CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5855|Reply: 33

kenape aku x dpt bonus

Post time 29-7-2014 09:58 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Salam

Aku dh keje kompeni ni 5 thn...
Aku x penah x dpt bonus
Aku tiap2 thn naik gaji.. paling kurang naik gaji 300....
Aku rase aku rajin keje....
Aku baru dpt baby 3 bulan lepas

Aku x tau nape aku tak termasuk senarai org yg dpt bonus..

Almost semua org dpt bonus.. staf cikai junior pon dpt...bile aku tanye HR...depa kata g tanye bos sendiri...HR bg taw aku ade lg 2..3 org yg x dpt bonus

Aku akan tanye bos ..lepas cuti raya ni.. tp aku nervous

Korg rase nape aku x dpt bonus thn ni?...

Tq in advance..

Last edited by True-X on 30-7-2014 12:59 AM

Not performing?

performance ni subjektif, depend pada skop dan position. selalunya if kita dah lama bekerja di syarikat tu kita still akan dapat bonus jugak... aku pernah kena macam ni jugak, staf Cina dapat 4 bulan masalahnya staf Melayu kerani tu dapat base 3 bulan aku sorang je base 2 bulan... terasa la jugak sebab aku berbeza dengan dia...pastu dan-dan aku dapat offer lain gaji tinggi tu yg aku blahh tu. So aku paham perasaan ko... ke ada tukar superior or management baru? tu yg kadang2 ada anjakan sket sebab orang lain yg evaluate kita berbanding tahun2 sebelumnya

Mesti ada sebab
Cuba pikir balik, apa sebabnya...

aku ada 1 pengalaman kat company lama as junior staff.

aku sakit ati bila company announce bonus, senior staff aku pun dpt sekali.

kalo nak tau senior staff aku ni mmg tak guna. keje semua taichi kat org bawah, pastu tunjuk rajin kalo dpn bos.

pastu gaji dia da besar. kalo bos bg setengah bulan bonus, bonus dia je leh cover gaji penuh 2,3 junior staff.

jd kalo bos aku x nak bg bonus kat senior staff tu aku rs mmg patut2 sgt di atas 2 faktor:

1. dia mmg x guna n makan gaji buta.
2. gaji dia dah besar

err ni cth jerk... rsnya True-X x mcm senior aku tu kan

Bolehlah kalau nak tanya. Tapi kalau bos dah bagi jawapan kita kena analyze balik kenapa kita tak layak terima bonus tu. Anyway 2-3 org lain yang tak terima bonus tu cam mana prestasi kerja mereka? Cuba compare.

Follow Us
Aku pernah alaminya... Aku start this new position as an engineer with the other 2 fresh graduate. Aku pun fresh graduate time tu. 3 of us keje sama2, skop kerja sama. 2 lagi tu pompuan n aku sorg je laki. Senior kita org lelaki and anything kita org report pd senior ni. Aku noticed, since mula2 lagi senior ni cam kureng skit dgn aku while bila dgn pompuan bukan main baik lg. After probation, the other two dpt increment rm300 tp aku sorg je yg tak dpt. Aku ingatkan mungkin tersalah HR ke apa, bila check dgn dorang, dia kata mmg bos aku tak bg kat aku n aku kena tanya bos sendiri. Since aku keje dkt site, so anything report to my bos dkt HQ coming from my senior. Aku sah2 lah down n depress time tu. Sbb rasanya aku ni lah yg keje lg kuat dr dua dak pompuan tu, tp somehow ada sesuatu yg tak adil dkt situ. few weeks after that, aku resign dgn sebulan notice je wlupun patut kena dua bulan notice. Then aku trus pindah Australia and I have known as a hard worker among the others. And my current salary pun skrg ni 3-4 kali ganda dr gaji bos aku sendiri and I am happy with my own decision back then.

So moral of the story, if you think the place isn't for you, then you need to move on and find somewhere else as long as you do believe in yourself that you could be successful person out there.

nafham posted on 30-7-2014 01:48 AM
Aku pernah alaminya... Aku start this new position as an engineer with the other 2 fresh graduate. A ...

Couldn't agree more!

Aku pun dulu di company lama dapat gaji ciput. Kerja semua siap on time. Tapi masih tak dapat puaskan hati bos. Bonus pula dapat sama banyak dengan staf yang baru masuk kerja...walaupun aku senior dua tahun dari dorang.

Akhirnya aku berhenti. Cari kerja tempat lain. Alhamdulillah my new boss is very great. He evaluates us thoroughly. The kind of boss yang aku akan kerja dengan dia sampai bila-bila

imransulaiman posted on 30-7-2014 03:34 AM
Couldn't agree more!

Aku pun dulu di company lama dapat gaji ciput. Kerja semua siap on time.  ...

Good on ya!!

