CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 6156|Reply: 18

Novel/ majalah keluaran DBP

Salam,
saya baru kat group ni. dah check kat index, kenapa yer tak de terselit nama Dewan Bahasa dan Pustaka (DBP).
DBP pun ada keluar novel dan majalah jugak.

bukan apa, DBP juga salah satu badan penerbitan (dibawah kerajaan malaysia). cuma pelik kenapa buku2 keluaran DBP kurang sambutan. saya akui promosinya mmg kurang, malah tak ada langsung, sampai org luar tak sedar yg DBP juga banyak terbitkan novel2 kanak2/ remaja dan dewasa.

cuma nak tanya ada tak sesapa kat sini yg suka baca buku terbitan DBP, atau lebih senang peminat tegar buku DBP. (buku teks tak termasuk yer ).

*sori kalo thread ni dah ada, saya dah check kat index, tak nampak tulis DBP. kalo dah ada blh la merge yer. tq.

Marketing unit DBP kena buat market survey untuk tahu gelagat dan citarasa pembaca. Berikan hasil kajian pada penulis untuk mereka mencari idea menulis karya yang dapat memenuhi dua matlamat; penuhi citarasa pembaca + mendidik pembaca (secara tidak langsung).

Korban Kasih..antara novel yang bagus terbitan DBP.

utk pengetahuan, DBP amat terikat dgn garis panduan yg dah ditetapkan, gaya Dewan, layout buku. mmg kalo kita tengok buku2 DBP yg ada kat pasaran, org kata, tengok cover pun org tak minat. saya pernah gak survey buku DBP kat kedai2 kebanyakan. jarang sgt yg ada malah tak ada langsung. sedih. seolah2 DBP terbit buku hanya syok sendiri. tp apa kuasa kita. betul kata azza tu. dan DBP kena tengok bagaimana cara penerbit luar dlm mewar-warkan hasil terbitannya.
sori, teremosi pulak.

thread ni cuma nak bincang sapa2 yg suka buku terbitan DBP. boleh la kongsi kat sini yer.

bahagian pemasaran buku dbp adalah di bawah tanggungjawab dawama..dan dawama sekarang pun dah melingkup..dulu selalu gak beli kat dawama.com..

time sekolah menengah dulu banyak jugak novel2 DBP yang best2 kat pusat sumber. ada yang aku pinjam 2-3 buku tu. carik kat kedai memang tak jumpa la. cover memang xglamer, tapi isi kalah novel alaf 21. disebabkan cover dia yang tak menarik, jadi tajuk dia aku tak ingat......hehe

Post Last Edit by capetijo at 17-11-2011 19:11

serius sokong!!! mmg susah nk jupe. baca time sekolah dlu library punya. rasa tajuk korban kasih la. yg psl kmbar tu kn???
suke gak watak adik pompuan yg jga kmbing ke lembu ne ngorat ngn anak tok ketua
cuma masa tu mmg xphm naper mak seniri bley benci anak???

kalu jupe mmg ku beli tp mana nk cari....??

Follow Us
masa sekolah dulu ambil sastera kena kaji buku EMPANGAN karya ZAKARIA ALI. walau da 15 thn belalu, sampai sekarang masih ingat jln ceritanya, makin lama makin saya faham apa maksud tersirat novel dia.
novel2 DBP ni kebanyakan temanya agak berat. tp tak semua la. cuma disebabkan persembahan kulit novel tu sendiri buat org tak berminat nak beli, kan. sebenarnya tema yg diketengahkan bagus dan menepati isu semasa. cuma kurang promosi.

sesapa yg berminat nak tau buku2 dewan blh pegi web ni, http://www.dbp.gov.my/lamandbp/m ... cleID=2326&IID=

harap2 membantu.

Isu ini sebenarnya isu lapuk dan berulang.
Bukan di forum ini sahaja ditimbulkan malah telah pernah dibawa ke konvensyen peringkat nasional.

Satu kesimpulan adalah, DBP adalah penerbit karya serius bukan pop dan berstatus perdana. DBP memang boleh mengeluarkan buku, tapi tidak pandai menjual buku. KP sudah ramai bergilir ganti, tapi sayangnya kualiti pemasaran tetap begitu juga.

Saya memang rapat dengan DBP. Selalu beli buku di kedai Koperasi DBP di Menara Buku. Sayang sekali bila melihat banyak buku yang bagus hanya terpengap di stor simpanan dan akhirnya terjual sebagai kertas timbang ~ seperti yang berlaku di DBP Kuching awal tahun ini.

Walauapapun, novel-novel terbitan DBP adalah yang terbaik untuk simpanan dan rujukan di masa depan. Itu kualiti yang tidak perlu diragukan!

