CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 11695|Reply: 110

Macammana nak kusyuk dalam solat.. dgn karenah anak2 kecik??

Close [Copy link]
Salam semua.. saya ada masaalah nak kusyuk dlm solat.. Saya ada 3 org anak yg masih lagi kecil2.. yg sulong lelaki, umur 7tahun.. second perempuan, umur 2 1/2 tahun.. dan yg paling kecik sekali perempuan umur 1 1/2 tahun.. Setiap kali bersolat saya x dpt nak solat dgn kusyuk.. sebb asyik memikirkn anak2 yg tgh bermain.. anak2 yg bermain kt depan waktu kita tgh bersolat.. especially bila ayah mereka xde, klu x, ayah dia lah yg akan tolong tengokkan sementara saya bersolat..

Selalu berpesan pd yg sulong supaya jaga adik2 bila ibu bersolat.. tp budak biasa la bila dah tengok tv semuanyer lupa.. saya selalu berdehem dlm solat bila yg kecik2 tu bermain depan saya yg tgh bersolat dan ok.. si abg faham dan akan panggil adik2 atau ambik adik2 dia main jauh2 dr saya.. yg kecik sekali tgh lasak.. apa yg ada dilantai semua diambik masuk dlm mulut.. tgh bersolat pun saya kekdg sempat menjeling pd mereka.. bimbang dgn apa yg si kecik2 ni buat.. maklumla.. umur setahun dua tu mmg tgh lasak.. mainan jgn cakap la.. setiap hari perlu dikemas... mainan yg kecik2 tu.. dikutip.. masukkan dlm mulut.. tu yg membimbangkan saya hg menjejaskan konsentrasi saya nak bersolat..  kekdg saya menangis & mohon ampun pd Allah.. sebb solat saya x kusyuk langsung.. x 100% .. solat Alhamdulillah 5 waktu tapi.. kosong.... cuba ignore mereka tp x boleh sebb mereka berada disekeliling saya, bermain di depan saya.. kalu saya bersolat ditempat lain.. contoh dibilik atas.. nanti tgh2 solat.. terdengar plak si kecik menangis kt bawah.. nanti si kakak plak menangis.. adoooiii... tak tenang langsung saya dibuatnyer.. nak cepat2 abiskn solat.. kekdg x sempat nak berdoa panjang2 cam selalu yg saya buat.. dpt doa2 pendek jek.. then terus bergegas kebawah tgk anak2..

Camner ye saya nak mengatasinya.. harap ada yg boleh bg suggestion.. cara2 nak pantau anak2 ketika kita tgh bersolat..

Ni apa yg saya praktikkan la:

1. Pada umur tertentu saya kurung yg paling kecil dlm cot.
2. Ajak ikut solat kt blkg.
3. Sebelum nak start solat pastikan tersedia alat2 mainan tertentu yg agak selamat tanpa supervision spt block besar2 etc. Atau bagi botol susu setiap sorang sebelum start spy diaorg leka minum susu.
4. Saya letak yg umur tak cerdik depan mata atau dekat2 saya.
5. Belajar apakah yg dimaksudkan erti khusyuk solat. Tak mungkin manusia mampu fokus tanpa gangguan.

Rate

1

cadangan sahaja...mybe, yg kecik boleh dilekatkan dlm tempat khas...bg dia mainan yg lembt, mcm patung ke, bantal ke...lepas tu, bacakan selawat kat kepala mereka, sambil selawat tu, doa dalam hati supaya mereka selamat time kita tgh solat...

alllaaaaa
biasa laaaa
cuba hang peluk 3 sekali tu
bawa ngaji................

rasanya penah tengok gambar org solat sambil dukung baby.

http://susuibu.com/v2/frequently-asked-questions/

good topic..mul pun sedang menghadapi masalah sama..anak mul 3 tahun..sorang..ada ke time mul tengah solat dia dok depan berborak ngan mul..padahal dah berapa kali pesan jangan ganggu kita ni tengah solat..lagi satu setiap kali waktu solat memang mul akan bentangkan sejadah untuk dia kat belakang atau tepi..tapi budak kan..sekejap je ikut nye..bangun dari sujud tengok2 dia dah tercongok depan kita..siap cakap dia dah abes solat..

Follow Us
sekali baca  wow alaaaaa cutenyer , you are  such a wonderful mommy ....dan inilah bestnyer experience jadi mommy kan

okay ...now

guna mainan  atau aktiviti yg tarik perhatian budak tu
suruh abang jaga atau bermain dengan adik yg 2 1/2 tahun tu - buat aktiviti yg dia suka , ajak main masak masak  ke sekejap,  sebab anak perempuan kan...or main play doh , belilah sikit toys  yg bermutu tinggi dan NON TOXIC serta SELAMAT [ ni amat penting] atau kalau susah beli  blok blok kayu macam puzzle tu suruh dia selesaikan [ puzzle ni ada banyak peringkat ikut umur ] , atau suruh abang 7 tahun tu buat aktivitu melukis ke ...apa apa lah yg boleh dia duduk dan tumpukan perhatian  
banyak je cara ....

yg 1 1/2 tahun cuba cari mainan yg dia boleh pegang, rasa , manipulate laaa....sebab masa ni seperti Puan cakap depa asyik dok explore bebenda / alam sekeliling - depa tengah belajar tentang alam tu ....so  hehehe

so dengan memberi mainan yg sesuai dengan peringkat umur dan menarik so ....depa boleh keep on playing...

teringat lagu Maher Zain : Number 1 for me  to TT , enjoyy.... you are a lucky person you know...so treasure the wonderful experience of being a mommy ini salah satu benda yg akan 'make us grow'

http://www.youtube.com/watch?v=f4J7-WR1QOY

Last edited by mbhcsf on 8-9-2012 06:23 PM

mbhcsf posted on 8-9-2012 06:13 PM
teringat lagu Maher Zain : Number 1 for me  to TT , enjoyy.... you are a lucky person you know...so  ...

