10:53

Byk pendapat....berbeza2...

tp apa yg sy leh ambil...cubalah hafal surah...then baca semasa solat...
thanks~

oo patut la dulu kawan saya pernah berkata.. saya dalam satu keluarga tu adik dia ke anak dia ke tahfiz, boleh menjamin 10 ahli keluarga masuk syurga.... betul la rupanya...

oo patut la dulu kawan saya pernah berkata.. saya dalam satu keluarga tu adik dia ke anak dia ke tah ...
want2bhappy Post at 5-8-2011 11:05

iya..sy pun baca baru2 ni pasal ni....

mmg bagus bila hafaz Al-Quran....

Thinking to send my son to be a tahfiz... huhuhu dulu masa pregnant kan dia... masa tu tak tau lagi jantina dia... mimpi ada org alim duk dukung dia... and dlm tu nampak baby saya tu lelaki... so sy ni rasa oh dapat baby girl kut sbb org kata sallu kalau mimpi gini-gini.. benda tu terjadi sebaliknya... sekali keluar mmg lelaki... hmm...

semuanyer menjawab persoalan kamu kan wahai twin ku????
chintachanduri Post at 3-8-2011 11:47

Twin ek?.....
Kembar seiras ke atau kembar siam?....
Tak silap rasanya seorang ada huruf "e"...yang sorang lagi tak de.....