Sometime it just means the place just not for us. So better we move on and keep moving on until we in the right place with the right people.

bonus yg company tt bagi ni utk appraisal tahun lepas kan? kalau tahun lps tt keja cukup setahun xde maternity leave or prolong illness leave patutnya dapat. melainkan kalu x perform.

kt company aku, bila ada maternity leave appraisal point tu superior kena bagi rendah jer as compared to staff lain yg keja cukup setahun, so ada kemungkinan la x dpt bonus bila appraisal point bawah dr yg layak dpt.

dkt company aku keja esp dept aku, ada sebilangan jugak yg x dpt bonus baru ni. bila check dgn hr katanya nama tercicir. memang sedap la kena maki hamun manager hr tuh. esoknya nama2 yg tercicir tu terus dpt bonus.

cerita pasal ketidakpuashati terhadap gaji, bonus, kenaikan gaji,elaun, beban kerja, manipulasi dll sampai bila2 pun tak akan habis dicerita dan semua org mesti tidak puas hati tidak adil berat sebelah itu ini. rasa semua org pernah mengalaminya. itulah, nak senangkan hati, kita bekerja utk niat mencari rezeki menyara keluarga dan menambah pengalaman skill dll.
ketika dahulu, saya percaya bos mengagih gaji kepada org yg salah yakni org yang kurang pandai mengurus wang, company lama ai, org bergaji besar tidak membeli rumah sendiri tahan menyewa bertahun2 mengkayakan tuan sewa, ada yg beli kereta mewah sambil x bayar ptptn, ada yg tak upgrade diri sendiri seperti mengambil lesen kereta tahan beliau meminta driver company utk kesana sini termasuk urusan peribadi, ada yg berpakaian mewah berjenama sambil x bayar ptptn, pc laptop peribadi utk di rumah pun x mau beli apalagi kecik2 item henpon internet gps dll semua harap duit company maka pengetahuan ttg teknologi/it itu tersekat (spt pakai komputer tiap2 hari berbelas2 tahun tapi x pernah pandai). yg bergaji besar makan pelahap sampai gemuk2 anak beranak macam serupa tong drum.
tapi ai x kisah itu semua, yg pasti ai dah habis bayar loan mara, ai kurus kurang makan, ai dulu x makan tengahari sbb mau kumpul duit beli rumah, semua org x tau aku beli rumah ketika itu, rumah pulak berjiran dgn taman bos lama mampusle aku boleh eksen sikit sama bos, ai beli kereta x byk karenah x mahal berjasa betul kereta itu sampai berumah dalam kereta byk kali le bila outstation kerna xde claim, ada duit lebih boleh travel secara pprt backpack. janji ai mesti berada di jalan yg betul mencapai cita2 (byr loan mara, beli kereta n rumah n travel) walaupun ketika itu ada x puashati ttg gaji.
korang yg terkena dgn majikan jangan la jadi ia satu penghalang dalam mencapai cita2 atau matlamat, sila agihkan gaji dgn adil supaya duit itu disalur ke tempat yg betul, cuba buat sesuatu yg menunjukan kamu bernilai berbanding org lain, korang juga boleh cari campany lain yg lebih menghargai pekerjanya.

Aku pun penah alami apa yg TT lalui
And its normal la utk sume org2 yg dh bekerja...asam garam kehidupan bekerja kekdahnya....
Lps tu aku blah sbb dpt better ofer kt tmpt lain...and now aku dh smpi level yg mmg aku idam idamkan selama ni
In short, kalo byk sgt halangan kt opis tu, try cari tmpt baru...dpt je better offer, then blah je
What for u keje dgn org yg tak appreciate u ..lagipun u're now doing charity work...u need d rewards n compensation

Its either
1. Kuota
2. Under performance
3. Management issues
4. Recently reshuffle

nafham posted on 30-7-2014 01:48 AM
Aku pernah alaminya... Aku start this new position as an engineer with the other 2 fresh graduate. A ...

bole cerita tak camne nekad pegi keja kat oz tu,mula2 masuk sana keja as fruit picker or pegi leisure2 dulu,sambil2 cari keja?

aku pon tahun ni tak dapat bonus, satu opis tak dapat. Sebab bisnes slow + kena pindah opis dalam bulan 9 ni. Sedih gak la, padehal ade je untung bila buat kira2 balik...biasela tu uols...sabaq naaa

Nama pun bonus... ai sejak brenti dari company lama (yg kompem bagi bonus tetiap tahun) sejak 4 tahun lps, ai x penah merasa bonus dah... company2 yg ai keja skrg ni mmg sengkek... boss jah yg kaye.

Tp ai anggap semua tu rezeki... kalo dpt bonus, alhamdulillah... kalo x dpt, anggap je la x de rezeki. Maybe Allah bagi rezeki kita tang lain plak...just kita je yg x sedar. Kena teropong diri semula.

alhamdulillah dpt 4.5 bulan....
dh nk habis dah pun....
shopping mcm hindu

hmm tahun ni aku tak dapat bonus raya jugak

tahun ni aku bergaduh dgn bos

aku dh siapkan bajet ngam2 untuk bonus raya staff bwh jagaan aku (ewah)
menyimpan sejak dr lps raya tahun lps..ni mmg aku buat tiap2 tahun
tup tup hari khamis dia call dia frozenkan all bonus utk staff
alasan..staff bwh projek anak emasnya x dpt bonus..katanya nak standardizekan ujung tahun baru bonus
xde kaitan lgsg projek anak emasnya dgn projek aku

dh ler naikkn gaji staf berkira..ni yg aku simpan sikit2 almost setahun pon berkira
mcm bonus and gaji utk staff adalah membebankan

alhamdulillah dia lembut ati hari jumaat (slps gado ngan bisnes partnernya yg insist bg bonus raya to staff)
mcm nak giler berlarian hntr arahan ke bank at 3.45pm..jumaat bank tutup jam 4.00 pm

yg pasti lps raya nih aku xleh wat silap..mmg kena punya..coz ingkar arahan beliau kan
CEO murka..

12Next
Return to list New