salam

dear .. tak boleh tengok ..
plz put Utube link .. thankz

wassalam

NorAddin posted on 8-9-2012 06:20 PM
salam

dear .. tak boleh tengok ..

ws.

dah dah ...tu i dah bubuh link dah...

mbhcsf posted on 8-9-2012 06:22 PM
ws.

dah dah ...tu i dah bubuh link dah...

salam

oooppz .. thankz .. hehe

==========

Lyrics: Maher Zain & Bilal Hajji
Melody: Maher Zain & Nano Omar
Arrangement: Maher Zain

Number One For Me - Lyrics:

I was a foolish little child
Crazy things I used to do
And all the pain I put you through
Mama now I'm here for you
For all the times I made you cry
The days I told you lies
Now it's time for you to rise
For all the things you sacrificed

Chorus:
Oh, if I could turn back time rewind
If I could make it undone
I swear that I would
I would make it up to you
Mum I'm all grown up now
It's a brand new day
I'd like to put a smile on your face every day
Mum I'm all grown up now
And it's not too late
I'd like to put a smile on your face every day

And now I finally understand
Your famous line
About the day I'd face in time
'Cause now I've got a child of mine
And even though I was so bad
I've learned so much from you
Now I'm trying to do it too
Love my kid the way you do

CHORUS

You know you are the number one for me (x3)
Oh, oh, number one for me
There's no one in this world that can take your place
Oh, I'm sorry for ever taking you for granted, ooh
I will use every chance I get
To make you smile, whenever I'm around you
Now I will try to love you like you love me
Only God knows how much you mean to me

CHORUS

You know you are the number one for me (x3)

Oh, oh, number one for me

wassalam

Comments

heyya thank you for posting the lyrics Addin...cool.  Post time 8-9-2012 06:41 PM

yg 2  1/2 years tu boleh main main dengan dia kata : kalau adik ikut mama sampai mama habis solat ...mama cium dua kali ke  give reward later

kid loves rewards...sticker book ke

Puan boleh le buat sticker book ...hari adik solat dengan mama so indirectly she will want to follow you

Pandangan saya, sebaik-baiknya didiklah anak-anak yang tahu mendengar dan memahami bahasa untuk ikut IBU untuk solat. Jika ditanya kenapa, tunjukkan sesuatu yang mudah untuk difahami seperti BURUNG/AWAN/RUMPUT/ANGIN dan seumpamanya untuk memperkenalkan ALLAH akan perbuatanNYA. Untuk anak yang masih kecil, saya cadangkan ampu guna tangan kiri atau gantungkan kain BATIK dan letakkan anak di belakang ibu dengan cara yang anak yang masih kecil itu SELESA.

Solat yang KHUSYUK tak perlu RASA apa-apa kerana semua perbuatan dengan nama RELA atau lebih dikenali dengan niat awal "SAHAJA AKU SOLAT". Solatlah tanpa fikirkan apa2 walaupun KIAMAT sewaktu bersolat. Itu nasihat dari saya.
Cuba aturkan masa untuk anak-anak dengan menyediakan ruang masa untuk mereka berehat 20 minit awal sebelum solat

Rate

1

mbhcsf posted on 8-9-2012 06:38 PM
yg 2  1/2 years tu boleh main main dengan dia kata : kalau adik ikut mama sampai mama habis solat .. ...

hehehe
cantikkkk

aku nak try lah
aku bab2 camni................lomah sangat laaaaaaaaaaa
tq

dah dengar lagu tu.. emm.. menitis air mata.. sebb teringat anak2.. masih kecil.. dpt kah aku melihat mereka membesar? huhhh.. semoga Allah panjangkan usia ku.. jdkan aku ibu yg sabar dan berjaya mendidik mereka ilmu dunia dan juga akhirat...

Thanks you all for all the nasihat.. InsyaAllah.. saya praktikkan pd anak2 saya..

anak bgsu aku 4 tahun....

bila aku solat,dia akan ikut belakang dgn pakaian biasa...sbb baru 4 tahun,aku pun x straigh sangat..pakai baju wonderpet pun xdak hal.......bila dah bagi salam,dia akan ke depan duduk atas riba dan ikut aku berzikir....

anyway x mengganggu aku....

guru2 aku cakap,akhir zaman,kalu dapat khusyuk 10 % pun dah dikira bagusss...adalah mustahil nak khusyuk 100 %....

khusyuk itu hadir dari dalam hati..

Sabda Rasulullah s.a.w. telah bersabda:
"Sesungguhnya, dalam tubuh badan manusia itu ada seketul daging, apabila ia baik maka baiklah seluruh jasadnya, dan apabila dia rosak, maka rosaklah seluruh jasadnya, ketahuilah, seketul daging itu ialah hati".
(Mutafaq 'alaih)

kadang2 rasa kelakar
kadang2 rasa nak nangis bila solat dikacau, telekung di tarik2, main sorok2 bwh telekung, mcm mana la nak kusyukkan

tapi mmg kena bagi mereka rileks dan calm siap sedia apa yang patut baru kita mulai solat, andai belum mandi, mandikan, andai belum susu buat la susu..

masa di Mekah, saya solat berdukung anak kecil..masyaAllah..akhir solat berzikir sambil sikecil di atas riba, 1 perasaan sayu dan bahagia tu datang sendiri

Dalam feng shui...untuk solat dan ibadah kena sedia satu ruang/bilik khas...jangan share dengan ruang lain kecuali sebagi ruang belajar agama...rumah nabi Muhammad sendiri ada satu Mihrab untuk solat...