CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: beatgirlX

Kenyataan dari Ifa Raziah di Twitter mengatakan Subway Tidak Halal & Peminat

Rangkain restoran punya besor tapi boleh menipu sijil halal.
Kenapa nak tipu? Baik takyah letak dari menipu yg ko dapat sijil halal.
Aku bajet pasal depa tau, kalau mintak mesti tak lepas pasal ada benda hareeeeem yang depa letak. Tu pasal tak mintak. Kesian yg kena tipu. Tapi takperla, kena tipupun merelakan jadi dapat melantak sedap.

Salam semua...

Nak tanya sikit, korang pergi beli kuih muih kat tepi jalan atau nasi lemak kat Pasar malam tu ada tanda sijil halal JAKIM ke?

Kalau x ada sijil, apa korang mkn n sumbat kat anak bini korang tu haram la gamaknya??

Ini la akibatnya bila x tahu erti definisi halal haram.  

Si artis hazabedah sekor Ifa Raziah lak fefeling setazah, padahal setiap kali dia keluar tak tutup aurat dan setiap mata bukan mahram yg memandang auratnya, berterusan dosa dilakukan. Ko mkn benda haram selagi ko mkn je la berdosa, dah berhenti mkn x berdosala.

Ni yg mcm  Ustaz Azhar Idrus cakap "Boddo nak kecek guane mung ni!"

Reply 22# valetta1811

ot jap..

mmg ntah pape pong die masuk MLM tu..siap smpai final plak tu..tu semue politik je..sbb die geng dgn singapore..da tu bile kalah dpt no 4, nmpk jelas muke xpuas ati..ellowwww ko masuk smpai final tu atas belas kasihan je..xyhla demand nk dpt juare..

Adoi,tak paham aku,,bia laa jakim nak wat keje yg diamanahkan kat dorang..tggjawab dorang berat nk bg pengesahan status halal haram..klu terhalalkan yg haram,dorang yg kena pikul kt akhirat nnti.sape yg rase yakin,p la makan..sape was2 tak payah mkn..tu je..pe susah..

huhu subway haram? biar betul ipah ni:@ kegemaran me tu seminggu sekali tak makan tak sah..

Aku slalu makan kat gerai2 tepi jalan tuh tapi takde sijil jakim nih. Abeslaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Follow Us
rasanya subway kat China yang tak halal... ha ha

Kena bela lembu dengan ayam seniri pasnih, byk kedai orang Melayu xde sijil halal jakim. Ifa Raziah kata takde sijil halal jadi haram

lawak aku nengok minah kertu ni ckp pasal halal haram...ko free hair,sexy tue halal laa sgt...niat ko jd artis xmenghalalkan cara ler...

ni aku setakat nak berkongsilah.sebelum2 ni mmg aku dgr dr kawan2 yg meniaga,susah nak dapat sijil halal jakim,lecehlah,itu ini.tp lepas aku tengok tanyalah ustaz,3 siri pasal isu halal dan haram,ustaz tu dr jakim.baru aku paham knp mmg ketat.kalo kita makan sendiri boleh lah kita xpasti,pastu alah xpayah was2..makan je.tp mslhnya untuk menjual pada org ramai. bukan nak bersyarah,tp baik tgk le,atau cari2 sumber nak tgk balik rancangan tanyalah ustaz tu.banyak benda yg kita xpaham,kita akan paham .

mcm kwn aku,nak bukan bakery,nak mohon sijil halal,mmg dia bebel sana sini,kenapa xlulus,susah lah itu ini.coz ada bahan2 yg dia gunakan xmenepati piawaian halal.dia nak meniaga,nak bg org makan,xboleh lah dia nak tutup sebelah mata,cekalkan hati anggap produk tu halal.sedangkan jakim ckp xhalal,pastu dlm hati tetap ckp aku xwas2 xkisah.last2 tgk tanyalah ustaz,dia sendiri malu sgn sikap sendiri.

-sekadar berkongsi-
fire_place Post at 21-1-2012 07:43

info yang menarik dan jelas.saya juga pasti jakim bukan suka2 nak susahkan orang tentang sijil halal.

Siapa la yang takdak akai pi ikut cakap stazah Ifa tu. Bodoh sangat ka takleh nak pikir.

dah terbukti belum disahkan halal oleh jakim...eloklah kita menjauhinya

banyak makanan halal lain
kulashaker Post at 21-1-2012 08:23

Kedai tomyam, warung nasik lemak, karipap kat pasar malam pun jakim tak sahkan halal lagi.