Isu ini sebenarnya isu lapuk dan berulang.
Bukan di forum ini sahaja ditimbulkan malah telah pernah ...
attokz Post at 11-11-2011 03:10

ler jd ketas timbang??? ruginyaaaaa... sapa yg boleh pjuangkan isu ni??? rugi2... susah ker nak buat link ngn kdai buku? ada pekeliling yg mnyekatkah??? mph popuLar klu ltk situ buku2 kompem ramai yg bli

saya pun ada dengar jugak pasal ni.
skang ni tengah panas isu dawama nak saman dbp.
apa yg saya lihat, kesan kes ni banyak manuskrip terbengkalai tak dapat diterbitkan dan buku dbp banyak tersimpan dlm stor sahaja. dan yg ketara penulis dah hilang kepercayaan lagi kat dbp utk terbitkan buku mereka. banyak karya dbp dari penulis2 yg ternama.
harap2 kes dawama dbp ni cepat2 selesai.
apa2 pun tak dinafikan karya dbp mmg yg terpilih dan terbaik.

Reply 9# capetijo

Ye. Saya sempat menyelamatkan satu tajuk buku - sebanyak 245pcs. Harga yang diberikan adalah sebanyak 95% diskaun.
Kes di Dawama Hulu Klang, ada rakan-rakan penulis yang menyelamatkan buku masing-masing. Salah seorang daripada mereka menyewa lori dengan memborong buku-buku yang berharga untuk simpanan masa depan sebelum pintu Dawama dimangga oleh pihak bank.

Reply 10# zapid

Separuh daripada koleksi buku-buku saya adalah terbitan DBP terutama sekali untuk buku-buku puisi dan hikayat.
Sangat berharga kerana hampir kesemua naskhah awal barisan Sasterawan Negara diterbitkan oleh DBP.

Post Last Edit by capetijo at 17-11-2011 19:09
Reply  capetijo

Ye. Saya sempat menyelamatkan satu tajuk buku - sebanyak 245pcs. Harga yang dibe ...
attokz Post at 17-11-2011 17:33

aah masa stadi dlu2 roommate kt U buat part time jaga pameran buku dbp. amek ksmptn ler bli gna nama kwn tu mmg diskaun gila babas sampai 90%. masa tu bajet ciput dpt ler bli buku teks bahasa melayu.
buku ap yg awak sgup bli smp 245 pc tu???? wonder la pulak

Reply 11# attokz

yer, saya pun tau pasal ni, rugi sgt tak dpt pegi. minat ngan set Tafsir Mubin. mesti attokz ada dapatkannya kan. best tu.
kalo koperasi DBP jual mmg tak akan sampai la harga semurah itu.

Post Last Edit by zapid at 18-11-2011 09:00

Reply 13# capetijo

jgn terkejut capetijo, buku2 DBP banyak yg bersiri dan berjilid. mungkin attokz banyak beli buku keagamaan kan.
kalo capetijo nak tau, kat sini saya senarai kan sedikit buku bersiri terbitan dewan.
Sejarah Tamadun Islam Ibn Kathir jilid 1 sehingga jilid 14,
Siri Kegemilangan Anbiya': Kisah Nabi Yusof ada sehingga 20 siri,
Siri Kegemilangan Anbiya': Kisah Nabi Ibrahim ada 20 siri jugak,
Siri Kisah Kegemilangan Anbiya': Kisah Nabi Isa sehingga 29 siri,
dan juga nabi2 lain. bayangkan kalo kesemua siri nabi tu attokz beli.
dan utk pengetahuan capetijo kesemua siri2 tu berkulit keras.

jadi tak pelik la attokz beli sampai 245 pcs tu. banyaknya duit attokz kan.

Reply  capetijo

jgn terkejut capetijo, buku2 DBP banyak yg bersiri dan berjilid. mungkin attokz  ...
zapid Post at 18-11-2011 08:58

tu la psl gila byk duet atok ni. tok, xmo sedekah sket kt cu ka???

Reply 16# capetijo

atok tgh bizi mentelaah tu.

ko, penah baca novel terbitan DBP tak?

Reply  capetijo

atok tgh bizi mentelaah tu.

ko, penah baca novel terbitan DBP tak?
zapid Post at 18-11-2011 14:48

xsure ler... sblm ni pakai baca jah. buku org.. bln lepas bru mcebur diri beli sendiri. yg pasti betul penah baca korban kasih. best gila. tu ingt kalu jupe mmg nk beli.

dawama dah takde, skang ni cari buku dbp kat mudah.my..selain online, kat mana aku leh dptkan jualan murah2 buku dbp ni?