CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 16315|Reply: 135

Pengalaman beranak korang ...

Salam..,

Aku nak tanya korang..
( yang lelaki toksah sebok ye, sebab korang mana penah beranak )

Aku banyak gak bace sana sini kat internet, kat blog mak-mak tentang
pengalaman bersalin ni..
Aih..

Bila bace cam diorang seronok jek bersalin, bila fikir.., betul ke camtu..?
Kena jahit la, kena gunting kat situ.tttttt....kena tekan kuarkan darah la..
Sakit sampai lutut menggigil..

Kalo kat Shah Alam ni, DEMC ok ke..?
Ada akak kat area umah aku ni.
Dia kata, jangan pergi poliklinik UMRA tu..
Banyak dah kes-kes mematian.. sebab kurang peralatan..
Murah tu memang la murah.. tp penuh dek orang asing jek..

Silakan share pengalaman korang yek..
Kalo sudi..
Aku tanya, sebab perut aku nak 'meletop' gak tak lama lagi....  

Rate

1

Kaka baru aja alami trauma tahap KL tower dgn anak jiran 3 hari lepas. Nasihat kaka hanya satu aja, kalau dah cukup hari, ada rasa sakit tp masih tak terbuka pintu rahim pls ask for immediate operation, jgn lengah2kan lagi..

cmf_blingblings posted on 19-12-2012 12:13 AM
Kaka baru aja alami trauma tahap KL tower dgn anak jiran 3 hari lepas. Nasihat kaka hanya satu aja,  ...

Sebab taku baby lemas dalam perut ek?
tak kuar-kuar walaupun dah tiba masa..

lately kaki aku ni asik kena kejang jek tengah-tengah malam masa tido...

Doktor cakap sebab aku banyak berjalan..
Erm.. banyak ngat ke aku berjalan..
Atau sebab berat badan bertambah?
bila bace internet.. kalau kaki kejang, sebab kekurangan garam dalam badan??
adeh..

kalu kaki slalu kejang tanda kurang kalsium makan la tablet kalsium yg klinik bg....sblm ni check-up ada apa2 poblem x? kalu takdek me doakan selamat smpi bersalin....btw dah brape menggu?biler due?

after 7yrs++ still rase sakitnye kene potong epi & dijahit 9 jahitan masa bersalin anak sulung aritu

Preggy dah 6 month..
Owh kurang kalsium ek..
urm...
Tapi tiap-tiap hari belasah minum susu.. banyak tau saya minum..
Masa check-up memang takde problem pape..

Cuma ramai yang kata, perut saya kecik even dah masuk 6 month..
Bila scan, doktor kata, besar baby normal je..
(kawan kate, sbb sy kurus, tu pasal perut lambat ke depan..???-)

Tp kekadang annoyying gak, bila orang sik tanya >>..
'kenapa perut ko kecik ek...?"

sakit kena jahit ek?? takotttttttttttttt!!!

Follow Us
Wakiwaki posted on 19-12-2012 10:19 AM
Preggy dah 6 month..
Owh kurang kalsium ek..
urm...

ada ke org keje jahit kata tak sakit sis?

Wakiwaki posted on 19-12-2012 10:19 AM
Preggy dah 6 month..
Owh kurang kalsium ek..
urm...

perut sy pon kecik sbb mmg sy kurus...masa ambik spm brt 35kg..time kwen umo 24 brt 37kg....last weight b4 deliver the baby 45kg....ukuran perut baru 35" je....masa kawen pinggang 22" je ssh nak sewa baju pengantin....tp anak sy lahir normal dgn brt 2.50kg & sgt sihat ......masa peknen 9mths org dok igt baru 5mths cmtu.....kat dlm labor room tgh tggu rahim bukak 10cm doc tu tnye 'u dh bsalin nape nurse blom tolak msuk dlm wad?''...sy jwb 'sy blom bsalin lg doc, blom bukak 10cm...' dia jwb "owh, ye ke..tgk perut awak kck sgt lg kck dr perut org yg dh bsalin...'

yela..
sebab bagi perumpaan after 7 tahun still rasa sakit dijahit.. (wa.. cam tu dasat kesakitannye??)
I sebelum pragennt berat 40kg sj. skang 49kg... huhu..

Orang kata, kalau nak senang deliver..
minum minyak kelapa dara sesudu tiap-tiap hari...
Yeke??

