CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 115325|Reply: 93

Makanan yang bagus ketika mengandung.. -petua please..

Assalamualaikum...
TT nak tanya para ibu.. ^_^
Skang TT pragnent.. ( 6 months)
Nak mintak petua-petua untuk ibu mengandung dari korang yang berpengalaman..

Apa amalan yang baik, (especially bab makanan)
Ada sesiapa tak pernah makan sup sarang burung semasa mengandung?
camne hasilnye ye??

tadi opismate TT kata., jangan minum teh, kopi..
masa pregnant anak 1st, dia kata kulit anak dia, agak kureng sikit cerahnya....
sebab hari2 belasah kopi, teh..
lepas tu, dia minum susu soya untuk anak seterusnya,
kulit anak dia memang cantik dan gebu..

TT  minum air buah merah kecik2..tu...
Yang orang cine selalu minum.. diorang cakap baik untuk mata..

kebelakangan ni TT, susah nak makan nasi,
tak tau nape..
Asik makan buah, roti, susu je untuk kenyang...  -_-

Harap dapat share2 la ye petua ... ^_^

cer try minum air barli... hehehe
sbb org kate air soya mmg ok.. tp nti kulit baby jadi sensitif...
kite pun tak pasti.. kite lum kawen... tp duk dgr mmber2 yg da kawen la cakap...

erm.. sebenarnyer kalau masa pregnant nih kena makan makanan berkhasiat. lebihkan susu dan kacang soya (tempe/tauhu... bukan air soya!) air soya nih jangan dok minum banyak sgt sbb kesannyer kulit anak akan jadi lebih sensitif.. senang kena eczema. ada org dok cakap minum air soya nih bleh wat anak jadi putih.. tapi melalui research.. takde pulak camtu. yg pasti ttg kulit sensitif tu. kesian la kat baby comel tapi pipi berkurap.. ada yg satu badan kulit alah.

sapa yg cakap anak dia gelap sbb minum kopi/teh tu tipu sangatla. abihtu knape matsalleh yg memang hari2 takbleh tinggal kopi pekat tanpa gula tu anak mereka putih? benda2 dalam gene (DNA) nih kita mana boleh control. warna kulit, warna rambut, anak mata, bentuk telinga... dsb semua nih ikut atas kromosom yg bercantum masa persenyawaan. bila dah tersenyawa tu.. dah takbleh nak ubah dah.

kalau try gugel petua2 yg boleh dikatakan tahyul nih sangat banyak.. berjela2... dari petua nak mudah bersalin, nak anak camne... semua pun ader. sampaikan yg pelik2 pun ader. tapi.. zaman moden skarangnih kita bleh pikir kan... yg mana logik yg mana tak logik.

so.. i just want to recommend... banyakkan makanan berkhasiat. obviously kopi/teh tu manade khasiat pun.. sbbtu digalakkan ganti dgn susu (kalsium sgt2 diperlukan oleh baby utk membentuk tulang dia). baby adalah "parasit"... dia akan amik nutrien dari ibunyer mengikut keperluannya.. jadi, ibu yg kurang nutrien tu akan banyak masalah.

- kurang kalsium - gigi ibu cepat rosak/reput/berlubang
- kurang garam galian - kaki ibu cepat krem, kaki bengkak
- kurang zat besi - rambut gugur
- kurang vitamin+zat lain - kulit makin bermasalah

satu lagi.. kepercayaan yg ckp kalau makan vitamin yg doktor kasi tu wat baby jadi besar.. itu pun tahyul. amalkan makan makanan berkhasiat, makan semua vitamin yg doktor sarankan dan banyakkan minum air masak. selalu buat senaman ringan. selain tu.. makan la apa yang boleh diterima tekak. kalau xbleh nak makan nasi, makanla mi atau roti.. makan sikit tapi kerap utk elak acid reflux (pedih ulu hati).

lastly jangan lupa selalu solat, mengaji dan berdoa agar semuanyer selamat. have good rest, tahniah dan good luck! btw, boleh gi tengok kat bod parenting utk more information; sana ramai mommies lepak.

owh..,
macam tu..
tak tahu la pulak minum soya kulit anak jadi sensitif..
terima kasih bagitahu, kalo tak, hari-hari la sy belasah soya tu..
kesian anakku nanti... =_=

Klinik yang sy pergi sekarang, dia xbagi pun vitamin..
So sy hari-hari makan buah-buah dengan kadar agak byk dari biasa..
Suka makan termbikai, tp member kata jangan...
sebab tembikai tu kategori 'buah sejuk' tak elok..
Yeke..??
Kdg2 sy minum pati berry jenama inner shine tu..

