CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2323|Reply: 8

permainan vieo dan kesihatan

assalam dan selamat sejahtera sume forumer cari malay..

ha nampakkan?pelik tajuk saya?hehe..cume nak tanyerla..penah ke korang main video game(pc game)sampai pening2??mcm nak muntah..??dulu ok je..sekarang ni main half and hour pun dah rase nak macm nak muntah..rugi tak dapt abiskan crysis3....kalo tau cam ni,takyah beli lappy gaming spec..last buat surfing je..

cam ne yer nak elakkan pening ni?takan nak baham panadol sepapan kowt?e bende nie normal?atau saya je yg hadapi masalh ni..?

tq sebab bace and reply..kalo salah board tak tau la....tak tau nak tanyer kat mane g,,dalam ni kan ramai doctor pakar..

oh aku gamers, tapi bukan doktor - boleh reply ke ni?

setakat ni yg aku main game, selalunya sakit mata je aa (mungkin sbb lama+dekat sangat kot dengan screen) .. tapi pernah jugak sakit kepala .. bila dalam game tu ada cahaya yg macam flashing .. game yg ko main ada tak macam tu? cahaya yg berkelip2 penuh screen aa maksudnya .. selalunya cahaya flashing ni kalau game yg ada battle/lawan2, bila nak guna attack/move tu kan biasanya ada special effect bagai .. selalunya aku akan rasa pening kepala bila lama sangat+banyak sangat hadap cahaya flashing ni aa ..

takleh nak terangkan dari sudut saintifik ataupun perubatan .. tapi kebanyakan game/console memang ada warning kan .. +setahu aku aa - kalau cahaya yg berkelip tu kaler merah/biru (banyak2 kali aa berkelip), mungkin boleh trigger epilepsy (untuk budak2) ..

apapun, kalau makin teruk sakit tu, gi aa doktor .. +stop main tu .. kalau nak main jugak, kenalpasti apa sebenarnya yg buat ko pening, & kalau boleh, offkan function tu .. duduk hadap tv/screen tu jangan dekat sangat .. +jangan main game dalam gelap .. ok?

semoga cepat sembuh

naen posted on 28-5-2013 10:33 AM

setakat ni yg aku main game, selal ...

erm..flashing tu takde la..cume game byk begerak..nampak pistol je(crysis 3)..yg buat pening tu maybe dekat sgt kot..yerla..kan laptop..kalo ps3 tu maybe jauh kat screen..nak kate main dalam gelap tak..keadaan terang la..cume tak tau la sebab ape..dulu ok je..hadap 2 3 jam selambe..skrg ni je stgh jam dah macm org mabuk..hihihi..sayang la tak dapat men game dah..minat sgt..stakat ni stop dulu je..

naen posted on 28-5-2013 10:33 AM

setakat ni yg aku main game, selal ...

trigger epilepsy <----- nie ape erk?

4G93 posted on 28-5-2013 09:54 PM
trigger epilepsy

epilepsy tu sawan

budak2 senang kena ni .. kalau terdedah kepada cahaya yg berkelip2 .. biasanya yg berkelip biru-merah ..

4G93 posted on 28-5-2013 09:53 PM
erm..flashing tu takde la..cume game byk begerak..nampak pistol je(crysis 3)..yg buat pening tu ma ...

ohh stop aa sekejap beberapa hari .. then cuba main balik .. kalau masih pening, better stop+consult doktor ..

btw - ko ada migraine ke?

contoh dalam kes aku pulak - bila aku main pokemon black/white/black2/white2, memang agak pening bila nak battle dengan 'orang jahat' .. sbb biasanya sebelum battle ada flashing light warna putih .. +effect letrik (emblem) tu sebelum battle .. +kebanyakan pokemon move pun macam ada effect flashing jugak .. macam ni :

memang agak memeningkan .. so aku stop sekejap & cuba elakkan main game dalam gelap (disebabkan game ni main kat console, lagi aa dekat dengan mata, kan? ) .. tapi entah ye - sbb tahap ke-sensitif-an setiap orang terhadap cahaya agak lain dengan orang lain ..

ada banyak faktor jugak .. maybe cahaya dari screen laptop berbeza dengan tv atau console .. ummm

papepun - rest dulu .. kalau makin teruk, rasa pening or sakit mata, gi jumpa doktor k!

Follow Us
naen posted on 28-5-2013 10:05 PM
ohh stop aa sekejap beberapa hari .. then cuba main balik .. kalau masih pening, better stop+consu ...

hah?sawan?hehe..jauh la...huhu..magrain ade la jugak..sebab saya ni resdung kuat..sampai tahap terus di,ptg je msti magrain..

kalo macam game pokemon tu saya rase tak de masalh..sebab sreen die tak begerak2..walaupon flash berbagai2..cume yg buat pening tu contoh game mcm ni..=

http://www.youtube.com/watch?v=wMKx6eW7TzI

lame2 main jalan sana sini..memang memeningkan..huhu..sebab focus lebih nak menang..

4G93 posted on 29-5-2013 11:48 PM
hah?sawan?hehe..jauh la...huhu..magrain ade la jugak..sebab saya ni resdung kuat..sampai tahap ter ...

ohhhh .. FPS kah? so dah tau aa apa 'penyakit' ko ni .. namanya "motion sickness"

gamers senang kena ni (esp game FPS aa) ..

untuk info lanjut, boleh check sini : http://xbox.about.com/od/buyersguide/a/vgmosick.htm

boleh cuba search kat google pasal "game & motion sickness" ni .. camne nak kurangkan & bagai2 tips lagi untuk elakkan ..