Wakiwaki posted on 19-12-2012 10:54 AM
yela..
sebab bagi perumpaan after 7 tahun still rasa sakit dijahit.. (wa.. cam tu dasat kesakitanny ...

ye..masih tingat cmne sakitnye kene jahit hidup2 sbb ubat bius dah habis kesan dia....huhuhu!

rasanya pasal pengalaman beranak ni dh banyak dh di buka... naper x sambung jer kt rumah lama???

carly_lah posted on 19-12-2012 11:02 AM
rasanya pasal pengalaman beranak ni dh banyak dh di buka... naper x sambung jer kt rumah lama???

kena bayo kew...
gpun thread tu dah terlalu lama... 2009.
Last edited by Wakiwaki on 19-12-2012 11:12 AM

Wakiwaki posted on 19-12-2012 11:08 AM
kena bayo kew...
gpun thread tu dah terlalu lama... 2009.

x de lah kena bayar tp bleh jer continue kat situ... lgpun kt situ dh banyak feedback kan...

ala.. dah meleret-leret pasal benda ni plak. nak tanya pon tak senang. haish.
dah terbukak pon benang ni.. sila lah delete tuan punya cari.com my oi.
Last edited by Wakiwaki on 19-12-2012 11:45 AM

Wakiwaki posted on 19-12-2012 09:06 AM
Sebab taku baby lemas dalam perut ek?
tak kuar-kuar walaupun dah tiba masa..

kaki kaka tak kejang tp bengkak bom

apa-apapun jgn lengah, buat decision dgn cepat, itu aja pesannya, ni baru baru balik jumpa pengarah hospital, sessi perdebatan hebat, maybe nak bantu patient hire lawyer lepas ni.

mama dah 30 minggu, cramp ni tok sah la nak cerita, batuk pun cramp kat perut, sampai nak drive tu kena berhenti tepi, keluar dari keta dan berdiri dalam 10 minit. Penah cramp kat trafik light, selamba mama turun dari keta, berdiri dan berpaut kat pintu, meleleh ayaq mata menahan sakit. Sekarang ni, time malam ja, baby nak tidur belah kanan ja, sedangkan abang dia ada belah kiri, nak kena tepuk dan ngaji kat abang dulu baru si abang nak lena...masa ni dia siap tendang tendang dalam perut, bagi signal kat mama dia suh ke kanan semula. ...

masa anak sulung, fetal distress, padahal perut mama tebal, tu pasai tak leh detect heartbeat, mama baru 38 minggu sekali turun darah, kat hospital kajang yg cukup haramJ. mama dapat dr Pelatih, yg cukup tak cukup perkataan nak maki pun. dia main seluk ja ikut kepala mak bapak dia. last sekali depa tolak mama caesar after 23 jam punya sakit!!! padahal masa tu contraction teramatlah dekat....anak kedua, alhamdulillah segalanya berjalan lancar kat hospital ampang, servis baik...bidan dan dr yg baik, mama kena jahit 4...tapi rasa bila dia tarik benang itew....masyaallah tak dapat nak cerita. sakit kul 9 am beranak kul 2:45, hubby ada tepi mama, dia la yg potong umbilical cord, dgn lelehan air mata di pipi...pas tu takhenti henti ucap terima kasih kat mama sbb dapat lagi anak lelaki. yg bestnya bila dr letak ja baby atas perut mama, sakit semua hilang, !!! masyaallah, itulah pengalaman yg paling indah dalam hidup!!! anak pertama, keluar ja dari perut, dia bukak mata dan kami bertentang mata....subahanallah....no words can describe that!!!

so skrg tengah tunggu anak no 3 pulak...lelaki jugak...semoga mama kuat tabah dan tak mejerit mcm org gila dalam labour room!!
moga TT pun sama ya...INSYAALLAH!!!