Susu, sy mmg susah sikit nak minum, sebab bukan penggemar susu.
Tapi paksa gak minum hari-hari tuk kebaikan,
orang kata, kalau xminum nanti si ibu sakit pinggang.
Sbb baby amik kalsium dari tulang ibu bila ibu xminum susu..

Skang minum susu Annum.. sebab susu tu takde rasa manis mcm susu2 yang lain..
So takde la rasa muak..
kdg2 amik yogurt.., bila bosan minum susu..

Mangga, kacang soya

mengikut pengalaman ye..

sya mmg tak brapa suke minum kopi, jadi sya mmg stop terus kopi masa pregnant, one reason takmo baby terlalu aktif kat dlm sebab tak larat bile die asek menendang2 n bergerak.. huhu.. pernah try sekali, makan tiramisu, kan biskut nye tu cicah nescaffe.. waktu malam, ha kauu.. daripada elok baby nk tertido dlm tu, terus meloncat2 die.. tentang warna kulit tu, dah die ngikut kulit bapaknye, mmg la tak ley jadi putih.. haha.. tu cara2 tak minum kopi tu..

teh pulak masa awal2 pregnant sya minum campur limau, kire jadi teh limau panas2 sebab time tu loya2.. minuman tu je yg boleh legakan diri..

air soya pulak, sya mmg tak pernah sentuh langsung la, sebab org ckp boleh buat eczema kan, tambah pulak sya ng husband mmg ada history eczema masa kecik2.. jadi rasa tak sanggup nk jaga baby yg ada eczema.. itu pun sekarang baby still kulit die sensitif, salah pampers, terus kulit jadi luka.. lap kuat sket blakang telinga die, terus melecet.. kulit die sgt nipis.. tu pun cara2 tak minum air soya langsung..

vitamin mmg takkan membesarkan badan baby, tp susu anmum mungkin, sebab sya awal2 g booking nurse KK dh nasihatkan tak yah la makan susu anmum tapi amek susu fresh milk yg dlm kotak tu.. sya pn pnah dgr dari kawan sya jugak yg adik die paling kecik mak die minum susu anmum kuar2 4 kilo.. jadi sya badan kecik n tak mau anak besar sgt, nnt susah nk push, or terpaksa buat caesar.. jadi sya tak minum susu anmum lgsung.. minum susu fresh je.. baby still membesar mengikut tumbesaran yg sepatutnye.. tp bile masuk bulan puasa.. sya puasa tak la penuh, skip jugak satu dua hari bile ada nosebleed utk replenish fluid.. tp bile cek lepas 3 minggu puasa, baby nye growth slow down.. sebab tak makan la kan.. terus husband suh stop puasa n sya start minum anmum 2 kali sehari.. alhamdulillah baby catch up balik growth die.. jd sya nye conclusion susu anmum boleh membesarkan baby.. hihi..

biji merah kecik2 tu rasanye pomegranate, atau delima.. mcm sya beli yogurt bliss yg perasa pomegranate tu je.. sebab sya ni malas makan buah.. mmg tak brapa makan buah pun time pregnant.. kalo tembikai sejuk tu.. selalunye phrase sejuk2 ni hanya effect kita, to be more exact, baby, msa kite breastfeed nnt.. sebab benda2 yg sejuk akan buat baby kembung.. tu je.. time mengandung takpe nk makan benda2 sejuk ni..

kalo TT tak makan nasi takpe kalo yg lalu makan roti je.. protein tu yg penting.. ayam, daging, telur.. tu sume penting utk perkembangan muscle baby nnt..  