Sebenarnyaaa....

dari takut Subway ni tak halal....

aku lagi takut makan kat kedai mamak...

sebab tak tau sumber ayam and daging dia dari mana...

xpayah la nak tnjuk bangang nak sarcastik sgt smpai kene bela lembu ayam snirik..tu bodoh piang namanya.
mmg la  kedai orang melayu Islam tak perlukan sijil halal jakim pasal mereka tu Islam..yg menguruskan hal ehwal kedai makan tu pon orang Islam...jadi kalau berlaku sesuatu yg bercanggah ngan hukum syarak diluar pengetahuan kita misalnya tokey tu dgn sengaja gi beli ayam yg tak sembelih ngan cara Islam..yg menanggung dosa pemilik kedai makan tu la...
yg kita ni sebagai pelanggan xkan la nak gi soal siasat tokey kedai makan tiap kali nak makan..tu diluar bidang kuasa kita.

dan kat situ la tugas jakim. kalau rasa kedai makan tu meragukan, maka wat la report kat jakim biar diorang pi siasat.
yg kita ni pelanggan, bila dah tau ade bende meragukan, maka elak la makan kat tmpt tu.
yg nak jugak carik macam2 alasan bangang nak membenarkan perkara2 yg dah jadik syubhah tu pasal ape? halam haram ni kan benda yg jelas. kalau syubhah sah2 la dah jatuh haram. yg nak melenting sgt tu nape? bleh mati kebulur ke klo x makan subway?
jakim dah wat tugas dorang..bg masa dorang siasat..yg kita ni stop la dlu pasal dah was2..tp klo nak gi makan gak..tu korang pnye pasal la..dosa snirik tanggung

Reply 94# maxim

diorg ni kena duduk luar negara di mana umat islam adalah minoriti
barulah diorg tau erti halal dan haram

Reply  maxim

diorg ni kena duduk luar negara di mana umat islam adalah minoriti
barulah diorg t ...
dauswq Post at 21-1-2012 13:50

saje la tu nak cakap uols penah dok oversea {:4_192:}{:4_192:}

x yah gaduh2..klu rase was2 x yah la mkn kt subway.. masak je kt umah.. x yah susah2 nk tepek cop halal kt depan pintu umah...

kadang2 orang ckp dengan penuh sarkastik pasal halal harom ni dgn kata ''habesslaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aku beli mknn dr pasar malam.. takde cop halal.. so kena ternak lembu, kambing ahh pasni''

oh come on..

mencari yang halal it FARDHU okeh. apa yang jakim buat ni adalah tanggungjawab sebahagian muslim dalam malaysia ni. kalau tak buat pemantauan, kat akhirat esok kena soal lak. and it is not the matter of..''aku tak makan VAVI hanjeng pon.. so what?''..

ko kena la tengok banyak faktor.. kaedah penyediaan tu.. peralatan dia (macam dalam bidang bakery, berus sapu telor kuning kat roti tu kebanyakkan guna bulu vavi sebab bristle dia bercabang2.. hence, the brush is extra soft and fine compared to plastic punya bristles) .. kebersihan, cara penyebmbelihan.. semua aspek dikira. sumber air yang digunakan..ambik dari sungai yang berdekatan dengan tempat ternak vavi ke ape ke..

apa2 pun kita makan..semua jadi darah daging kita. kalau kita makan benda yang ada sumber2 tak halal, makin lama makin gelap la hati kita.. lama2 mula la rasa malas nk buat ibadat semua (tu implikasi lain la akibat benda yang kita makan)

dulu kecoh jugak pasal ikan keli yang dijual kat area perak. orang yang ternak ikan keli tu bagi ikan keli makan daging2 /lemak babi yang sisa2 tu. so dlm kes ni.. jakim kena investigate la (kalau penjual tu sudi la panggil depa. ) selalunya pemilik tak panggil.. ni semua hasil report orang yang syak n sangsi .

aku tengok Tanyalah Ustaz TV9 hari tu berkenaan dengan Halal Haram ni. memang orang/ustaz tu dari pihak Jakim sendiri. dia bercerita psl pertikaian2 ni dan dia explain in details (mcm yang aku mention sikit2 kat atas cth. perkakas, kebersihan, sumber etc)

xpayah la nak tnjuk bangang nak sarcastik sgt smpai kene bela lembu ayam snirik..tu bodoh piang nama ...
maxim Post at 21-1-2012 13:48

aku setuju sangat dengan pandangan maxim neh. aku suka subway..laki aku lagi la. tapi lepas issue ni.. dah terbit was2 la. takkan nak redah ttup mata katakan benda tu..''okay la..halal la KOT..aku redah jela..''..
bukan ke tu dah jatuh kategori shubhah. elak la ..

takkan kebulornye laa kalau tak makan subway.

tempat lain pun..cam kedai mamak tu lagi berpuluh kali jota2 kotor jijik cara penyediaan dia dengan tikus lipas segala kat kitchen dia.. ayam daging sembelih mcm mana kita taktau..tapi melantak kemain.

senang citer, masak sendiri kat rumah..sambil2 masak pakai air tangan kita tu , selawat  baca bismillah semua. semoga makanan yang kita makan tu membawa berkat. kita yang masak, kita tau mcm mana bersih kita nak sediakan kat family kita. takkan nak bagi kotor2 lak.

makan la ikot suka korang sape2 yang pertikaikan tu hahah.. last2 jadi darah daging jugak. implikasi dia? wallahualam.

Reply 82# evilcooler

terbaaaikk!!