aku bersalin biasa tak de pengalaman coz bersalin c-zer jer...tu pun anak br sorang...tkt siot nak bersalin biasa nie...dah la mak aku pun menakut2kan aku nie...alih2 bincang gan doc mintak operate jer...ingtkan tak skt operate nie...gamaknye sakit weiii...ms dia bwk mask ke dewan bedah tu doc pakar bius tu cucuk kat tulang belakang aku nie....adooiiii skt giler...lps tu ms operate tak rs la kan skt dah bius...dah la bius separuh sedar dengar la doc bersembang2...lps baby kuar bius pengsan abis...sedar2 dah kat dlm bilik...ok lg...tp bl bius tu abis...kejang dibtnye...skt ya amat2....nangis2 lg...dpt satu lg inject thn sakit...tgh mlm skt lg...ada sorg lagi yg operate pun sama2 skt...tp dia siap nangis kuat2 lg...adoiii la skt tau operate nie...esk pgi nurse kejutkan suruh bangun...adoooiiii lagi skt...dah la mmg rs tak leh gerak tp kene pakse bangun...nangis tau...tu pengalaman aku bersalin operate...skrg nie nak tambah anak aku fkr juta2 lemoon dl...anak nak tp nak mengandung n beranak tu yg skt tu...fikir juta2 lemon...pd tt selamat bersalin la yer

ina_na posted on 19-12-2012 05:30 PM
aku bersalin biasa tak de pengalaman coz bersalin c-zer jer...tu pun anak br sorang...tkt siot nak b ...

Err sakit sgt ker kena cucuk bius jat tulang belakang? Bg aku xsakit sgt pon,cam cucuk biasa jer cuma ngilu sket,
baru2 ni mmbr bersalin czer dia ckp xsakit sgt,mmbr yg lain pon ckp ok jer mmg sakit tp boleh tahan xsmpai la nk nangis ker apa

Salam.

Pengalaman auntie adalah pengalaman yg dedolu - anak2 pun dah besar panjang.

Kedua2nya dilahirkan di SDMC (dulunya SJMC) dgn gynae yg sama... Sebenarnya 3 kali dgn gynae sama sbb 1st pregnancy berakhir dgn miscarriage.

Kedua2 kelahiran pakai epidural sbb auntie takut sakit beranak (sila jgn lahar, ini personal choices yg dipersetujui oleh en suamiku).

Ist delivery - kena episiotomy (gunting dan jahit). Lepas bius habis, sakit wooo....Sanggup auntie tahan berak + kencing sampai nurse cakap kalau tak berak + kencing, kena duduk lebih lama kat hospital.... Duduk atas pelampung baby sbb taknak luka "v" kena permukaan kerusi. Petua drp doktor => Beli besen sebesar lubang toilet duduk (bukan toilet cangkung), letak air suam + garam. Rendamkan your "v" kat dlm tu. Supaya cepat sembuh. Walaupun agak pedih +ngilu pd mula, selepas 3 hari, luka tu akan cepat pulih.

2nd delivery => personally requested to gynae to avoid episiotomy. Mula2 gynae tak menjanjikan apa2 tetapi dia cakap he"ll try his best to avoid performing episiotomy. Thank you Doc for honouring your words.... Wow... sungguh berbeza keadaannya dgn 1st delivery tanpa episiotomy. Mungkin 2nd birth, maka lebih berpengalaman, lebih tenang dan lebih bersedia... Baby pun more relax dan sgt senang utk dijaga.

Berjalan atau exercise semasa the last trimester adalah digalakkan. Kata org senang nak melahirkan nanti. I couldn't comment much coz auntie pakai epidural utk kedua2 kelahiran.

Cuba jgn cari gynae yg terlalu popular sbb nanti dia tidak berapa sabar utk menunggu kelahiran baby dan lebih suka mencadangkan caeser (betul ker ejaan ni? belasah jer). Sbb utk mengelakkan episiotomy, kena tunggu lama utk pembukaan "v". Popular doctors takder masa nak tunggu sampai pembukaan "v" anda tu dah cukup besar, dia gunting jer sbb katanya taknak menyebabkan koyakan yg zig-zag. Wallahualam.

Kaki kejang sbb kurang kalsium. Skrg baby dan ibu berkongsi zat2, so kena makan gak tablet calcium yg doc bagi. Last edited by auntieagony on 20-12-2012 12:14 AM

auntieagony posted on 20-12-2012 12:10 AM
Salam.

Pengalaman auntie adalah pengalaman yg dedolu - anak2 pun dah besar panjang.

Nk tnya jap auntie,masa your 2nd delivery tu kan,guna epidural jugak so mmg xrasa apa2 lah kan jd mcm mana yer kita nk control
supaya xteran kuat sgt, pasal i skang da 30 weeks and opkos akan request epidural for 2nd time, kita xrasa urge untuk push cuma ikut saja
bila masa nurses suruh