Follow Us
ikut pengalaman aku lar ms mengandung dl mmg kene mkn unagi(belut) jer kalo tak mmg muntah darah la jawapnye...air aku banyak gile minum air buah2ah...air kelapa pun aku minum gak...kesannye anak aku nie aktif mcm nak tangkp belut tu....kulit dia ms dia baru kuar dr perut aku(aku operate ms melahirkan anak aku) doc pun terkejut coz kt btl2 bersih baby nie mesti mak dia mkn benda2 bgs nie...n putih giler tp skrg nie dah itam lak asyik berjemur jer...pdhal aku banyak mkn ikan, unagi n air buah2an...

aku rs tt kene mkn benda2 protein n banyakkan mkn ikan...tuk otak baby kan...selain tu tt kene banyak membaca ms mengandung supaya baby nanti pun kuat membaca gak...yg lain2 tanye otai2 yg dah banyak melahirkan anak...aku br sorg jer anak...

Thanks TT open this topic. I pun pregnant. Alhamdulillah 5 months. Topic ni sangat lah membantu. Tp nak tanya, saya tak makan sayur. Since kecik lagi. Salad or ulam tu boleh lah telan, tp sayur2 lain mmg tak especially taugeh. Musuh.. Apa makanan yng boleh ganti eh  khasiat2 sayur eh?

ira79 posted on 4-12-2012 12:03 PM
erm.. sebenarnyer kalau masa pregnant nih kena makan makanan berkhasiat. lebihkan susu dan kacang so ...
lebihkan susu dan kacang soya (tempe/tauhu... bukan air soya!) air soya nih jangan dok minum banyak sgt sbb kesannyer kulit anak akan jadi lebih sensitif.. senang kena eczema.
betul le ni.anak sy no 2 ms kecik mmg kuat naik ruam.dh 5thn ada kurang skit.
pantang kopi,kicap sbb takut anak gelap mmg tak bleh diterima la.cakap2 org je tu.
minum la susu kambing byk khasiat utk ibu dan anak.

rsnye skrg nie dah ada vit yg jual kat farmasi yg berasaskan dr sayur2an...tuk org yg tak mkn sayur...tp tak tau la pulak org mengandung leh mkn ke tak...cb tanye kat farmasi...

haritu beli pil sangobion sbb x cukup darah merah... pastu pharmasist tu cakap klo x minum susu pon xpe janji kite amik supplement calcium sbb whadda ni memang x suke minum susu dan susu ni function die tuk pembentukan tulang... bukan ape takut bile dah bersalin akan sakit pinggang la.. kebas tangan la... die suh amik calcium ngan supplement minyak ikan Neurogain untuk perkembangan otak baby... yg ade kandungan DHA, EPA yg selalu ade dalam susu...

pastu makan biase amik lebih buah2an la sbb whadda senang kene sembelit... teh dan nescafe memang dah stop sementara ni... bukan sbb takut kulit anak hitam ke ape tp sbb teh dan nescafe ni kan ade caffeine so caffeine ni akan blok kebaikan supplement yg kite amik... jadi sayang je klo kite amik supplement tp x serap kat anak dan terbuang camtu je... tp kawan2 cakap setiap hari amalkan la makan buah limau sebiji atau fresh oren... kan limau kaya ngan vitamin C... so bile baby kuar kulit akan jadi cantik putih... ade 2 orang kawan yg amalkan makan limau mase mengandung memang cantik kulit baby diorang... yg sorang tuh mak bapaknye kulit putih dapat anak memang putih tp nmpak lain putih cam berseri... yg lagi satu mak bapak die kulit biase je tp anak kulit cerah sikit tp nmpak berseri kulit die...

bab soya tuh memang btol kulit baby akan jadi sensitif... ade kawan ni dok tala air soya tetiap hari mase ngandung tup2 kulit anak die jadi sensitip pantang kene gigit nyamuk atau hama mesti berbekas... dah nampak x cantek...

Owh.. thanks korang semua..

Buah biji-biji kecik warna merah tu.. namanya Goji Berry...
Orang cine selalu minum.. sy tanya , diorang kata baik untuk mata..

Ada jual kat Midvalley, kedai Eu Yan Sang tu.. Depan kedai Eu Yan Sang pon ada jual..
Minum ngan air panas, letak je buah tu, air rasa manis-manis..
tak silap sepeket RM30.

Shasha10 :
Kalo xmakan sayur, pe kata buat jus carrot..
tp sayur hijau, as i know, sangat penting untuk ibu mengandung..

ada yang nasihatkan sy, makan buah epal 1 biji sehari...
macam amalan mat salleh... (LOL)

Skang tengah mencari sarang burung pulak..
haha, memacam aku bagi kat anak dlm perut ni..
Nak sihat punye pasal..

baya pun de baca di blog klu amalkan selalu minum soya anak akan lembik..x sihat..keberkesananya baya tak pasti..bile dgr susu annum mengemokkan bayi.baya dah stop minum susu annum..now minum protein brand amway jek..dlu kawan dya amalkan minum protein sekali ank dia kuar..nahh ko putih giler..minum 9 botol protein..(tapi bab nak minum ya allah..tuhan je lah yg tahu...payauuuu giler,,nak berkesan jangan campur dengan gula atau etc..)

kawan baya minum protein shaklee..(mahai..baya tak mampu...dalam 1rat lebih kot...)tue pun baik katanya..

kebaikan amalkan minum protein.. kurang kebaskan kaki, kulit bayi cantik, tak menggemokkan ibu sebaliknya sihatnya bayi..bila bayi keluar kene gigitan nyamok..berkurangan kesannya..

kenapa baya cube minum protein sebab baya dah nampak testimoni kawan baya sendiri..dua anak perempuan dia comel2 belaka..

kita berusaha je makan dan minum untuk bayi..selbihnya kita berserah pada allah taala..

baya424 posted on 23-4-2013 11:57 AM
baya pun de baca di blog klu amalkan selalu minum soya anak akan lembik..x sihat..keberkesananya bay ...

misz sekrg ade ambik soy protein shaklee tu sbb mmg byk testi cikgu2 sekolah ckp baik utk both mummy and baby..tp misz x ambik hari2,alternate days je,kdg2 terskip sbb lupa..susu pon jrg minum tp misz ade ambik supplement calcium dr gynae..so kalau ade hari x minum sus,akan telan pil..bab air soya tu misz rase mmg betul kulit baby akan jd sensitif,tp bab putih tu xde betulnye jgk..misz mase second pregnancy mmg sgt kerap ambik soya,anak mmg lahir teramat2 putih but it last for few days je,tp yg haru eczema dia sgt teruk last for almost one month..mase anak sulung dulu misz jrg minum susu,soya mmg x minum,kopi kdg2 minum,tp anak sulung misz lahir x putih sgt tp alhamdulillah xde eczema tp sekrg ni kulit dia sgt putih sampai org ingat dia anak mat salleh cuma hidung je besar mcm bapak dia..hehe..dh 4 tahun dh umo dia..sbb tu misz takut jgk nk consume soya sekrg,shaklee punya protein tu pon misz x minum hari2 sbb dia soy based jgk

masa aku mengandung, aku dimaklumkan oleh jururawat di klinik kesihatan untuk tidak mengambil air kopi dan teh. Jururawat cakap bila kita makan pil-pil vitamin yang diberi oleh klinik iaitu asid folik, B kompleks, C dan kalsium kemudian kita minum kopi atau teh, kopi atau teh itu akan potong khasiat-khasiat yang ada dalam vitamin yang diambil, dan ini bermakna janin atau baby dalam perut tak dapat khasiat vitamin dan vitamin-vitamin itu sebenarnya merupakan khasiat tambahan yang diperlukan oleh janin atau bayi terutama sekali pil asid folik. Vitamin-vitamin yang diberi oleh klinik kesihatan itu sangat penting untuk tumbesaran dan perkembangan otak dan tubuh bayi. Biasanya kalu pergi klinik swasta, klinik swasta akan bagi vitamin OBAMIN , vitamin obamin ni adalah satu pil yang merangkap semua khasiat di dalamnya ada asid folik, C, b kompleks dan kalsium. Aku lebih prefer vitamin klinik kerajaan sebab sewaktu aku ambil obamin, darah aku kurang, aku pun tak pasti kenapa so aku stop ambil obamin dan ambil vitamin-vitamin klinik kerajaan itu. kalau gian sangat nak minum kopi atau teh tuh jangan betul betul lepas ambil pil-pil itu, minum secawan kecil tak salah rasanya, aku dulu ada gak laa curi-curi minum kopi dalam 9 bulan tuh adala dua kali aku minum kopi hehe...

memanglah kita ibu mengandung makan apa sahaja dan makanan yang kita makan itu bole memberi khasiat terhadap nutrisi perkembangan tumbesaran bayi tapi berapa kerat khasiat dan jaminan makanan yang kita ambil itu menjamin kesihatan ibu dan bayi.

oleh sebab itu, ibu yg mengandung digalakkan makan makananan berupa serat sayur, ulam ulaman dan buah buahan atau tenusu , protin seperti ikan, daging dan ayam.

kurma, buah delima, kismis dan air zam zam sangat bagus untuk janin dan bayi
bangsa eropah sangat tekankan makan buah delima ketika mengandung
untuk anak cantik persis orang putih digalakkan makan buah delima kerana dikatakan setiap biji yang terdapat pada buah delima mengandungi maksud maksud tertentu, buah delima adalah antara buah syurga.

banyakkan membaca dan mendengar alunan alquran untuk perkembangan bayi bagi orang islam
kerana banyak manfaatnya. kalau ibu tuh rajin baca yassin dan buat air yassin sendiri kemudian minum
aku semasa kandungan dah matang dan sarat waktu ni ada mengah dan sihat sebab dah tak melalui sickness
so bolela baca baca yassin, jiwa pun tenang, dan aku buat sendiri air yassin untuk baby aku

buah oren, epal hijau.. kacang2

aku cuma amalkan pemakanan yg disyorkan nabi.

tapi soya tu mmg memainkan peranan gak.

oh a, kalua blh elakkan makan benda2 jeruk, kalau nak benda masa, gantikan dgn buah semulajadi macam kiwi, strawberi, epal hijau. ni daripada segi saintifik la.

sy setuju yg psl soya tu...klu pregnant boleh minum tp jgn diamalkan sgt mmg x baik utk baby..sbb ni pengalaman sy sendiri..ms pregnant anak yg girl tu..sy mmg minum soya siang mlm..sbb rmi ckp minum soya kulit anak jd cantik.. so apalagi bedal la selagi maunya.., tp bila keluar anak sy kulit gelap..pastu kulit dia terlalu sensitif kena gigit nyamuk sikit..habis berparut satu bdn..smpi skrg umur dh 6thn pun kulit dia camtu gak..dh bermacm2 produk sy bli utk hilangkan parut..tp still ada lg..kesian jgk sy tgk dia dh la perempuan pastu berparut pulak..,berbeza btul kulit dia dgn abg dia..ms yg first sy x minum sgt soya..saya cuma amalkan minum susu pagi dan mlm x kira la susu kotak pun sy minum..smpi hari nk bersalin pn sy masih minum susu jgk pastu sy suka sgt mkn buah epal merah..kulit dia mmg cantik putih merah..bersih sgt..pastu klu kena gigit nyamuk x de kesan langsung..skrg umur dia dh 8thn klu sy balik kg..dia suka ikut kitaorg pegi kebun..siap pki seluar pendek lg..kulit sy pn kalah...skrg je dh gelap skit biasla dh sekolah kan..
kelakarnya klu pegi mana2 rmi yg tnya apasal abg dgn adik lain benar rupanya..yg abg cam cina yg adik cam mamak..

jgn minum air susu soya banyak2 nanti jd mcm adik aku...dl ms mak aku mengandungkan dia..nak anak kulit cantik sgt..pegi minum air susu soya...akibatnye sekarang nie adik aku dah besor panjang...kulit tak leh kene cahaya matahari lebih dr 20% setiap hari...kulit dia sensitif n nipis...doc pakar kulit kata kalo banyak2 terdedah nanti leh kene kanser kulit...n doc pakar kata kat dia jgn bg isteri banyak minum air susu soya...tak bagus tuk kulit anak...

mcm aku dl ms mengandung banyakk minum air jus buah2an...jus epal paling banyak...n kerap minum air kelapa...mkn banyak ikan coz bagus tuk perkembangan otak baby dlm perut...tp jgn mkn kepala ikan lak...jgn mkn asam2 yg dijual dikedai...gantikan gan kurma n kismiss...aku belasah je air nescafe dulu...putih selepuk jer anak aku kuar...cuma sebab aku banyak minum air jus buah2an kulit anak aku tak berkerak n bersih sangt...selagi tt boleh mkn tak salah mkan jer...mcm aku dulu alahan kuat jd terpakse la merana mkn...

TT dah beranak dh rasanye skarang ni.. hehe